Loox 718 - backup battery

  • 0 Odpowiedzi
  • 443 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Zink

  • 17
Loox 718 - backup battery
« dnia: Marzec 22, 2009, 12:55:15 »
Mam problem z moim looxem 718. Posiada on dodatkową baterię backup (backup battery), która podtrzymuje pamięć w czasie wymiany baterii głównej. Ostatnio coś się zepsuło i przestała podtrzymywać. To znaczy: jeśli wyjmę baterię główną, to PDA robi Hard Reset.

Najdziwniejsze jest to, że wszystko wygląda tak, jakby bateria backup działała dobrze, to znaczy:
 - w opcjach zasilania PDA bateria backup jest na 100%,
 - rozebrałem PDA i sprawdziłem (to taka mała bateryjka w zielonej folii z napisem "105"): ma 1,48V, czyli jest w porządku.
 - jeśli ją odłączę, to jej stan w opcjach zasilania zmienia się na "Unknown", czyli układ pomiarowy pokazuje prawidłowo
 - jeśli wyjmę baterię główną, to mała bateryjka (podłączona) nadal ma 1,48V, czyli odpada możliwość, że straciła pojemność i PDA ją rozładowuje całkiem od razu po wyjęciu baterii głównej.

Na marginesie: jeszcze niedawno w opcjach zasilania bateria backupowa "migała", to znaczy, raz miała 100%, a za chwilę 0% i tak zmieniała stan co kilkadziesiąt sekund. Myślałem, że może coś źle łączy, ale teraz ciągle ma 100% i inne objawy (np. prąd ładowania) raczej wykluczają kiepskie połączenie.

Podejrzewam, że może być uszkodzony układ przełączania zasilania na podtrzymanie, ponieważ PDA nie pobiera żadnego prądu (miernik wskazuje 0 na zakresie 200uA) z małej bateryjki po odłączeniu baterii głównej. Z drugiej strony po podłączeniu baterii głównej, mała bateryjka jest ładowana prądem ok. 4mA, czyli układ ładowania jest w porządku.

Pytania do osób, które się na tym znają:
1. Jeśli to usterka układu przełączania zasilania, to jak to sprawdzić (które elementy należą do tego układu)?
2. Bateria główna jest lekko wybrzuszona (tak, że odstaje tylna klapka PDA), prawdopodobnie będzie się niedługo kończyć. Raczej to niemożliwe, ale może jednak jest jakiś związek z opisaną usterką?
3. Może to jednak wina baterii backupowej, pomimo tego, że pozornie ma dobre parametry? Po zdjęciu zielonej folii pokazało się oznaczenie, z którego wynika, że jest to Varta V20HR, która w internecie kosztuje niecałe 12zł. Wymienić ją na wszelki wypadek? (W zasadzie mógłbym spróbować podłączyć zwykły akumulatorek "paluszkowy" zamiast niej, w końcu to też NiMH i takie samo napięcie, tylko większa pojemność. Może spróbuję za tydzień, jak będę miał dostęp do sprzętu).

Może jest tu ktoś, kto naprawiał podobną usterkę w loox 718 lub 720 (wygląda na to, że mają identyczne płytki, różnią się tylko obecnością aparatu foto w 720, więc rozkład elementów powinien być też taki sam) i mógłby mi pomóc rozwiązać problem?

Gdyby był jakiś dobry serwis PDA w Lublinie (lub osoba prywatna, np. z tego forum, która potrafi to naprawić), to wolałbym takie rozwiązanie (o ile nie będzie to kosztowało tyle, co pół PDA).
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2009, 12:58:48 wysłana przez Zink »