Ostatnie newsy
Dla osób pragnących tworzyć muzykę bezpośrednio na małym ekranie PDA, wybór dostępnych aplikacji jest raczej niewielki. Jednym z takich programów jest Syntrax - kosztujący niegdyś 30 USD od kilku dni dostępny jest całkowicie za friko. Jako że na składaniu dźwięków nie za bardzo się znam, nie będę się wysilał na przytoczenie tutaj funkcjonalności tej aplikacji, ale chyba warto się nią zainteresować. Syntrax dostępny jest w wersji dla Pocket PC oraz Symbian OS (Series 60 i UIQ), a nawet PC z Windows.
Na Neonode N1 przyszli użytkownicy musieli czekać bardzo długo. Gdy większość zdążyła już zapomnieć że coś takiego w ogóle kiedyś było w zapowiedziach, temat powracał jak bumerang. Praktycznie identyczna sytuacja jest w przypadku Neonode N2 - tutaj również od pierwszych informacji do premiery rynkowej minęło sporo czasu, choć można go liczyć już w miesiącach, a nie jak w przypadku N1 w latach. Jego producent ogłosił, iż podpisał właśnie umowę dystrybucyjną z AEG Portugesa S.A, która to firma zapewni dostępność urządzenia u operatora TMN, m.in. w Portugalii, Brazylii, Angoli i Mozambiku. Prowadzone są również rozmowy z innymi firmami, za których sprawą urządzenie pojawi się być może w innych krajach. Przypomnę że Neonode N2 pracuje pod kontrolą systemu Windows CE z własną nakładką graficzną producenta. Dodatkowe informacje na temat tego aparatu znajdziecie w poprzednich PDAclubowych newsach.
Tagi:
Jeden z naszych Clubowiczów znany pod ksywką bofre, podesłał nam informacje na temat napisanych przez siebie programów. Są to słowniki wykorzystujące bazy pecetowych aplikacji Collins oraz Langenscheidt - odpowiednio dla języka angielskiego i niemieckiego. Jeśli zatem posiadacie taki pecetowy słownik, to wystarczy pobrać darmowy pocketowy program Lingus lub PalmLingus - dla Palm OS, i dograć samą esencję, czyli bazy słownikowe. Dodatkowe informacje na ten temat, wraz ze szczegółowym opisem możliwości, procedurą instalacji i zrzutami ekranu, znajdziecie pod zamieszczonymi w tekście odnośnikami.
Tagi:
Na AvingTV znaleźć można kilka ciekawych filmów, nakręconych na Computex Taipei. Jest to m.in. prezentacja nowych komputerów klasy UMPC, bliżej nieokreślonego producenta. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle urządzenia te trafią na rynek. Miejmy nadzieje że tak, gdyż wyglądają naprawdę smakowicie. Przekonajcie się o tym sami - wewnątrz newsa znajdziecie zrzuty ekranu z filmów oraz same klipy wideo.
SonyEricsson zaprezentował następcę MBW-100, czyli niewielkiego zegarka, wyposażonego w moduł Bluetooth. Nowy model oznaczony symbolem MBW-150 posiada m.in. obsługę profilu AVRCP sinozębej komunikacji, pozwalający na zdalne sterowanie naszym odtwarzaczem multimedialnym - np. Windows Media Playerem w PDA z modułem BT. Dostępne będą trzy edycje, różniące się nieco kolorystyką - Classic, Music, oraz Executive. Każdy z nich obsługuje Caller ID, powiadamianie o SMSach, o zerwaniu połączenia z telefonem, odrzucanie połączeń, wyciszanie dzwonków i kontrolę poziomu głośności.
Tagi:
Mio C517 to nowy PNA firmy Mio Technology, skierowany głównie na rynek koreański. Urządzenie to jest pierwszym nawigatorem tego producenta, wyposażonym w 7-calowy wyświetlacz i zintegrowany tuner cyfrowej telewizji w standardzie DMB. Waży on 390 gramów, przy 22 mm grubości. Niestety nie podano dokładnej listy parametrów technicznych tego urządzenia. W głębi newsa znajdziecie kilka fotek z Aving.net, przedstawiających Mio C517.
Głośny ostatnio UMPC firmy Fujitsu nabyć już można w Korei. Urządzenie to występuje tam pod nazwą Lifebook U1010. Przypomnę, że ów UMPC wykorzystuje Ultra Mobile Platform 2007 - najnowsze rozwiązanie Intela, przygotowane specjalnie z myślą o Ultra Mobile PC. Zgodnie z pierwszymi przeciekami na temat wydajności nowej platformy, jest na co czekać. Fujitsu Lifebook U1010 nabyć można za równowartość 1.400 USD. Więcej na temat tego UMPC przeczytacie w poprzednich PDAclubowych newsach mu poświęconych.
Tagi:
Acer od czasu do czasu wypuszcza swe urządzenia w ekskluzywnej serii Ferrari. Jak donosi _Morf_ zaszczyt ten spotkał ostatnio PDA z wbudowanym modułem GPS, czyli model z rodziny C500 - dokładnie C530. Poza zmianą wyglądu obudowy z charakterystycznym logo Ferrari i czerwoną obwódką na około przedniego panelu, ta edycja Acera C530 nie oferuje nic nowego. Posiada on ten sam 2.8" ekran 320x240 punktów, 300MHz CPU Samsunga, 128MB pamięci ROM i 64MB RAMu, BT, WiFi, gniazdo SD/MMC oraz oczywiście GPS oparty na SiRF Star III. Standardowo przychodzi on w komplecie z aplikacją ALK CoPilot 6.0.
Tagi:
- acer,
Na Computex Taipei Intel pokazał kolejny prototypowy model UMPC, który być może kiedyś trafi do rąk użytkowników. Przypomina on prezentowany jakiś czas temu Ultra Mobile PC korporacji Quanta, z obracaną klawiaturą kciukową, którą wysuwa się z tylnej ścianki urządzenia. Nie podano jednak żadnych parametrów technicznych, poza sprecyzowaniem przekątnej ekranu, który to mierzy 5.6 cala. Urządzenie to nosi kodową nazwę Erath.
SiRF Technologies przygotowuje nową generację odbiorników GPS, wyposażonych w sensory zwiększające dokładność namierzania pozycji w trudnych warunkach recepcji sygnału. Rozwiązanie to nosi nazwę "dead-reckoning" i wykorzystuje akcelerometr wraz z elektronicznym kompasem, do przewidywania pozycji użytkownika, celem zwiększenia precyzji odczytu pozycji w czasie jazdy np. wąskimi uliczkami. Wtedy nawet gdy stracimy sygnał GPS, urządzenie będzie potrafiło w miarę rozsądnie dalej prowadzić nas za rękę. Nowe układy o nazwie SiRFDiRect jako jądro obsługi GPS wykorzystywać będą nadal chipset SiRF Star III. Pierwsze urządzenia tego typu pojawią się jeszcze w trzecim kwartale tego roku.
Rynek rozwiązań nawigacyjnych w naszym kraju przeżywa obecnie rozkwit. Producenci zacierają ręce, a klienci przechodząc pomiędzy półkami w markecie i z nadmiaru dobrego nie wiedzą co wybrać. Do sprzedaży wchodzi coraz więcej nowych rozwiązań. Obok bardzo popularnego rozwiązania wykorzystującego Pocket PC plus zestaw map, do walki o rynek wkracza coraz więcej samochodowych urządzeń nawigacyjnych opartych na systemie Windows CE, wyposażonych w dedykowane mapy. Prym w tej dziedzinie wiodą producenci zagraniczni, jednak rodzimi wydawcy oprogramowania łatwo nie oddają pola. W połowie maja do sprzedaży trafił zestaw firmy PPWK, pod nazwą NAVIGO2GO, oparty na urządzeniu Autonavi 3000, pracującym pod kontrolą okienek CE w wersji 4.2, zaopatrzony w znane z Pocket PC oprogramowanie NAVIGO2. Jeśli chcecie poznać bliżej ten samochodowy zestaw nawigacyjny, zapraszamy do lektury krótkiego artykułu na jego temat.
Tagi:
- PNA,
Dziś pisaliśmy już na temat technologii Map Share, ale to nie koniec nowości ze strony firmy TomTom. Otóż w najnowszej wersji oprogramowania do nawigatorów GPS, TomTom oferuje bezpośrednio dostęp do informacji zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego."...Cannes, Francja, 5 czerwca 2007 – TomTom, światowy lider rozwiązań nawigacji satelitarnej, informuje, że najnowsze produkty linii TomTom GO są wyposażone w szereg funkcji zapewniających bezpieczeństwo, wspierających kierowców (także w razie wypadku) i zapewniających bezpieczne dotarcie do celu podróży. Menu ‘Help Me’ (Pomóż mi) jest dostępne poprzez główne menu nowych produktów linii TomTom GO. Daje ono użytkownikom bezpośredni dostęp do informacji dotyczących lokalizacji punktów pomocy, telefonów alarmowych, pomocy drogowej i innych użytecznych informacji (także tych medycznych), aby pomóc kierowcy w przypadku problemów na drodze..."
Tagi:
Poza zapowiedziami Palm Treo 800w, w sieci głośno jest ostatnio na temat kolejnego PDA ze stajni Palma, choć tym razem z kategorii low-end. Mowa o urządzeniu o kodowej nazwie Gandolf, wyposażonym m.in. w moduł telefonii komórkowej CDMA EV-DO, aparat cyfrowy, moduł Bluetooth, klawiaturę i gniazdo na karty microSD. Wszystko wskazuje na to, że dostępne będą dwie wersje tego PDA - jedna z systemem Palm OS Garnet, która pojawi się w sieci Sprint, a druga z mobilnymi okienkami na pokładzie, która powinna dołączyć do oferty operatora Vodafone. Tyle że ta druga wersja posiadać będzie system Windows Mobile 6.0 Standard, czyli okienka z rodziny MS Smartphone. Będzie to zatem pierwszy PDA firmy Palm wykorzystujący tą edycję mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu i pierwsze w długiej historii Palma urządzenie bez dotykowego ekranu. Gandolf powinien kosztować nie więcej jak 199 USD.
Jak podaje Anna Gagaczowska z firmy SKK, wprowadzili oni do oferty nowy przemysłowy terminal mobilny marki Dolphin. Oto treść komunikatu, jaki otrzymaliśmy drogą poczty elektronicznej:"... Dolphin 7600 to urządzenie klasy przemysłowej, łączące szerokie możliwości pozyskiwania danych i komunikacji z ergonomią i wytrzymałością lekkiej, zwartej konstrukcji. Zastosowanie technologii Adaptus 5.0 w komputerze 7600 pozwala na pracę zarówno z kodami 1D i 2D, jak i ze zdjęciami np. dokumentacja uszkodzenie przesyłki dając użytkownikowi możliwość obsługi aplikacji biznesowych w terenie. Moduły komunikacyjne: Bluetooth, WiFi 802.11 b/g, IrDa, USB zapewniają łatwy dostęp do krytycznych danych przedsiębiorstwa..." 

