Ostatnie Recenzje
Ostatnie newsy
Po reakcjach na wiadomości czy ulepszonych grupach w Signalu, przyszedł czas na dodanie wsparcia dla konferencji wideo (do tej pory komunikator wspierał tylko rozmowy wideo między dwiema osobami).
W mijającym tygodniu Apple udostępniło kolejną aktualizację dla systemu iOS 14, która dodaje między innymi obsługę formatu ProRAW na nowych iPhone’ach, obiecaną na jesiennej prezentacji. Dość niespodziewanie jednak udostępniono także iOS 12.5 dla niewspieranych już modeli.
Na początku grudnia Samsung rozpoczął udostępnianie Androida 11 dla posiadaczy smartfonów z serii Galaxy S20. Podzielił się także harmonogramem dla pozostałych urządzeń. W tym tygodniu natomiast pierwsi posiadacze Note’ów 20 oraz S20 FE otrzymali nowego Androida.
W październiku Microsoft zapowiedział, że planuje stworzyć webową wersję klienta usługi xCloud (streamingu gier Xboxa z chmury), aby obejść ograniczenia narzucane przez Apple. Nie podał jednak żadnego terminu.
Kolejny rok, nadszedł więc czas na zakończenie wsparcia kolejnego Pixela, tym razem oznaczonego numerkiem 2. Podobnie jak w zeszłym roku, Google zdecydowało się udostępnić ostatnią aktualizację w grudniu, czyli chwilę po zakończeniu oficjalnego okresu wsparcia.
Niedawno pisaliśmy, że Samsung zaczął w końcu proces udostępniania finalnej aktualizacji do Androida 11 i One UI 3.0 dla swoich najnowszych flagowców. Niestety, jak co roku, jeśli używacie pakietu dodatków do modyfikacji systemu GoodLock, powinniście się na razie wstrzymać z aktualizacją.
Kilka miesięcy temu Google udostępniło w Polsce możliwość korzystania z własnej implementacji RCSa (następcy SMSów) w aplikacji Google Messages, bez czekania aż operatorzy wdrożą własne. Niestety, rozwiązanie to nadal nie posiadało modnego ostatnio szyfrowania E2E (end-to-end).
W grudniowym Pixel Feature Drop, Google udostępniło posiadaczom Pixeli 5 oraz 4a 5G nowy algorytm obliczania pozycji na podstawie sygnału GPS, który ma znacząco poprawić precyzyjność systemu w gęsto zabudowanych miastach. Jak to działa?
Jak zapewne wiecie, Spotify, w przeciwieństwie do konkurencji w postaci YouTube Music (a kiedyś Google Play Music) czy Apple Music, nie oferuje opcji trzymania w chmurze własnej muzyki użytkowników. Zamiast tego ma dość zawodną opcję synchronizacji plików w sieci lokalnej.
Do tej pory, jeśli chcieliście na słuchawkach (bez względu na to, czy przewodowych czy Bluetooth) korzystać z Asystenta Google do czegoś więcej niż prostego “aktywuj i słuchaj komendy”, to trzeba było kupować droższe modele z oficjalną integracją.
Do tej pory, jeśli chcieliście obserwować jakiś podcast w aplikacji dostarczanej przez Google, musiał on znajdować się w katalogu firmy z Mountain View. Niedawno sytuacja ta jednak uległa zmianie.
Na początku sierpnia Google w końcu udostępniło finalną wersję Nearby Share, czyli androidowego odpowiednika AirDrop od Apple. Pozwala ono bezprzewodowo na dzielenie się wszystkim, co da się udostępnić z pomocą systemowego menu udostępniania.
Urządzenia z Androidem oferują API pozwalające niezależnym deweloperom na tworzenie animowanych tapet. Kiedyś sprowadzały się one głównie do różnego rodzaju animacji (np. kodu Matrixa), ale od jakiegoś czasu tworzone są też tapety subtelnie zmieniające się w zależności od pory dnia, poziomu baterii, itp.
W maju tego roku Google dość niespodziewanie udostępniło sporą aktualizację programu Authenticator dla Androida. Dodano wtedy opcję pozwalającą łatwo przenosić klucze do generowania kodów na inne urządzenie oraz odświeżono wygląd programu.
Po trwających kilka tygodni testach aktualizacji do Androida 11, Samsung ogłosił ich zakończenie i jednocześnie podzielił się planami udostępniania finalnej wersji nowego systemu na poszczególne modele. Pierwsza w kolejce jest seria Galaxy S20, dla której proces aktualizacji już ruszył w większości krajów.
Nie tylko Microsoft (Windows 10 mimo, że nie było wersji 9) czy Samsung (S20 zamiast S11) lubią omijać numerki. Także Qualcomm zdecydował się na taki krok w wypadku zaprezentowanego właśnie Snapdragona 888 (pominięto 875), czyli nowego układu dla flagowców z Androidem.
Minęły już trzy miesiące od udostępnienia przez Google finalnej kompilacji Androida 11, najwyższy więc czas na ogłoszenia planów dotyczących aktualizacji innych producentów. Ostatnio zdecydowało się na to między innymi Sony.
Wiele bardziej zaawansowanych czynności w Androidzie wymaga korzystania z ADB. Do tej pory wymagało to instalowania oprócz sterowników do samego urządzenia, także pakietu aplikacji z pakietu SDK, którego częścią jest ADB i fastboot. To się jednak zmienia.
Do tej pory, jeśli chcieliście nadać paczkę w paczkomacie, mieliście do wyboru zrobienie tego poprzez stronę internetową (wówczas trzeba było drukować etykietę) lub w samej maszynie (nic nie trzeba było drukować, ale trzeba było wszystkie dane podać poprzez ekran dotykowy).