Dziwne zachowanie baterii

  • 43 Odpowiedzi
  • 4693 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline jurasa4

  • ***
  • 302
  • Sprzęt: TP2, HD2
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 18, 2010, 23:52:36 »
Właśnie wróciłem z Zakopca.
Dwa dni poruszałem się po górach, telefon leżał sobie w klapie plecaka. W tym czasie wykonałem 2 telefony, dostałem 3 sms'y i zrobiłem 9 zdjęć. Temperatura na zewnątrz -4stC. Przed wyjściem w góry poziom naładowania 100%, po powrocie 7%.

Zdaje się że temperatura może mieć znaczenie ale chyba nie tak przepastne by w ciągu kilku godzin mróz wyssał z baterii cenne miliampery.

Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 19, 2010, 09:07:12 »
A ja dzis po calej nocy ladowania (od zera) przed wyjsciem do pracy odlaczylem telefon od ladowarki. Zanim wyszedlem z domu bylo 100%. Po godzinie dotarlem do pracy i juz mam 80% :/ Sam juz nie wiem...
ROM: PROven 3.0 final 21895 Max Manila
Radio: 4.49.25.91

*

Offline WujekK

  • 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch PRO 2
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 19, 2010, 09:14:59 »
Na jednej ze stron helpdesku HTC wynalazłem to:
Why doesn’t my battery talk time and standby time last as long as the estimates?
Battery performance depends on many factors, including but not limited to your wireless service provider’s network configuration, signal strength, and the temperature of the environment.
Innymi słowy HTC po cichutku montuje grzałki w telefonach :)
Nic tak dobrze nie rozjaśnia w głowie jak porządny kop w d.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 23, 2010, 18:55:51 »
Właśnie wróciłem z urlopu. TP2 ładowałem w samochodzie (do końca) w sobotę 13 lutego, we wtorek wieczorem miałem 10% baterii, więc ładowałem całą noc, po czym w piątek wieczorem (19 lutego) miałem jeszcze 20%.

Urlopik spędziłem w Krynicy G., czyli:
- 2-4 rozmowy dziennie, łącznie może 15-20 minut.
- telefon cały czas włączony, większość dnia na dworze w zewnętrznej kieszeni kurtki, średnia temp. -6 / -8 stopni C.
- kilkanaście minut dziennie WiFi (tylko maile)
- jeżdżąc na nartach próbowałem bawić się GPS, łącznie może 30 minut przez ten tydzień
- troszkę gier w tzw. wolnym czasie
- łącznie może ok. 2h mp3 na zewnętrznych słuchawkach.

Możliwości widzę tylko dwie:
- inna lokalizacja (choć w Krynicy widziałem tylko 1 przekaźnik na Górze Parkowej, ale nasze mieszkanko było dobre 1,5 km stamtąd)
- dużo mniej rozmów (normalnie kilkanaście telefonów dziennie)
Natomiast wykluczam temperaturę czy generalne warunki zewnętrzne, bo nie oszczędzałem go na dworze, brałem wszędzie ze sobą. Wiem, że 3 dni ciągłej pracy to nie jest żaden rewelacyjny wynik, ale biorąc pod uwagę fakt, że w Warszawie telefon ledwo wytrzymuje 1,5 dnia, to jednak różnica.
Dziś powrót do rzeczywistości, telefon ładowałem całą noc, teraz zostało 60%, do wieczora będzie 50%, a jutro rano 40%. Do godz. 12 zapewne już zacznie migać pomarańczowy LED.

*

Offline dantemg

  • ****
  • 935
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Nokia E65 -> HTC Touch Pro 2 -> HTC Sensation XE
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 24, 2010, 20:01:12 »
Wczorajszego wieczora przed snem wyłączyłem telefon i podłączyłem do gniazdka (4% bateria), rano wstaję włączam telefon (oczywiście dioda świeciła na zielono) i stan baterii 83% :O Nigdy nie ładowałem na wyłączonym fonie ale co jest grane :mysli:
ROM:  Jackos EVO ManilaRUSH 1.4.0 PLK / Rhodium
ROM:  Oficjalny / Sensation

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 25, 2010, 22:39:34 »
Wydaje mi się, że to raczej błąd w odczycie stanu baterii niż jakiś problem z samym ładowaniem. Jak jest prąd to aku powinien być ładowany bez względu na to czy tel. jest włączony czy nie. A nawet przy wyłączonym (czyli nieobciążonym) powinno być szybciej i lepiej. Ale aż spróbuję z ciekawości. Tyle, że jeszcze mam 60%, więc chyba dopiero jutro w pracy go podłączę.
Próbowałeś SR (wiem, że świeżo włączony, ale może spróbuj). Wejdź na próbę do Settings -> System -> Zasilanie i zobacz co tam pokazuje.

*

Offline dantemg

  • ****
  • 935
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Nokia E65 -> HTC Touch Pro 2 -> HTC Sensation XE
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 28, 2010, 20:25:21 »
Faktycznie to mógł być jakiś błąd, reset robiłem. Co do akumulatora to im starszy tym dziwniejsze zachowanie :P
ROM:  Jackos EVO ManilaRUSH 1.4.0 PLK / Rhodium
ROM:  Oficjalny / Sensation

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 28, 2010, 23:18:40 »
(...)Co do akumulatora to im starszy tym dziwniejsze zachowanie :P
I chyba nie wyróżnia się tym specjalnie spośród innych akumulatorów do telefonów (i nie tylko) :P


Połączone: Marzec 02, 2010, 18:34:42
Wczorajszego wieczora przed snem wyłączyłem telefon i podłączyłem do gniazdka (4% bateria), rano wstaję włączam telefon (oczywiście dioda świeciła na zielono) i stan baterii 83% :O Nigdy nie ładowałem na wyłączonym fonie ale co jest grane :mysli:

Zrobiłem eksperymenty i:
Moja (oryginalna) ładowarka po pełnym naładowaniu PDA (czyli zapaleniu się zielonej diodki) przestaje ładować. Można to stwierdzić dotykając po jakichś 30 minutach od zapalenia zielonej diody obudowę telefonu albo samą ładowarkę - są zimne.
Nie testowałem ile czasu trwa taki stan kiedy ładowarka "myśli", że telefon jest naładowany, ale faktem jest, że kiedy ładowałem włączonego PDA, to pokazywany poziom naładowania rósł do 100%, a kiedy osiągnął 100% to lampka była pomarańczowa jeszcze przez ok. 20 minut (od pełnego rozładowania zajęło to ok. 3,5 h). Potem jak już się naładował, zerkałem co jakiś czas na wyświetlacz nie odłączając ładowarki oczywiście (mam zainstalowany BatteryClock, żeby widzieć dokładny stan baterii na HS) i po ok. 40 minutach bateria pokazywała już 98%. Po ok. 2h świecenia zielonej diodki stan baterii był 95%, a ładowarka nadal zimna. Teraz jest już chyba 3,5h od pełnego naładowania i mam 92% baterii. Telefon cały czas leży na stole wykonałem przez ten czas łącznie jakieś 15 minut rozmowy przez głośnik. To tłumaczy dlaczego telefon wieczorem podłączony do zasilania rano nie pokazuje 100%.
2 dni temu przetestowałem ładowanie całonocne na wyłączonym telefonie, ale tutaj było nieco inaczej niż u @dantemg bo jak go rano włączyłem (niestety nie pomyślałem, żeby najpierw odłączyć od ładowarki, a potem włączyć tel.) dioda od razu zmieniła się z zielonej na pomarańczową, a bateria pokazała 96%.
Według mnie to dowodzi, że nasze elektronika naszych telefonów (i/lub ładowarek) po pełnym naładowaniu odłącza zasilanie zapewne po to, żeby niepotrzebnie nie doładowywać baterii przy rozładowaniu o 1-2%, tylko albo czeka na całkowite rozładowanie albo zaczęłaby ładować po spadku do jakiejś określonej wartości (np. 80%). Tyle, że rozładowanie wyłączonego telefonu o 17% baterii przez powiedzmy pół nocy jest moim zdaniem mało prawdopodobne. Owszem, telefon musi podtrzymywać datę, być może jakieś funkcje związane z pamięcią, a może nawet zasilać cholerną zieloną diodę, która nomen omen teoretycznie oznacza w pełni naładowaną baterię. Ale to wszystko są minimalne prądy, ale może tak jak pisze @dantemg stary akumulator...
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2010, 18:34:42 wysłana przez Skrobel »

Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 08, 2010, 14:39:35 »
Nie chce byc meczacy z ciagle powracajacym tematem baterii bo zostalo juz chyba wszystko powiedziane ale podziele sie jeszcze z Wami moimi ostatnimi obserwacjami. Przez ostatnie 10 dni testowalem baterie i zauwazylem dziwna sprawe. Jesli odlacze telefon od ladowarki krotko po zapaleniu zielonej diody to bateria trzyma mi bez problemu 2 dni, natomiast jesli laduje telefon cala noc (ok 10 godzin) to bateria wytrzymuje zdecydowanie krocej (gora 1,5 dnia). Czy ktos potrafi mi to sensownie wytlumaczyc? :) Ciekawe tez jest to ze czas ladowania telefonu wlaczonego i wylaczonego jest praktycznie identyczny...
Nie wiem czy to wina baterii czy moze telefonu. Na bank nie jest to wina ladowarki bo dzieje sie tak samo jesli laduje przez komputer.
ROM: PROven 3.0 final 21895 Max Manila
Radio: 4.49.25.91

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 08, 2010, 16:02:09 »
(...)Jesli odlacze telefon od ladowarki krotko po zapaleniu zielonej diody to bateria trzyma mi bez problemu 2 dni, natomiast jesli laduje telefon cala noc (ok 10 godzin) to bateria wytrzymuje zdecydowanie krocej (gora 1,5 dnia). (...)

Nie tylko nie potrafię tego sensownie wytłumaczyć, ale u siebie nie zauważyłem takiej zależności. Zauważyłem tylko, że nie warto patrzeć na zieloną diodę, bo ona świeci się od momentu pełnego naładowania akumulatora, do momentu odłączenia od ładowarki (a w poście powyżej opisywałem różnicę), więc Twój problem może wynikać z tego, że w nocy ładowanie skończyło się np. o 3, potem mimo podłączonej ładowarki poziom naładowania spadał powolutku i w momencie odłączenia miałeś już nie 100%, a np. 90. Pytanie jest takie, czy zwróciłeś uwagę na to co pokazywał wskaźnik naładowania po odłączeniu ładowarki. (wiem, rozumowanie nieco śliskie, ale lepsze niż żadne  :wink:)
Z drugiej strony przez ostatnie kilka dni walczyłem z ROMami, więc telefon przy niemal ciągłym używaniu nie wytrzymywał nawet 1 dnia, ale przez najbliższe parę dni zrobię testy i przyjrzę się temu porównaniu.
Niestety w tym ROMie, którego teraz używam z ustawień zasilania zniknęła karta z informacjami o ostatnim pełnym naładowaniu i czasie rozmów i używania od tego momentu.

Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 08, 2010, 17:43:50 »
Hmm... cos w tym jest. Faktycznie kilka minut po odlaczeniu od ladowania poziom baterii spadl do 97%. Jak laduje do momentu zapalenia zielonej diody poziom 100% utrzymuje sie dosyc dlugo. Zawsze myslalem ze podlaczona ladowarka podtrzymuje baterie naladowana. Jesli jeszcze ktos moze sprawdzic czy ma podobnie to bylbym wdzieczny :)
ROM: PROven 3.0 final 21895 Max Manila
Radio: 4.49.25.91

Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 08, 2010, 21:34:14 »
Mam podobnie, to znaczy doszedłem do wniosku, że podłączona ładowarka niestety nie podtrzymuje naładowanej baterii.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 08, 2010, 21:41:42 »
Mam podobnie, to znaczy doszedłem do wniosku, że podłączona ładowarka niestety nie podtrzymuje naładowanej baterii.
Przypuszczam, że to jest jak najbardziej celowe. Doładowywanie baterii co kilka minut spowodowałoby szybsze zużycie. A i tak jestem pewien, że po spadnięciu naładowania (myślę, że sensowne jest ok 10%, ale nie chciało mi się nigdy czekać tak długo z podłączoną ładowarką) do określonego poziomu następuje kolejne ładowanie.
Zauważcie, że jak od dłuższego czasu świeci się zielona lampka, a bateria ma poniżej 95%, to uruchomienie czegokolwiek (np. włączenie i wyłączenie dialera) powoduje, że zielona zmienia się na pomarańczową (znak, że telefon "przypomniał" sobie o ładowaniu).

*

Offline duch76

  • *
  • 79
  • HTC Touch Pro 2 Samsung Galaxy S2
Odp: Dziwne zachowanie baterii
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 03, 2010, 15:50:59 »
Proponuję zmienić radio rom mnie pomogło
W życiu piękne są tylko chwile...R.Riedel