Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS

  • 292 Odpowiedzi
  • 43401 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #180 dnia: Listopad 05, 2008, 22:29:54 »
Zmiana ze względu na kasę.

*

Offline Czesiorazdwatrzy

  • ***
  • 465
  • Płeć: Mężczyzna
  • Welcome to Hakurei Reitaisai Festival!
    • J-games.pl  - Forum japońskich gier, jrpg
  • Sprzęt: XDA 2i; i780; Desire Z
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #181 dnia: Listopad 13, 2008, 15:59:11 »
Dwa pytanka:
Jak działa FluxBox pod tym linuxem? 
Czy można odpalić jakąś normalną grę np. Frozen Bubble, albo Battle of Wesnoth (czy jakoś tam :P)

*

Offline fusse

  • **
  • 164
  • smd & bga
  • Sprzęt: htc wizard & blue angel & Omnia
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #182 dnia: Listopad 25, 2008, 22:44:10 »
Czy ktos cos jeszcze próbuje robic z linuxem na universalu? :} chetnie poslucham, ja zwatpilem osobiscie.
a36>>c35>>s55>>NEC 200>>e398>>mpx200>>Wizard>>Universal>>Kaiser>>Blueangel>>Omnia

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #183 dnia: Listopad 25, 2008, 22:56:42 »
Co do normalych gier - nie ma akceleracji 3d, nie wiem jak FB mają z grafiką. Co do linuxa na uni to na xda-dev robią...

*

Offline fusse

  • **
  • 164
  • smd & bga
  • Sprzęt: htc wizard & blue angel & Omnia
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #184 dnia: Listopad 26, 2008, 00:34:31 »
mowisz robia..progres slaby maja:/ faktycznie jak kiedys wit sugerowal,najgorszy eee bedzie lepszy do linucha;p a slyszales cos o overclockingu ?zawsze tee100MHz da troche kopa.nawet pakiet gdzies widzialem z programem do krecenia;p pozdr!
a36>>c35>>s55>>NEC 200>>e398>>mpx200>>Wizard>>Universal>>Kaiser>>Blueangel>>Omnia

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #185 dnia: Listopad 26, 2008, 06:43:36 »
Ale nawet najgorszego eee nie włożysz w kieszeń. Coś za coś. Pomijam że powinno to dużo szybciej śmigać gdyby przekompilować wszystko konkretnie pod Uni.

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #186 dnia: Listopad 26, 2008, 13:35:41 »
no wlasnie to jest minus najgorszego eee (czy w moim przypadku p1120), ze nie miesci sie w kieszenia, ale ja tam za jakis czas mam zamiar kupix execa
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Offline rpa

  • *
  • 90
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #187 dnia: Listopad 26, 2008, 22:25:05 »
czy mógłby ktos pokazac jak wyglada te linuxy na universalu
lub podac linki

*

Offline fusse

  • **
  • 164
  • smd & bga
  • Sprzęt: htc wizard & blue angel & Omnia
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #188 dnia: Listopad 26, 2008, 23:19:38 »
nom tu Panowie macie racje,nie ma drugiego takiego malegoz linuxem.to wit chcesz ponowic walke z linuxem na uni?;) jutro kolego wrzuce jakies fotki z linuxem na moim uni.mysle nad kupnem eee901 ale to tez ani laptop ani umpc...
a36>>c35>>s55>>NEC 200>>e398>>mpx200>>Wizard>>Universal>>Kaiser>>Blueangel>>Omnia

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #189 dnia: Listopad 27, 2008, 12:04:59 »
wit chcesz ponowic walke z linuxem na uni?;)

napewno za jakis czas bede o tym mysla wlasciwie to juz powoli zbieram na uni :D

a z tym eee to tez nie jest zly pomysl.. :D ja mam swojego fujitsu i wczoraj go porownywalem z msi, okazalo sie ze moj starszy p1120 jest mniejszy niz wind :D
pelnoprawny linux to pelno prawny linux, chociaz uni ma swoja magie
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #190 dnia: Grudzień 30, 2008, 00:19:46 »
Najprawdopodobniej przygarnę uni fusse, linux w kieszeni to jest juz cos;]

Czy ktos z was probowal juz uruchonic gentoo na uni? Z tego co narazie wyczytalem powinno dzialac.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #191 dnia: Grudzień 30, 2008, 00:21:49 »
Ale debian ma większą bazę oprogramowania i lepszy support pod Uni...

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #192 dnia: Grudzień 30, 2008, 00:32:17 »
Obecnie pisze z ubuntu, ale bardzo spodobala mi sie pc'towa wersja gentoo. Z praktyki wiem ze dobrze skonfigurowane gentoo dziala znacznie szybciej od debiana, nad ktorym zeby osiagnac podobny efekt trzeba by duzo wiecej popracowac. Co do oprogramowania, zdecydowana wiekszosc robie obecnie pod konsola(ekg, mc, mplayer) wiec wiele mi do szczescia nie potrzeba. A co z Ubuntu na arm?

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #193 dnia: Grudzień 30, 2008, 00:44:16 »
Ubuntu to nie na to ARM ma być... my tu mamy ARMv5, a ubuntu na v7 będzie. A gentoo na pda jest tak sobie dopracowane.

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 30, 2008, 08:35:18 »
Vesper™
Naj pierw stesuj debiana a przekonasz sie ze nie jest wcale az tak zle jak myslisz....
ja ze swojego juz doswiadczenia powiem Ci ze warto znalesc jakies lzejsze srodowisko typu fluxbox albo Icewm i debian bedzie smigal dobrze. W razie czego mam chyba gdzies jeszcze obraz karty wiec jezeli bedziesz mial klopoty daj znac, z checia pomoge :grin:

Ja obecnie tez walcze zeby cos postawic na moim cudzie..... ale ciezko idzie, jednak na moim uni bylo jakos prosciej ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2008, 08:38:06 wysłana przez Wit^ »
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #195 dnia: Grudzień 30, 2008, 11:28:19 »
1.A jak chodzi fluxbox? Chyba z wyżej wymienionych najbardziej by mi odpowiadal, przyzwyczajilem sie juz do generate_menu.
2.Jak wyglada sprawa obslugi telefonu pod konsola(polaczenia w celu aktywacji pakietu na gprs i sms)
3Czy dziala dillo(tak minimalistyczna przegladarka, moglem troche pomylic nazwe)

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #196 dnia: Grudzień 30, 2008, 12:04:29 »
1.A jak chodzi fluxbox? Chyba z wyżej wymienionych najbardziej by mi odpowiadal, przyzwyczajilem sie juz do generate_menu.
2.Jak wyglada sprawa obslugi telefonu pod konsola(polaczenia w celu aktywacji pakietu na gprs i sms)
3Czy dziala dillo(tak minimalistyczna przegladarka, moglem troche pomylic nazwe)

1. Niewiem nie testowalem, z moich zabaw debianem najlepiej pamietam icewm ktory chodzil dobrze i xf4ce ktory chodzil troszke wolniej
2. wlasciwie to obsluga telefonu jest za pomoca konsoli..... sms,dzwonienie itp
3.Nieznam tej przegladarki ale jaks dziala dobrze... heh tylko nie pamietam jaka
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Offline fusse

  • **
  • 164
  • smd & bga
  • Sprzęt: htc wizard & blue angel & Omnia
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #197 dnia: Grudzień 30, 2008, 23:20:43 »
dillo dziala. jak sprzedam Ci uni, to z karta i postawionym debianie na icewm . az tak zle linux nie dziala, tylko trzeba umiec obslugiwac dobrze, ja sie ucze dopiero:)) debian ma spora baze softu. pozdrawiam!
a36>>c35>>s55>>NEC 200>>e398>>mpx200>>Wizard>>Universal>>Kaiser>>Blueangel>>Omnia

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 02, 2009, 20:40:25 »
debian ma spora baze softu

na tym akurat mi najmniej zależy, większość jestem gotowy skompilować ze źródeł, wlasnie stawiam linuxa na podstawie LFS
http://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/stable/

i polskie tłumaczenie starszej wersji
http://www.loz.republika.pl/lfs/

i zastanawiam sie nad postawieniem czegos podobnego pod uni, bazujac na zrodlach programow pod Titchy oraz http://jakilinux.org/linux/gobolinux/gobolinux-%E2%80%93-dystrybucja-niestandardowa/

Jutro skoncze pc'towa wersje i zobacze co z tego wyjdzie

PS: portage(gentoo) zaczyna mnie coraz bardziej irytowac

PS 2: http://jakilinux.org/aplikacje/menedzery-okien/lxde-powiew-lekkosci/
wyglada calkiem ladnie, przystosowane do rozdzialki 640x480, ale jest pewnie mocno zabugowane i brak pl

PS 3: http://gobo.kundor.org/wiki/GoboLinux_Embedded
hehe
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2009, 21:30:34 wysłana przez Vesper™ »

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #199 dnia: Styczeń 08, 2009, 17:53:09 »
Jutro powinien przyjechac moj uni(przez kilka tygodni bedzie mi musial zastapic lapka, wiec narazie jest to sprawa priorytetowa)

Narazie uruchomilem gobo linuxa pod pc i dystrybucja wyglada bardzo ciekawie.
Gobo linux. to portugalska dystrybucja na bazie lfs, cechujaca sie maksymalna prostota(rowniez konfiguracji) oraz jak dla mnie nezwykla szybkoscia dzialania(livecd ma zainstalowane kade, ktore zaladowalo sie w kilka s).
Najciekawszym elementem systemu jest menager plikow(wszyscy unio-debianowcy na to narzekaja) a wlasciwie jego brak. Mechanizm instalacji i ogolnie rzaglowania pakietami najbardziej przypomina mi portage z gentoo, jednak IMHO jest duzo bardziej praktyczny. Mianowicie wszystkie pliki systemowe nie sa rozmieszczone tak jak w "normalnym" linuxie, bin\ etc\ opt\ itp. tylko w szesciu katalogach glownych:

"System – Wszystkie pliki systemowe. Jego podkatalogi to odpowiedniki „tradycyjnych” etc (Settings), boot (Kernel/Boot), dev (Kernel/Devices), tmp (Variable/tmp), proc (Status) i tak dalej…
Mount – Jest to jedyny katalog do przyłączania dodatkowych systemów plików. Wszystkie podkatalogi, do których będą przyłączane nośniki optyczne, pamięci USB czy systemy zdalne są umieszczone bezpośrednio wewnątrz niego.
Users – Po prostu, odpowiednik uniksowego home lub windowsowego Dokuments and Settings bądź Users. Nic dodać, nic ująć.
Files – Katalog zawiera pliki, które choć używane w systemie nie przynależą bezpośrednio do żadnego programu. Mogą to być na przykład czcionki lub tapety pulpitu.
Depot – Określany także jako „repozytorium plików użytkowników”.
Programs – No, tutaj można krótko – pliki programów, ale…" Cytat z jakilinux.org http://jakilinux.org/linux/gobolinux/gobolinux-%E2%80%93-dystrybucja-niestandardowa/

Ogromna przewaga takiego systemu plikow jest fakt, ze jak napislem powyzej dystrybucja nie potrzebuje ZADNEGO menagera pakietow. Programy sa rozmieszczone w katalogu o bardzo logicznej nazwie programs, kazdy program znajduje sie w katalogu z jego nazwa i nastepnym z numerem wersji, np. /Programs/Bash/2.05. Takie rozwiazanie pozwala na instalacje kilku wersji, oraz wprost banalne usuwanie/instalacje oprogramowania.

Gobo linux dzieki poleceniu gobohide jest w stanie stworzyc standartowa strukture plikow z dowiazaniami do plikow znajdujacych sie w jego katalogach(wiem ze troche dziwnie to napisalem ale nic innego mi nie przyszlo do glowy). Niestety na livecd nie bylem w stanie przetestowac tego narzedzia, jednak zapowiada sie bardzo insteresujaco.

Jak pisalem w ostatnim poscie istnieje wersja Embedded na xscale, jednak strona typu wiki na ktorej to przeczytalem obecnie nie dziala i nie moge podac dokladniejszych info. http://gobo.kundor.org/wiki/GoboLinux_Embedded

Jutro postaram sie napisac jakiejs dokladniejsze informacje o wersji arm(sciagnolem obraz na dysk, ale nie mialem czasu sie jeszcze nim pobawic)
Co myslicie o tej dystrybucji, moim zdaniem jej minimalizm idealnie pasuje do uni, bardzo latwo mozna upgradowac wiekszosc programow pod pc.

Pozdrawiam VesperTM(zeby bylo bardziej oficjalnie, calkiem dlugi post mi wyszedl)

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #200 dnia: Styczeń 08, 2009, 20:20:20 »
Wlasnie dostalem uni, jest w troche gorszym stanie niz myslalem, ale linux to linux. Zabieram sie do roboty;]

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #201 dnia: Styczeń 11, 2009, 23:25:34 »
Potestowalem trocherozne dystrybucje i zastanawia mnie kilka rzeczy:
1. Czy nie warto by doinstalowac kilka pakietow do angstorma w wersji z opia, mi. gcc i podstawowe konsolowe programy. Moglby wyjsc z tego calkiem przyjemny system.
2.Czy jest wersja slackware na arm?
3.Gdzie znajde zrodla titchy? Dalej dlubie przy lfs(narazie na pc) i moglbym ew. wykozystac fragmentu kodu tej dystrybucji(mi demona gsm).

Pozdrawiam VesperTM

sorry za ort, po 8h przed kompem bez przerwy niewiele widze.

*

Offline fusse

  • **
  • 164
  • smd & bga
  • Sprzęt: htc wizard & blue angel & Omnia
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #202 dnia: Styczeń 12, 2009, 16:36:07 »
ja czekam az cos z tego wyjdzie:) jak cos sensownego, to znowu kupie sobie uni:) pozdro!
a36>>c35>>s55>>NEC 200>>e398>>mpx200>>Wizard>>Universal>>Kaiser>>Blueangel>>Omnia

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #203 dnia: Styczeń 12, 2009, 22:45:02 »
jak wyglada sprawa botowania via haret z partycji? Za 2tyg planuje zakupic karte sdhc 16gb i podzielic ja na kilka partycji np.:
1.fat dla wm
2.ext2 dla linuxa
3.ext2 dla drugiego linuxa
4.swap no coment(bardziej formalnosc)
Zastanawia mnie kwestia czy instnieje haret pozwalajacy na wybor ladowanego kernela(cos jak boot manager).

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #204 dnia: Styczeń 12, 2009, 22:57:59 »
Klasyczny HaRET posiada plik konfiguracyjny - więc pewnie jest to możliwe. Ten HaRET z OPIE nie posiada - wszystko jest w EXE

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #205 dnia: Styczeń 13, 2009, 07:41:06 »
ok, sprawdze to

Czy jest jakis sposob zeby wlaczyc podswietlanie klawiatury pod linuxem?

*

Offline fusse

  • **
  • 164
  • smd & bga
  • Sprzęt: htc wizard & blue angel & Omnia
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #206 dnia: Styczeń 13, 2009, 08:11:48 »
podswietlenie klawiatury wlaczalo sie tym takim przyciskiem na obudownie z narysowana zaróweczka. w tym moim linuxie, chyba to nie dzialalo:p ale ogolnie to dziala to. pozdro!
a36>>c35>>s55>>NEC 200>>e398>>mpx200>>Wizard>>Universal>>Kaiser>>Blueangel>>Omnia

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #207 dnia: Styczeń 13, 2009, 16:01:51 »
Dokładnie, w Titchym regulowało się podświetlenie LCD i klawiatury za pomocą "żarówki"

*

Kordus

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #208 dnia: Styczeń 14, 2009, 11:39:03 »
Czy znacie jakis sposob zeby pod linuxem zapisac strumien flasha z np. sevenload? Na uni poza hostem brakuje mi tylko filmow, po pobraniu z mencoderem  nie bede mial juz problemow. Zawsze moge zostawic Uni na nocke pod zasilaczem

Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #209 dnia: Styczeń 16, 2009, 23:32:42 »
To disto z xami tnie sie jak emo w trakcie kryzysu... przy tej rozdzialce znak zachety zajmuje 1/3ekranu, no coment... polecam PS1='-> '
Jutro(tzn po 1am) postaram sie cos postawic na fluxboxie. Jeszcze jedno, po co w systemie bez hosta i z zajetym czytnikiem mkefs?