Kupować z pewnego żródła?

  • 31 Odpowiedzi
  • 8457 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kupować z pewnego żródła?
« dnia: Luty 02, 2009, 14:19:15 »
Zakładam temat związany z kupowaniem sprzętu.

Szukając ofert z TyTN II natknąłem się na kilka "Tanich i pewnych".
Oczywiście same aparaty bez ładowarki, papierów pudełka i innych akcesoriów. Śmiem podejrzewać   B) że kradzione.

 Jest to okazją jeśli np. takiego Kaisera można kupić za 250 zł (sprawny na minimum baterii ale jeszcze włączony), czy jednak taki telefon jest dobrą inwestycją(pomijając względy moralno-etyczne)? Taki telefon z nawigacją, własnym adresem Mac(??nie chcę się wygłupić-mogę się mylić) IMEI może w jakiś sposób zostać namierzony? Co o tym sądzicie?

PS. zapobiegam atakom na mnie, miałem oferty i nie zamierzam z nich skorzystać. Temat jako czysta ciekawostka.

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2009, 14:37:59 »
IMHO jeśli jest skradziony w innym kraju, przypuśćmy w bangladeszu (tak mi sie powiedziało) to jeśli jest wpisany w rejestr kradzionych to tylko w bangladeszu.

słyszałem też o wprowadzeniu przez UE wspólnej bazy danych takich telefonów ale nie mam potwierdzenia wiec sądze że to urban mit jest póki co dla mnie...
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2009, 14:59:18 »
Może trochę to podchodzić pod spiskową teorię dziejów. Mimo to uważam że jest możliwość "namierzenia" skradzionego telefonu(blokowanie pomijamy), może nie jest łatwo dostępna dla zwykłego "pospólstwa bez kontaktów".

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2009, 15:40:34 »
Mimo to uważam że jest możliwość "namierzenia" skradzionego telefonu(blokowanie pomijamy),

Zasadniczo - nie ma takiej możliwości.


Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2009, 16:58:43 »
Czyli uściślając:

Złodziej nie złapany w trakcie kradzieży pozostanie bezkarny? Nie ma się czemu dziwić, taki jest świat  :sleepy:.

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2009, 17:07:53 »
owszem, może zostać "namierzony" i często zostaje... w czasie "ręcznej" kontroli IMEI przez patrol policji  :mrgreen:

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2009, 17:19:57 »
owszem, może zostać "namierzony" i często zostaje... w czasie "ręcznej" kontroli IMEI przez patrol policji  :mrgreen:


tjaaaa poska policja działa wprost rewelacyjnie.... umówiłem się ze znajomym pod blokiem po odbiór zakupionego dla siostry i600. a ze wracałem z pracy.... miałem komplet elektroniki przy sobie....

g900, g500, z370 (modem) i k300i (orendż abonament  :sleepy:)... plus i600 kupiony do siostry.
wiec nie bylo normalne ze bylem obwieszony piecioma telefonami.

no i kontrola.

w zadnym imei nie sprawdzili nawet. kazali tylko pokazac.
tak ze nie wiem, w co wierzysz kapitanie, ale ja napewno nie wierze w polska policje  :mrgreen:
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 02, 2009, 18:09:23 »
owszem, może zostać "namierzony" i często zostaje... w czasie "ręcznej" kontroli IMEI przez patrol policji  :mrgreen:


tjaaaa poska policja działa wprost rewelacyjnie.... umówiłem się ze znajomym pod blokiem po odbiór zakupionego dla siostry i600. a ze wracałem z pracy.... miałem komplet elektroniki przy sobie....

g900, g500, z370 (modem) i k300i (orendż abonament  :sleepy:)... plus i600 kupiony do siostry.
wiec nie bylo normalne ze bylem obwieszony piecioma telefonami.

no i kontrola.

w zadnym imei nie sprawdzili nawet. kazali tylko pokazac.
tak ze nie wiem, w co wierzysz kapitanie, ale ja napewno nie wierze w polska policje  :mrgreen:
Mi dzisiaj Athene kompletnie "przetrzepali" bo niby "kradziona" bo skąd miałem kasę na nią...
śmieszne ale prawdziwe
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2009, 18:25:49 »
Stereotypy Panowie ;]
Możliwe że gdzieś w Polsce jest kilku policjantów którzy coś w tych sprawach wiedzą. Możliwe nawet że jakiś jest na forum, przykro mu pewnie teraz :D.

*

Offline Rybson

  • **
  • 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC LEO, HTC ONE m8
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2009, 18:31:41 »
Panowie

w Naszym Kraju każdy telefon i od każdego operatora jest możliwy do namierzenia.....jedyną kwestią jest dokładność, od kilkudziesięciu do kilkuset metrów i musi być włączony.....
Rybson

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2009, 18:42:03 »
o kontrolach było wiele razy tu na forum, moi znajomo też byli sprawdzani, ot tak zwyczajnie na ulicy
ale beju i hornet nie byli, więc na pewno nic takiego nigdy nie miało miejsca  :P

Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2009, 19:58:50 »
Delikatna nutka sarkazmu? Nie byłem sprawdzany, ale wcale nie stwierdziłem że takie procedery nie mają miejsca.

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2009, 21:30:50 »
o kontrolach było wiele razy tu na forum, moi znajomo też byli sprawdzani, ot tak zwyczajnie na ulicy
ale beju i hornet nie byli, więc na pewno nic takiego nigdy nie miało miejsca  :P

skąd niby pewność tak owa?
sprawdzany byłem i to nie raz pod względem telefonów. po prostu się zdziwiłem jak wtedy mi nie kazali imei pokazywac....
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2009, 21:40:31 »
"Namierzyłem" dosyć ciekawą wypowiedź w temacie:

Skradziny telefon można bardzo łatwo namierzyć z trzech przekażników GSM, lecz do tego jest potrzebna współpraca z operatorem sieci. System lokalizacji telefonów komórkowych w systemie klastrowym (w takim wlasnie systemie działa sieć GSM II generacji) polega na tym że:
- każdy telefon jeśli jest właczony jest zalogowany w sieci, wieć sieć musi wiedzieć gdzie telefon jest. Dowodem na to jest: poziom sygnalu, informacje o regionie itd.
- komórka komunikując się nieustannie z okolicznym przekaĽnikem przesyła w zaszyfrowanych pakietach swoje dane (szczególnie ważne jest to że dorzuca IMEI) przekażnik dorzuca swój numer, i dzięki temu sieć wie gdzie jesteś.
Tak więc tylko i wyłącznie od dobrej woli operatora zależy czy te dane udostępni, czy nie.
Tyle teorii a w praktyce to mimo wszystko pamiętajmy że jesteśmy w Polsce i lepiej pilnować swojego telefonu!!!

*

Offline Ahmed

  • **
  • 241
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje małe FortPolio
  • Sprzęt: Smart devices: Casio Cassiopeia A11 > NEC Mobile Pro 780 > Nokia 9110i > Handspring + modół GPS Samsung Omnia, HTC Universal, Samsung i780 (żony)
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2009, 21:50:09 »
trzeba miec duży niefart żeby zbieracze pokemonów (pieszy patrol policji) który zapisze na karteczce notatnika twoje dane i numer IMEI sprawdzil z jakąś bazą gorzej jak jesteś podejrzany i sprawdzi od razu i okaże się że jest kradizony (tak zdarza sie najczęsciej gdy operator lub hurtownik zgłosi dużą kradzież) wtedy lepiej mieć dowód zakupu bo można wpaść za paserstwo albo być wplątanym we współudział

Więc różnie to bywa

Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 02, 2009, 21:59:50 »
Lekka dygresja od tematu:  Ahmed używaj troszkę znaków interpunkcyjnych [, . : ; ... itd].

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 02, 2009, 22:21:54 »
trzeba miec duży niefart żeby zbieracze pokemonów (pieszy patrol policji) który zapisze na karteczce notatnika twoje dane i numer IMEI sprawdzil z jakąś bazą gorzej jak jesteś podejrzany i sprawdzi od razu i okaże się że jest kradizony (tak zdarza sie najczęsciej gdy operator lub hurtownik zgłosi dużą kradzież) wtedy lepiej mieć dowód zakupu bo można wpaść za paserstwo albo być wplątanym we współudział

Więc różnie to bywa

przecierz oni maja normalna baze w excelu i to co mowia przez krótkofalówke to właśnie Imei. a pani Józia siedzi i sprawdza autofiltrem w excelu i mamy kradziony imei.

a po nadajnikach sie sprawdza, jest taka mozliwosc, tylko to nie jest dla zwyklego smiertelnika. albo bulisz grube $$$ albo masz zajebiste dojscia.

bo to polska jest, tu nie jest jak w filmach.

a ciekawostka co do tego namierzania. namierzana jest karta sim a nie sam aparat, wiec przekladajac karte innego operatora, tylko od rzeczywistego fartu wymagało by. bo sprawdzic wszystkie karty wysylajace informacje bylo by prawie niemozliwe.

znam przypadek. skradziony zostal w mojej bylej pracy telefon (w callcenter orange) technicy sledzili go az do windy, potem sygnal karty sim przepadl i juz sie nie pojawil...

pozdrawiam.
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline OleYek

  • [Pyrlandia] [GMzP]
  • *****
  • 18336
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Poznań
    • http://www.oleyek.com
  • Sprzęt: iPhone 13 Pro, iPad Pro, Apple Watch
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 02, 2009, 22:38:08 »
IMHO jeśli jest skradziony w innym kraju, przypuśćmy w bangladeszu (tak mi sie powiedziało) to jeśli jest wpisany w rejestr kradzionych to tylko w bangladeszu.

słyszałem też o wprowadzeniu przez UE wspólnej bazy danych takich telefonów ale nie mam potwierdzenia wiec sądze że to urban mit jest póki co dla mnie...

Nie jest to mit. Kiedys w watku opisywalem przypadek kiedy telefon znaleziony w autobusie w Londynie 2 dni pozniej przestal dzialac w Polsce wyswietlajac komunikat ze zablokowany. Baza istnieje jak najbardziej i nie tylko europejska.  Telefony wpisane w USA tez umieja przestac dzialac u nas...
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.

*

Offline Ahmed

  • **
  • 241
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje małe FortPolio
  • Sprzęt: Smart devices: Casio Cassiopeia A11 > NEC Mobile Pro 780 > Nokia 9110i > Handspring + modół GPS Samsung Omnia, HTC Universal, Samsung i780 (żony)
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 02, 2009, 22:43:37 »
ok to może ktoś poda jak wygląda procedura aby zastrzec numer imei tak aby telefon był nie przydatny w Polsce - jak zablokować imei konkretnej słuchawki
i może wie ktoś czy baza tzw. czarnych imei jest wspólna tzn zgłaszam w plusie a nawet jak ktoś zdejmie sim locka tel nie będzie działał w erze, orange, i podmiotach wirtualnych???

Jak to dokładnie jest?

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 02, 2009, 22:48:22 »
"Namierzyłem" dosyć ciekawą wypowiedź w temacie:

Skradziny telefon można bardzo łatwo namierzyć z trzech przekażników GSM, lecz do tego jest potrzebna współpraca z operatorem sieci. System lokalizacji telefonów komórkowych w systemie klastrowym (w takim wlasnie systemie działa sieć GSM II generacji) polega na tym że:
- każdy telefon jeśli jest właczony jest zalogowany w sieci, wieć sieć musi wiedzieć gdzie telefon jest. Dowodem na to jest: poziom sygnalu, informacje o regionie itd.
- komórka komunikując się nieustannie z okolicznym przekaĽnikem przesyła w zaszyfrowanych pakietach swoje dane (szczególnie ważne jest to że dorzuca IMEI) przekażnik dorzuca swój numer, i dzięki temu sieć wie gdzie jesteś.
Tak więc tylko i wyłącznie od dobrej woli operatora zależy czy te dane udostępni, czy nie.
Tyle teorii a w praktyce to mimo wszystko pamiętajmy że jesteśmy w Polsce i lepiej pilnować swojego telefonu!!!
Nawet google z tego w USA korzysta w google maps i to taki pseudo gps

IMHO jeśli jest skradziony w innym kraju, przypuśćmy w bangladeszu (tak mi sie powiedziało) to jeśli jest wpisany w rejestr kradzionych to tylko w bangladeszu.

słyszałem też o wprowadzeniu przez UE wspólnej bazy danych takich telefonów ale nie mam potwierdzenia wiec sądze że to urban mit jest póki co dla mnie...

Nie jest to mit. Kiedys w watku opisywalem przypadek kiedy telefon znaleziony w autobusie w Londynie 2 dni pozniej przestal dzialac w Polsce wyswietlajac komunikat ze zablokowany. Baza istnieje jak najbardziej i nie tylko europejska.  Telefony wpisane w USA tez umieja przestac dzialac u nas...
Ogólnie telefon zablokowany np w PLUSIE telefonicznie nie działał w plusie a telefon zablokowany w innej sieci nie działał w tej konkretnej sieci, a telefon zgłoszony na psach nawet nie jest zablokowywany, w anglii blokują telefony nawet za niepłacenie rachunku co o dziwo nie dochodzi do polski i w Polsce chodzą dalej... Przykłady z życia wzięte
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 02, 2009, 22:52:53 »
Ponawiam prośbę o interpunkcję.

Ogólnie samo blokowanie( nie namierzanie pozycji aparatu) jest dosyć prostą procedurą. Wystarczy zgłosić skradziony model z dokładnym jego IMEI, potwierdzić że jest się właścicielem podać kilka dat. Operator powinien rozesłać informację to innych operatorów (zazwyczaj tylko w kraju) którzy jeśli zostanie wykonane połączenie z tym numerem IMEI zablokują dla niego sieć.
Jak z praktyką...nie wiem.

Do tego zmiana IMEI nie jest wielkim problemem, przynajmniej nie było dla mnie jako 14 latka zmiana IMEI w Nokii 3310, 6310i i jakimś z tych lat.
Żadnym problemem nie był powrót do starego IMEI  również.

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 03, 2009, 19:02:27 »
Do tego zmiana IMEI nie jest wielkim problemem, przynajmniej nie było dla mnie jako 14 latka zmiana IMEI w Nokii 3310, 6310i i jakimś z tych lat.
Żadnym problemem nie był powrót do starego IMEI  również.
Teraz już tak łatwe to nie jest...
Teraz producenci kładą dużą miarę na niemożność zmiany imei
(kiedyś wymieniając płytę główną dostawała ona stary imei urządzenia teraz dostaję się nową płytę z nowym IMEI
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 04, 2009, 02:06:25 »
Teraz producenci kładą dużą miarę na niemożność zmiany imei

A piraci/złodzieje kładą duży nacisk na znalezienie sposobu na zmianę IMEI.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 05, 2009, 10:36:22 »
A np taka hipotetyczna sytuacja: Telefon marki ABCXYZ, osobiście złożyłem go z dwóch których jestem 100% pewien legalności. W efekcie w telefonie jest inny IMEI niż na naklejce. Nie posiadam na to żadnych dowodów (czyt pudełka, etc). Policja mnie sprawdza, IMEI się nie zgadzają ze sobą, w bazie żadnego nie mają. Co w tym momencie?

Z wyjątkiem punktu o kontroli tak wyglądała moja poprzednia 3310 ;-)

*

Offline p77

  • ***
  • 422
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: SGS+
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 05, 2009, 14:04:04 »
A np taka hipotetyczna sytuacja: Telefon marki ABCXYZ, osobiście złożyłem go z dwóch których jestem 100% pewien legalności. W efekcie w telefonie jest inny IMEI niż na naklejce. Nie posiadam na to żadnych dowodów (czyt pudełka, etc). Policja mnie sprawdza, IMEI się nie zgadzają ze sobą, w bazie żadnego nie mają. Co w tym momencie?

nic. Twojego nr IMEI nie ma w bazie skradzionych telefonów.

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 05, 2009, 19:24:32 »
Ogólnie to raczej nie mogą Ci nic zrobić...
Np serwis HTC wymieniając płytę główną nie daje Ci nowego pudełka i obudowy, wszystko zostaje stare tylko imei jest nowy (w papierek "powrotu" z serwisu jest wpisywany) i to wszystko, przecież nie będziesz potwierdzenia z naprawy gwarancyjnej ze sobą nosił
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline OleYek

  • [Pyrlandia] [GMzP]
  • *****
  • 18336
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Poznań
    • http://www.oleyek.com
  • Sprzęt: iPhone 13 Pro, iPad Pro, Apple Watch
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 05, 2009, 22:51:43 »
Ogólnie to raczej nie mogą Ci nic zrobić...
Np serwis HTC wymieniając płytę główną nie daje Ci nowego pudełka i obudowy, wszystko zostaje stare tylko imei jest nowy (w papierek "powrotu" z serwisu jest wpisywany) i to wszystko, przecież nie będziesz potwierdzenia z naprawy gwarancyjnej ze sobą nosił

A nie wklejaja w srodek nowej naklejki z IMEI? Mi tak w LG po wymianie plyty glownej zrobili. Pod bateria wkleili nowa naklejke z nowym numerem IMEI
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 06, 2009, 18:10:40 »
A tej naklejki nie zauważyłem by była nowa...
Większość nowych modeli ma obudowy na zasadzie że pod baterią jest płyta główna (bez plastiku) i naklejka zostaje na płycie głównej.
Co nie zmienia faktu że z pudełkiem się nie zgadza...
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline OleYek

  • [Pyrlandia] [GMzP]
  • *****
  • 18336
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Poznań
    • http://www.oleyek.com
  • Sprzęt: iPhone 13 Pro, iPad Pro, Apple Watch
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 07, 2009, 01:04:02 »
Z pudelkiem sie nie musi zgadzac. Pudelko nie jest istotne.
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Kupować z pewnego żródła?
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 07, 2009, 12:43:34 »
Z pudelkiem sie nie musi zgadzac. Pudelko nie jest istotne.
Może to prowadzić do problemów, przykładowo kupie Nokie XX z nr imei 1234 a poprzedni właściciel kupił sam telefon i pudełko dokupił, nie wiedząc o tym fakcie telefon zostanie mi skradziony, to pudełko staje się jedynym miejscem gdzie ten imei jest zapisany, i tu powstaje problem bo policja będzie szukać nie ten telefon co trzeba.

Tak samo w Komisach gsm (porządnych nie mówię tu o pseudo) jest nr z pudełka porównywany z tym w telefonie ( bez pudełek u mnie już nie skupują)
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.