News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent

  • 11 Odpowiedzi
  • 3246 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« dnia: Październik 08, 2005, 07:56:36 »
http://www.ppwk.pl/artykul.aspx?article=257&id=65

"Zarząd PPWK S.A. (Emitent) informuje, że w dniu 6 października 2005 r. Emitent zawarł ze spółką Tele Atlas NV z siedzibą w Amsterdamie (Tele Atlas) umowę sprzedaży udziałów w kapitale zakładowym spółki PPWK GeoInvent sp. z o.o. (GeoInvent) – jednostki zależnej od Emitenta, która to umowa spełnia warunki umowy istotnej i skutkuje zbyciem aktywów o znacznej wartości. Na podstawie powyższej umowy (Umowa) PPWK zobowiązała się w dwóch transach sprzedać wszystkie udziały w kapitale zakładowym GeoInvent za łączną cenę 6 350 000 Euro, przy czym warunki Umowy są następujące:
[...]
Jednocześnie z zawarciem Umowy PPWK udzieliła TeleAtlas licencji na korzystanie z Geograficznej i Nawigacyjnej Bazy Danych PPWK oraz oprogramowania Navigo za jednorazowym łącznym wynagrodzeniem w wysokości 150 000 EURO.
[...]
Nabycie przez Tele Atlas udziałów w GeoInvent dokonane zostało ze względu na prowadzoną przez GeoInvent działalność w zakresie tworzenia technologii Mobile Mapping System i świadczenia usług z tym związanych oraz usług związanych z tworzeniem i zarządzaniem nawigacyjnymi bazami danych."

Tu nius TeleAtlasa:
http://www.teleatlas.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&ssDocName=TA005190&ssSourceNodeId=9187&ssTargetNodeId=9311

"Tele Atlas President and COO George Fink said that following a longstanding alliance with PPWK GeoInvent in Europe, the acquisition will deliver significant benefit to Tele Atlas customers and partners worldwide.

“This acquisition builds on our focus to continually use technology to advance quality, coverage and content. PPWK GeoInvent’s mobile mapping system is the first to fully integrate a multidimensional view of a road. It speeds the data capture and map update process, which helps Tele Atlas to quickly deliver high quality maps that incorporate data, images and other valuable local content to customers and partners around the world.”  

PPWK GeoInvent’s mobile mapping system uses a series of still and movie cameras, attached to a mobile van, that captures a detailed, 360-degree digital view of a road. The system captures specific road details, such as traffic restrictions, lane counts and speed limits, as well as actual images of streets, storefronts, road signs and complex intersections. As a result, portable and in-car navigation system users have a rich combination of content to help them find a destination, and safely navigate through complex or dangerous intersections along the way.

Tele Atlas’ map database is the foundation for many of the world’s leading personal and in-car navigation systems, mobile and Internet map applications.  The company uses a sophisticated network of thousands of sources to regularly update its maps, enabling it to cost effectively deliver a highly accurate view of an ever-changing world to partners and customers. The PPWK GeoInvent system is the latest addition to that network, which includes aerial photography and information from government agencies, public utilities, fleet trucks, postal services and Tele Atlas drivers.
[...]
Through the acquisition, Tele Atlas also gains approximately 50 employees and two PPWK GeoInvent offices in Warsaw and Lodz."

PPWK pozbyło się potencjalnie dojnej krowy. Ale można się było tego spodziewać, przyjrzawszy się dotychczasowym tragicznym umiejętnościom zdyskontowania przez PPWK kapitalnej technologii MMS (chyba nawet nie zrobiono na to patentu).

*

Offline lipciopda

  • ******
  • 6801
  • Płeć: Mężczyzna
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2005, 08:18:00 »
zawsze moze byc tylko lepiej dla uzytkownika koncowego :)

*

Offline perla

  • ******
  • 2689
  • Sprzęt: Samsung Tab2- 7, Galaxy S2 , Kindle 3,
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2005, 08:19:00 »
Jedyny skutek /jak na razie/ to skok akcji PPWK na naszej gieldzie, pomimo ogolnego 'tapniecia' innych.

*

Offline lipciopda

  • ******
  • 6801
  • Płeć: Mężczyzna
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2005, 08:21:03 »
no... :D to dla niektorych juz jest "lepiej" :D

*

Offline perla

  • ******
  • 2689
  • Sprzęt: Samsung Tab2- 7, Galaxy S2 , Kindle 3,
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2005, 08:37:22 »
Noooo, w tydzien +20 % a tylko wczoraj +9,85. Uff, szkoda ze nie ja ....

*

Offline lipciopda

  • ******
  • 6801
  • Płeć: Mężczyzna
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 08, 2005, 08:41:54 »
do poziomu z lutego (ok 10 zl) jeszcze troche im brakuje - moze warto jeszcze zainwestowac bo pewnie pojda dalej w gore

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2005, 09:22:38 »
Trudno się dziwić, że kurs wzrósł o 20%, skoro transkacja była na kwotę sięgającą niemal całej kapitalizacji spółki (GPW wyceniało przed transakcją PPWK na ok. 27 mln PLN).

GeoInvent było zaksięgowane w aktywach PPWK na wartość 5 mln PLN. Wg mnie sam patent na MMS mógłby być wart te 6,5 mln EUR, gdyby tylko go prawidłowo zarejestrowano (EU + USA) i odpowiednio poddano zabiegom marketingowym. A tak, TeleAtlas już w samym zarodku stłamsił ten potencjalny goodwill PPWK/GeoInventu, rzucając im jako ochłap niewykonalne przez GeoInvent zlecenia MMS-owe.

P/BV o wartości 5 jest dla aktywów w branży HiTech po prostu śmiesznie niskie.
Po wcześniejszej sprzedaży działki szkolnych atlasów i map (AFAIR 2003 r.) PPWK pozbyło się kolejnego segmentu przynoszącego potencjalnie duże zyski.

Dla mnie ta spółka jest prowadzona w sposób skandaliczny.
Ciekawe czy wpływy z transakcji zostaną wykorzystane do rozwoju spółki, czy też wszystko zostanie skonsumowane jako dywidenda?
Jeśli to drugie, to życzę PPWK powodzenia. Podobnie jak innym spółkom, w których znaczącym akcjonariuszem jest Crescent.

Nie pamiętam w którym roku nastąpiła komercjalizacja PPWK, wydaje się, że w 1994. Mógł to być absolutny potentat kartograficzny w Polsce, nie dający najmniejszego oddechu innemu planktonowi branżowemu powstającemu wtedy na rynku. Gdyby tylko sprzedano tę spółkę silnemu podmiotowi z branży, lub komuś z kasą i wizją.
Teraz można już tylko zdyskontować ostatnie zyski i posprzątać.

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2005, 09:31:28 »
Cytat: Moi
PPWK pozbyło się kolejnego segmentu przynoszącego potencjalnie duże zyski.

Ja się specjalnie nie dziwię, te "potencjalnie duże zyski" wymagają czasu i nakładów, a tak kasa już jest ;) Typowy "biznes po polsku"

Myślę, że też trudno się dziwić decyzji Tele Atlasa, który chyba od dawna przymierzał się do zdobycia "przyczóła" w tej części Europy.

Mnie bardziej interesuje co się teraz zmieni dla mnie, jako "szarego człowieka", bo chyba, nie zaproponują mi stanowiska Prezesa GeoInvent ;)

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2005, 10:33:23 »
Dla usera to tylko pomyślna informacja.
TeleAtlas dostanie "gotowca" na Polskę - będą wreszcie dobre mapy dla DX'a, TomToma, Destinatora, Navigona i innych, jeśli Polskę wezmą od TA a nie od Navteq'a. Nie wiem, czy to będzie proste w przypadku Navigona.
Rozwinie się na wschód sporo dobrych aplikacji internetowych, które bazują na mapach TeleAtlasa.

Nie wiem co z Navigo. W jakim zakresie przejmuje prawa do niego TeleAtlas, bo z komunikatów nie sposób tego wyczytać (piszą, że udzielono licencji za jednorazową opłatą)?

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 08, 2005, 10:45:13 »
Jasne, tylko, że zarówno TT jak i Destinator dopiero co wydały nowe produkty. Jakoś nie wierzę w upgrade w ciągu najbliższego roku, choć może się mylę?

Cytat: moi
Nie wiem co z Navigo. W jakim zakresie przejmuje prawa do niego TeleAtlas
Wydaje mi się, że przejął pełne prawa do Navigona i na tym polegała ta "licencja". i dlatego powiem szczerze, że bardziej wierzę w Navigona. Mapy Polski ma, Teleatlas dysponuje mapami Europy, więc prawie nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić konkurencję dla TT. No właśnie prawie nic, bo sam program wymaga jeszcze wielu prac i dopracowania. No ale, zobaczymy.

Wydaje mi się kluczową, odpowiedź na pytanie, czy Teleatlas "wszedł" w ten interes dla map, czy dla map i programu? Myślę, że najbliższe kilka miesięcy pozwoli odpowiedzieć na postawione przeze mnie wcześniej pytanie:

Cytuj
co się teraz zmieni dla mnie

*

Offline jacol

  • ***
  • 400
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: całe pudło złomu
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 08, 2005, 11:10:46 »
Swoją drogą ciekawe jak będzie wyglądać nawigacja za parę lat...
Bo bazując na przedstawianej technologii można sobie wyobrazić np. wyświetlanie już nie tylko prostych piktogramów skręt w lewo/prawo etc ale np. zarysów drogi, budynków czy zaplanowanej trasy w technologii HUD na tle widoku za oknem.
A od tego to już niewielki krok do pełnej automatyki w kierowaniu pojazdem.
Mam jedynie nadzieję że zanim do tego dojdzie usuną przynajmniej część błędów map. ;)

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
News roku - TeleAtlas kupił GeoInvent
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2005, 01:08:44 »
Cytat: ajed
Jasne, tylko, że zarówno TT jak i Destinator dopiero co wydały nowe produkty. Jakoś nie wierzę w upgrade w ciągu najbliższego roku, choć może się mylę?

Tu kwestia wersji samego softu nie ma wiele do rzeczy. To sprawa raczej analogiczna do np. niesławnej mapy Europy Wschodniej do Destinatora. Można każdą mapę wydać/dołączyć w dowolnym momencie rynkowego życia każdej wersji softu.

Ja wyobrażam sobie ten proces tak:
- najpierw TeleAtlas musi "przeflancować" dane z bazy PPWK/Navigo na swój system (żadna baza nie jest zgodna z inną, obcą). Trzeba napisać aplikację, która dokona właściwej konwersji rekordów jednej bazy na drugą. Ale na to potrzeba czasu. Liczmy pół roku, jeśli nie ma w bazie błędów na poziomie dyskwalifikującym prostotę konwersji, za to rodzących konieczność "szydełkowania ręcznego".
- potem TA przekazuje taką bazę swoim partnerom (TomTom, itd.), którzy poddają ją znanym już i wdrożonym wcześniej procedurom zmian na swoje formaty, dokonuja kompresji i innych cudów. Liczmy następne pół roku.

Słowem - za około rok można będzie spożywać owoce tej transakcji. Takie jest moje zdanie, które wywodzę z relacji z wizyty "PocketPC GPS" w TeleAtlasie.

Najprostsza piłka będzie z softem dla DX, bo TeleAtlas robi edycję map sam.

Cytat: ajed
Cytat: moi
Nie wiem co z Navigo. W jakim zakresie przejmuje prawa do niego TeleAtlas
Wydaje mi się, że przejął pełne prawa do Navigona i na tym polegała ta "licencja". i dlatego powiem szczerze, że bardziej wierzę w Navigona. Mapy Polski ma, Teleatlas dysponuje mapami Europy, więc prawie nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić konkurencję dla TT. No właśnie prawie nic, bo sam program wymaga jeszcze wielu prac i dopracowania. No ale, zobaczymy.

Problem polega na tym, że nie bardzo wiadomo co to jest Navigo. My kojarzymy tę nazwę z aplikacją do nawigacji, jednak kiedy zajrzymy tu:
http://www.ppwk.pl/dokument.aspx?id=73
definicja znacznie się rozmywa i komplikuje.

Cytat: ajed
Wydaje mi się kluczową, odpowiedź na pytanie, czy Teleatlas "wszedł" w ten interes dla map, czy dla map i programu?

Ja myślę, że przede wszystkim dla nabycia wyłączności do technologii MMS. Potem dane, czyli mapy Polski. A soft, to już chyba został dorzucony "na wszelki wypadek".
Nie przypuszczam, żeby TeleAtlas był zainteresowany inwestowaniem w program do nawigacji po Polsce, która leży podobno gdzieś koło tej dużej Rosji. Nie sądzę także, aby chciał na bazie tego softu robić wersję paneuropejską, czy nawet ogólnoświatową. Za duża jest IMHO konkurencja na rynku, zaś wejście w taki interes podcięłoby gałąź, na której TA siedzi - dostarczanie map dla producentów takich programów nawigacyjnych. Szybko zbojkotowano by TeleAtlasa jako dostawcę.

Mam nadzieję, że TA dysponuje znacznie lepszymi aplikacjami wykorzystującymi dane GIS, niż te będące własnością PPWK. Wię aplikacje takie albo już ma, albo są mu zbędne.

Cytat: ajed
Myślę, że najbliższe kilka miesięcy pozwoli odpowiedzieć na postawione przeze mnie wcześniej pytanie:
Cytuj
co się teraz zmieni dla mnie

Ano, na razie niewiele...