Linux PDA - wrażenia?

  • 15 Odpowiedzi
  • 7304 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline MacBirdie

  • *****
  • 1943
  • Płeć: Mężczyzna
  • I znów Poznań ;)
    • macbirdie.net
  • Sprzęt: iPhone 4 16GB | iPad 3G 64GB | iPhone 3G 8GB
Linux PDA - wrażenia?
« dnia: Lipiec 20, 2004, 20:39:51 »
Miałym do Was pewną prośbę. Akurat piszę artykuł stanowiący przegląd systemów palmtopowych, wśród nich znajdzie się też Linux PDA w różnych odmianach. Chciałbym dowiedzieć się, jak obecnie wygląda użyteczność różnych dystrybucji, jak sprawuje się Opie, czy jest coś może lepszego (prócz konsoli ;) ). Jak wygląda też szybkość i wygoda tej platformy? Szczególnie mile widziane by były wrażenia z perspektywy użytkownika Palm OS, Pocket PC czy Symbian OS w którejkolwiek formie (najlepiej rysikowej), ale nie zaawansowanego użytkownika linuksa, który ma ten system w palmtopie, by obsługiwać wyłącznie za pomocą klawiatury i konsoli tekstowej. ;) Dziękuję z góry za odpowiedzi!

Może też jakieś porównanie Opie z GPE?

*

Offline Hrw

  • **
  • 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Hrw website
  • Sprzęt: różne wynalazki
Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2004, 10:21:39 »
Hmm.. dość szeroki temat. Używałem PalmOS na m105, potem na Clie SJ30, teraz używam Linuksa na Zaurusie. Jako środowisko wybrałem OPIE gdyż na tym bazował OpenZaurus. Aktualnie w ramach prac nad OpenEmbedded (strona projektu: http://www.openembeed.org/ - jestem oficjalnym developerem)  doszliśmy do momentu takiego, że uzytkownik może sobie wybrać czy chce OpenZaurusa/Familiara/OpenSimpada (wszystkie te dystrybucje są zunifikowane na poziomie pakietów) z OPIE czy z GPE.

Jako PIM-a używam portu KOrganizera (w ramach KDEPIM/PI: http://www.pi-sync.net/) i roboczej wersji portu KAddressBook (nie jest jeszcze zbyt wygodny ale autor portu szybko reaguje na sugestie i pomysły).

A czemu Zaurus i Linux? W PalmOS wkurzał mnie fakt, że duża część softu pracuje w 160x160 mimo, że posiadane przeze mnie urządzenie posiadało wyświetlacz 320x320. Aby poczuć rozdzielczość z reguły należało nabyć oprogramowanie komercyjne. Do tego założenie "desktop jest po to by skonwertować wszystko na/z palma" na dłuższą metę jest męczące - szczególnie jak nie używa się MS Windows, którego wymaga większość tego typu softu. A teraz mogę po prostu wrzucić sobie "garść" plików do palmtopa i po prostu na nich pracować bez konwersji HTML->Plucker (chociaż w przypadku większych dokumentów nadal konwertuję je do tego formatu), nie mam takich problemów z fontami jak pod PalmOS (na Sony tylko InterPiloc dawał sensowne) - wystarczy użyć TrueType.

Co do softu... działa sprawnie - trzeba czasem zaczekać chwilę na uruchomienie (całe OPIE mam na karcie CF). W niektórych programach przydałoby się to i owo usprawnić w GUI (tu trzeba przyznać, że dokument "PalmOS UI Guidelines" jest brany jako przykład tego jak należy projektować GUI na palmtopy).

A co do GPE kontra OPIE... przejście na GPE daje do dyspozycji działający X-Server (KDrive aktualnie) przez co otwiera się "furtka" do portowania dowolnych programów z desktopa (przy OPIE portowane są programy używające QT2/3).
Forum czytam tak rzadko, że lepiej napisać do mnie.

Sprzęt: Zaurusy: c760/6000, PalmPilot 5000, Palm M105, Nokia 770/N810 i parę innych wynalazków

*

Offline MacBirdie

  • *****
  • 1943
  • Płeć: Mężczyzna
  • I znów Poznań ;)
    • macbirdie.net
  • Sprzęt: iPhone 4 16GB | iPad 3G 64GB | iPhone 3G 8GB
Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2004, 10:26:49 »
A jak wygoda interfejsu, szybkość działania, dopracowanie funkcjonalności? Jeszcze w styczniu widziałem tu opinię, że aplikacje mają od groma funkcji, ale żadne podstawowe nie są nawet dopracowane. :)

*

Offline Hrw

  • **
  • 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Hrw website
  • Sprzęt: różne wynalazki
Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2004, 10:32:30 »
Przy okazji ponarzekam na forum ;)
1. pola na edycję postów są stanowczo za małe..
2. edycja posta odbywa się w oknie bez podglądu wątku :(
3. nie można wyłączyć emotikonek

/me chce nowego forum...
Forum czytam tak rzadko, że lepiej napisać do mnie.

Sprzęt: Zaurusy: c760/6000, PalmPilot 5000, Palm M105, Nokia 770/N810 i parę innych wynalazków

*

Offline MacBirdie

  • *****
  • 1943
  • Płeć: Mężczyzna
  • I znów Poznań ;)
    • macbirdie.net
  • Sprzęt: iPhone 4 16GB | iPad 3G 64GB | iPhone 3G 8GB
Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2004, 10:49:40 »
ad 1 i 2. Może faktycznie. :)
ad 3. Mówiłeś już o tym.

ad /me . Też bym chciał, ale czas, czas...

I jeśli zaczną się tutaj kolejne posty tak samo OT, to pousuwam, bo chciałbym jednak by temat wątku się rozwinął, a nie to, jak forum się sprawuje - od tego jest odpowiedni dział i nawet już potworzone stosowne wątki.

*

Offline McGreg0r

  • **
  • 105
    • Black Mesa East
  • Sprzęt: archos70, n95, samsung nexus s
Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2004, 11:27:45 »
Witam.
Od ponad 2 miesiecy uzywam na moim iPAQ'u 3870 Opie 1.0.2.
Ostatni stabilny release to 1.0.3. Funkcjonalnosc systemu jest dla mnie
powalajaca. Byc moze dlatego, ze jestem wielkim fanem Linuxa - tak wiec wszelkie mankamenty z "wywalajacym" sie softem przyjmuje ze spokojem gdyz wiem, ze jest to wersja rozwojowa. To co zaskoczylo mnie najbardziej to fakt,ze bez problemu dziala Bluetooth i IRDA z czym mialem problemy pod Win PPC. Zapewne przeglad, ktory pisze MacBirdie nie jest skupiony na funkcjonalnosci PDA pod katem "linux...linux...linux" ale to jest wlasnie to. Wszelkie aplikacje typu PIM poprostu dla mnie dzialaja. Ja jednak uzywam mojego iPAQ'a bardziej jako przenosnego linux'a - ftp, ssh, www to zaden problem. Od czasu do czasu poslucham jakiejs mp3-ki w OpieMediaPlayerze, przeczytam jakiegos PDF'a lub wysle maila. Kopiowanie plikow zamiast przez ActiveSync'a odbywa sie przez ftp (lub Samba, o tak otoczenie sieciowe dziala ;) lub nawet scp bo na malym PDA dziala serwer ssh. Od kiedy jestem posiadaczem klucza usb-bluetooth cala sieciowosc TCP/IP odbywa sie wlasnie przez interfejs radiowy. Dodatkowo bez problemu siec dziala po kabelku USB za pomocą modułow usb-eth , ktore osadzaja TCP/IP na protokole warstwy transportowej USB.

Podsumowujac porownanie Opie z innymi systemami bedzie raczej trudne poniewaz moim zdaniem tamte pozostale (a przynajmniej Palm OS) zostaly stworzone do waskich zadan dyktowanych wlasnie pierwotnymi zalozeniami zastosowania pierwszych PDA. Oczywiscie to wszystko sie zmienia wraz z mozliwosciami sprzetu. Jednak w mojej pamieci pozostaje zawsze fakt opadania szczeki znajomych na widok malutkiej konsoli "shellowej" w moim PDA ;).

Pozdrawiam
McGregor.

Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 18, 2008, 23:41:40 »
Czy ktos z Was (ktorzy maja obecnie Linux'a na PDA) moglby zrobic kilka screenow i wyslac je na forum? Padam z ciekawosci, zeby zobaczyc jak to wyglada! To rowniez pomogloby autorowi tego watku :-)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2008, 10:24:34 »
Pomoże autorowi wątku który pisał go 5 lat temu? A jak wygląda - słowa kluczowe : OPIE, GPE, IceWM, XFCE

*

Offline srwe

  • **
  • 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: N50 Premium
Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 19, 2008, 10:42:11 »
ale temat ciekawy, można by zrobić zestawienie, co się zmieniło od tamtej pory itp :)
Ten wirus to posiadacz PDA inaczej nazywany użyszkodnik - coś zawsze namota i zwala na wirusy komputerowe.
PDAclub=syfbiany, wółemy i palmzłoschy :P
omnia złomnia :P

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 19, 2008, 11:21:48 »
Tyle że co urządzenie to linux - Familiar, Angstrom, Gentoo, Debian, teraz Google Android. A na Gentoo i Debianie nie ma różnicy od PC - ja mam w tej chwili XFCE + Kadu + Iceweasel (firefox) + XMMS i jeszcze parę innych śmieci (myślę nad instalacją OO.org - ciekawe jak będzie chodzić  :E i The GIMPa)

Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 19, 2008, 22:45:12 »
Tyle że co urządzenie to linux - Familiar, Angstrom, Gentoo, Debian, teraz Google Android. A na Gentoo i Debianie nie ma różnicy od PC - ja mam w tej chwili XFCE + Kadu + Iceweasel (firefox) + XMMS i jeszcze parę innych śmieci (myślę nad instalacją OO.org - ciekawe jak będzie chodzić  :E i The GIMPa)

Wiec zamiast wyklocac sie miedzy soba - zrobmy zestawienie, tak jak srwe zasugerowal. W tej chcili ciezko jest znalezc jakiekolwiek spojne informacje w sieci na temat Linuxa i PDA, a proba zadania pytania konczy sie zaszczuciem pytajacego i szybkim zakonczeniem tematu...

Zrobmy zestawienie: Jezeli ktos chce miec linuxa na pda:
a) jakie sa dla niego dostepne opcje,
b) czym sie roznia
c) na co musi zwrocic uwage, przy wyborze
d) jak zainstalowac,
e) czego sie spodziewac podczas / po instalacji
f) na jakich urzadzeniach dziala,
f) itp.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 19, 2008, 22:54:34 »
1. Familiar, Angstrom, Gentoo, Debian, Android i pochodne
2. Familiar i wywodzący się z niego Angstrom to distro typowo na PDA, Gentoo to port distro na PDA, Debian - wersja ARMEL; Android - linuxopochodny system od google
3. Familiar i Angstrom to distro z specjalnymi środowiskami dla PDA (GPE/OPIE), Gentoo i Debian to normalne linuxy a Android ma kompletnie inny interface - dla każdego coś miłego
4. robisz partycję na karcie, rozpakowujesz rootfs, wrzucasz hareta, odpalasz...
5. błędów przy rozpakowywaniu rootfs :E
6. http://www.handhelds.org/moin/moin.cgi/SupportedHandheldSummary

*

Offline ptoki1

  • *
  • 60
    • http://www.republika.pl/ptoki
  • Sprzęt: treo 180, tungsten W, zauropod sl-c1000
Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 20, 2008, 18:50:59 »
Z linuxem trzeba troche odwrotnie.
Jeśli mamy juz urządzenie to trzeba sie zorientować jaki linux na niego jest. Wyjątków jest niewiele bo tylko zaurus, openmoko, android  i pare jakichś niszowych urządzeń ma fabrycznie linuxa. I z tego wybrac najlepszy.

Albo jeśli celem jest linux na PDA to przeba wybrac maszynkę na którą jest najlepszy linux i tutaj znowu pojawia sie zaurus, openmoko, android bo to są najlepsze maszynki dla linuxa bo projektowane z myślą o nim.

Linux na PDA wygląda albo jak zwykły desktop więc nie ma sensu robić zrzutów ekranu, albo jak cacko, pdaxqt, opie, gpe lub ten interfejs w openmoko. Wystarczy poszukać obrazków na sieci.

Tak naprawdę to linux na pda nie różni się niczym od WM czy palmosa. Ma swoją specyfikę ale to jest to samo błotko w każdym przypadku z pewnym wyjątkiem: Zwykły uniks w linuxach. Tego nie mają rywale. Jeśli ktoś potrzebuje tej specyfiki, dosłownie w ręku to linux mu się nada.

Ja mam zaurusa i sobie chwalę. Nie jest to to co pamiętam z palmy (masa softu, większość działa jak nalezy, lekkie, szybkie) ale po zaoraniu odpowiednim sobie chwalę.

Podsumowując:
Linux jaki jest każdy widzi. Jego istota to unix, to działa na każdym urządzeniu. Dodatkowo na takich maszynkach z mniejszą ilościa pamięci (mniej niz 64MB) można się spodziewać że duże rozdmuchane programy będą chodzić wolno. A małe odpowiednio dopasowane będą szybkie i wygodne. Na zaurusie debian chodzi płynnie. Wiele standardowych programów z repozytoriów działa bez zająknięcia. Ale nie jest to jakaś kolosalna rewolucja w porównaniu do palmos lub WM. Po prostu zwykły linux plus parę specjalnych aplikacji pomagających go używać jak PDA.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 20, 2008, 19:08:09 »
Na Universalu chociazby dostepny jest Titchy Linux - Debian/ARMEL. Chodzi bardzo ladnie, choc wiecej ramu by sie przydalo (XFCE, no i Firefox chwile odpala). No ale przynajmniej jest to normalny system a nie atrapa jak WM :ok:

*

Offline mateokrzyku

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ipaq 3630+compact flash 1gb+bf
Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2008, 20:16:40 »
Witam panowie, mam pytanie jakiego byście polecicli Linuxa na ipaq 3630????

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux PDA - wrażenia?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 20, 2008, 21:20:01 »
Jest Familiar (przestarzały) i być może Angstrom...