Samsung Q1 Ultra - test tutaj!

  • 18 Odpowiedzi
  • 17270 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline irwin

  • ***
  • 434
    • http://www.irwin.republika.pl/
Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« dnia: Styczeń 09, 2008, 19:24:27 »

Samsung Q1 Ultra NP-Q1UAY01 EL

01 Wstęp
Od przeszło dwóch miesięcy jestem użytkownikiem komputera a raczej komputerka klasy UMPC. W odróżnieniu od szeroko rozpowszechnionego w Polsce modelu Asus R2h ja jestem posiadaczem Samsunga Q1 Ultra. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy był jeden warunek podstawowy, który musiał spełniać ów komputer a mianowicie: rozdzielczość pozioma musiała wynieść 1024 lub więcej. Jakoś tak się stało, że twórcy komputerów klasy UMPC, czyli maszyn przenośnych z gruntu przeznaczonych do internetu, całkowicie zapomnieli, że rozdzielczości poniżej tej wspomnianej, całkowicie nie nadają się do internetu. Ponadto wielkość ekranu musiała być minimalnie 7 cali, gdyż poniżej po prostu pixle są zbyt małe i jest sztuka dla sztuki. Niestety próba jego kupna w naszym kraju była niemożliwa gdyż Samsung w Polsce go nie sprzedaje i sprzedawać nie zamierza (przynajmniej tak się dowiedziałem). Tak więc pozostała zagranica a konkretnie USA, gdyż raz: ceny w Eur. Zach nie są zachwycające, dwa: nie można kupić najtańszego modelu EL. Jednak dzięki www.kupwusa.com i ich pomocy, udało mi się kupić ów sprzęt naprawdę dość tanio. Mam nadzieję że ten test pomoże w podjęciu decyzji o kupnie lub nie.

02 Co w zestawie:
- komputer
- bateria
- 2 instrukcje
- 2 płytki DVD (jedna z systemem Microsoft Vista Home Premium)
- pasek
- pokrowiec z materiału
- zasilacz z kablem

03 Wykonanie
Samsung Q1 Ultra w całości jest wykonany z plastiku, poszczególne elementy są doskonale dopasowane, nic nie stuka czy trzeszczy. Wygląd to kwestia gustu, dla mnie to najładniejszy UMPC na rynku, całkowite przeciwieństwo topornego, ociosanego Asusa R2h. Zresztą to nie tylko moja opinia ale i wielu innych użytkowników m.in. z portalu www.umpcporal.com. Kluczowym elementem każdego mobilnego sprzętu a w szczególności PDA czy UMPC są wymiary oraz waga. A te w testowanym Samsungu z jednej strony są najlepsze w tej klasie urządzeń z drugiej nadal jest to zbyt dużo.
Wymiary:
Samsung Q1 Ultra: 22,7 x 12,4 x 2,4cm 685 gram
Asus R2h 23,4 x 13,3 x 2,8cm 870 gram.


Pokrótce opisze to co widać z zewnątrz:

- dwa głośniki, stereo słyszalne, donośny i wyraźny dźwięk dający dobrą jakość, ze słyszalnymi niskimi tonami. Żaden głośnik w jakimkolwiek UMPC, PDA czy telefonie nie może się tu równać.
- trzy miejsca odprowadzania ciepła, przy najwyższym trybie pracy wentylatora wyraźnie czuć wychodzące powietrze.
- z tyłu znajduje się podstawka, która pozwala na postawienie Samsunga pod kątem około 45 stopni.
- po lewej stronie oraz z tył są uchwyty do zamontowania paska do noszenia, trzymania.
- na dole, poziomo w stosunku do ekranu znajduje się miejsce, gdzie schowany jest rysik. Niezbyt to dogodne miejsce zwłaszcza gdy UMPC stoi na w/w podstawce. Sam rysik wielkościowo jest porównywalny z tym od Dell Axim x50/1v natomiast waży 2 razy mniej od wspomnianego. Około 1,5 - 2 gramy.
- na górze po obu stronach ekranu znajduje się 39 klawiszowa klawiaturka. Więcej o niej poniżej.
- nad ekranem po lewej stronie znajdują się diody informacyjne, (od lewej strony kolejno: hdd, WiFi, bateria, on/off/sleep/hibernate, joystick i myszka)
- po lewej stronie poniżej klawiaturki znajduje się analogowe "urządzenie" (taka większa forma pointsticka znanego z notebooków) które można używać w charakterze bądź myszki bądź joysticka.
- symetrycznie po prawej stronie znajduje się blok klawiszy kursorów plus "enter"
- poniżej są przyciski odpowiadające lewemu i prawemu przyciskowi myszki.
- pod ekranem - dwa otwory mikrofonu
- na lewej bocznej krawędzi u dołu znajduje się przycisk on/off/hold oraz dodatkowo przycisk oznaczony "av"
- na prawej bocznej krawędzi od góry: reset (ctrl+alt+del), wejście na podłączenie do prądu, zaślepka a w niej porty, o których poniżej.


04 Porty i złącza
- wyjście audio (jack 3,5mm) trochę dziwnie umiejscowiony, bo pośrodku na górnym boku.
- dwa porty usb 2.0 jeden obok w/w wyjścia audio, drugi prawej bocznej krawędzi w specjalnej zaślepce razem z:
- jedno wyjście VGA
- jedno wejście LAN
Ponadto w modelach droższych tj. innych od testowanego tutaj modelu EL dostępne są:
- czytnik kart SD/MMC
- czytnik linii papilarnych
- dwie kamery 0.3mp i 1.3mp (z uwagi na brak ich w moim modelu nie mogę nic powiedzieć w ich temacie, ale po parametrach cudów nie należy się spodziewać)

05 Procesor
Komputer wyposażony jest w teoretycznie najnowszy procesor Intela o dziwnym jak na te firmę oznaczeniu A110. W praktyce jest to lekko przebudowany Pentium M pod kontem jak najmniejszego zużycia energii. I rzeczywiście podczas obciążenia zużywa max jedynie 3W, natomiast minimalnie potrafi zejść do 0.4W. Procesor taktowany jest zegarem 800mhz (8x100mhz) i jest wykonany w leciwej juz technologii 90nm. Podczas pracy potrafi obniżyć swe taktowanie jedynie do 600mhz, co według mnie jest czasami zbyt dużo (np podczas czytania uBookiem, słuchania mp3, itp.). Także 800mhz to częstokroć zdecydowanie za mało, znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie, co prawda trochę więcej pobierającego (5.5W) Core Sole 1.33ghz (co zresztą sam Samsung zauważył i od nowego roku ma być dostępny model z tym właśnie procesorem)
Wydajność w SuperPi 2M:
Samsung Q1 Ultra Intel A110 800 MHz (Vista) = 4m 25s
Asus R2h Intel 900 MHz ULV Celeron (XP) = 5m 18s (ze strony http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3420&review=Asus+R2)
Wydajność w SuperPi 1M:
Samsung Q1 Ultra Intel A110 800 MHz (Vista) = 1m 37s
Wibrain B1 Via 1.2GHz (XP) = 7m 04s (ze strony http://www.pcfoster.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2537&Itemid=87)

Jak więc widać powyższe wyniki nie są zachwycające, ale nie to jest tu najważniejsze. Grać na tym się po prostu nie da (także z uwagi na układ graficzny Intel Mobile 945GM/GU Express) wykonywać skomplikowane obliczenia (raytracing, encodowanie) także nie jest wskazane. Mimo tak niewielkiego zużycia energii - mając jednak 90nm - procesor wymaga chłodzenia aktywnego tj wentylatora. Sam komputer, jako całość a w szczególności HDD i CPU nie nagrzewają sie zbytnio, nie mam jak to sprawdzić, nie ma w nim czujnika temperatury, ale przykładowo Axim x50v przy 624mhz po 10 minutach jest znacznie gorętszy. Absolutnie nie można tu porównywać do Asusa R2h który rozgrzewa się wręcz do czerwoności. Wentylator pracuje w 3 trybach szybkości (i co się z tym wiąże głośności) i jest niezwykle cichy. Jednak z bliżej nieokreślonych względów wentylator dosłownie pracuje cały czas. Nawet gdy zostawimy komputer i nic na nim nie robimy, obciążenie cpu według wskaźnika systemowego wynosi 0-3% to i tak wentylator działa. Gdy tak pozostawiony po jakimś czasie wyłączy ekran  i hdd - wentylator dalej pracuje a nawet czasami potrafi wejść na najwyższy tryb obrotów!. Mój stary Pentium III 500mhz przy 100% obciążeniu włącza wentylator dopiero po 10-15 minutach  a po zejściu do 0-3% procent po 1-2 minutach całkowicie się włącza. Pewnym rozwiązaniem jest ustawienie opcji Etiquette mode w menu Samsunga na On. Wtedy potrafi się wyłączyć na krótką chwilę, po czym znów raczy nas nieustającym pomrukiem. Oczywiście taka praca wentylatora na pewno odbija sie na zużyciu baterii, i gdyby była rozsądniej ustawiona pewnie i wyniki byłyby lepsze. Mimo powyższego Samsung Q1 Ultra dość dobrze radzi sobie w kwestii Audio/Video playera. Dzięki naprawdę super ekranowi o którym poniżej, filmy wyglądają pierwsza klasa. Oczywiście jeśli nie chcemy mieć kłopotów i oglądania filmów z zarywką przy pełnym obciążeniu procesora, należy całkowicie unikać (pozbyć sie niestety nie da) wszelkich rozwiązaniem Microsoftu, Samsunga w tej materii. A wiec Windows Media Player 11, AV Station i tym podobne quasi-playery od razu próbujemy wyłączyć (a to pod Vistą szczególnie trudne). Po zainstalowaniu ffdshow+MPC możemy cieszyć się płynnym i wydajnym odtwarzaniem najpopularniejszych formatów audio oraz video w rozdz. PAL. Także filmy HDTV 720p można oglądać, pod warunkiem gdy są one zakodowane w max 1280x720 i formacie divx/xvid (obciążenie procesora 80-90%). Idealną rozdzielczością jest natywna rozdzielczość Samsunga tj 1024x600. Film takowy nie różni sie niczym od wyświetlanego 1280x720 na tym ekranie a wymaga znacznie mniej CPU, częstokroć procesor pracuje w trybie 600mhz przy 40-60%.

06 Ekran
Ekran jest w standardzie 16:9, 7 calowy o wymiarach 15.3cm x 9cm. W odróżnieniu od większości dostępnych czy
wchodzących dopiero na rynek (HTC Shift) urządzeń tej klasy posiada natywną rozdzielczość 1024x600 - co od razu widać. Dla mnie osobiście jedną z najważniejszych cech jakim kierowałem się przy zakupie była właśnie rozdzielczość. Ktokolwiek wie jak działa internet w rozdz. 800x480 to wie o czym mowa. Wreszcie nie trzeba nic przesuwać w poziomie!. Rozmiar pixla jest o 25% większy od tego z Dell Axim x50/1v więc tekst jak dla mnie jest czytelny. Można ustawić 8 poziomów jasności podświetlania (można sobie zapisać w profilu osobną np przy pracy na baterii i z sieci) Wedle specyfikacji maksymalnie jasność równa sie 300 nits jednak najlepiej to zobrazuje porównanie. 5-6 poziom to max w x50v, tryb 1 daje podświetlany minimalnie obraz (znacznie mniej niż najsłabszy w x50v) idealny do czytania w nocy. Kąty widzenia jak na tego typu ekran są bardzo dobre, a podświetlanie równe. Kolory są znakomite czerwony to czerwony, nie ma tu żadnego żółcenia. Ogólnie np. porównując go do ekranux50v to jest różnica wręcz kolosalna. Ekran jest dotykowy typu pasywnego tj można go obsługiwać czymkolwiek, np palcami. Z jednej strony jest zaleta z drugiej wada. Nie jesteśmy ograniczeni do specjalnego rysika, ale np pisząc czy rysując musimy uważać, aby nie dotykać dłonią o ekran, co jest męczące. Ponadto tego typu obsługa jest wolna i powoduje tzw. wektoryzację tj ruch wskaźnika, nie nadąża za rysikiem, ręką. Wg mnie ekrany pasywne świetnie się nadają do małych ekranów, max 4-5 cali powyżej znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie aktywnych.

07 Inne podzespoły
- płyta główna oparta na chipsecie Intel Mobile 945GM/GU Express z wbudowanym układem graficznym korzystającym z pamięci głównej. Mając na uwadze moc tego układu jak i szybkość cpu nie należy się łudzić, iż odpalimy nowe wymagające gry a jeśli nawet to liczba klatek/sec będzie możliwa do pokazania na palcach jednej ręki. Poniżej test z 3Dmark 2003 (nowsze nie ma sensu uruchamiać) Tak więc jeśli ktoś myśli, że tego typu komputer zastąpi np PSP to nie ma złudzeń, tak się nie stanie. Ale mniej wymagający gracze, którym grafika sprzed 4-5 lat nie przeszkadza znajdą coś dla siebie. Ja osobiście gram w strategie turowe typu Panzer General II czy ostatnio TOAW III i gra się wspaniale. I na koniec Aero w Viście działa, ale lepiej wyłączyć, aby mieć więcej ramu.
Wydajność w 3Dmark 2003:
Samsung Q1 Ultra Intel A110 800 MHz (Vista) = 553 3dmarks
Wibran B1 Via 1.2GHz (XP) = 64 3dmarks


- RAM = 1GB Początkowo myślałem, że to nawet za dużo (dotychczas używałem komputer, który miał 192MB i system XP), ale nie miałem wcześniej do czynienia z Vistą (więcej o tym poniżej)
- HDD Toshiba 1.8" 40GB (37,2GB realnie) 4200 obrotów o średnim transferze wg HDTACH na poziomie 17,2MB/sec. Teoretycznie wedle specyfikacji powinien mieć na dysku zainstalowane tzw. Rescue, czyli ukrytą partycję z systemem. Jednak tak nie jest i Rescue jest dostępny na dołączonym dysku DVD. Tak więc nawet w tej najtańszej wersji dysponującej jedynie 37,2GB dla użytkownika dostępne jest około 28GB, czyli prawie dwa razy więcej niż np w HTC Shift.
- komputer powinien być wyposażony w bluetooth, początkowo sprzedawane go miały, jednak mój egzemplarz i obecnie sprzedawane w USA go nie posiadają. Ponoć wersje europejskie nadal go mają. Mówię tu o wersji najtańszej tj. EL
- Atheros 802.11b/g WiFi  - na zachodnich forach często bywa poruszany temat sterowników, że zawierają jakiś błąd powodujący czasami duże (100%) obciążenie cpu a tym samym baterii. Mimo że WLAN używam codziennie u mnie taka sytuacja nie zaszła ani razu.
- Broadcom 10/100mbps LAN
- Realtek HD Audio - dobry układ dźwiękowy pozwalający odtwarzać 24bit i 192khz. Duże możliwości sprzętowego wspomagania dźwięku - ogólnie znacznie lepszy dźwięk niż na moim starym sprzęcie jednak minimalnie gorszy niż w Dell Axim x50v (przynajmniej jak na moje ucho)

08 Bateria
Bateria jest częścią komputera tj. jest zarówno baterią jak i częścią tylnej obudowy - w odróżnieniu od np Dell Axim x50/51v gdzie otwieramy klapkę i wkładamy niezależną baterię. Bateria ma waży 220 gram, czyli prawie 1/3 wagi całego komputera. Jej parametry to 7,4V i 4000MAh. Znajduje się (patrząc z tył) po prawej stronie. Komputer jest dobrze wyważony i nie ma przechyłu na którąś za stron. Jednak z uwagi na taki styl montowania, instalując powiększoną baterię (7800 MAh) ważąca blisko 2 razy więcej to ta równowaga zostanie złamana. Jest to złe rozwiązanie, komputer źle się wtedy trzyma. Znacznie lepiej zostało to pomyślane i wykonane np w HTC Shift gdzie bateria zajmuje całą długość komputera i co za tym idzie w/w sytuacja nie zajdzie. Z tyłu baterii znajduje się mały przycisk i 5 diodek. Wciśnięcie owego przycisku wyświetli od 0 do 5 diod wskazując stopień naładowania baterii. Można to zrobić w każdym czasie, bez włączenia komputera, a nawet po wyjęciu baterii.


Test baterii: (moje własne testy)
- Pisanie tekstu na podłączonej klawiaturze, przeglądanie zdjęć i dokumentów rtf, 3/8 podświetlanie ekranu, hdd
wyłączony przez większość czasu, cpu praktycznie stale 600mhz  = 5h11m
- Przeglądanie internetu WiFi i jednocześnie słuchanie mp3, 4/8 podświetlanie, hdd nonstop chodzi = 3h19m
- Oglądanie filmu HDTV 1280x544 xvid 4,5Mbps 5/8 podświetlanie, hdd nonstop chodzi = 2h40m
Mając na uwadze z jednej strony najbardziej ekonomiczny procesor Intela, a z drugiej wspaniały jasny ekran oraz
twardodyskowożerną Vistę uzyskane wyniki są całkiem niezłe.


09 System operacyjny
Komputer w wersji EL ma przeinstalowany system operacyjny Microsoft Vista Home Premium. Nie będę tu opisywał
samego systemu - to każdy może/mógł wyczytać w wielu czasopismach/stronach www - a skupię się na pierwszych wrażeniach i programach dodanych przez Samsunga. Po pierwszym włączeniu dokonujemy jedynie konfiguracji czasu, wyboru ustawienia klawiatury i tym podobne. Po czym następuje restart i już mamy gotowy do użycia system. No nie całkiem, po pierwszym zetknięciu podpisuje się pod zdaniem Jakuba Kańczugowskiego "Vista na UMPC to porażka". Ja dotychczas nie miałem zbyt częstego kontaktu z tym systemem i nie od razu mogłem pojąć, co i jak mam... wyłączyć, aby zaczął on po prostu działać. Początkowo przypomniały mi się czasy, kiedy na moim 386 4MB Ram używałem Windows 95. Należało więc czym prędzej spróbować zmusić system do czegoś więcej niż zajeżdżaniem dysku twardego. Na podstawie informacji ze stron związanych z Vistą, posiłkując się kilkoma programikami typku tweak (polecam ten http://download.chip.eu/pl/download_pl_576311.html , tj vispa, malutki 70kb, freeware) jako tako udało mi się zmusić system, aby zauważył istnienie użytkownika. Przykładowo po optymalizacji plik wymiany zmniejszył się z 1,5GB do 0,5GB, a sam system zaczął dostrzegać, że na kliknięcia użytkownika warto jakoś czasem zareagować.
Od Samsunga dostajemy w prezencie takie programy:
- Navigator 2.0 (GPS, mapy USA) zajmuje 1.3GB - z uwagi na brak bluetootha i GPS oraz... USA nie miałem jak
przetestować. Być może w wersji europejskiej jest inaczej, ale tego nie miałem okazji sprawdzić
- Samsung AV Station (przeglądarka audio/photo/video) - kolejny klon Microsoft Origami Experience, równie nieudany. Mnie tego typu programy odrzucają całkowicie nieuzasadnionym rozrostem treści nad formą.
- Samsung Easy Button - umożliwia podłożenie pod klawisze kursorów innych klawiszy, funkcji (np ruch rolki myszki) czy też uruchamianie konkretnych programów. Można sobie zrobić szereg profili zmienianych z traya. Użyteczne.
- Samsung Menu - wywoływane przyciskiem menu (w modelu EL, w innych inaczej gdyż wtedy ten przycisk służy do robienia zdjęć)


Myślę że większość opcji jest jasna, Etiquette mode opisałem przy procesorze. Warto zauważyć Rotation, bardzo szybko, w ciągu 1-2sec zmienia układ ekranu z landscape na portrait. Ogólnie bardzo pomocny programik, jednak z małą wadą. Otóż po uruchomieniu za pierwszym razem po uruchomieniu komputera menu mimo że się pokaże nie reaguje na zmiany. Należy wyjść i ponownie uruchomić - wtedy już działa.
- Samsung Easy Network Manager - zarządzanie siecią
- Samsung Magic Doctor - jak sama nazwa mówi.
- Samsung Display Manager (umożliwia zmianę rozdzielczości do wyboru 1024x600 oraz 800x600)
- Samsung Update Plus (ściąga i instaluje nowe wersje sterowników)
- Samsung Manual - w formie programu (160Mb plików we flashu) - chodzi potwornie wolno i zajmuje 110% cpu i zasobów komputera - gorzej tego naprawdę nie dało się zrobić. Oto wypowiedź jednego z użytkowników w tym temacie "I can't imagine why Samsung think it's a good idea to use such a horrid program for the User Guide. It seems to be perfectly designed (with its oh-so-slow page turns) to demonstrate how under-powered the Q1 is compared with today's mainstream computers, and its non-standard features"
- McCaffie - wiadomo co - wersja 90-dniowa. Duży pożeracz zasobów i cpu.
- Adobe Reader 7.0 - również wiadomo co. Również lubi duże ilości pamięci i cpu. Nie polecam.
Na zakończenie opisu systemu warto nadmienić tryb pracy w sleep mode, w Viście jest on niezwykle szybki. Naciskając przycisk On/Off (domyślnie jest on ustawiony właśnie w sleep mode) przejście w ów sleep następuje po niespełna 1-1,5 sec. Wyjście jest jeszcze szybsze niejako "od razu" jak na PDA Windows mobile. Korzystając z tego, można używać komputera jak PDA - jedynie na noc robić normalny "shutdown".
Ogólnie rzecz biorąc Vista na takim sprzęcie po optymalizacji jest zjadliwa, ale o wiele lepszym rozwiązaniem byłby tu XP (tablet edition).


10 Sposoby wprowadzania tekstu
- Klawiatura a raczej klawiaturka znajduje się po obu stronach ekranu. Z lewej strony jest 20 klawiszy, z prawej 19 - spacja jest dwukrotnie większa od pozostałych. Przy pomocy shift, ctrl, alt, numlock i sym możemy uzyskać prawie wszystkie znaki i funkcje, jednak paru istotnych brakuje. Są to przede wszystkim klawisze funkcyjne F1-F12, delete, home, pg up, pg down. Przynajmniej mnie nie udało się ich uzyskać. Są natomiast dostępne polskie znaki. Ogólnie w systemie klawiatura jest wykrywana i traktowana jako Standard 101/102-key. Do pisania na niej trzeba się przyzwyczaić, ale nawet wtedy jest to nieefektywne i mało wydajne. Dzieje się tak z co najmniej kilku przyczyn, z których wg mnie najważniejsze są:
- małe klawisze
- brak wciśnięcia shift, alt, ctrl, tj. aby zrobić ctrl+c musimy użyć dwóch dłoni
- podzielenie klawiatury, często szuka się klawiszy zwłaszcza tych, które są na środku.
Właściwie jest ona użyteczna jedynie w dwóch wypadkach. Po pierwsze, jako skróty klawiszowe w aplikacjach. Po drugie przyda się w sytuacjach awaryjnych typu naprawa czy instalacja systemu od nowa.

- Klawiatura ekranowa, czyli taka sama jak na normalnym PDA, tyle, że trochę bardziej użyteczna ze względu na wielkość i szybkość reakcji. Osobiście jest to dla mnie najlepszy sposób wpisywania tekstu (pomijając zewnętrzną klawiaturę). Do wad należy zaliczyć, iż czasami, bardzo rzadko nie chce się pojawić. Ponadto często klawiatura pojawiając się zasłania miejsce wpisywania tekstu i trzeba ją przesuwać. Ostatnią zauważoną przez mnie wadą jest blokowanie się Caps i wtedy pisze się jedną literę z małej następną z dużej i tak dalej. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Ogólnie cały ten tekst został napisany właśnie tym sposobem.

- Dial Keys - gdy po raz pierwszy usłyszałem o UMPC (wtedy jeszcze zwane Origami) to ten sposób przejawiał się na wszystkich zdjęciach. Jak widać na zdjęciu wygląda to bardzo efektownie. W praktyce jest to połączenie wad klawiaturki bocznej i ekranowej bez ich zalet. Ponadto klawiatura jest wyświetlana pod kątem jeszcze bardziej utrudniając wpisywanie tekstu. Marketingowo na targach, filmach czy pokazach jak najbardziej, w normalnym użytkowaniu - całkowita katastrofa. Dodam, iż zajmuje dużo więcej zasobów i czasu cpu a pierwsze wgranie do pamięci trwa z 30 sekund.


- Rozpoznawanie tekstu - pierwsza i najważniejsza wiadomość w tej kwestii to brak działania w trybie polskiej klawiatury. To jest aby rozpoznawanie działało należy przestawić klawiaturę z PL na EN. Od razu więc pozbawiamy się polskich znaków. Być może zostanie to w przyszłości zmienione, jak urządzenia typu Tablet czy UMPC staną się bardziej popularne na Wisłą. Testując w trybie angielskim zauważyłem, iż z moim stylem pisma radzi sobie znakomicie dając niemalże 100% poprawność rozpoznawania. Żaden program na PDA nie miał takiej skuteczności a testowałem ich sporo.

- Ostatnią możliwością (pomijam rozpoznawania głosu, gdyż do tego dzisiejsze komputery jeszcze nie dorosły) jest podłączenie zwykłej klawiaturę usb. Osobiście polecam poszukać jakąś małą i lekką. Wtedy pisanie nie różni się od normalnego.

11 Dziwne dodatki
Przed podsumowaniem należy napisać jeszcze co ów komputer posiada a o czym zdają się nie wiedzieć sami jego twórcy a tym samym sklepy sprzedające. O braku bluetooth pisałem, teraz podam inne.
- Procesor Intel A100 - jest to 600mhz’towa wersja A110 która wedle Samsunga jest instalowana w najtańszym, czyli właśnie tu testowanym modelu EL. Problem w tym, że każdy model Q1 ultra poczynając od najtańszego EL do najdroższego z dyskiem twardym opartym na SSD posiada jeden i ten sam procesor tj A110 800mhz.
- port Micro-Pci (dostępny po otwarciu komputera a tym samym pewnie utraty gwarancji) - Osobiście nie mogę potwierdzić czy jest on także w wersji EL, ale jest to bardzo możliwe.
- port karty SIM - po wyjęciu baterii od razu go widać - jest on nawet w najtańszym testowanym modelu.
zdjęcia tutaj:
http://jkkmobile.blogspot.com/2007/06/samsung-q1-ultra-dissected-showing.html
Pozostaje tylko pytanie czy po zakupie karty Micro-Pci HSDPA i włożeniu karty SIM wszystko ruszy? Dziwne jest postępowanie Samsunga w tej sprawie, bo nigdzie się tymi portami nie chwali ani nie wymienia ich w jakiejkolwiek specyfikacji.

12 Podsumowanie
Przede wszystkim należy zauważyć, że przyszłość tego typu urządzeń jest niepewna. Mimo że w 2006 sam Bill Gates pokazywał i twierdził, że w 2010 będzie sprzedawanych do 100mln tych urządzeń, dziś tendencje są zupełnie inne. Wielkie firmy jak HP czy Dell nadal nie wprowadziły i raczej nie wprowadzą modeli z tej kategorii. Wizja na 2008 i następne to UMPC wyposażone w 3-4-5 calowe ekrany i procesory zgodne z x86. Gdy się porówna osiągi w sferze poboru energii (TDP=3W) stareńkiego klona Pentium M - A110 90nm z zapowiadanym na 2008 45nm Silverthrone, który będzie mógł pracować bez jakiekolwiek chłodzenia to jasne staje się dlaczego Intel pozbył się sekcji Xscale. Ostatnim problemem jest tu system operacyjnym, początkowo pewnie będzie to Linux (taki ma mieć np Asus R50) ale napewno Microsoft się obudzi i wypuści jakąś dostosowaną do tego wszystkiego Vistę. I w tym miejscu warto wrócić do 7 calowych maszyn. Są duże i niewygodne w porównaniu do np iPhone ale internet w 1024x600 na tak dużym ekranie to coś zupełnie innego (wystarczy porównać do 4,5calowego SonyUX3xx). Myślę, że wagowo i wymiarowo jeszcze da się sporo poprawić zachowując 7 calowy ekran (np zbędna klawiatura w testowym Q1 Ultra „kosztuje” co najmniej 2 cm i z 30-40 gramów wagi.)
W każdym bądź razie na 2008 Samsung nadal będzie produkował model Q1 ultra wyposażając go w nowsze procesory (początkowo Core Solo 1.33Ghz 65nm) Mam nadzieję, że i inni producenci nie zapomną o maszynach tej klasy.

Wady/Zalety
 :O-niepotrzebna klawiaturka
 :|-źle umiejscowiony rysik i wyjście audio
 :S-wolny procesor
 :worried:-dziwna praca wentylatora
 :O-bardzo wolna karta graf (w 3D)
 :S-nieodpowiedni system operacyjny

 :ok:+fantastyczny ekran
 :ok:+długi czas pracy baterii
 :ok:+doskonałe głośniki zewnętrzne


Podziękowania:
Ala A. - za wsparcie ;-)
Tomasz Lopuszynski www.kupwusa.com - za pomoc w zakupie

sorry za:
fatalne zdjęcia - ale nie mam aparatu fotograficznego a krótko miałem dostęp do czegoś co go "prawie" udaje.
chaotyczny styl pisania - tak już mam :-)
za to że jest w tym dziale forum - niestety nie ma działu poświęconego UMPC - a szkoda!

irwin (c) 2007-2008


*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2008, 19:55:45 »
kawał dobrej roboty! :ok:
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline sajlent

  • Redaktor
  • *****
  • 3714
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Poznań
  • Sprzęt: Mate 20 Pro
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2008, 20:30:22 »
Niezly opis, dzieki :)

*

Offline skerdeJ

  • ****
  • 745
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2008, 21:02:49 »
test fajny ale dział nie ten  :ok:
.

*

Offline jas_pik:: Janusz Piwiński

  • ******
  • 7793
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://www.facebook.com/mediapik/
  • Sprzęt: Athena &amp iPhone
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2008, 22:26:06 »
Bardzo fajny test - ale nie mamy jeszcze działu dla tego typu urzadzeń ( a szkoda)  - a nie jest ono napędzane WM - dlatego trafiał tu.
potrzebna zgoda

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2008, 22:26:31 »
Bardzo ładny, bardzo ładny.

*

Offline cynik

  • ****
  • 578
  • Płeć: Mężczyzna
  • Voerboer
  • Sprzęt: Loox 720, SE K750
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2008, 22:45:30 »
Dzieki za tekst, duzo daje do myslenia, teraz wiem, ze UMPC to na pewno nie dla mnie...

*

Offline mmokrzycki

  • *
  • 93
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2008, 23:13:02 »
- brak wciśnięcia shift, alt, ctrl, tj. aby zrobić ctrl+c musimy użyć dwóch dłoni
To powinno dać się rozwiązać za pomocą opcji Klawisze trwałe, która powinna znajdować się w Ułatwieniach dostępu czy czymś w tym stylu.

Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2008, 17:28:20 »
Ciekawy i dokładny opis a UMPC też super !
Ale grać czemu na nim nie można ? Jak dla mnie to też wada :-)

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2008, 17:38:26 »
Chyba można...
Specyfikacja przynajmniej pozwala...
Miałem przyjemność grać na grafice Intel Mobile 945 w Most Wanted i Undergorund 2, powiedziałbym że grać się da, nawet na średnich detalach.

Jeśli chodzi o wąskie gardła to mamy tutaj problem z nietypowym rozmiarem wyświetlacza, oraz dziwną klawiaturką (do której nic nie mam ;) ). Procesor także mógłby być szybszy, ale jest wiele gier które się nim zadowolą. Oczywiście nie zwracając uwagi na to, że to Vi$ta...

I chyba właśnie to skutecznie utrudnia rozgrywkę.

*

Offline Wicked

  • ****
  • 829
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Acer n311 sd 2GB + toshiba g900 + nokia 5530 4GB
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2008, 18:01:28 »
Mnie interesuje inna rzecz - cena. Ile dałeś za to cacko? W okolicach kwietnia będę miał możliwość sprowadzenia ze stanów sprzętu bez pośredników i się zastanawiam czy wziąć jakiegoś palmtopo-telefonu z VGA, czy może totalnie porzucić WM i jednak skusić się na UMPC. Chociaż myślę, że jednak UMPC to jeszcze nie dla mnie.

*

Offline irwin

  • ***
  • 434
    • http://www.irwin.republika.pl/
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2008, 18:53:05 »
Dzięki wszystkim za pochwały  :grin:
Kupiłem za $759.95 + opłaty związane z przesyłkami na terenie Usa , Polski tj. 40$, + 20% prowizja dla kupwusa
Tobie odpadła by prowizja więc, przy obecnym kursie zmiesciłbyś się w 2000zł. Ale po pierwsze niedługo wejdzie model z Core Solo 1.33ghz a tym samym inne potanieją. Wedle usłyszanych przeze mnie informacji cena najtańszej wersji tj tej powyżej może spaść do 599$-649$. A po drugie bazując na informacjach z obecnie trwających targów CES 2008 pewnie pojawi się szereg nowych modeli innych firm pracujących pod kontrolą nowych 45nm procesorów taktowanych nawet 1.8ghz i nowych układów graficznych np Intel Poulsbo. Patrz tu:
http://www.umpcportal.com/modules/news/article.php?storyid=1177

Ja osobiście uważam że czas klasycznych PDA tj nie tych z telefonem ale np x51v już minął. A także i palmto-phony przejdą na x86. Dlatego jak powyżej napisałem Intel sprzedał Xscale. Myślę że zastąpią je właśnie tego typu maszyny co w tym linku powyżej, oparte na x86 i systemach z nim zgodnych. Osobiście mimo np zapowiedzi dotyczących wm7 myślę że to łabędzi spiew tego systemu a przynajmniej w wersji Arm. Za rok energooszczędne 35nm procesory x86 będą krolować także i w palmto-phonach rodzaju iPhone.

Mimo tych wad UMPC o których pisałem powyżej ja jestem zadowolony z maszyny  :proud: To co chcę to na nim zrobię - gry, word, filmy, programy.

*

Offline maxdredi

  • ***
  • 358
  • Sprzęt: ipaq 2210/ mda 2 compact/ n73/ IR keyboard
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 03, 2008, 19:32:41 »
we wtorek dostane swojego asusa r2hv z prockiem 1Ghz (2mb cashu) i tez zrobie niebawem recenzje- ale bez zdjec bo nie umiem ich wklejac :-)

moja konfiguracja to : ASUS R2HV 7''-pentium M 723 1.0/intel 915GM/ 1240 RAM/ 80GB 4200 obrotow/min/ GPS/ BT 2.0/ wi-fi/ CAM 1.3MP + Vista




*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 03, 2008, 19:35:50 »
A ile dałeś?

*

Offline maxdredi

  • ***
  • 358
  • Sprzęt: ipaq 2210/ mda 2 compact/ n73/ IR keyboard
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 03, 2008, 19:53:59 »
710 funtow w UK

*

Offline syrjusz

  • **
  • 222
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 03, 2008, 20:21:12 »

Samsung Q1 Ultra NP-Q1UAY01 EL


No Fajny fajny!
ale tak jak pisales... za wolny procesor i  ta klawiaturka jest zbedna!

Dlaczego nie wybrales Q1b? Procek szybszy 1Ghz i bez tej klawy!  :P
i do tego ma XP! :)  (czyli trzy wady ultra, sa w tym modelu plusami) ;-)
Super recenzja! :ok: Szkoda ze nie ma dzialy UMPC!
Przeciez to forum o technologiach Mobilnych! A UMPC po to zostalo stworzone!  :proud:

Pozdro
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2008, 15:50:54 wysłana przez syrjusz »

*

Offline irwin

  • ***
  • 434
    • http://www.irwin.republika.pl/
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 14, 2008, 20:49:51 »
Sorry że tak późno ale rzadko tu zaglądam.

Wybrałem ten model bo Q1b ma rozdz 800x480 czyli absolutnie nie nadającą się do netu jak i wogóle do czegokolwiek. A procesor to co za różnica czy 800mhz czy 1ghz? Zresztą można go przetaktować na 1050mhz - sprawdzone chodzi stabilnie.

Tak szkoda że nie ma działu UMPC - Jakub rzuca prawie codziennie newsy z tej materii a na forum nie ma takiego działu (a jest setki innych działów o których newsy są raz na rok). Naprawdę szkoda że użytkownicy tego typu maszyn muszą lądować w Hyde Park. Właśnie dlatego rzadko tu bywam.

Dzięki za pozytywne opinie o moim tekście.

*

Offline jachu

  • [OpenBSD rulez]
  • *****
  • 3596
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.pdaclub.pl
  • Sprzęt: Galaxy NOTE
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 14, 2008, 21:35:45 »
Sorry że tak późno ale rzadko tu zaglądam.

Wybrałem ten model bo Q1b ma rozdz 800x480 czyli absolutnie nie nadającą się do netu jak i wogóle do czegokolwiek. A procesor to co za różnica czy 800mhz czy 1ghz? Zresztą można go przetaktować na 1050mhz - sprawdzone chodzi stabilnie.

Tak szkoda że nie ma działu UMPC - Jakub rzuca prawie codziennie newsy z tej materii a na forum nie ma takiego działu (a jest setki innych działów o których newsy są raz na rok). Naprawdę szkoda że użytkownicy tego typu maszyn muszą lądować w Hyde Park. Właśnie dlatego rzadko tu bywam.

Dzięki za pozytywne opinie o moim tekście.


Jesli uzytkownicy bda chcieli zalozymy.
Jak narazie wydawalo nam sie ze UMPC jest jednak osc niszowe ale oze sie myle.

Test calkiem  :ok:
pozdrawiam
Jachu

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: Samsung Q1 Ultra - test tutaj!
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 17, 2008, 21:30:54 »
Może na razie niszowe, jeśli chodzi o użytkowników, którzy już mają swoje UMPC, ale zainteresowanie tym sprzętem jest spore.
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal