HTC Universal to pierwszy PDA z systemem Windows Mobile 5.0 jak został oficjalnie zaprezentowany. Oznacza to, że MDA IV (HTC Universal to kodowa nazwa tego PDA) standardowo dostarczany będzie z najnowszymi okienkami na pokładzie. Poza tym będzie oczywiście obrotowy ekran na specjalnym zawiasie, rozdzielczość VGA, moduł telefonii 3G, BT, WLAN, wbudowana klawiatura oraz dwa aparaty cyfrowe. Oto jeszcze raz dla przypomnienia znane parametry HTC Universal:
Dziś Bill Gates oficjalnie zaprezentował nowy system z rodziny Windows Mobile. Nazywa się on nie jak wszyscy przypuszczali Windows Mobile 2005 for Pocket PC, ale po prostu Windows Mobile 5.0. Nie ma specjalnie co się rozpisywać na temat możliwości nowych okienek, gdyż wszystko co do tej pory opublikowaliśmy w dwóch artykułach, będących zapowiedziami mobilnych okienek, po prostu się potwierdziło. Będą nowe składniki pakietu Office, integracja platform Pocket PC oraz MS Smartphone, system raportowania o błędach, nowy ActiveSync i inne udogodnienia. Bardziej istotna jest jednak informacja, że firmy HP oraz Dell oficjalnie potwierdziły chęć udostępnienia upgrade'u do WM 5.0 dla swoich PDA. W przypadku iPAQów upgrade pojawi się dla palmtopów serii hx21/24/2700 oraz hx4700. Natomiast Dell uszczęśliwi wszystkich posiadaczy Aximów X50. Upgrade będzie można kupić już w wakacje - w przypadku HP. Dell w swym komunikacie prasowym nie wspomina nic na temat ewentualnych opłat, które trzeba będzie ponieść, gdy w trzecim kwartale tego roku Windows Mobile 5.0 zostanie udostępniony.
Tagi:
Na portalu CE4You.cz, czyli czeskiej wersji znanej witryny PDAGold pojawił się już test jednego z bardziej wyczekiwanych palmtopów 2005 roku, czyli Acera n50. Niestety nie władam tym językiem, dlatego też nie potrafię określić czy Pavel Koza znalazł jakieś duże minusy tego urządzenia, czy też nie. Może ktoś kto zna czeski streści dla reszty clubowiczów kluczowe fragmenty tego testu? Choć zapewne już wkrótce pojawi się anglojęzyczna wersja tej recenzji, na wspomnianym już portalu PDAGold.
Tagi:
- acer,
Redaktor portalu Dave's iPAQ, który wszedł już w posiadanie najnowszego palmtopo-telefonu HP, opublikował kilka ciekawych fotek, porównujących gabaryty iPAQa hw6500 z produktami konkurencji, ale nie tylko. Można tam zobaczyć nowego iPAQa obok poprzedniego modelu, ale także razem z palmOne Treo 600, MDA III, Motorola MPx, a także Sierra Wireless VOQ. Oto jedna z tych fotek:
Wygląda na to, iż już niedługo urządzenie pod kodową nazwą LifeDrive ujrzy światło dzienne. Jeszcze niedawno spekulacje na jego temat mówiły, że będzie nosił nazwę Tungsten|X, ale kilka dni temu w serwisie Amazon.com palmtop ten pojawił się na liście produktów właśnie pod początkową nazwą. Przy okazji opublikowano kilka prasowych zdjęć i co ciekawe ujawniono cenę. Urządzenie będzie można kupić już 18-tego maja w cenie 499 USD. Parametry techniczne nie zmieniły się - pod maską kryć się będzie procesor Intel XScale 416Mhz, ekran o rozdzielczości 320x480, pamięć RAM o pojemności 64 MB i coś, co ukryte zostało pod tajemniczą nazwą LifeDrive smart file managment. Być może chodzi o wbudowany dysk twardy o pojemności 4GB i odseparowanie pamięci RAM, podobnie jak to ma miejsce w komputerach stacjonarnych.
Tagi:
Odkąd firma Psion przestała zajmować się produkcją urządzeń kontrolowanych przez system operacyjny EPOC, żaden nowy palmtop z tym systemem nie pojawił się na rynku. Ktoś jednak wpadł na pomysł ponownego ożywienia tej niemal już martwej platformy sprzętowej. Wszystko to za sprawą firmy POS i urządzenia o nazwie PSIX. Palmtop ten wyposażony będzie w 36MHz procesor o architekturze ARM, 32MB RAMu i ekran o rozdzielczości 640 x 240 punktów, wyświetlający 16 odcieni szarości. Komunikację ze światem zapewni port podczerwieni oraz gniazdo szeregowe. Standardową ilość pamięci będzie można rozszerzyć przy pomocy karty CompactFlash, a na dwóch bateriach typu AA będzie on pracował przez około miesiąc czasu. Oczywiście nie zabraknie również typowej dla urządzeń z tej rodziny klawiatury w układzie QWERTY. Całość ważyć będzie 354 gramy, przy wymiarach 170 mm x 90 mm x 23 mm.
Według informacji opublikowanych na witrynie Brighthand, HP już wkrótce planuje udostępnić nowy obraz pamięci ROM dla palmtopów iPAQ hx4700, czyli sztandarowego produktu tej firmy. Ma on wnieść, jak zwykle w takim przypadku, stosowną dawkę poprawek ale również nowych funkcji. Można spodziewać się m.in. zaktualizowanego sterownika do obsługi gniazda CompactFlash oraz modułu WLAN, a także aplikacji Windows Media Player w wersji 10.x. Jeśli nowy ROM faktycznie pojawi się "na dniach", to raczej nie ma co liczyć na to, że będzie on oparty o jądro Windows CE 5.0, gdyż system ten nie został jeszcze nawet oficjalnie zaprezentowany przez Microsoft. Jak już zapowiadaliśmy data premiery Windows Mobile 2005 for Pocket PC jest już bardzo bliska - niemal na 100% nowe okienka "ujrzą światło dzienne" jeszcze w tym tygodniu.
Najnowszy palmtopo-telefon HP, czyli iPAQ serii hw6500 powoli pojawia się na portalach tej firmy, rozsianych po całym świecie. Można go znaleźć m.in. na stronie niemieckiego oraz francuskiego oddziału HP. Świadczy to o tym, że urządzenie już wkrótce pojawi się na rynku. Premiera iPAQa hw6500 na terenie naszego kraju, będzie miała prawdopodobnie miejsce dopiero w lipcu.
Na portalu PDAGold opublikowano szczegółowy test palmtopa HP iPAQ hx2750, czyli chyba najlepszego pod względem parametrów technicznych pocketa z ekranem QVGA. Doskonałej jakości wyświetlacz, dwa gniazda na karty pamięci, sporo RAMu i ROMu, okienka WM 2003 SE oraz nadal rzadko montowany w PDA czytnik linii papilarnych - wszystko to zaoferować może iPAQ hx2750. Jak sprawuje się on jednak w praktyce? Dowiecie się tego po lekturze owego artykułu. Pod koniec zeszłego roku redakcja tej witryny zamieściła już krótki reportaż z zabawy z tym PDA, ale tym razem opis jest znacznie bardziej obszerny. Cynk nadesłał Wlodson
Tagi:
- HP,
Firma Intermec to znany producent "wszystko-odpornych" palmtopów, przeznaczonych dla użytkowników pragnących korzystać z potencjału mobilnych okienek Microsoftu w mniej przyjaznych dla elektroniki warunkach. Najnowszy model PDA tej firmy, oznaczony symbolem CN30 będzie posiadał bardzo charakterystyczną modularną obudowę. Składać się ona będzie z dwóch części, a mianowicie głównego elementu wyposażonego w ekran i pozostałe podzespoły oraz odłączanej części dolnej, w postaci klawiatury. Użytkownik będzie miał do wyboru dwa rodzaje owych klawiatur (14 i 56 klawiszowa), które w razie konieczności będzie mógł wymieniać. Poza tym palmtop ten posiadać będzie inne dość unikalne w tej kategorii sprzętu podzespoły, jak choćby ekran o wysokiej rozdzielczości oraz moduł sieci bezprzewodowej 802.11g. 

