Ostatnie newsy

  • 27
  • Wrz
Już wkrótce być może pojawią się odpowiednie narzędzia do tworzenia własnych tematów graficznych do aplikacji Spb Time. Takie informacje od jednego z autorów aplikacji otrzymał jeden z Clubowiczów - Sylwester Szymański, znany szerszemu gronu jako Rex_XIII. Kto ma już teraz ciekawy pomysł na przygotowanie własnego zegarka może zawczasu zacząć projektować jego wygląd. Potrzebne będą następujące pliki: tło - wielkość 240x320, tablica zegara (średnica nie większa niż 214 punktów), cyfry dla zegarów cyfrowych oraz 3 wskazówki. Wszystko należy zapisać w plikach PNG i czekać na pojawienie się oficjalnych narzędzi. Więcej informacji na temat programu Spb Time znajdziecie w poprzednim newsie na jego temat.
  • 27
  • Wrz
Pewnie nie jeden posiadacz iPAQa z modułem BT zdziwił się, gdy okazało się że słuchawka bluetooth nie może być obsługiwana przez jego palmtopa. W wielu przypadkach jest to ograniczenie czysto programowe. Można je obejść przy pomocy odpowiednich aplikacji (płatnych), lub modyfikując ręcznie systemowy rejestr. Sposób ten został zweryfikowany przy pomocy palmtopów HP iPAQ 4150, 4350 oraz 2215 - przy czym tylko w tym ostatnim przypadku słuchawka faktycznie funkcjonowała poprawnie. Właściciele iPAQów z serii 4xxx muszą niestety obejść się smakiem. Dokładny przepis na wymuszenie połączenia palmtopa ze słuchawką BT znajdziecie na witrynie Pocket PC Thoughts.Cynk nadesłał Marcin Skromak
  • 27
  • Wrz
Firma Paragon Software udostępniła najnowszą wersję aplikacji Language Extender, przeznaczoną dla polskich odbiorców. Ta edycja pakietu lokalizującego mobilne okienka oznaczona numerkiem v4.23 oferuje wsparcie dla systemu PPC 2000, PPC 2002, WM 2003 oraz WM 2003 SE. Poza tłumaczeniem angielskich okienek otrzymujemy oczywiście polską klawiaturę programową oraz system rozpoznawania pisma odręcznego również obsługujący znaki z ogonkami. Ponadto LEng dodaje obsługę automatycznego dokańczania wyrazów, które to znacznie usprawnia pisanie na programowej klawiaturze (funkcja dostępna tylko dla WM 2003 oraz WM 2003 SE).
  • 27
  • Wrz
ilustracja O aplikacji TomTom Navigator słyszał zapewne prawie każdy posiadacz PDA. Program ten jest dla wielu ideałem palmtopowej mapy z obsługą GPS. Niestety w pełni mogą się nim cieszyć jedynie osoby podróżujące często do krajów Europy Zachodniej. Bowiem TomTom Navigator posiada dokładne mapy tylko tych obszarów. Jak donosi jeden z naszych Czytelników o ksywce BartBK, możemy się jednak przyczynić do tego by w szybszym czasie powstały takowe mapy. Wystarczy wziąć udział w ankiecie przeprowadzanej przez witrynę PocketNavigation.de. Można tam głosować na temat zmian i usprawnień aplikacji TomTom. Redakcja tego portalu informuje, że mają oni dobry kontakt z TomTomem i wiele z ich postulatów zostało rozpatrzonych pomyślnie. A jednym z punktów jest pozycja "Maps of Eastern Europe". Dlatego każdy kto chciałby mieć TomTom Navigatora z mapą naszego kraju powinien wziąć udział w owej ankiecie i przy wspomnianej pozycji dać priorytet 10. Ankieta na PocketNavigation.de
  • 26
  • Wrz
Powstały już pierwsze karty wykonane w technologii MMC v4.0. Karty MMCplus oraz MMCmobile zaprezentowała firma Samsung. By móc w pełni wykorzystać właściwości nowych kart należy posiadać urządzenie wyposażone w nowy kontroler - np. tej samej firmy. Dzięki temu prędkość transferu danych zwiększy się z 2,5 do 52MB/s.
  • 26
  • Wrz
Prezydencka kampania wyborcza w USA zbliża się do punktu kulminacyjnego. Napięcie narasta, a dużo osób chce być na bieżąco z notowaniami obu kandydatów. Po co jednak o tym piszemy? Kogo to obchodzi? Otóż przy tej okazji chciałem zaprezentować bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu posiadacze PDA z systemem Pocket PC mogą otrzymywać aktualne wyniki sondaży wyborczych. Jest to specjalny animowany temat dla ekranu Today wykonany w technologii flash. Zaimplementowane w nim mechanizmy sieciowe pozwalają na odzwierciedlanie wyników w postaci wykresu na ekranie Today. Dane odświeżane są automatycznie, gdy palmtop łączy się z internetem.
  • 26
  • Wrz
ilustracja Najpopularniejszy polski komunikator czyli Gadu-Gadu istnieje jedynie w wersji na komputery PC z systemem Windows - przynajmniej ta oficjalna edycja. Powstało jednak sporo programów zdolnych łączyć się z serwerami Gadu-Gadu również na inne platformy sprzętowe. Niestety posiadacze np. telefonów z systemem Series 60 lub UIQ nie mogą cieszyć się aplikacją dedykowaną do łączenia się z GG. Jednak problem ten można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Wystarczy zainstalować komunikator zgodny z Jabberem - np. AgileMessenger i skonfigurować tam transport do Gadu-Gadu. Oto opis tej procedury kro po kroku na przykładzie aparatu z systemem Series 60.
  • 25
  • Wrz
Nie tylko MultiIE ale i przeglądarkę Bitstream ThunderHawk można pobierać w odświeżonej edycji oznaczonej numerkiem 2.0. Program ten korzysta z tak zwanego wirtualnego trybu rozdzielczości 800x600, dzięki czemu na przeciętnym ekranie PDA o rozdzielczości 320x240 mieści się znacznie większy obszar przeglądanych stron internetowych. Program ten działa standardowo w trybie poziomym pracy ekranu. Jest jednak pewien haczyk - wszystkie odwiedzane witryny przepuszczane są w czasie rzeczywistym przez serwery firmy Bitstream, które dodatkowo specjalnie optymalizują ich zawartość. Pracuje to dość sprawnie, a najnowsza wersja aplikacji niweluje niektóre niedogodności jak np. dość wolne przewijanie ekranu, niezbyt wygodną klawiaturę programową oraz dodaje możliwość kopiowania i wklejania tekstu.
  • 24
  • Wrz
ilustracja Czy istnieje klawiatura zoptymalizowana do obsługi jedną ręką? Odpowiedzią na to pytanie jest FrogPad - unikalny zestaw klawiszy, o którym pisaliśmy już jakiś czas temu. Najnowsza edycja tej klawiatury, komunikująca się z urządzeniami za pośrednictwem magistrali USB lub bezprzewodowego łącza bluetooth wejdzie do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji już 27 września. Dzięki temu, że wbudowany moduł bluetooth zgodny jest z interfejsem HID istnieje duża szansa, iż produkt ten będzie kompatybilny z szeroką gamą urządzeń.
  • 24
  • Wrz
Sprite Software Sprite Backup to bezapelacyjnie najlepszy program do tworzenia kopii zapasowej danych całego PDA. Niedawno wypuszczona wersja 3.1 oferuje dodatkowo nowy i zaawansowany mechanizm odtwarzania backupu, który pozwala bezpiecznie przywrócić wszystkie dane z kopii zapasowej po przeprowadzeniu upgrade'u pamięci ROM palmtopa, a nawet po zmianie PDA na inny model.Sprite Backup v3.1 jest kosztuje 19,95 USD. Wersja trial jest do pobrania po wypełnieniu odpowiedniego formularza, dostępnego na stronie producenta.
  • 24
  • Wrz
BizOrg to aplikacja pozwalająca w wygodny sposób zarządzać kontaktami, notatkami odręcznymi, a nawet wysyłać posty do portalu LiveJournal.com - internetowy blog. Główny ekran podzielony jest na kilka zakładek gdzie można wprowadzać różne informacje. Nie jesteśmy ograniczeni do tworzenia tylko pojedynczej listy notatek - można tworzyć całe ich drzewka. Oczywiście do każdej pozycji można przypisać odpowiednią kategorię, by potem łatwo filtrować ich listę. Program potrafi m.in. powiązywać kontakty z książki adresowej z notatkami, eksportować dane do plików htm, xml, txt, csv i wiele wiele więcej. Warto również wspomnieć, że jest to aplikacja całkowicie darmowa.
  • 24
  • Wrz
MultiIE to najsłynniejszy dodatek do palmtopowego Internet Explorera. Uzupełnia on bowiem wiele brakujących mu funkcji, jak choćby możliwość otwierania kilku stron jednocześnie (organizowane są one w postaci zakładek), opcja pracy w trybie pełnoekranowym oraz możliwość zapisywania witryn czy też pojedynczych ich elementów (zdjęć) do pamięci PDA. Najnowsza wersja oznaczona numerkiem 3.1 oferuje ponadto pełne wsparcie dla systemu Windows Mobile 2003 Second Edition for Pocket PC, czyli pracy w trybie VGA oraz dynamiczniej zmiany orientacji ekranu.
  • 24
  • Wrz
Firma Samsung oficjalnie zaprezentowała najnowszy procesor przystosowany do napędzania urządzeń mobilnych. Taktowany jest on zegarem 667MHz, co czyni go teoretycznie najszybszym w swej kategorii układem, dostępnym obecnie na rynku. Jednak zanim zostaną przeprowadzone pierwsze testy porównawcze nie można z góry przesądzić czy tak naprawdę będzie on bardziej wydajny od CPU Intel X-Scale PXA270 624MHz. Wszystko zależeć będzie także od oprogramowania, które musi zostać odpowiednio przystosowane by w pełni wykorzystać możliwości owych nowoczesnych chipów. W odpowiedzi na technologię WirelessMMX Intela, Samsung także wbudował w swój procesor mechanizmy przyśpieszające obróbkę grafiki oraz dźwięku. Niestety nie podano nazwy nowego układu, ani też terminu wejścia do sprzedaży pierwszych palmtopów w niego wyposażonych.
  • 24
  • Wrz
ilustracja GoForce 3D 4500 to kolejny mobilny koprocesor graficzny firmy NVIDIA. Przedstawiciele tego potentata rynku kart graficznych twierdzą, iż jest to pierwszy na świecie układ przeznaczony dla urządzeń przenośnych, który charakteryzuje się akceleracją grafiki 3D - najwyraźniej przegapili premierę układu firmy Intel, który prawdopodobnie jest już dostępny na rynku w palmtopie Toshiba e830. Z oficjalnego komunikatu prasowego można wyczytać m.in. że nowy GoForce posiada:
  • 24
  • Wrz
Przedstawiciele firmy Casio na niedawno przeprowadzonej konferencji zademonstrowali ekran LCD wykonany w technologii HAST (Hyper Amorphous Silicon TFT). Na owym panelu o wielkości 2,2" wyświetlano obraz w rozdzielczości 640x480 punktów - co daje aż 368ppi. Dzięki temu uzyskano niespotykaną dotąd jakość odwzorowania komputerowo generowanych obrazów. Poniżej prezentujemy fotografię owego ekranu.
  • 23
  • Wrz
Okazuje się że w czerwcu firma IBM po cichutku wypuściła coś na co wielu użytkowników pocketów czekało - Java Virtual Machine for MIDP 2.0 & Personal Profile v1.0. Oznacza to, że posiadacze palmtopów z okienkami Windows Mobile 2003 for Pocket PC mogą obecnie cieszyć się aplikacjami dostępnymi dla telefonów komórkowych obsługujących Javę, czyli MIDletami. Pakiet ten nie jest darmowy, ale najwyraźniej wersja dla użytku prywatnego nie posiada żadnych ograniczeń. By go pobrać należy wcześniej założyć sobie konto na portalu firmy IBM.
  • 23
  • Wrz
SchemeSwitcher to mała darmowa aplikacja, przy pomocy której jednym kliknięciem można przełączać skonfigurowane wcześniej opcje dotyczące siły podświetlania ekranu oraz pracy na baterii. Wedle potrzeb można zestawić kilka odmiennych profili i potem sprawnie nimi manipulować. Program ten przeznaczony jest dla posiadaczy palmtopów z okienkami WM 2003. Ten sam autor przygotował także inną interesującą aplikację. Jest to wtyczka do pecetowego Outlooka, pozwalająca łatwo nawiązać połączenie przy pomocy komunikatora Skype z osobą zapisaną w książce adresowej. Można wybrać zarówno numer telefonu (usługa SkypeOut) jak i nick danej osoby (połączenie do innego użytkownika Skype).
  • 23
  • Wrz
ilustracja x10-Ex i.roc to wysokiej klasy przemysłowe PDA skonstruowane w oparciu o palmtopy HP iPAQ. Dostępne są one w trzech edycjach. Wszystkie posiadają okienka WM 2003 for Pocket PC, 400MHz procesor X-Scale, 32MB ROM i 64MB RAM, moduł bluetooth oraz WLAN, port podczerwieni, gniazdo SD/MMC i 3,5" ekran. Energii dostarcza bateria o pojemności 1.800mAh. Opcjonalnie mogą one posiadać zintegrowany czytnik kodów kreskowych. Wymiary ich jednak w niczym nie przypominają palmtopa HP iPAQ 4150, na którym najwyraźniej zostały oparte - 178 mm x 85mm x 39mm. Waga od 450 do 600 gram - w zależności od wersji.
  • 23
  • Wrz
FlashDash to następca aplikacji Animated Today. Jeden jak i drugi program służy do wyświetlania na ekranie Today zamiast zwykłej tapety animacji flash. FlashDash różni się od swego poprzednika m.in. obsługą ekranów wysokiej rozdzielczości oraz trybu poziomego pracy ekranu, czyli działa poprawnie na palmtopach z systemem Windows Mobile 2003 Second Edition for Pocket PC. Ponadto zawiera on:
  • 22
  • Wrz
ilustracja Wit Turkowski poinformował na łamach naszego forum, że pojawiła się już trzecia wersja beta Automapy 3.6. Ostateczna edycja wraz z nowymi planami miast pojawi się prawdopodobnie 27.09.2004. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych zmian w stosunku do wersji 3.5:
  • 22
  • Wrz
ilustracja Narodowy Instytut Standardów i Technologii w USA stworzył miniaturowy zegar atomowy, który możę być wmontowany np. w telefony komórkowe, palmtopy i inne urządzenia przenośne. Jest on około 100 razy mniejszy niż budowane do tej pory zegary atomowe i "tyka" na tyle dokładnie, że w przeciągu 300 lat może spóźnić się lub przyśpieszyć tylko o sekundę. Jego potencjalne zastosowanie to jak już wspomniałem przenośne urządzenia bezprzewodowe, gdzie mógłby on być wykorzystany do poprawienia synchronizacji połączeń z siecią, co zapewniłoby lepsze warunki bezpieczeństwa i przepływu danych.Więcej informacji na portalu RCR Wireless News
  • 22
  • Wrz
ilustracja W sieci pojawił się kolejny test palmtopa ASUS a730. Tym razem zamieściła go witryna PDABuyersGuide. Poza wrażeniami z zabawy z owym PDA można znaleźć tam informacje na temat terminu premiery obu jego wersji. Pierwsza wyposażona w jeden moduł komunikacji bezprzewodowej, a mianowicie bluetooth, pojawi się w USA pod koniec września w cenie 499 USD. Na drugą wersję, wzbogaconą o WLAN nie będzie trzeba zbyt długo czekać - ma ona trafić na półki sklepowe pod koniec października. Można nawet składać już na nią zamówienia, m.in. na witrynie ProPortable - cena 600 USD.Test ASUSa a730 na PDABuyersGuideCynk nadesłał Barthus
  • 22
  • Wrz
Redakcja portalu Mobile-Review opublikowała artykuł przedstawiający krótką charakterystykę nowych okienek Microsoftu. Temat ten był już poruszany wiele razy przez różne serwisy informacyjne, jednak jeśli nie mieliście okazji zapoznać się z systemem Windows Mobile 2003 Second Edition for Pocket PC wcześniej, nadarzyła się ku temu dobra okazja. Artykuł okraszony jest dodatkowo sporą ilością zrzutów ekranu prezentujących system w trybie hi-res (zarówno w oryginalnej postaci, jak i w prawdziwym trybie wysokiej rozdzielczości). Zapraszamy do lektury.Recenzja WM 2003 SE na Mobile-ReviewCynk nadesłał Jac
  • 22
  • Wrz
ilustracja Może pamiętacie jeszcze ze szkoły, że powodem zielonego koloru roślin jest specjalny barwnik - chlorofil, odpowiadający nie tylko za ich ubarwienie, ale i za fotosyntezę, czyli proces produkcji związków organicznych, przy pomocy konwertowanej przez chloroplasty energii słonecznej. Być może już wkrótce ta sama technologia zasilać będzie nasze urządzenia przenośne. Naukowcom z MITu udało się bowiem stworzyć proteinową baterię słoneczną, na bazie chloroplastów pobranych ze szpinaku. Co prawda już wcześniej przeprowadzano podobne eksperymenty, jednak ogniwa wtedy skonstruowane niezbyt nadawały się do wykorzystania w elektronice - wymagały dostarczania m.in. wody. Tym razem owe baterie są niezależne od takich składników organicznych. W przyszłości materiał ten może zostać wykorzystany do tworzenia np. pokrowców na urządzenia elektroniczne lub całych kurtek, które stanowić będą jedną wielką osobistą elektrownię.Więcej informacji na ten temat znajdziecie na portalu PhysOrg.com
  • 22
  • Wrz
Naukowcy Siemensa przeprowadzili publiczną demonstrację nowej technologii bezprzewodowego przesyłania danych. W czasie pokazu transmitowano filmy, dźwięk oraz przeprowadzano konferencję przy pomocy aplikacji Microsoft Netmeeting. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) oraz multi-hop uzyskano prędkość transmisji na poziomie 360Mbps. Więcej na ten temat można przeczytać w jednym z artykułów dostępnych na witrynie 3G.co.uk.
  • 22
  • Wrz
Firma Kingston wprowadziła do sprzedaży nowe karty pamięci w standardzie CompactFlash, z serii ElitePro. Posiadają one pojemność 2 oraz 4GB. Owe karty kosztują odpowiednio 219 oraz 500 USD.
  • 21
  • Wrz
Jak zapowiadaliśmy wcześniej, aplikacja BetaPlayer służąca do odtwarzania na PDA filmów oraz muzyki została wzbogacona o możliwość korzystania z wtyczek. Pierwsze takie pluginy pojawiły się już w sieci. Dodają one m.in. możliwość odtwarzania filmów zapisanych w formacie Windows Media Video i Audio (WMV, WMA, ASF), także MJPEG i MPC.Więcej informacji na ten temat wtyczek znajdziecie na odpowiedniej stronie portalu Forge.Topcat.hu Cynk nadesłał Claude
  • 21
  • Wrz
Jeden z naszych Czytelników postanowił udostępnić innym użytkownikom PDA stworzone przez siebie pocketowe gry. Obydwa tytuły należą do kategorii gier logicznych. Pierwsza gra to 3D JanLab, czyli po prostu labirynt. Obserwując świat w trybie FPP musimy znaleźć wyjście z gąszczu ślepych uliczek - można podejrzeć mapę gdzie zaznaczona jest nasza pozycja. Drugi tytuł to puzzle korzystające z podstawionych obrazków. Dany plik graficzny dzielony jest na 16, 25 lub 36 kawałków, a następnie mieszany. Celem gracza jest doprowadzenie obrazka do porządku. Polega to na zwykłym przesuwaniu sposobem "drag-and-drop". Dodatkowo w każdej chwili można podejrzeć cały obrazek.
  • 21
  • Wrz
Pamiętacie pecetową grę Locomotion? Crazy Train to palmtopowa wariacja na jej temat. Otóż mamy sobie lokomotywę oraz stertę porozrzucanych w nieładzie po całej planszy odcinków torowiska. Zaraz po rozpoczęciu gry pociąg rusza, a naszym celem jest takie przestawianie torów by mógł on jak najdłużej nieprzerwanie poruszać się po metalowym szlaku. By przejść do kolejnego z 18 poziomów należy odpowiednio długo pozwolić lokomotywie jeździć. Dodatkowo po drodze zbierać można różne bonusy, które pomagają nam w osiągnięciu celu.
  • 21
  • Wrz
ilustracja Aparat oznaczony symbolem SPV C500 to najnowszy telefon z systemem MS Smartphone, który wprowadził do swej oferty brytyjski operator Orange. Test tego urządzenia pojawił się m.in. na witrynie NeoWin.net. Mimo iż nie jest on zbyt wnikliwy to po jego lekturze można dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy, na temat pierwszego aparatu z systemem Windows Mobile 2003 Second Edition for Smartphone. Między innymi przeczytamy tam, że urządzenie to kompletnie nie nadaje się do gier - po pierwsze większość tytułów nie odpala się, ale błąd ten zostanie wkrótce usunięty. Niestety jest też i usterka sprzętowa - telefon nie wykrywa gdy wciśniemy jeden z przycisków jednocześnie z wychyleniem joypada. Recenzja z użytkowania Orange SPV C500 na NeoWin.net
  • 21
  • Wrz
ilustracja Ostatnio coraz więcej pojawia się w sieci informacji na temat przenoszenia na mobilne platformy starych i sprawdzonych pecetowych tytułów. Trwają prace m.in. nad Heroes of Might and Magic, Civilization (choć ostatnio podobno prace zostały wstrzymane), mamy już Duke Nukem 3D, Dooma, Quake'a 1 i 2, Age of Empires, Warlords II (trzecia część w drodze) itd. Być może do tego grona dołączy już wkrótce Transport Tycoon Deluxe. Jeśli w ogóle powstanie to oparty on będzie o port Open Transport Tycoon Deluxe (OPTTD). Problem w tym że główni deweloperzy pracujący nad tym projektem nie posiadają pocketów. Więcej na ten temat pod poniższym adresem.Dyskusja na temat Transport Tycoon Deluxe dla Pocket PC
  • 21
  • Wrz
ilustracja Firmy MOMO oraz Motorola połączyły swe siły by stworzyć hełm dla motocyklistów, wyposażony w słuchawkę bezprzewodową bluetooth. Pozwala ona na prowadzenie rozmów do 5 godzin bez przerwy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by po zaparkowaniu motocykla odłączyć słuchawkę od hełmu i oddalić się nie przerywając rozmowy. Poniżej prezentujemy zdjęcie owego produktu.

O Serwisie

Wortal PDAclub.pl to serwis internetowy zajmujący się tematyką technologii mobilnych. U nas znajdziesz najnowsze informacje o smartfonach, tabletach, smartwatch i innych urządzeniach mobilnych pracujących zarówno pod kontrolą Apple iOS jak i Google Android czy też Windows. PDAclub.pl to także jednao z najstarszych forów internetowych, gdzie każdy użytkownik znajdzie fachową pomoc.

PDAclub POLECA


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Można dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję otrzymywanie plików cookies z serwisu pdaclub.pl. Akceptuję