Zamienniki aplikacji wbudowanych w PalmOS

23 lipiec 2001
Autor :   Dominik Oślizło
Wcześniej opisywałem już Datebook4 oraz ActionNames, programy te, zastępujące i integrujące funkcje książki adresowej, terminarza i zadań, z pewnością okażą się przydatne dla wielu użytkowników platformy PalmOS. To jednak nie wszystko. Istnieją przecież i inne wbudowane aplikacje, którym daleko do doskonałości. Na szczęście dostawcy oprogramowania nie śpią. Opisanie wszystkich dostępnych rozwiązań zajęłoby trochę zbyt wiele miejsca, postaram się jednak podać przykład takich programów.
POCZTA

Program pocztowy jest wielkim atutem PalmOS, zaś synchronizacja z komputerem klasy desktop nie budzi zastrzeżeń. Jednak sama aplikacja na palmie pozostawia trochę do życzenia. Dlatego też warto rozejrzeć się za zamiennym oprogramowaniem, takim jak chociażby MultiMail czy Mail+.

Mail+
Jest to program rozszerzający nieco możliwości wbudowanego. korzysta z tej samej bazy danych, dlatego w każdej chwili można z niego zrezygnować i powrócić do używanego wcześniej. Do jego zalet należy między innymi poprawienie interface użytkownika (menu w postaci ikonek u dołu ekranu). Z drugiej strony, Mail+ posiada wiele innych wygodnych opcji, jak na przykład dodawanie sygnatury czy możliwość tworzenia nowych folderów w celu zapisywania ważnych listów.



Niekiedy przydatnym rozwiązaniem może okazać się wysłanie poczty przez podczerwień, co umożliwia ikonka w prawym dolnym rogu ekranu. Znaczenie pozostałych ikon jest chyba oczywiste dla każdego użytkownika palma, choć niektórych zawieść może ikonka po lewej stronie, która nie wywołuje polecenia "wyślij i pobierz", a jedynie powoduje przejście do opcji synchronizacji (czyli programu HotSync). Być może niektórym spodobają się też opcje "Confirm delivery" i "Confirm read" oraz możliwość ustalenia priorytetu wysyłanej wiadomości.



MultiMailPro
Chociaż na Palmgear roi się od aplikacji pocztowych, trudno chyba przebić tą. Jest ona tak bogata pod względem wbudowanych opcji, że ustępuje jej niejeden klient email na PC. Oprócz tak oczywistych elementów jak oznaczanie przeczytanej wiadomości ikonką otwartej koperty, posiada również mały "status" w prawym dolnym rogu, informujący o ilości listów ogółem i nie przeczytanych.

W przeciwieństwie do Mail+ MultiMail pozwala na odbieranie poczty poza biurem czy też domem, na przykład przy użyciu telefonu komórkowego, przy czym wiadomości można tylko wysłać, tylko pobrać albo też uczynić jedno i drugie. Co więcej, można pobierać nie tylko całe wiadomości, ale (co jest wygodne w przypadku grup dyskusyjnych) również same ich nagłówki.



MultiMail pozwala na zdefiniowanie do ośmiu (!) używanych serwerów poczty, dzięki czemu nie ma większych problemów przy użyciu wielu kont. Podobnie jak Mail+ istnieje tu możliwość przenoszenia wybranych wiadomości do tworzonych w tym celu folderów (a właściwie kategorii). Tej funkcji szczególnie brakuje we wbudowanej aplikacji.

Aplikacja ta daje jednak jeszcze więcej możliwości. Można więc sortować wiadomości według wybranego kryterium, zmieniać i w łatwy sposób przenosić zawartość kolumn, drukować wiadomość czy też dodawać nadawcę (lub odbiorców) do książki adresowej.



Na uwagę zasługuje ponadto Setup Wizard, pozwalający na szybkie i łatwe skonfigurowanie konta pocztowego.



Jak już wspomniano wcześniej, w MultiMail można skonfigurować do ośmiu serwerów. Dopuszczalne typy to IMAP, POP3 oraz NNTP. Oczywiście możliwe jest również wprowadzenie danych serwera SMTP, gdyż jest to niezbędne dla dopełnienia funkcjonalności programu. Otrzymywane wiadomości mogą jednak zawierać spam, w związku z czym MultiMail został wyposażony w opcję filtrowania. Jeśli natomiast wiadomość zawiera załącznik, zostanie on również pobrany, a nawet otwarty za pomocą odpowiedniego plugina.



To tylko wybrane, najważniejsze opcje tego programu. Wymagający użytkownik znajdzie w nim z pewnością to, czego potrzebuje.






KALKULATOR

Kalkulator jest trochę niewdzięczną i niedocenianą aplikacją, a przecież przydaje się bardzo często. Zarówno jednak wbudowany jak i możliwy do bezpłatnego ściągnięcia ze strony www.palm.com są bardzo prymitywne i nie posiadają wielu potrzebnych opcji. Dlatego też warto poświęcić parę słów na ten właśnie typ programu.

Xcalc i 14allcalc
Po uruchomieniu zarówno Xcalc (rysunek z lewej) jak i jego bogatszego brata 14allcalc zauważymy, że autor programu dołożył starań aby program wyglądał estetycznie. To jednak tylko pierwsze wrażenie, które nie może przyćmić funkcjonalności tych aplikacji, a w szczególności wyposażonego w wiele funkcji 14allcalc.



Od razu rzuca się w oczy wielość funkcji, których nie posiada wbudowany program. Któryś z nich z pewnością zadowoli większość użytkowników, w tym nawet tych, którzy czasem muszą skorzystać z zapisu dwójkowego lub szesnastkowego. Niestety jednak również i tutaj widoczne są pewne braki. Nie ma na przykład funkcji hiperbolicznych, brak również możliwości pisania własnych programów - procedur (np. obliczających wartość opcji czy też rozwiązujących całki).

APCalc
Problem ten rozwiązuje dopiero APCalc, będący prawdziwym kombajnem wśród kalkulatorów. Nie ustępuje on w niczym niektórym kalkulatorom przeznaczonym dla programistów czy inżynierów. natomiast pod względem estetyki dołożono tu nie mniej starań niż w przypadku omówionych powyżej.



Na ekranie wyróżnić można kilka sekcji przycisków. Oczywiście są tutaj klawisze cyfrowe i operatory równań. Warto jednak zwrócić uwagę na przyciski-zakładki znajdujące się po prawej stronie ekranu poniżej znaku strzałki (backspace). Wywołują one pozostałe dostępne opcje (jest ich naprawdę sporo): zakładka "F" powoduje pojawienie się okienka widocznego na poniższym rysunku po lewej, a zawierającego zbiór funkcji matematycznych, finansowych itp., które po kliknięciu są wprowadzane do równania.



Środkowy zrzut ekranu przedstawia zawartość zakładki "V" - variables (zmienne). Można ich zdefiniować wystarczająco wiele. Gdyby jednak było ich za mało można posłużyć się metodą tworzenia funkcji opisaną nieco dalej. Zakładka "R" przywołuje rejestry (registers).

Godna uwagi jest też historia operacji. W każdym momencie można przywołać nawet dość dawno wykonane obliczenia.



Najbardziej interesująca i pozwalająca na efektywne, dostosowane do potrzeb wykorzystanie jest chyba możliwość definiowania funkcji dwóch najwyższych rzędów klawiszy. Są to przyciski wywołujące dowolne funkcje, których baza widoczna jest po naciśnięciu ikonki kartki na "wyświetlaczu" kalkulatora. Lista ta zawiera nie tylko predefiniowane funkcje, ale także zbiory przycisków pod nazwą "User keys", które są w pełni konfigurowalne, można bowiem zdefiniować każdą funkcję edytując ją w Memopad, a następnie importując. Dzięki temu można również w prosty sposób przesyłać funkcje przez podczerwień.



Po wybraniu którejś grupy funkcji na ekranie pojawią się przyciski im odpowiadające. Oczywiście grupom przycisków można nadać nazwy wygodniejsze niż "User keys", jak chociażby "Instrumenty finansowe".






WYDATKI

Jeśli ktoś kiedyś próbował korzystać z programu Expense, stwierdzi zapewne z bólem, że nie jest to to, czego można by po programie rejestrującym wydatki oczekiwać. Oczywiście i w tym przypadku istnieją stosowne zamienniki.

AllMoney
Program AllMoney dostarczany jest przez firmę iambic Software, należy się więc spodziewać podobnej niezawodności jak to miało miejsce w przypadku ActionNames. I rzeczywiście - program oprócz łatwości obsługi oferuje również możliwość efektywnego zarządzania posiadanymi zasobami gotówki jak i rachunkami bankowymi.

AllMoney oferuje obsługę wielu rachunków, w tym również i tych kredytowych. Dzięki możliwości wielopoziomowego definiowania klas wydatków wszelkie przeprowadzone transakcje są czytelne.



Program pozwala także na używanie czeków i kart kredytowych, rejestrując transakcje z ich pomocą wykonane. Przy każdej transakcji można wpisać numer referencyjny czeku, co może być niekiedy bardzo pomocne.

Co więcej, istnieje również możliwość ustawiania transakcji terminowych (tzw. standing orders), które wykonywane są co pewien okres czasu. Jest to wygodne szczególnie wówczas, kiedy na przykład opłacamy rachunki przez automatyczne comiesięczne obciążenie konta lub karty kredytowej.








NOTATNIK

Aby dopełnić tematu należy jeszcze wspomnieć o programach zastępczych dla Memopad. Również i tutaj istnieje wiele takich aplikacji, oferujących różne udogodnienia, takie jak szyfrowanie czy też notatki odręczne (ponieważ dopiero najnowsze maszyny oparte na PalmOS posiadają tę funkcję).

HandMemo
Jak nazwa sama wskazuje, HandMemo jest programem łączącym w sobie notatki odręczne i tekstowe. Jego obsługa jest nieco skomplikowana, a to ze względu na małe rozmiary ikonek znajdujących się u góry ekranu.



Wśród narzędzi znajdziemy tu jednak wiele przydatnych na co dzień, takich jak linia, ołówek czy też wstawianie czasu i daty. Należy się jednak liczyć z faktem, że notatki te nie będą się synchronizować z desktopem ponieważ HandMemo zakłada odrębną bazę danych.

SuperNotes
Podobnie jest w tym przypadku - notatki nie są synchronizowane, ten jednak program jest nieco bardziej dopracowany niż poprzedni. Przy uruchomieniu pojawia się informacja o funkcjach przycisków pojawiających się na ekranie. Dzieli się on na część graficzną i tekstową, zaś przed notatką pojawia się czas i data jej wprowadzenia.



Granicę pomiędzy częścią graficzną i obszarem tekstu można przesuwać, zapewniając w ten sposób możliwość wprowadzania notatek tylko tekstowych lub tylko graficznych, w zależności od tego, co w danej chwili jest wygodniejsze.

Dostępne są trzy narzędzia graficzne w różnych rozmiarach: Eraser (gumka), Line (linia) oraz Pen (pióro).



Secure Memo
Ten program zainteresuje osoby, które obawiają się, że ich zapiski trafią w niepowołane ręce. Zapisuje on notatki przedtem je kodując, przy czym algorytm kodowania tworzony jest losowo przez samego użytkownika w procesie "bazgrania" po ekranie. Tak uzyskane dane służą do zbudowania algorytmu jedynego w swoim rodzaju, a więc i trudniejszego do złamania.

Użytkownik może wybrać, które z notatek mają być zakodowane. Dzięki temu notatka jest zupełnie nieczytelna ze zwykłego Memopad. Dla przykładu na rysunku przedstawiono tę samą notatkę w SecureMemo i Memopad.



Można również zdecydować, czy ma być widoczny sam nagłówek memo w widoku listy notatek.



Wszystkie programy można pobrać ze strony www.palmgear.com

O Serwisie

Wortal PDAclub.pl to serwis internetowy zajmujący się tematyką technologii mobilnych. U nas znajdziesz najnowsze informacje o smartfonach, tabletach, smartwatch i innych urządzeniach mobilnych pracujących zarówno pod kontrolą Apple iOS jak i Google Android czy też Windows. PDAclub.pl to także jednao z najstarszych forów internetowych, gdzie każdy użytkownik znajdzie fachową pomoc.

PDAclub POLECA


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Można dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję otrzymywanie plików cookies z serwisu pdaclub.pl. Akceptuję