Jeżdżę z najnowszą wersją N2 - silnik i mapa w najnowszej wersji. Wszystko było ok dopóki jechałem w trybie nawigacji do jednego punktu, np. jestem w Lublinie, jadę do Warszawy - od początku do końca było wszystko ok.
Sprawdziłem przy okazji jak działa nawigacja w trybie planowania trasy między kilkoma punktami - też ok, nawet można wskoczyć w środek, co wcześniej nie było możliwe, N2 wcześniej z uporem maniaka zawracało do punktu startowego, teraz zauważa, że jestem już gdzieś na trasie.
I z tym działaniem związany jest pewien bardzo poważny błąd. Wczoraj wracałem z Dolnego Śląska na Lubelszczyznę. Wyznaczyłem punkty - przez które chciałbym przejechać, czyli pewna stacja w Częstochowie, później miejscowość Przytyk blisko Radomia no i Dom. W okolicach Dobrodzienia lub Lublińca pojechałem inaczej niż każe N2 (remont i objazd), mapa zamarła na chwilę informując wcześniej, że przelicza trasę i... trasa z 383 km zmieniła długość na 758 km bodajże - odległości oraz miejsce są w dużym przybliżeniu. Szybkie podejrzenie punktów pozwala stwierdzić, że pojawił się jakiś punkt dodatkowy, próba jego usunięcia powoduje usunięcie kilku innych. Ponownie przygotowałem trasę, przełączyłem w tryb nawigacji i ponownie po zjechaniu z trasy pojawił się ten sam problem, czyli zdublowanie trasy minus kilka kilometrów i powtórzyło się to kilka razy.
Nie skojarzyłem problemu, gdy pojawiło się to po raz pierwszy. Przygotowałem trasę z Lublina na Dolny Śląsk - razem 526 km, wyjechałem z domu i pojechałem inaczej niż chciało N2, inny sposób wyjazdu z miasta. I wtedy system powiedział, że przelicza trasę i się zatrzymał na dłuższy czas (30 sekund?) i trasa wskoczyła = ok. 1030 km i wszelkie próby ingerencji w trasę (usuwanie punktów) nie odnosiły skutków, kończyło się poważnym błędem i pytaniem, czy można wysyłać do Microsoftu.
Niestety, próbowałem przed Lublinem powtórzyć problem - na trasie rzędu 20 km - po mieście - tu nie dało się powtórzyć błędu - zjechanie z trasy powodowało w najlepszym przypadku nawigację do następnego punktu lub do końca.
Aplikacja została zainstalowana od nowa (bo to nowa wersja), mapy też - błąd leży moim zdaniem w algorytmie, nie w instalacji poprawnej bądź nie.
Zaraz spróbuję zrobić test z trasą na Dolny Śląsk.