MapaMap 5.0

  • 47 Odpowiedzi
  • 16364 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Dżeju

MapaMap 5.0
« dnia: Październik 25, 2007, 21:23:03 »
Cytat ze strony producenta:

"MapaMap 5.0 – nowy wymiar nawigacjiPragniemy przedstawić Państwu MapaMap 5.0 czyli najnowszy system nawigacyjny z rodzimy MapaMap, który trafi do sprzedaży już w listopadzie br. Jego innowacyjność polega przede wszystkim na wprowadzeniu najnowszej technologii, która pozwala w dostępnych dziś na rynku urządzeniach GPS odwzorować rzeczywisty wygląd miast wprowadzając trójwymiarowe bryły budynków. Trójwymiarowe budynki miedzy, którymi można nawigować za pomocą oprogramowania MapaMap 5.0 dają użytkownikowi znacznie lepszą orientacją w terenie niż dotychczasowe rozwiązania. W MapaMap 5.0 trójwymiarowe budynki zostały opracowane dla 3 miast Polski: Poznania, Łodzi oraz Warszawy. Stolica Polski prezentowana będzie w trójwymiarze jedynie w Śródmieściu, za to ze wszystkimi budynkami, nawet tymi o bardzo skomplikowanej architekturze jak na przykład „Pałac Kultury i Nauki” czy centrum handlowe „Złote tarasy”. W kolejnych wersjach MapyMap architektura ta będzie oczywiście stale udoskonalana tak, aby maksymalnie zbliżyć się do rzeczywistości. MapaMap 5.0 wprowadza także nowy, jeszcze bardziej intuicyjny interface użytkownika zaprojektowany w technologii Finger Friendly oraz nowy pakiet jeszcze dokładniejszych map cyfrowych Polski aktualnych na październik 2007"

No, no, no  :ok:
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2007, 21:35:40 wysłana przez Dżeju »

*

Offline sajlent

  • Redaktor
  • *****
  • 3714
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Poznań
  • Sprzęt: Mate 20 Pro
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2007, 21:36:09 »
Zapowiada sie ciekawie szczegolnie, ze bedzie Poznan ;) Mam nadzieje, ze producent nie skupi sie glownie na wodotryskach i nie zapomni o ulepszaniu samych map (bazy adresowe itp).

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2007, 13:03:40 »
Jeśli będzie to działało podobnie, jak widok 3D - kiepsko to widzę ... Ostatnio powróciłem to używania opcji 2D, gdyż wówczas nawigacja przebiega w miarę poprawnie /używam najnowszej wersji oprogramowania/ ...
W przypadku widoku 3D, szczególnie w mieście, przy dużym zagęszczeniu ulic program co chwilę wariuje - wskazuje np. że poruszam się nie po ulicy, ale tuż obok /po chodniku :-?/. Przy standardowym widoku takich problemów nie ma. Czy zauważyliście u siebie coś podobnego?

Mam nieodparte wrażenie, że kolejne wersje MapyMap są przeróbkami /z niezbyt dobrym skutkiem/ wersji pierwotnie dedykowanej do widoku 2D. Moim skromnym zdaniem - jeśli producent chce stworzyć naprawdę dobry program - aplikacja powinna napisana być od samego początku, dla widoku 3D.

Dodatkowo - ostatnio pojawiły się jeszcze problemy, związane z nawigowaniem po drogach utwardzonych - szczegóły w wątku http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=78883.0 na które reakcji ze strony Imagisu brak ... 

Póki co, coraz częściej zaczynam myśleć o zmianie MapyMap na inny program ...

*

Offline carlos

  • **
  • 173
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Blue Angel, Nokia 6310i
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2007, 12:58:55 »
W przypadku widoku 3D, szczególnie w mieście, przy dużym zagęszczeniu ulic program co chwilę wariuje - wskazuje np. że poruszam się nie po ulicy, ale tuż obok /po chodniku :-?/. Przy standardowym widoku takich problemów nie ma. Czy zauważyliście u siebie coś podobnego?
Mam to samo :S . Nawet przyciąganie do wyznaczonej trasy nie pomaga. Jak zjeżdżam z Obwodnicy do Oliwy ul. Spacerową, to wygląda tak jakbym przejeżdżał przez zagrodę dla hipopotamów w oliwskim zoo (mniej więcej) :mrgreen:.

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 28, 2007, 12:26:41 »
Tutaj trochę więcej o trójwymiarowych budynkach + screenshoty:

http://gospodarka.gazeta.pl/technologie/1,81012,4616191.html
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 28, 2007, 18:20:07 »
Średnio mi się to podoba. Jak dla mnie zaciemnia niepotrzebnie obraz. Podczas nawigacji lubię widzieć więcej niż przed przednią szybę, a te "budynki" skutecznie mi to utrudniają  :S

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2007, 18:30:16 »
I to jest to, co kocham w tej cholernej nawigacji.
A z taką pewną nieśmiałością zaczynałem niemal dwa lata temu wątek o mapach 3D:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=29561.0
Ostatni post i pytanie w tamtym wątku brzmiało: "No dobra, a kiedy u nas będą takie cuda?"
Brawo MM za szybką odpowiedź!

Co prawda, coś mi nie gra w tych renderach:



bo gdzieś wcięło Orco Tower (dawniej FiM, na rogi Alej i Chałubińskiego) i sterczy jakiś niezidentyfikowany komin za Dworcem Centralnym. Ale za to co mamy na pierwszym planie? WZKart - Wojskowe Zakłady Kartograficzne (budynek po prawej).

Fajowe!


*

Offline jukes

  • 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Tytn II, Nokia N95
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2007, 12:22:40 »
Słuchajcie, strasznie się napaliłem na kupno tej mapki. Jestem z Trójmiasta, ale często w Warszawie. Tylko, że jak czytam, że mapa ma takie problemy, to zaczynam się obawiać zakupu. Z drugiej strony jest raczej tania... Co doradzacie? Kupić? Czy lepiej zainwestować w AM?

*

Dżeju

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2007, 12:41:07 »
Na razie trudno doradzać, bo do końca nie wiadomo jakie jeszcze zmiany zostaną poczynione w programie. Jeśli zaś porównywać MM 4 do AM 4, to jak dla mnie zdecydowanie wygrywa AM, a dlaczego, to wystarczy poczytać wątki o MM i AM.

*

Offline pati

  • *
  • 64
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2007, 16:19:17 »
I ja też uważam, że AM jest lepsza i jak dla mnie to o wiele lepsza.
Brat ma AM i na niej wcześniej jeździłem. MM mam bo wygrałem w konkursie sms i cieszę się z tego bardzo i może jeżeli program mam za przysłowiową zetkę to nie powinienem psioczyć, ale do tej pory jak widzę AM na takim samym sprzęcie, ale u brata, to jednak łezka wzruszenia ciśnie mi się na oko ;)
Reasumując: mając do wyboru AM i MM wybrałbym dla siebie bez zastanowienia AM, mimo, że posiadam MM

pozdro 

*

Offline pati

  • *
  • 64
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 16, 2007, 14:46:57 »
Witam.

czy ktoś już pobrał MapaMap 5.0 ??
Pytam, bo ma być dostępna od listopada i do tej pory nie ma, albo chyba nie ma.

pozdro

*

Dżeju

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 16, 2007, 22:50:37 »
Nie ma jeszcze MM5 do pobrania dla dotychczasowych użytkowników. Znając Imagis, będzie to 30 listopada lub ok. połowy grudnia :(   -  Ale lepiej późno niż wcale, no i raczej będzie przed wakacjami  :evil:

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2007, 11:46:05 »
jeszcze nie ma tej aplikacji - najwyraźniej info jakie rzucili było tylko po to aby nikt o tej aplikacji nie zapomniał.
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 01, 2007, 09:52:52 »
odświeżam trochę temat - mamy 1 grudnia, czyli w listopadzie nie zdążyli. Jak myślicie, kiedy ten program pojawi się na rynku? Czy jest pośród Nas ktoś kto uczestniczy w betatestach?
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 04, 2007, 12:48:23 »
Muszę zaprotestować. MM ma swoje za uszami jak każda nawigacja ale w tym przypadku zdążyli. Przynajmniej
ja dostałem  dokładnie 29_11_2007 e-maila o treści:

Szanowny użytkowniku MapyMap Clarion,


Mamy przyjemność poinformować, że od dnia 29 listopada 2007 w serwisie internetowym www.MojeMapy.IMAGIS.pl:
udostępniamy nową wersję oprogramowania MapaMap Clarion 3.0
oferujemy nowy pakiet map z trójwymiarowymi budynkami w 3 miastach

--------------------------------------------------------------------------------


Nowa aplikacja MapaMap Clarion 3.0

MapaMap Clarion 3.0 to specjalnie zaprojektowane oprogramowanie umożliwiające nawigację w trybie REAL 3D. – czyli z trójwymiarowymi budynkami.

MapaMap Clarion 3.0 wprowadza także nowy, jeszcze bardziej intuicyjny interface użytkownika zaprojektowany w technologii Finger Friendly umożliwiający intuicyjną i wygodną obsługę systemu jednym palcem. Intuicyjność nowego interface oznacza również uproszczenie menu dostępnych opcji oraz wprowadzenie nowych funkcji takich jak automatyczne podpowiadanie wprowadzanych nazw ulic i miast czy wyboru układu klawiatury ekranowej: alfabetycznej lub QWERTY.

Każdy użytkownik MapyMap Clarion może BEZPŁATNIE pobrać najnowszą wersję oprogramowania z serwisu www.MojeMapy.IMAGIS.pl


--------------------------------------------------------------------------------


Nowy pakiet map (PL_1797-200709)

Wszyscy użytkownicy MapyMap Clarion, którzy wykupili usługę prenumeraty na mapy mogą, pobrać z serwisu internetowego www.MojeMapy.IMAGIS.pl najnowszy pakiet map zawierający:
ponad 2 miliony punktów adresowych
1 797 szczegółowych planów miast i miejscowości z nazwami ulic i numerami budynków.
396 753 kilometrów dróg umożliwiających dotarcie do każdej miejscowości w Polsce.
130 806 obiektów użyteczności publicznej (POI)
Dodatkowo dla 3 miast Polski: Łodzi, Poznania oraz centrum Warszawy w nowym pakiecie map znajdują się obrysy budynków, które w połączeniu z oprogramowania MapaMap Clarion 3.0 umożliwią nawigacje pomiędzy trójwymiarowymi bryłami tych budynków.
 
Tego też dnia ją zainstalowałem (więc rzutem na taśmę zdążyli ;).  Program działa nawet nawet jak na moje oko tak samo jak poprzedni. Przestawione są menu chyba trochę lepiej ale jak na razie za mało jeździłem aby wypowiadać się ostatecznie. Mapa z budynkami 3D wygląda fajnie (Poznań) choć jak dla mnie czasem może zaciemniać nawigację. Natomiast jak się ją wyłączy to sa obrysy i to jest super. To tyle z pierwszych wrażeń. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2007, 12:54:44 wysłana przez keicaml »

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 04, 2007, 18:33:59 »
czy jest ktoś kto używa pocketowej wersji MM5.0? Może nakręcicie jakiś krótki filmik prezentujący działanie tej aplikacji. Chętnie bym obejrzał.
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline dariusz-s

  • ***
  • 433
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG-E900 (WP7) > TomTom Go 940 Live > TomTom Go 720
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 05, 2007, 19:05:47 »
czy jest ktoś kto używa pocketowej wersji MM5.0? Może nakręcicie jakiś krótki filmik prezentujący działanie tej aplikacji. Chętnie bym obejrzał.

To może sobie tutaj obejżysz

http://www.roadlook.pl/gps-audio/mapamap-5-0-trojwymiarowe-budynki-w-sprzedazy-juz-w-listopadzie-cena-333-z-vat.html

 :smile:

Pozdrawiam

Dariusz-s

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 10, 2007, 15:33:31 »
Cytat: dariusz-s
http://www.roadlook.pl/gps-audio/mapamap-5-0-trojwymiarowe-budynki-w-sprzedazy-juz-w-listopadzie-cena-333-z-vat.html]

Porażające :evil:
ta niesamowita pł_y_n__n_oś___ć r_uc_hu, ta cudowna przejrzystość mapy,
bajecznie nastrojowa kolorystyka, ... są nawet nazwy dachów :E
a  ten widok z wnętrza jakiegoś biurowca przez brudną szybę, tak artystycznie realistyczny:
http://www.wrzuta.pl/obraz/xSQnnRjpLv/mm5


Normalnie już się zakochałem, to zupełnie nowy wymiar nawigacji :ok:
Imagis wymiata, Imagis rulez, Imagis the BEST!!!

AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2007, 23:37:56 »
Cytat: dariusz-s
http://www.roadlook.pl/gps-audio/mapamap-5-0-trojwymiarowe-budynki-w-sprzedazy-juz-w-listopadzie-cena-333-z-vat.html]

Porażające :evil:
ta niesamowita pł_y_n__n_oś___ć r_uc_hu, ta cudowna przejrzystość mapy,
bajecznie nastrojowa kolorystyka, ... są nawet nazwy dachów :E
a  ten widok z wnętrza jakiegoś biurowca przez brudną szybę, tak artystycznie realistyczny:
http://www.wrzuta.pl/obraz/xSQnnRjpLv/mm5


Normalnie już się zakochałem, to zupełnie nowy wymiar nawigacji :ok:
Imagis wymiata, Imagis rulez, Imagis the BEST!!!



aż tak?
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline justynd

  • *
  • 79
    • http://berenika.wordpress.com
  • Sprzęt: Galaxy S
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 17, 2007, 22:42:06 »
Ech, nie ma wersji 5.0 do pobrania....
jak zwykle nie dba sie o starych uzytkownikow
Obecnie : Galaxy S + Navi Expert. Wczesniej: SE C 902 + Navi Expert;Ipaq 214 + Qstarz Solar Traveller (MTK chip)+AutoMapa;Ipaq 6515 + Qstarz Solar Traveller + MapaMap;PND: Route 66 Europa. Calkiem przyzwoita aplikacja na Europe

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 20, 2007, 09:41:49 »
Kiedy będzie ten upgrade :) auto mapa już wypuściła
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2007, 10:08:18 wysłana przez dkaczmarczyk »

*

Dżeju

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 20, 2007, 22:13:56 »
Wypuścili uaktualnienie do wersji ... 4.052 plus mapy 200709. Imagis jak zwykle Klientów ma w D...   :evil:   Za "piątkę" zapewne "każą se" ekstra dopłacić  :evil:

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 21, 2007, 11:54:07 »
Mysle, ze maja problemy z softem 5,0 i dlatego w miedzyczasie wypuscili v 4 z nowymi mapami.

krzysztof

*

Offline xsara

  • ***
  • 269
  • Sprzęt: ipaq hw6515, kaiser
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 23, 2007, 21:57:43 »
rozmawiałem z gościem z Imagisu i przyznał, że o pda na razie nie myślą poważnie, a informacje dotyczą innych platform. Zatem musimy dać sobie spokój na jakiś czas. 

*

Offline justynd

  • *
  • 79
    • http://berenika.wordpress.com
  • Sprzęt: Galaxy S
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 28, 2007, 00:40:43 »
info z 24.12.
"Jednocześnie korzystając z okazji chcielibyśmy serdecznie przeprosić, że nie udało nam się dostarczyć Państwu jeszcze przed świętami aplikacji MapaMap Pocket PC 5.0. Planujemy, że MapaMap 5.0 dla urządzeń Pocket PC oferująca nawigację pomiędzy trójwymiarowymi budynkami trafi na Państwa ręce w styczniu 2008."

pozyjemy, zobaczymy


Obecnie : Galaxy S + Navi Expert. Wczesniej: SE C 902 + Navi Expert;Ipaq 214 + Qstarz Solar Traveller (MTK chip)+AutoMapa;Ipaq 6515 + Qstarz Solar Traveller + MapaMap;PND: Route 66 Europa. Calkiem przyzwoita aplikacja na Europe

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 30, 2007, 15:29:59 »
W przypadku widoku 3D, szczególnie w mieście, przy dużym zagęszczeniu ulic program co chwilę wariuje - wskazuje np. że poruszam się nie po ulicy, ale tuż obok /po chodniku :-?/. Przy standardowym widoku takich problemów nie ma. Czy zauważyliście u siebie coś podobnego?
Mam to samo :S . Nawet przyciąganie do wyznaczonej trasy nie pomaga. Jak zjeżdżam z Obwodnicy do Oliwy ul. Spacerową, to wygląda tak jakbym przejeżdżał przez zagrodę dla hipopotamów w oliwskim zoo (mniej więcej) :mrgreen:.

Bardzo jestem ciekawy, czy nowa wersja "czwórki" likwiduje te dolegliwości, a także problemy związane z wyznaczaniem trasy po drogach utwardzonych /mimo, iż użytkownik wcale sobie tego nie życzy/ ... Szczerze mówiąc nie miałem jeszcze czasu na aktualizację programu, o testach nie wspominając.

Czy ktoś ma już jakieś spostrzeżenia w powyższym temacie?

*

Offline carlos

  • **
  • 173
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Blue Angel, Nokia 6310i
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 09, 2008, 15:39:45 »
Nie likwiduje dotychczasowych upierdliwości.
Na plus zaliczyć można dodanie nowych ulic, rond itp. (Trójmiasto).
Aha... kolorek skórki dziennej jakiś taki bardziej miły dla mojego oka.

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 11, 2008, 00:36:04 »
Nie likwiduje dotychczasowych upierdliwości.
Na plus zaliczyć można dodanie nowych ulic, rond itp. (Trójmiasto).
Aha... kolorek skórki dziennej jakiś taki bardziej miły dla mojego oka.
Cóż, wszystko w temacie ... a ja naiwny miałem nadzieję  :S

*

Offline carlos

  • **
  • 173
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Blue Angel, Nokia 6310i
Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 24, 2008, 04:27:25 »
info z 24.12.
"Jednocześnie korzystając z okazji chcielibyśmy serdecznie przeprosić, że nie udało nam się dostarczyć Państwu jeszcze przed świętami aplikacji MapaMap Pocket PC 5.0. Planujemy, że MapaMap 5.0 dla urządzeń Pocket PC oferująca nawigację pomiędzy trójwymiarowymi budynkami trafi na Państwa ręce w styczniu 2008."

pozyjemy, zobaczymy
He he, marzec się zbliża i nic.
Chociaż... Ostatnio, przy okazji przesiadki na inny sprzęt (odblokowanie map), miałem szczęście dodzwonić się na infolinię Imagisu, zapytałem o nowinki (a' la Clarion MM 3.01) dla Pocket PC, i powiedziano mi, że na dniach ma się ukazać pocketowy odpowiednik  :ohreally:.

*

Dżeju

Odp: MapaMap 5.0
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 29, 2008, 08:29:09 »
Ze strony MapaMap:

"Na polski rynek trafiła nowa wersja oprogramowania MapaMap sygnowana numerem 5.1. Wprowadza ona szereg nowych funkcji oraz najnowszy pakiet map cyfrowych Polski. MapaMap w wersji 5.1, która oferuje między innymi nawigację w trybie REAL 3D (czyli nawigację z trójwymiarowymi budynkami) sukcesywnie udostępniona będzie dla wszystkich użytkowników oprogramowania MapaMap.

Nowe funkcje w MapaMap 5.1
• AutoZoom
• Funkcja zapisu zaplanowanej trasy
• Funkcja wczytania uprzednio zapisanej trasy
• Automatyczny tryb wyświetlania mapy: dzień/noc
• Regulacja jasności pracy ekranu w trybie nocnym


Udostępniona właśnie aktualizacja map oznaczona symbolem PL_ 1867-200712 zawiera:
• ponad 2 miliony punktów adresowych (2,100,272)
• 2291 szczegółowych planów miast i miejscowości, w tym 1867 planów z adresami i 424 planów tylko z nazwami ulic
• 401 400 km dróg umożliwiających dotarcie do każdej miejscowości w Polsce. W tym 303 820 km dróg asfaltowych i 97 580 km dróg gruntowych
• 135 600 obiektów użyteczności publicznej (POI) w tym stałe fotoradary oraz "Czarne Punkty"
• 11 Miast zawierających trójwymiarowe bryły budynków: (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Tarnów, Wrocław, Warszawa)"


Oczywiście dotychczasowych użytkowników MM na PDA z wykupioną prenumeratą mają nadal głęboko w du.... . Do pobrania nadal jest mapa: 200709.  Powinni podarować chyba sobie całkowicie aplikację na PDA lub traktować ją na równo z PNA.

P.S. Nie zakładam nowego wątku, bo szkoda dla nich miejsca  :mrgreen: