TMC w TomTom - wspólny wątek

  • 215 Odpowiedzi
  • 76173 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 26, 2008, 16:44:41 »
Cytuj
Po pierwsze, Policja ma to gdzieś. Po drugie, nie ma ludzi. Po trzecie, nie ma środków. Po czwarte, mogłaby takie dane przekazać, ale nie podmiotowi prywatnemu (poufne, tajne, tajne spec. znaczenia, whatever). Po piąte, podmiot prywatny nie ma prawa finansować/wyposażać Policji w niezbędne urządzenia, bo to niezgodne z prawem. Po szóste, itd.
A bez Policji (nie tylko) taki projekt nie ma prawa się udać.

Jeżeli państwo wyczuje, że będzie można na tym zarobić to stworzy to - zatrudni z 3 os. na komisariat, żeby wklepywały dane do systemu - stworzy odpowiednie centrum dla gromadzenia tych danych a potem będzie odsprzedawało ten sygnał firmom tworzącym navi.

I dlatego też funkcja ta będzie dodatkowo płatna - przecież ktoś będzie musiał zapłacić za funkcjonowanie tego systemu.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 26, 2008, 17:03:31 »
Niekoniecznie. Patrz kilka postów wcześniej:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=106058.msg737137#msg737137
Państwu może (powinno) się to zwrócić w podatkach (niższe koszty, rozwój).

Infrastruktura i tak powstaje, bo Polska doi kasę z Unii w ramach wielu innych programów, które zawierają elementy, mogące być bazą dla pozyskiwania danych dla TMC. Euro 2012 także ma tu swój dobroczynny wpływ.
Więc jest kwestia rozpoczęcia zbierania tego do kupy w jeden system.

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpień 26, 2008, 19:31:47 »
Cytuj
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=106058.msg737137#msg737137
Państwu może (powinno) się to zwrócić w podatkach (niższe koszty, rozwój).

Akurat takie myślenie nie jest domeną polskich rządów - ja już do tego się przyzwyczaiłem - ale niektóre osoby jak widzę mają nadzieję, że to się zmieni

Cytuj
Infrastruktura i tak powstaje, bo Polska doi kasę z Unii w ramach wielu innych programów, które zawierają elementy, mogące być bazą dla pozyskiwania danych dla TMC. Euro 2012 także ma tu swój dobroczynny wpływ.
Więc jest kwestia rozpoczęcia zbierania tego do kupy w jeden system.

Nie ma kasy na drogi a tu będą robić TMC :D - pieniądze z UE to nie jest studnia bez dna - widać to po ostatnich zmianach w planach przed euro 2012 - ważniejsze są drogi niż TMC

Może się orientujesz jaki jest koszt wybudowania całego systemu, szkoleń, etc - a potem jeszcze użytkowania (koszt na rok)?

« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2008, 19:33:39 wysłana przez lukas63 »

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 26, 2008, 20:55:44 »
Trudno oszacować koszty, bo nie wiadomo o jakim modelu mówimy. Jeśli miałoby to być tylko zbieranie informacji z istniejących źródeł - to znikomy, śmieszny. Jeśli trzeba byłoby budować/dzierżawić do tego infrastrukturę (kable, węzły, połączenia radiowe, etc.) oraz jakieś dedykowane terminale/software - znacznie większy, ale pewnie nie przekraczający kilku mln zł.
Nie wiem też, czy i na ile gotowa jest infrastruktura radiowa, umożliwiająca wysyłanie komunikatów RDS/TMC.
Alternatywnie, można byłoby wysyłać te komunikaty via GPRS (jak np. TomTom) do PNA/PDA/Smartfon, SMS dla abonentów GSM, zaś protokołem TCP/IP do odbiorców internetowych.

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem, którego pierwszy etap z wielkimi problemami i opóźnieniami uruchomił w Warszawie Siemens dla Zarządu Dróg Miejskich, będzie kosztował ok. 100 mln zł (pierwszy etap - 34 mln). Ale to sterowanie światłami, setki kamer, urządzenia do pomiaru prędkości, znaki o zmiennej treści, etc., itd.

Siemens zbudował też system dla Berlina (2006), dwukrotnie większego od Warszawy.
Ale czemu tam Control Room wygląda tak:



a u nas tak:



Podobne systemy powstają w Krakowie, Łodzi i Bydgoszczy.

Obszar Polski ma być objęty systemem zarządzania ruchem na drogach krajowych, o pieszczotliwym skrócie SZREK. Pierwsze, z 16 w Polsce, centrum wojewódzkie ma być budowane w Warszawie, równolegle z pracami nad obwodnicami warszawskimi. Nie jest znany mi koszt tego przedsięwzięcia.
Otwarte w 2006 roku National Traffic Control Centre (NTCC) dla obszaru Wielkiej Brytanii kosztowało 160 mln funtów (wtedy około 1 mld PLN). Projekt realizowano w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP).
http://www.roadtraffic-technology.com/projects/traffic_control/

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #94 dnia: Sierpień 28, 2008, 09:20:30 »
Nie GDDKiA, ale Polskie Radio Pr. 1 będzie zbierało informacje ze źródel:
http://www.prsa.com.pl/wiadomosci/artykul53471.aspx

"System informowania o drogach i ruchu drogowym ma być ogólnopolskim, ogólnodostępnym, bezpłatnym, systemem bezprzewodowego wysyłania przez służby publiczne informacji o istotnych dla ruchu zdarzeniach, wskazywania możliwych objazdów oraz przekazywania tych danych indywidualnym oraz instytucjonalnym użytkownikom poprzez radio. Jego efektem powinna być nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale i skrócenie czasu podróży, zmniejszenie zużycia paliwa, ilości spalin i hałasu wynikających z oczekiwania pojazdów w korkach. W przyszłości system będzie wykorzystywał także możliwości techniczne RDS TMC (Radio Data System Traffic Message Chanel), systemów autonawigacji, telefonów komórkowych, Internetu. Projekt stanowi pierwszy etap budowy kompleksowego systemu zarządzania ruchem drogowym na drogach publicznych w czasie rzeczywistym.

Polskie Radio będzie zbierać informacje od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Policji oraz indywidualnych kierowców o korkach, remontach dróg, wypadkach, warunkach atmosferycznych oraz przekazywać w postaci systematycznych komunikatów radiowych o sytuacji i utrudnieniach w ruchu drogowym."

*

Offline radoskur

  • *****
  • 1921
    • http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=414522
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #95 dnia: Sierpień 28, 2008, 14:44:27 »
Jak to wszystko ładnie "na papierze" wyglada  :mrgreen:

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #96 dnia: Sierpień 28, 2008, 15:31:37 »
No, właśnie. A rzeczywistość jest nieco skomplikowana.
W roku 2007 zgłaszano w Polsce grubo ponad 1.000 kolizji dziennie. W samej Warszawie dzienna ilość, to około setki.
Poważnych wypadków jest 136 dziennie. Wszystkie te statystyki powiększają się o ok. 6% rocznie.
Bez systemowego podejścia, z klasyfikacją miejsc, skutków zdarzeń i ich przewidywanego czasu trwania, trudno będzie nad tym zapanować.
Poza tym, awaria tramwaju lub wodociągu powoduje czasem więcej zamieszania komunikacyjnego, niż najtragiczniejszy w skutkach wypadek drogowy. Nie mówiąc o projektach Pana Przewodniczącego Andrzeja Leppera, Masy Krytycznej, zwolenników miłości jednopłciowej, nauczycieli, górników, czy kibiców Legii.
Do tego dochodzą m.in. zajęcia dróg z tytułu remontów nawierzchni, budowy/konserwacji infrastruktury i obiektów, remontów torowisk, etc., itd. w tysiącach miejsc w Polsce codziennie.
Mam nadzieję, że Polskie Radio ma tego świadomość i cały projekt nie opiera się na pomyśle - pan z Policji zadzwoni, a ja powiem w Radiu Kierowców, że trzeba uważać.

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #97 dnia: Sierpień 29, 2008, 13:54:58 »
Navigo 9, MM 6.6.2

*

Offline Waszko

  • *****
  • 1330
  • Sprzęt: TomTom Go 5200 WiFi, Discover
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #98 dnia: Sierpień 29, 2008, 21:16:06 »
Nie GDDKiA, ale Polskie Radio Pr. 1 będzie zbierało informacje ze źródel:
http://www.prsa.com.pl/wiadomosci/artykul53471.aspx

"System informowania o drogach i ruchu drogowym ma być ogólnopolskim, ogólnodostępnym, bezpłatnym, systemem bezprzewodowego wysyłania przez służby publiczne informacji o istotnych dla ruchu zdarzeniach, wskazywania możliwych objazdów oraz przekazywania tych danych indywidualnym oraz instytucjonalnym użytkownikom poprzez radio. Jego efektem powinna być nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale i skrócenie czasu podróży, zmniejszenie zużycia paliwa, ilości spalin i hałasu wynikających z oczekiwania pojazdów w korkach. W przyszłości system będzie wykorzystywał także możliwości techniczne RDS TMC (Radio Data System Traffic Message Chanel), systemów autonawigacji, telefonów komórkowych, Internetu. Projekt stanowi pierwszy etap budowy kompleksowego systemu zarządzania ruchem drogowym na drogach publicznych w czasie rzeczywistym.

Polskie Radio będzie zbierać informacje od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Policji oraz indywidualnych kierowców o korkach, remontach dróg, wypadkach, warunkach atmosferycznych oraz przekazywać w postaci systematycznych komunikatów radiowych o sytuacji i utrudnieniach w ruchu drogowym."

Czyli co? Działają te komunikaty podawane przez PR.1?

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #99 dnia: Sierpień 29, 2008, 22:20:38 »
Jeszcze taki link w temacie: http://www.droginaeuro.pl/artykul/58/zarzadzanie-drogami

Link całkiem optymistyczny, chociaż autor podaje zagadkowo ciekawe informacje jak np. ta:

Wszystkie pługi, piaskarki i solarki, które wyruszają na trasy, są wyposażone w nadajniki GPS

Nadajniki GPS? Czyżby zakosili je amerykańcom je z satelitów?  :grin:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2008, 22:26:25 wysłana przez emisiu »

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #100 dnia: Sierpień 29, 2008, 22:24:06 »
Odśnieżają i posypują piaskiem Drogę Mleczną?  :E

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 30, 2008, 09:40:13 »

Link całkiem optymistyczny, chociaż autor podaje zagadkowo ciekawe informacje jak np. ta:

Wszystkie pługi, piaskarki i solarki, które wyruszają na trasy, są wyposażone w nadajniki GPS

Nadajniki GPS? Czyżby zakosili je amerykańcom je z satelitów?  :grin:
Pewnie autor użył skrótu myślowego mając na myśli nadajniki przekazujące dane z odbiorników GPS.
Ale myślę, że strona zamiast "drogi na euro" mogłaby się też nazywać "bajki na euro" ...  :)
Navigo 9, MM 6.6.2

*

Offline Waszko

  • *****
  • 1330
  • Sprzęt: TomTom Go 5200 WiFi, Discover
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 11, 2009, 14:49:26 »

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwiec 01, 2009, 01:10:46 »
RMF testuje od jakiegoś czasu usługę TMC. Nie ma jeszcze niestety oficjalnej tabeli lokalizacji dla Polski.
Kto ma nawigację z TMC może to sprawdzić - sygnał TMC zostanie wykryty, ale komunikaty nie bedą wskazywać na konkretne miejsca.

*

Offline dluba

  • **
  • 157
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Redmi 4 Pro, TT 5100
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 01, 2009, 08:09:07 »
RMF testuje od jakiegoś czasu usługę TMC. Nie ma jeszcze niestety oficjalnej tabeli lokalizacji dla Polski.
Kto ma nawigację z TMC może to sprawdzić - sygnał TMC zostanie wykryty, ale komunikaty nie bedą wskazywać na konkretne miejsca.

Wczoraj na 8 koło Wrocławia złapał mi sygnał TMC - a komunikaty to była aktualnie grana piosenka (więcej info niż RDS :) )
Pozdrawiam
Daniel

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #105 dnia: Czerwiec 01, 2009, 16:52:32 »
RMF testuje od jakiegoś czasu usługę TMC.

Skąd takie info?

*

Offline Krakus

  • ****
  • 632
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #106 dnia: Czerwiec 01, 2009, 20:21:55 »
RMF testuje od jakiegoś czasu usługę TMC.

Skąd takie info?
Również mój odbiornik TMC wykrywa sygnał TMC (co nie znaczy, że informacje) z nadajników RMF.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #107 dnia: Czerwiec 01, 2009, 20:44:13 »
A czy coś bliżej wiadomo o planach RMF? Dotychczas wymieniano tylko Polskie Radio jako partnera GDDKiA w projekcie TMC PL.
Jedyne, co wyguglałem, to tylko tu:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=645&w=76608914&a=76608914

*

Offline Waszko

  • *****
  • 1330
  • Sprzęt: TomTom Go 5200 WiFi, Discover
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #108 dnia: Czerwiec 01, 2009, 22:13:07 »
Rzeczywiście sygnał łapie :)
Czyżby jakiś przełom ? Daj Boże w tym roku start jakiegoś serwisu. Mogę nawet zapłacić byle było to rzeczywiste...

*

Offline Irula

  • *
  • 55
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iPAQ 214;ASUS P565
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #109 dnia: Czerwiec 02, 2009, 00:11:16 »
Ciekawy watek, ale poki co widze ze moje CB musi mi wystarczyc a trzeba przyznac ze niezle spelnia swoja rol

*

Offline HP3715

  • ***
  • 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: TT GO 750 Live / ip4 + TT Europe z HD Traffic Live
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #110 dnia: Czerwiec 02, 2009, 15:03:13 »

przykro mi to pisac, ale gdyby faktycznie ruszylo sie cos w temacie TMC to i tak nastepstwem bedzie wielki zawod co do dokladnosci dzialania systemu i aktualnosci komunikatow. nie raz w europie widzialem w nawigacji korki ktorych w rzeczywistosci nie bylo, nie raz stalem w korkach ktorych TMC nie raportowal.

na codzien uzywam TT Traffic Live w Niemczech i powiem Wam, ze taka dokladnosc systemu to minimum.
dotyczy to zarowno aktualnosci komunikatow - 3 minutowa to max.. oraz pokrycia drog.. jak tylko na autostradzie pojawia sie korek i TMC o tym trabi to i wiekszosc zjezdza w obiazd o duzo mniejszej przepustowosci i robi sie alternatywny korek, ktorego juz w TMC nie zobaczysz..
za to w TT live owszem.. i to natychmiast.. czasem widze jak po moim przejezdzie w korku pojawia sie natychmiast dla innych informacja na mapie.. czyli system dziala natychmiast ..

moim zdaniem w Polsce bardzo brakuje podstawowej formy komunikatow drogowych RDS TP/TA (Traffic Announcement) ktore zatrzymuja plyte CD w radiu.. odwazyl bym sie stwierdzenia, ze 80% radiodobiornikow w autach ma dzis RDS wiec jest to skala masowa. teraz brakuje tylko copolgodzinnych informacji o ruchu w regionie, ostrzezeniach o korkach, wypadkach, tak by uniknac dodatkowych zagrozen, najechan na korek, rozjezdzania ludzi w miejscu wypadku drogowego.. w Niemczech czesto stacje przerywaja audycje i puszczaja sygnal TA oraz komunikat np o wypadku czy zwierzynie na autostradzie.. 

w dodatku jesli np rmf puszczal by takie traffiki jak dawniej to zaprogramowal bym ich stacje w radiu, a dzis jej tylko unikam, bo nie odpowiada mi ta stacja profilem..
znaczny wzrost sluchalnosci, nawet jesli ludzie ustawiaja tylko radio na komunikaty drogowe i puszczaja sobie plyte.. od czasu do czasu wlacza sie przeciez radio i wtedy leci to co ustawione...

dlatego trzymam kciuki za TP/TA i mam nadzieje, ze trafiki lokalne wroca i znaczaco poprawia bezpieczenstwo na polskich drogach  :ok:
--
pozdrawiam :-)

*

Offline Wojtyr

  • 34
  • Płeć: Mężczyzna
    • Wypożycz! nawigację
  • Sprzęt: Blackberry Passport Silver Edition
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #111 dnia: Czerwiec 02, 2009, 15:11:28 »
Nie przeczytalem calego watku, więc może ktoś już o tym napisał, ale sygnał TMC i informacje o stanie dróg pojawiają się w Polskim Radiu. Mam w swoim radiu samochodowym włączoną funkcję automatycznego "przeskakiwania" na stację nadającą sygnał TMC. Kilka razy to zadziałało i wysłuchałem komunikatów z Polskiego Radia PR1.

Niestety są to informacje ogólnopolskie i niezbyt obszerne więc mała jest szansa, że dowiemy się czegoś przydatnego. Najczęściej będzie to informacja o wypadku i utrudnieniach w ruchu na drugim końcu Polski. Przydaje się ewentualnie prognoza pogody.

Inna sprawa to to, że o włącznik nadawania sygnały czasem ktoś się oprze przez przypadek i w efekcie radio przełącza się na PR1 a tam leci sobie jakaś muzyczka... ;) Mniej więcej w połowie przypadków przełączenia się radia mam taki efekt ;)

Never drive faster than your angels can fly

www.wypozycznawigacje.pl

*

Offline Bankier

  • ****
  • 763
  • Sprzęt: TomTom 1015
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #112 dnia: Czerwiec 02, 2009, 17:15:37 »
na codzien uzywam TT Traffic Live w Niemczech i powiem Wam, ze taka dokladnosc systemu to minimum

Potwierdzam. TMC często też informuje o robotach drogowych ... których nie ma :)
Usługa LIVE jest o niebo lepsza. Niech tylko ruszy roaming i będzie całkiem, całkiem :]

*

Offline marcus

  • ****
  • 761
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Diamond
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #113 dnia: Czerwiec 02, 2009, 19:54:57 »
na śląsku również TMC nadawany jest przez stację RMF, ale jakichkolwiek informacji o utrudnieniach w ruchu brak :(
... ale przynajmniej coś się ruszyło
może w niedługiej przyszłości TomTom porozumie się z jednym z operatorów GSM i uruchomi usługę LIVE
----------------------------
the born to be wild

*

Offline Bankier

  • ****
  • 763
  • Sprzęt: TomTom 1015
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #114 dnia: Czerwiec 02, 2009, 22:23:35 »
może w niedługiej przyszłości TomTom porozumie się z jednym z operatorów GSM i uruchomi usługę LIVE

TomTom pewnie się dogada, jeśli Plus pójdzie do ...... Vodafone :)

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #115 dnia: Czerwiec 02, 2009, 22:49:52 »
może w niedługiej przyszłości TomTom porozumie się z jednym z operatorów GSM i uruchomi usługę LIVE

TomTom pewnie się dogada, jeśli Plus pójdzie do ...... Vodafone :)

Rozmawiają o tym od ponad roku (TT i Plus).

*

Bartek1987

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #116 dnia: Czerwiec 03, 2009, 16:42:31 »
Chyba dodam coś od siebie.... Wydaje mi się, że usługa live jak i TMC powinny pojawić się w Polsce. TMC ponieważ nie tylko TT korzysta z tych informacji a LIVE bo są na  aktualizowane.

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #117 dnia: Czerwiec 04, 2009, 21:42:42 »
RMF testuje od jakiegoś czasu usługę TMC.

Skąd takie info?
Pracuję jako technik w radiu (nie RMF), więc jest to jakby moja dziedzina. Nasz radiowy "pilnowacz emisji" naprowadził mnie kiedyś całkiem przypadkowo na ten trop :)
Tu link do dyskusji o TMC na innym forum: klik

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #118 dnia: Czerwiec 05, 2009, 17:44:49 »
Dzięki. Keep an eye....  :ok:

*

Offline jas_pik:: Janusz Piwiński

  • ******
  • 7793
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://www.facebook.com/mediapik/
  • Sprzęt: Athena &amp iPhone
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwiec 06, 2009, 12:02:20 »
GDDKiA od dawna nad tym tematem pracuje . A dane będą udostepniane nie tylko dla PR S.A. ale dla każdego który bedzie chciał je dostarczać dla uzytkowników.Już  teraz dzieki jednemu z zapaleńców mżna by było dane TMC szybko zaaplikować do nawigacji .
Uzytkownik "jose-amon" przygotował wersję programu do obsługi TMC dla TTN : http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=3654270&postcount=179
Polecam ten post
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2009, 12:15:07 wysłana przez jas_pik:: Janusz Piwiński »
potrzebna zgoda