RECENZJA: Sony CyberShot DSC-QX10 Smart Lens

22 wrzesień 2013
Autor :  
Aparat w telefonie w dzisiejszych czasach jest tak samo naturalną rzeczą, jak to, że telefon dzwoni. Producenci nowych urządzeń prześcigają się w ilości megapikseli, jakie posiadają nasze smartfony, jednakże wielkość matrycy to nie wszystko, ponieważ największą bolączką większości urządzeń na rynku jest słaba optyka, wiadomo, że nie powinniśmy wiele oczekiwać od obiektywów wielkości łebka od szpilki, a przy takich parametrach o optycznym zoomie możemy zapomnieć, gdyż jest on niemożliwy.

 

R E K L A M A:
 

 

W większości przypadków zdjęcia robione smarfonem są wystarczające. Możemy szybko zamieścić na portalach społecznościowych, czy wysłać znajomym. Ale co, jak chcielibyśmy zrobić zdjęcie dalszym obiektom, czy też trochę lepszej jakości? Tutaj zawsze wtedy możemy wziąć ze sobą zwykły aparat, tyle, że znów pojawia nam się problem, jak takie zdjęcie wysłać rodzinie czy znajomym bądź umieścić na którymś z portali społecznościowych. A do tego, nie zawsze się ma przy sobie zwykły aparat. Tutaj z pomocą przychodzi nam nowy aparat od Sony tzw. inteligentny obiektyw (Smart Lens) CyberShot DSC-QX10. Po prostu "Aparat w Obiektywie".

 


Czym się wyróżnia to urządzenie spośród wielu innych dostępnych na rynku aparatów, że warto się nim zainteresować w kontekście smartfonów? Otóż nowy aparat Sony nie przypomina klasycznych urządzeń, do których się przyzwyczailiśmy. Raczej pierwsze skojarzenie przynosi nam na myśl bardziej obiektyw do zamontowania w korpusie aparatu, niż sam aparat i po części taka jest prawda. Tyle, że w tym wypadku nie potrzebujemy specjalnego korpusu, a jedynie dowolnego smartfona, który stanie się korpusem dla tego obiektywu. Z takiego połączenia otrzymujemy całkiem przyzwoity kompaktowy aparat cyfrowy, co w połączeniu z funkcjami, jakie oferuje nam smarfon, daje praktycznie nieograniczone możliwości natychmiastowej obróbki zdjęcia oraz wysłania go w świat.

 


Ale zacznijmy od początku. Kiedy dostałem zestaw do ręki, moje zaintrygowanie wzbudził już sam karton w formie walca, gdyż był to nietypowy wzór jak na aparat cyfrowy, jednakże po otwarciu wszystko się wyjaśniło. Biorąc po uwagę, jak pisałem wcześniej, że cały aparat wygląda jak obiektyw. W zestawie poza samym aparatem otrzymujemy baterię, uchwyt pozwalający nam przymocować go do dowolnego smartfona, kabel microUSB służący do ładowania urządzenia oraz zgrywania zdjęć, pasek na rękę, oraz ze dwa kilogramy instrukcji we wszystkich językach świata, poza polskim, ale to akurat można wybaczyć, ze względu na przedpremierowy model, gdyż pewnie w momencie, gdy urządzenie trafi do sklepów w Polsce, instrukcja w naszym rodzimym języku się pojawi.

 

Pomimo tego, że chwilę wcześniej oglądałem konferencję prasową, na której po raz pierwszy pokazano światu ten aparat, to jego kształt oraz wygląd i gabaryty robią wrażenie. O ile na zdjęciach tego nie było tak widać, spokojnie można go ukryć w dłoni.

 




Drugą rzeczą, która zaskakuje po rozpakowaniu zestawu to brak wyświetlacza. To akurat nie powinno dziwić, gdyż DSC-QX10 został zaprojektowany do działania w tandemie ze smartfonem. Chociaż, jakby się mocno uprzeć, to jednak znajdziemy wyświetlacz wielkości 5mm, służący do informowania nas o stanie baterii oraz ewentualnym braku karty pamięci. Poza brakiem wyświetlacza, tak samo na aparacie nie znajdziemy zbyt wielu przycisków. Jedynie wyłącznik, spust oraz przyciski zooma. Urządzenie posiada także zamykane klapką złącze microUSB i slot na karty pamięci microSD lub MemoryStickMicro, umieszczony pod klapką baterii, z tym, że jednorazowo tylko jeden rodzaj kart może być włożony. Na górze kamery znajdziemy też otwory mikrofonu, który nagrywa stereofoniczny dźwięk, a na spodzie gniazdo pozwalające zamontować CyberShota na statywie.

 



Dołączony do zestawu uchwyt pozwalający zamontować aparat na smartfonie zapina się w samym aparacie w taki sposób, że po połączeniu stanowią jedną całość. Uchwyt jest odłączany, ponieważ w sprzedaży mają się znaleźć także inne ich wersje, pozwalające przypiąć aparat także do tabletów, oraz obudowy do telefonów z serii Xperia z wbudowanym w nie złączem do tego „obiektywu”. Przymocowanie kamery do naszego smartfona jest banalnie proste. Wystarczy odgiąć „łapki” i założyć. Ponieważ jedna z łapek jest ruchoma, uchwyt dostosowuje się bez problemu do dowolnej wielkości telefonu, tak, że można go z powodzeniem założyć czy to na małego, czy na dużego smartfona, nawet na takiego w obudowie. Samo wnętrze „łapek” pokryte jest miękką gumą, dlatego też nie musimy się martwić, że zakładanie czy zdejmowanie uchwytu spowoduje powstanie jakichkolwiek rys.

 










 

Aby w ogóle zacząć korzystać z aparatu należy najpierw połączyć go z naszym smartfonem. Urządzenia komunikują się ze sobą za pomocą sieci Wi-Fi. DSC-QX10 tworzy sieć AdHoc, do której należy się „przypiąć” naszym telefonem. Dane tej sieci, zarówna nazwa jak i hasło, są nadrukowane w instrukcji obsługi oraz na wewnętrznej stronie klapki baterii.

 


Jeżeli natomiast posiadamy w naszym telefonie moduł NFC, wtedy parowanie obu urządzeń jest całkowicie automatyczne i nie wymaga wybierania ręcznie sieci Wi-Fi, z jaką należy się połączyć. Ponieważ połączenie to dopiero pierwszy krok, żeby móc zacząć korzystać z aparatu, potrzebujemy jeszcze aplikacji PlayMemories Mobile. Aplikację można bezpłatnie pobrać zarówno z Google Play w przypadku Androida, jak i z AppStore w przypadku iOS. Niestety na tę chwilę nie można używać aparatu z urządzeniami pracującymi na Windowsie.

 

 

 

Zanim zaczniemy pstrykać fotki, należałoby jeszcze wspomnieć o suchych parametrach aparatu. Posiada on 18,2MPx matrycę CMOS Exmor R o rozmiarach 1/2,3” i optykę Sony G przy F 3,3-5,9 oraz dziesięciokrotnym zoomem optycznym. Sercem urządzenia jest procesor obrazu BIONZ, odpowiedzialny za robienie wyraźnych zdjęć z dużą szybkością. Czułość ISO to w zależności od wybranego trybu robienia zdjęć (ręczny, automatyczny, zaawansowana automatyka) to ISO 100 – ISO 12800. Oczywiście nie zabrakło też stabilizatora onrazu Optical SteadyShot niwelującego drżenie rąk podczas robienia zdjęć. Należy także wspomnieć, że urządzenie nagrywa filmy w HD przy 30 fps, przy niskim poziomie szumów, nawet przy słabym oświetleniu. Niestety nie jestem fotografem, więc nie będę się skupiał na omawianiu parametrów czy porównywaniu ich z innymi aparatami oraz dywagacjami na temat przysłon czy ilości szumów, a bardziej na kwestii samej funkcjonalności aparatu i jego zastosowaniu z poziomu zwykłego użytkownika.

Jeżeli już znamy podstawowe parametry aparatu, mamy go sparowanego ze smartfonem i pobraliśmy aplikację do obsługi, możemy już robić zdjęcia. Ale chwila, zapomnieliśmy chyba o włożeniu karty pamięci, ale w tym przypadku nie jest to żaden problem, ponieważ przy braku karty pamięci, urządzenie zapisuje zdjęcia bezpośrednio w pamięci naszego telefonu, tak jakbyśmy zdjęcia robili natywnym aparatem. Ze względu na to, że przesłanie zdjęcia po zrobieniu zajmuje ładnych kilka sekund, lepiej jest się jednak zaopatrzyć w kartę pamięci. Jak już jesteśmy przy zapisywaniu zdjęć, to mamy do wyboru trzy tryby zapisu. Zapis tylko na kartę pamięci, zapis na kartę pamięci oraz do telefonu w rozdzielczości 2MPx (podgląd), bądź zapis na kartę pamięci i do telefonu w pełnej rozdzielczości.

 


 

Po uruchomieniu PlayMemoriesMobile, aplikacja sprawdza, czy mamy połączenie z aparatem. Jeżeli tak, to na ekranie ukazuje nam się obraz na żywo przesyłany z aparatu, oraz podstawowe przyciski umożliwiające robienie zdjęć, takie jak: tryb pracy - tutaj mamy możliwość wyboru zdjęcia bądź film. W przypadku wybrania zdjęć mamy możliwość wybrania jednego z trzech trybów automatyki – inteligentna automatyka, lepsza automatyka i autoprogram. O ile w przypadku dwóch pierwszych aparat ustawia za nas ekspozycję to w przypadku autoprogramu możemy ręcznie zdefiniować oświetlenie oraz balans bieli. Oczywiście na ekranie znajdziemy też takie podstawowe przyciski jak spust, przyciski zooma oraz przycisk wejścia w ustawienia.

 

 
 
 



W samych opcjach programu też niestety niewiele możemy poustawiać, ponieważ znajdują się tam tylko podstawowe opcje, takie jak np. rozmiar robionych zdjęć, opcje zapisywania zdjęć, czy też włączenia podglądu zrobionych zdjęć. Niestety aplikacja jest dość uboga, jeżeli ktoś chciałby sobie bardziej profesjonalnie porobić zdjęcia. Ubogość opcji rekompensuje nam dostęp do całej gamy aplikacji na smartfony, dzięki którym możemy później dowolnie obrobić zrobione zdjęcie. Wygląda na to, że Sony wyszło z założenia, że aplikacja ma pozwalać tylko na najprostsze robienie zdjęć.

 

 

 

Samo robienie zdjęć nie jest skomplikowane, wystarczy nacisnąć spust i to wszystko. W zależności od oświetlenia, aparat dłużej bądź krócej obrabia zdjęcia. W ekstremalnych przypadkach może to trwać nawet do 10 sekund. Najwolniejszym trybem jest tryb "lepszej automatyki", gdyż w tym trybie aparat wykonuje serię szybkich zdjęć i na ich podstawie zapisuje najlepsze. Niestety, to trwa, dlatego nadaje się do robienia ładnych zdjęć, ale kosztem prędkości obróbki.

Zdjęcia zrobione aparatem można przenieść bez problemu z poziomu aplikacji PlayMemoriesMobile na naszego smartfona, lub za pomocą dołączonego kabla podłączyć pod komputer. Aparat wykrywany jest przez komputer jako dysk przenośny i dzięki temu, można skopiować zdjęcia w tradycyjny sposób. Jeżeli mamy na komputerze zainstalowaną aplikację PlayMemories Home, to w momencie podłączenia aparatu do komputera, aplikacja sama zacznie import nowych zdjęć do biblioteki.


Jeżeli, jest to dość prosty w obsłudze aparat, o względnie małych możliwościach konfiguracyjnych, to co powoduje, że warto się nim zainteresować? Otóż, jednym z powodów może być to, że dzięki temu, iż jest on rozłączny od urządzenia, możemy trzymać sam aparat w jednym ręku, a w drugim smartfona robiącego nam za zdalny wyświetlacz. Np. w sytuacjach, kiedy stoimy w tłumie ludzi i nad ich głowami byśmy chcieli zrobić zdjęcie. Wystarczy wtedy wziąć samego CyberShota w dłoń i na ekranie telefonu mieć podgląd. Jest to znacznie wygodniejsze niż zadzieranie głowy, żeby spróbować dojrzeć wyświetlacz cyfrówki, czy aby na pewno robimy zdjęcie takie jak chcemy. Wtedy też przydają się przyciski spustu i zooma zamontowane na „obiektywie”. Są one umieszczone w taki sposób, że trzymając aparat w prawej ręce, dość łatwo operuje się nim kciukiem, bez potrzeby dotykania telefonu, który służy nam wyłącznie za podgląd.

 










Ponieważ kamera ma wbudowany czujnik położenia, przekręcenie aparatu w ręce w pionie, automatycznie zmienia nam podgląd na telefonie. Dzięki temu nie musimy obracać ekranu, żeby widzieć poprawnie podgląd.

 

 

Jakość zdjęć jest na całkowicie przyzwoitym poziomie. Aparat dobrze sobie radzi zarówno przy dobrym jak i słabszym oświetleniu. Zdjęcia przy sztucznym oświetleniu w półmroku są dobrze doświetlone, niestety z filmami w ciemniejszych miejscach już jest trochę gorzej. Słabo wypada też automatyka, przy próbie robienia zdjęć szybko poruszającym się obiektom np. kotu. Automatyka tak umie złożyć zdjęcia, że obetnie pół zwierzaka. Próbki zdjęć i filmów znajdują się poniżej w oryginalnych rozmiarach. Co do rozmiarów to zdjęcia są zapisywane jako JPG. Wielkość zdjęć zależy od oświetlenia i waha się od 4MB w ciemnych miejscach do 7MB w dobrze doświetlonych. Filmy CyberShot zapisuje jako pliki mp4.

 

{pic '29937' center /} {pic '29938' center /}

{pic '29939' center /} {pic '29940' center /}

{pic '29941' center /} {pic '29942' center /}

{pic '29943' center /} {pic '29944' center /}

{pic '29945' center /} {pic '29946' center /}

{pic '29947' center /} {pic '29948' center /}

{pic '29949' center /} {pic '29950' center /}

{pic '29951' center /}

 

 

 

 

Podsumowując, CyberShot DSC-QX10 jest dobrym rozwiązaniem, dla osób, które lubią się dzielić zdjęciami ze światem, a chcą robić zdjęcia lepsze, niż zapewnia to smartfon, szczególnie, jeżeli chodzi o możliwości zooma. Aparat użytkuje się całkiem przyjaźnie, jedynie chwilę zajmuje połączenie ze sobą obu urządzeń po Wi-Fi. W miejscach gdzie jest duże natężenie sieci bezprzewodowych, bądź silne zakłócenia, odczuwalne są opóźnienia i zacięcia w komunikacji między urządzeniami. Kolejną niedogodnością, która się objawiła podczas użytkowania urządzenia, to brak pokazywania czasu nagrania, podczas nagrywania wideo, stąd nie wiemy ile już nagraliśmy. Podczas nagrywania także występują problemy z przesyłaniem obrazu do smartfona, obraz zalicza klasyczne przycięcia przy streamingu, przez co reakcja na przykład na przyciski zoom w aplikacji bywa lekko opóźniona. W niektórych przypadkach może nam też doskwierać brak lampy błyskowej, szczególnie podczas robienia zdjęć w nocy. Kolejnym mankamentem jest też mała bateria. O ile całe urządzenie razem z nią waży ok. 100g. to kosztem tego, na jednym ładowaniu, wykonamy ok. 220 zdjęć lub nagramy ok. 80 min. filmu. Należy przypomnieć, że najwięcej prądu w tym aparacie zjada Wi-Fi, które cały czas jest aktywne, ze względu na połączenie z telefonem.

 





Na pewno w wielu zastosowaniach można zastąpić posiadany kompakt tym inteligentnym obiektywem, jednakże jego cena ok. 800 zł, powoduje, że musimy się zastanowić, czy na pewno takie urządzenie jest nam potrzebne. Każdy musi sobie odpowiedzieć sam na to pytanie uwzględniając własne preferencje i upodobania, na pewno jest to dobre uzupełnienie do smartfona i może w wielu sytuacjach zastąpić zwykły kompakt, na pewno nie zastąpi dobrej cyfrówki. Aparat ma trafić do oficjalnej sprzedaży w przyszłym tygodniu. Poza wersją czarną w sprzedaży będzie dostępny także model w kolorze białym.

 





 

Pełna specyfikacja:

Obiektyw

Zoom optyczny

Zoom 10x (fotografie i filmy)

F

F3,3 (szeroki kąt) — 5,9 (teleobiektyw)

Ogniskowa (f= mm)

f = 10,4 – 37,1 mm

Ogniskowa (f=, w przeliczeniu na format 35 mm)

f = 25 – 250 mm (fotografie, tryb 4:3)

Makrofotografia (cm)

iAuto: AF (szeroki kąt: około 5 cm do nieskończoności, teleobiektyw: około 150 cm do nieskończoności) / Autoprogram: AF (szeroki kąt: około 5 cm do nieskończoności, teleobiektyw: ok. 150 cm do nieskończoności)

Sony G

TAK

Przetwornik obrazu

Typ przetwornika

Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™

Rozmiar (w calach)

Typ 1/2,3" (7,76 mm)

Aparat

Efektywna liczba pikseli (w megapikselach)

Około 18,2

Procesor BIONZ™

TAK

Rozpoznawanie twarzy

TAK

Automatyka HDR

TAK (włączanie/wyłączanie)

Obszar autofokusu (centralno-ważony)

TAK

Ręczna regulacja ostrości (Manual Focus)

TAK (dotykowy system AF)

Automatyczna przysłona

iAuto (F3,3/F8,0 (szeroki kąt)) / Autoprogram (F3,3/F8,0 (szeroki kąt))

Czasy otwarcia migawki w trybie automatycznym (s)

Inteligentna automatyka (4 — 1/1600) / Autoprogram (1 — 1/1600)

Sterowanie ekspozycją

±2,0 EV, co 1/3 EV

Balans bieli

Automatyczny, światło dzienne, cień, chmury, żarówki, świetlówki, balans bieli 0-1-2

Automatyczny balans bieli

TAK

Pomiar światła (matrycowy)

TAK

Czułość ISO (REI)

ISO 100 — 3200 (iAuto), ISO 100 — 12 800 (zaawansowana automatyka), ISO 100 — 1600 (autoprogram)

Wi-Fi®

TAK

Sterowanie za pomocą smartfonu

TAK

Przesyłanie do smartfonu

TAK

NFC / sterowanie jednym dotknięciem

TAK

Stabilizator obrazu SteadyShot TAK

Nagrywanie

Nośniki

Memory Stick Micro* / Memory Stick Micro (Mark 2)*

Nośniki II

Karta pamięci microSD/microSDHC/microSDXC

Format zapisu

JPEG, MP4

DCF (Design rule for Camera File System)

TAK

Rozmiar zdjęcia (18M 4864×3648) (tryb 4:3)

TAK

Rozmiar zdjęcia (5M 2592×1944) (tryb 4:3)

TAK

Rozmiar zdjęcia (13M 4896 × 2752) (tryb 16:9)

TAK

Rozmiar zdjęcia (4.2M 2720×1528) (tryb 16:9)

TAK

Rozmiar zdjęcia (13M 3648×3648) (tryb 1:1)

TAK

Rozmiar zdjęcia (2M 1920 × 1080)

TAK

Rozmiar obrazu filmowego (1440 x 1080, 30 kl./s, Fine, około 12 Mb/s) (MP4)

TAK

Dane ogólne

Wskaźnik poziomu naładowania akumulatora

TAK

System Print Image Matching

TAK

Tryb wystawy sklepowej

TAK

Gniazda

Wielofunkcyjne złącze z HD

Złącze Multi Terminal/Micro USB, Hi-Speed USB

Wielozłącze

TAK

USB 2.0 Hi-Speed

TAK

Zasilanie / Inne

System akumulatora

Litowy

Dostarczany akumulator

NP-BN

Czas pracy dostarczonego akumulatora STAMINA w normalnych warunkach

Około 220 / Około 110 min

Waga (g)

Około 90 g

Waga z akcesoriami (g)

Około 105 g

Dostarczane oprogramowanie

PlayMemories Home

Dostarczane wyposażenie

Akumulator NP-BN, przewód USB micro, pasek na rękę, uchwyt do smartfona, instrukcja obsługi

Wymiary

szer. x wys. x gł. (mm)

62,4 x 61,8 x 33,3

 

 

:: Zalety:

ilustracja  Dobrej jakości zdjęcia
ilustracja  Duży zoom
ilustracja  Małe wymiary
ilustracja  Dobra optyka
ilustracja  Możliwość robienia zdjęć bez kart pamięci
ilustracja  Możliwość robienia zdjęć bez podłączonego smartfona (jednakże bez podglądu z powodu braku wyświetlacza)

 

:: Wady:

ilustracja  Słaba bateria
ilustracja  Słaba jakość nagrań przy małym oświetleniu
ilustracja  Bardzo ubogie oprogramowanie
ilustracja  Problem z synchronizacją daty i godziny zdjęć w iOS
ilustracja  Cena

 

Komentarze::DISQUS_COMMENTS 24164 Wyświetleń
Marcin Olejniczak :: OleYek

O Serwisie

Wortal PDAclub.pl to serwis internetowy zajmujący się tematyką technologii mobilnych. U nas znajdziesz najnowsze informacje o smartfonach, tabletach, smartwatch i innych urządzeniach mobilnych pracujących zarówno pod kontrolą Apple iOS jak i Google Android czy też Windows. PDAclub.pl to także jednao z najstarszych forów internetowych, gdzie każdy użytkownik znajdzie fachową pomoc.

PDAclub POLECA


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Można dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję otrzymywanie plików cookies z serwisu pdaclub.pl. Akceptuję