Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.

  • 25 Odpowiedzi
  • 4426 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« dnia: Kwiecień 03, 2006, 19:50:01 »
Na poczatku, zeby bylo milo sie przywitam, tak wiec Dziendobry ;)

Zalozylem ten watek poniewaz w moim poprzednim w dziale zakupy uzyskalem jedna odpowiedz :( A oto link do watku dla zainteresowanych: http://www.pdaclub.pl/forum/viewtopic.php?t=36162&highlight=

Ten watek zalozylem poniewaz zdecydowalem sie na zakup jornady 680. Niestety moje zasoby finansowe nie pozwalaja na zakup czegos lepszego.

Jak wiadomo do handheldow da sie podlaczyc karte pcmcia lub cf przez przejsciowke. I teraz nie wiem jaka kupic karte, czy cf czy pcmcia. Kolega mi mowil, ze cf zuzywaja mniej pradu, ale z kolei pcmcia moge wsadzic do laptopa i kupujac orinoco gold mam chyba najbardziej kompatybilna karte na swiecie. Jesli pcmcia bierze duzo wiecej pradu to kupie cf, bo sprzet bedzie uzywany w terenie gdzie niekiedy ciezko o prad.

Teraz kwestia samego systemu. Szukajac sprzetu na http://www.hpcfactor.com/ mam patrzec w rubryce pro? Bo to jest win ce 2.11, ale wersja pro i sie troche pogubilem, a sa roznice w dzialaniu kart.

Poki co to tyle ile pamietam. Jesli cos mi sie przypomni to zapytam :)

Z gory dziekuje za odpowiedzi :)

I jeszcze bardzo wazna rzecz. Czy da sie przemapowac klawiature z francuskiej na zwykla qwerty. Nie chodzi nawet o znaki pl, ale ciezko mi bedzie pisac na takiej klawiaturze. Z tego co czytalem to klawisze w sensie mechanicznym mozna przelozyc tak wiec z ta czescia chyba sobie sam poradze ;)

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2006, 19:55:29 »
Do Jornady AFAIK nie musisz używać przejściówki - w niej jest slot CF (na pewno w 720, w 680 nie jestem pewien).

CF-y faktycznie biorą mniej prądu.

Patrz w Pro na HCL-u

Mapowanie klawiszy działa bez problemu, polskie litery też.

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2006, 19:59:27 »
A to ten slot cf obsluzy mi karte wifi? Myslalem, ze tam tylko pamiec mozna wsadzic. Tylko maly szczegol techniczny. Jak wsadze tam karte wlan to zamknie sie ta klapka?

Jeszcze male pytanko ;) Czy ten kabel: http://www.allegro.pl/item94015600__kabel_hot_sync_rs232_do_hp_jornada_54x_56x_fv.html moge podpiac bezposrednio pod jornade? Bo wiekszosc nie ma w zestawie stacji dokujacej i zasilacza. Z zasilaczem sobie poradze, ale gorzej ze stacja. Z irda nie chce sie bawic, bo jak wiadomo z tymi na usb zawsze sa problemy.

A jesli chodzi o baterie to da sie ja zregenerowac na ogolnie dostepnych akumulatorach? Moge je nawet ladowac w zewnetrznej ladowerce, to akurat nie problem, ale nie chce miec jakiegos battery packe o wielkosci jornady ;)

*

Offline HSM

  • **
  • 188
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2006, 20:28:02 »
Slot CF w Jornadach 6XX i 7XX można w zasadzie wykorzystać jedynie do kart pamięci - jego konstrukcja mechaniczna wyklucza użycie kart większych niż standardowa karta pamięci CF.
Co do poboru prądu, trzeba przejrzeć dokładnie specyfikacje kart. Transmisja radiowa jest zawsze wymagająca zarówno w przypadku PCMCIA jak i CF. Może się nawet okazać, że konkretna PCMCIA będzie miała mniejsze zużucie prądu niż CF (w przypadku kart "kabelkowych" LAN 3COM serii 589 pobór prądu jest chyba niższy niż "low power ethernet" CF Socketa).
Kabel z allegro nie ma żadnego zastosowania w przypadku handheldów. Złącze Jornad 6XX i 7XX jest zupełnie inne.
Regeneracja baterii może być trudna (ogniwa litowe, własny układ ładowania, nierozbieralna obudowa).

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2006, 21:00:05 »
A moze ktos mi podac parametry tej baterii i co ewentualnie jest w srodku? Na necie nie moge znalezc fotek rozebranej baterii :/

A skoro sa to litowe to chyba nie beda strasznie dobite. W razie czego zrobie battery pack i trudno sie mowi.

Znalazlem cos :)
http://www1.linkclub.or.jp/~kenfuji/jornada.htm

To sa chyba dwa akumulatory typu 18650, a tutaj pierwszy link z google:
http://www.rowi.pl/sklep/product_info.php?products_id=709&topSsid=57b35521cab8318a466deafae0bc7509

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2006, 22:45:03 »
Baterie o ile wiem to 18650 - delikatnie rozcinasz obudowę, równie delikatnie odlutowujesz kabelki, wsadzasz 18650, bardzo delikatnie lutujesz kabelki z powrotem. Lepsza oferta tutaj: http://www.allegro.pl/search.php?string=18650

A co do slotu CF - my fault, zapomniałem, że radio wystaje :P

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2006, 23:04:34 »
To sprawa baterii jest zalatwiona :D

A czy cf w jornadzie to pelna wersja? Zbytnio sie nie znam i chodzi mi o to czy jest np. jak z sd, ze sa sdio i tylko pod same karty.

Ma ktos moze instrukcje od 680? Tylko nie piszcie, ze jest na stronie hp, bo mam problemy z ladowaniem niektorych stron w tym hp. Jak by ktos mial to bym prosil na przemek@elektroda.net

Sprawa instrukcji zalatwiona. Troche googlowania i juz mam.

Jesli ktos ma jakies doswiadczenia z 680to z checia poslucham ;)

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2006, 14:47:56 »
Widze, ze znowu mi temat umarl :( Tak wiec mam nadzieje, ze nie popelnie wielkiego przestepstwa jak sie troche przypomne ;) I tak aby to nie byl bezsensowny post po zapytam sie:

Jak chodza strony na jornadzie? Troche czytalem i widze, ze nie ma alternatywy dla IE :( Glownie chodzi mi o allegro (da sie zalogowac?) i o portale typu wp, oczywiscie pdaclud :D. Domyslam sie, ze zapewne mbank dzialac nie bedzie, ale najwyzej bede korzystal przez komorke, i tak mam laptopa wiec wieczorem mozna porobic wszytskie niezbedn przelewy.

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2006, 15:11:05 »
PDAClub jest optymalizowany, więc chodzi spoko.

Generalnie strony renderują się niezbyt szybko - Onet to już w ogóle koszmarnie powoli. Allegro chodzi bez problemu. mBank działa na 2.11 na NEC-u 780 po wrzuceniu łatki z szyfrowanie 128 bit - nie wiem, czy taka istnieje dla Jornady 680 (i czy w ogóle Jornada jej potrzebuje).

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2006, 16:14:57 »
Latka chyba jest, bo sciagalem, ale nie wiem czy napewno dobra, bo nie mam na czym zainstalowac ;)

To, ze sie wolna rendenuja to wiem, o poczytalem, ale i tak jest spoko skoro dziala allegro i mbank. Pdaclub ogladalem dzisiaj na spv c600 :) ale straszna kicha, bo nie da sie obrocic :/ i przesuwac musze i w pionie i w poziomie.

Teraz juz wiem, ze jornada 680 mi styknie, bo potrzebuje jej wlasnie do tego, a do noszenia laptopa to zdrowia nie mam ;)

I jeszcze jedno pytanko. Czy jak wgram wszytskie aktualizacje, steroniki i skonfiguruje wszystko to czy jak zrobie backupa to wszystko to bedzie? I ile zajmuje backup? czy styknie kartka 16? Bo chce zrobic oddzielna z kopia zapasowa zeby nie mieszac z innymi plikami.

No jednak tamto nie bylo ostatnie ;) Przypomnialo mi sie jeszcze, ze do wiekszosci jornad nie ma stacji dokujacej i wiem, ze mozna robic synchro przez irde, ale czy da sie przez lan? Z irda sa wiecznie jakies jazdy, a lan to lan. Albo moze byc tez przez modem jak sie da, tzn podlacze jornade i laptopa kablem telefonicznym i jakos to zrobic zeby dzialalo.

Ps. Stasheck, mam nadzieje, ze moda dostaniesz :) bo widac, ze sie dobrze orientujesz.

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2006, 16:34:40 »
No biorąc pod uwagę, że masz 16 MB pamięci wbudowanej to tak, 16 MB powinno styknąć (a nawet jeszcze zostanie).

Z doświadczenia radzę Ci zrobić sobie na dysku pakiet "instalek" tych rzeczy, których używać. Przydaje się.

Przez modem się nie da robić syncu. Przez LAN się da, ale osobiście nie sprawdzałem - mnie IrDA działa jak ta lala. A poza tym mam czytnik CF :P

Ad. PS - well, też mam taką nadzieję, bo tutaj coś rzadko moderatorzy zaglądają...

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 05, 2006, 16:44:35 »
A da sie zrobic, zeby cache przegladarki, maile z outlooka zapisywaly sie na karcie? Jak patrzylem to karta 128 wydaje sie optymalna, bo cenowo niewiel drozsza od 64.

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 05, 2006, 18:27:08 »
Przyznam się, że nie wiem. Mam nadzieję, że tak - osobiście chętnie przeniósł bym katalog "My Synchronized..." na kartę CF, ale chwilowo nie mam czasu szukać, jak to zrobić. Gdybyś coś znalazł - daj znać.

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2006, 20:56:45 »
Dzisiaj bylem u kupla i bawilem sie toshiba e800, ktora ma ekran vga. Tzn ma po wgraniu specjalnego programu, ale zaczyna strasznie mulic w porownaniu do qvga. I teraz nie wiem czy ta jornada to ma naprawde 640x240 czy to jest tak jak z toshiba (i nie tylko z nia), ze trzeba aktywowac specjalny tryb (jesli sie w ogole da) i potem na dodatek strasznie wolno dziala :/ Jako, ze ma to byc moja mobilna przegladarka internetowa to nie wiem jak bedzie sie ogladac strony.

Jest jakis klient rss na win 2.11? Bo jak wiadomo strony wolno sie rendenuja, a to zawsze w jakis sposob by przespieszylo przegladanie newsow :)

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2006, 21:28:35 »
Jornada ma natywnie 640x240, bez żadnych kombinacji.

W ostatniej chwili sobie przypomniałem - jest jakiś projekt czy dwa robienia klienta RSS, nie wiem czy działa na HPC Pro. Poszukaj tutaj, ja się nie bawiłem:
http://www.hpcfactor.com/forums/forums/thread-view.asp?tid=3890&posts=11&start=1
http://www.hpcfactor.com/forums/forums/thread-view.asp?tid=3651&posts=32&start=1
http://www.hpcfactor.com/forums/forums/thread-view.asp?tid=3789&posts=13&start=1

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 09, 2006, 21:19:28 »
:(

Dzisiaj pomimo, ze nie mam jeszcze jornady zainstalowalem, a wlasciwie chcialem as 3.8. I juz mam problem, bo mam as 4.1 do spv c600 i nie moge zainstalowac wersji 3.8. A z kolei do jornady potrzebuje 3.8. Jest na to jakas rada? AS potrzebuje poniewaz kontakty, kalendarz i zadania trzymam w outlooku to wszystko.

*

Offline kiler129

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
  • [Loading .....]
    • REGULAMIN FORUM !!!!
  • Sprzęt: SIMPAD SL4, k750i, iPhone 3Gs 32GB iOS 4
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 10, 2006, 07:10:35 »
A spv c600 nie pujdzie na AS 3.8 ?
Jestem jaki jestem i sie tego nie wstydze ;]

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 10, 2006, 21:25:42 »
Właśnie? Chyba nie powinno być przeciwwskazań?

Inna sprawa, że cofnięcie się z wersję AS wymaga podobno niezłej gimnastyki...

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 10, 2006, 22:08:50 »
Z zamiana problemow nie mialem. W dodaj usun programy usunalem as4.1 i zaraz zainstalowalem wersje 3.8. No i dupa zimna, nie wykrywa telefonu :/ Ide spac, moze rano cos wymysle :)

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 11, 2006, 07:23:44 »
Zainstalowalem as4.1 i smiga pieknie. Jednak 3.8 nie obsluzy spv.

A teraz kolejny moj postrzelony pomysl.
Widze Stasheck, ze masz nec'i. Dzisiaj z rana latalem po allegro i obejzalem ich kilka. Pomyslalem nawet o 780, bo ten chyba odpowiada jornadzie 680. I teraz sam nie wiem co kupic. Nec wiekszy wiec wygodniej sie pisze, ale gorzej nosi, choc i tak bedzie noszony tylko w torbie lub plecaku.I czy spelni te warunki jakie stawialalem dla jornady, czyli allegro, mbank, poczta i wifi, oraz synchro z outlookiem. Domyslam sie, ze te kwestia to pewnie to samo tylko jest roznica wymiarow. i nie wie czy potrzebny jest tak duzy ekran, bo rozdzielczosc taka sama.

Przepraszam za upierdliwosc, ale to sprzet na 3,5 roku moich przyszlych studiow tak wiec chce kupic cos co mi posluzy.

*

Offline perla

  • ******
  • 2689
  • Sprzęt: Samsung Tab2- 7, Galaxy S2 , Kindle 3,
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 14, 2006, 20:27:37 »
Cytat: "stasheck"
Przez modem się nie da robić syncu. ...

Dac sie da ale zrodlo danych (pc) musi byc dostepne z zewnatrz czyli jesli przez modem uzyskasz dostep do internetu to z tamtąd musi byc widoczny komputer /udostepnione porty/ na którym pracuje AS.
To rozwiazanie do synchronizacji zdalnej ale 'od biedy' da sie zastosowac lokalnie.

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 14, 2006, 20:36:51 »
Dzisiejszego pieknego dnia mialem sie stac posiadaczem pieknej jornady 680 w super stanie, ze stacja dokujaca, tyle, ze bez kabla, z oryginalnym zasilaczem, rysikiem, 32 mega ramu, dodatkowa ladowarka do baterii i co najlepsze bateria podrozna. No i sorki za wyrazenie, ale dupa =/ Ponad 400zl to juz moim zdaniem za duzo. Teraz brak 680 na allegro, a ja coraz powazniej mysle o necu lub nawet clio c1050, bo to i tak niewieli wieksze od neca, a mam juz cale vga.

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 14, 2006, 22:14:47 »
Przemku, przeglądnij tematy o NEC-u z ostatnich 2 miechów - dużo się na jego temat produkowałem. Jornady niestety nie miałem w ręce, ale jeśli miałbym wybierać J680 vs MP780 to wolałbym NEC-a - wygodniej się pisze i chyba więcej jest programów na MIPS-a. Dalej: MP790 - da się odpalać część softu z PPC, J720 jest najbardziej kompatybilna (procek ARM), ale mała. Ja dużo piszę, więc dla mnie NEC jest idealny - ma BOSKĄ klawiaturę.

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 14, 2006, 22:33:29 »
O nec'u sie juz naczytalem. Coraz bardziej mysle o jego zakupie, bo strasznie ciezko dostac ta jornade, ktora ma w zestawie wiecej niz samego palmtopa. Czytalem, ze do 780 mozna wsadzic rom od 790 tylko nie wiem czy sie oplaci. A jak przedstawia sie sprawa baterii? Tzn jakie sa ogniwa i czy da sie zregenerowac.

Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 15, 2006, 01:28:06 »
Ogniwa takie jak w Jornadzie - 2 razy 18650. Na allegro można kupić takie 2200 mAh bodajże, wiem że istnieją mocniejsze. Oryginalnie NEC ma 1650 chyba. Przy odrobinie zabawy da się je wymienić (co zresztą muszę zrobić w swoim - 40 minut korzystania z WiFi i z full naładowanych baterii robi się 20% :/).

Ostrzegam przed kupowaniem na Allegro NEC-a, który nie ładuje baterii - układ ładowania jest praktycznie nie do naprawienia.

*

Offline krzych

  • *
  • 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HP Jornada 680; PSION 5mx
Kilka ogolnych pytan i troche na temata jornada 680.
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 09, 2006, 15:26:13 »
Hmm.. Moim zdaniem za Jornade w zestawiku o jakim wspominales warto dac te 400zl.
Ja uzywam takiego sprzetu i jestem z niej zadowolony, choc jeszcze
nie wszystko potrafie na niej zrobic i z pewnoscia nie znam jej jak "lysego konia". :-)
Mnie sie nie udalo np. logowac na tsronach innych niz PDAClub..
O Allegro w SSLu nie wspomne.. Moze jeszcze za malo wiem..
Natomiast, aby miec maile na CFie wystarczy korzystac z q3maila,
ktory sam zapyta "gdzie jest lub ma byc folder z poczta".
Ja na tzw. wszelki wypadek taki folderek od czasu do czasu zrzucam do innego folderka na CFie - zdarzaja sie sytuacje klopotow z odebraniem poczty w gazeta.pl i wtedy HP J680 sie wiesza, a folder "lock'uje" i zdarzaja sie smieci - wtedy nakladam tylko z "zapasu" do wlasciwego i jest OK.
Ewentualnie polecam nPOPa, lecz tu moze sie przytrafic (sporadycznie), ze z nieznanych mi (oraz adminowi serwera) przyczyn autoryzacja uzytkownika na serwerku SMTP "sie nie powiedzie" i z tego wzgledu ja przesiadlem sie na q3maila.
No i coz.. W pocket InternetExploderze niestety nie moge sie zalogowac do bramek SMS na stronach omnixu, ssl.allegro.pl itp..
Moze kiedys sie uda - poki co pocieszam sie faktem, ze nie mozna miec wszystkiego..
Moja bateria wytrzymuje z uzyciem orinocoGold kilka godzin...

No i jeszcze jedno - w sprawie irdy:
Mialem kiedys klopot z iRDA, ale tylko wtykana w USB, kupilem jakiegos noname'a i kiepsko to chodzilo na przeroznych sterownikach (najgorzej na dodanych do sprzetu na CD).
Od czasu jak przypialem na plycie glownej najnormalniejsza iRDE z kabelkiem - smiga ze wszystkim: komorki, HP J680, Psion, laptop..
Goraco polecam o ile tylko masz plyte, w ktora mozna wpakowac iRDE.
Jest wygodniejsza i szybsza od seriala.. :-)

Sni mi sie jeszcze CF z BT do Jornady, ale to nie jest latwe do znalezienia..

pozdrawiam
Im bardziej poznaję ludzi...
Tym bardziej kocham zwierzęta...