Asus Eee PC

  • 87 Odpowiedzi
  • 14620 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Asus Eee PC
« dnia: Maj 07, 2008, 22:43:40 »
Czy ktoś z was używa tego sprzętu? Jak to wygląda w praktyce?
Można go nazwać laptopem w pełnym tego słowa znaczeniu, czy to raczej de facto nowa kategoria sprzętu bardziej przypominająca stare handheldy w stylu NECa MP900 bez dotykowego ekranu? :)

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2008, 22:47:14 »
Bawiłem się jakąś godzinę, nie za bardzo rozumiem dlaczego go zaliczasz do handheldów. Normalny fajny laptop, z Windowsem XP, porządne gry chodzą, tylko jest trochę mniejszy niż te inne. I tańszy. I tyle.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2008, 23:00:56 »
Hmm... Słyszałem, że Asus miał zamiar wypuścić wersję z XP. To już wyszło?
Domyślnie jeśli się nie mylę jest tam instalowany Linux z odpowiednio dostosowanym interfejsem graficznym i dobranym zestawem programów. Więc zastanawia mnie to, co z tym komputerkiem można tak naprawdę zrobić. Nie okazuje się np. po paru dniach użytkowania, że nie do końca radzi sobie jego oprogramowanie z obsługą plików Office'a lub coś w tym stylu? Nie mówiłem, że chcę go zaliczyć do handheldów - mam na myśli raczj to, czy na tym fabrycznym oprogramowaniu można go nazwać pecetem w pełnym tego słowa znaczeniu? :) Można pod tym linuksem wywołać konsolę, czy wszystko jest poukrywane? ;)
Wiem, że to nie jest sprzęt do grania. :P

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2008, 23:04:41 »
Tam jest instalowany Linuks, dodane są natomiast sterowniki pod ikspeka, także można go sobie doinstalować samemu.
Wersje z ikspekiem wyjdą później, jeśli się nie mylę.

Linuks jest naprawdę udany, aczkolwiek po co się z nim bawić, skoro porządnie okrojony XP chodzi całkiem przyzwoicie. Osobiście grałem w NFSU2, ale podobno zadziała na nim nawet Sam Andreas, myślę że jest to możliwe, bo grałem w niego na grafice intela 945.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2008, 23:15:48 »
Właśnie mam obawy co do tego, czy XP nie rozwali tego dysku SSD... Zakładam, że pod Linuksem zastosowano jeden z systemów plików przeznaczonych na pamięci flash, bo przecież założenie pliku wymiany, albo częste cache'owanie na nim dużej ilości drobnych plików potrafi szybko taki "dysk" wykończyć. :) Czy to przypadkiem nie był jeden z powodów wyboru Linuksa w pierwszym rzędzie?

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2008, 23:19:35 »
Nie. Powodem było to, że miał być prosty w obsłudze i tani.

Spokojnie, eee ma 512MB ramu, do tego zawsze sobie możesz dokupić, ten plik wymiany czy nawet partycja nic tam nie zrobi złego, zresztą poczekaj na wypowiedzi kolegów posiadaczy, bo ja teraz mówię jak być powinno, a nie tak jak jest.  :E

*

Offline BigBadBlackDog

  • **
  • 151
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja mała mieścinka :)
  • Sprzęt: i780, Motorola Pro+
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 08, 2008, 10:30:44 »


Linuks jest naprawdę udany, aczkolwiek po co się z nim bawić, skoro porządnie okrojony XP chodzi całkiem przyzwoicie. Osobiście grałem w NFSU2, ale podobno zadziała na nim nawet Sam Andreas, myślę że jest to możliwe, bo grałem w niego na grafice intela 945.
offtop:
hehe, w San Andreas to swego czasu ciupałem na Athlonie 1700, GF 2MX 400 64MB  i 256 MB ramu:) grać się dało, choć na niskiej rozdziałce i czasami jakieś klatki gubiło :)
Nie puszczone bąki unoszą się do mózgu, stąd biorą się posrane pomysły

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 08, 2008, 11:39:29 »
Zgadzam się co do przyczyn preinstalowania Linuksa - chodzi o koszty. Ale bez problemu można wgrać XP a nawet inne dystrybucje Linuxa. Powoli wchodzi na rynek nowy model EEE PC 900 z 9 calowym ekranem. Na razie dostępny w Hong Kongu ale na ebayu można już kupić. Są 2 wersje w tej samej cenie - z Linuxem i dyskiem 20GB i z XP i dyskiem 12GB. Ale i tak lepszym rozwiązaniem byłoby kupić wersję z Linuksem i wgrać samemu XP. Rozejrzyj się na youtube, jest mnóstwo filmików ze starym EEE, jest już też parę z tym nowym. Sam czekam aż trafi do Europy.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 08, 2008, 16:50:30 »
A jakie są prognozy odnośnie ceny nowej wersji? Na Allegro pewnie będą dużo droższe?
A w takich Stanach? Gdyby poprosić rodzinę? :P

Czy na tym 7" tak strasznie się pracuje? :)

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 08, 2008, 16:58:47 »
Asus Eee jest w moich planach, ale ja osobiście będę kupował wersję tą, co teraz jest na rynku. Po pierwsze mniejsza, a głównie na rozmiarze mi zależy, po drugie tańsza.


Czy 800x480 to mało? Pojęcie względne. Tyle ma Toshiba G900 i ledwo się to wszystko na ekranie mieści. Gdy ustawisz sobie natomiast rozdzielczość 800x480 na komputerze domowym będziesz mógł w stanie ocenić to sam. Mi ona w zupełności wystarcza.

Poza tym był jakiś programik (sterowniki?) który umożliwiał skalowanie, Eee wtedy wyświetlał o wiele większą rozdzielczość. Tylko z jakością problem, wiesz o co chodzi...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 08, 2008, 17:29:10 »
Be przesady - taki sprzęt nie służy do projektowania w AutoCADzie albo tworzenia grafiki w Photoshopie. :)
To, że coś się czasem złamie w przeglądarce to nie jest jeszcze żadna tragedia - do takiego przeglądania sieci jest domowy PC z 17-19" monitorem. ;P Takie małe laptopy służą do tego, żeby gdzieś sobie usiąść na uczelni, w parku, w bibliotece i zająć się pracą, sprawdzić pocztę, poprzeglądać strony - i tak o wiele lepiej to wygląda niż na małym wyświetlaczu PDA. ;)
Do notowania na wykładach powinien się nadać...

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 08, 2008, 19:27:53 »
EEE PC 900 jest większy o ok. 0,5 cm, co w porównaniu z jego zaletami względem poprzedniej wersji nie ma znaczenia. Na niemieckim ebayu nowy eee kosztuje 369 euro, nie tak źle. Niestety do tego dochodzą koszty przesyłki z Hong Kongu a to już w sumie sporo. Więc lepiej czekać aż się pojawi w Europie. Za to stary EEE tanieje, można już kupić za 1100zł na allegro. Więc wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i ile możesz zapłacić.

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 08, 2008, 21:22:37 »
Wracając jeszcze do problematyki wersji eeePC z XP, to wersja taka jest już w sprzedaży.
Jest to eeePC 702 - posiada preinstalowany Windows XP w wersji angielskiej. Ma też 1 GB RAM-u i 8 GB SSD. (można go czasem "wypatrzeć" na Allegro)

*

Offline zajac

  • ****
  • 742
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: SGS III Black

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2008, 22:07:08 »
O tego nie wiedziałem. Ale widać teraz jak bardzo się nie opłaca kupować eee z preinstalowanym Windowsem - jest dużo droższy a można go wgrać samemu

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 08, 2008, 22:14:22 »
Czy można się spodziewać jakiegoś spadku cen do wakacji, bo wtedy o ile mnie pamięć nie myli ma wejść model 900? ;)

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 08, 2008, 22:28:23 »
Czy można się spodziewać jakiegoś spadku cen do wakacji, bo wtedy o ile mnie pamięć nie myli ma wejść model 900? ;)

Model 900 w niektórych kraajch Europejskich będzie dostępny od połowy maja (a przynajmniej ma być dostępny), więc do wakacji pewnie ceny 700-setek spadną, ale nie wiadomo ile.

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 08, 2008, 23:00:40 »
Na pewno spadną, już widać ogromną różnicę. Myślę, że 1000zł może się pojawić, a to już świetna cena za takie cacuszko:-)

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2008, 23:46:59 »
Jak spadnie do tysiąca, lub do trochę powyżej tysiąca, to faktycznie będzie można się zastanowić. ;) Chwilę popracować w wakacje i nawet studencki portfel jakoś specjalnie nie ucierpi, a myślę, że jednak warto...
Mały ekran to chyba nie jest żadna przeszkoda - skoro można pisać na PDA z zewnętrzną klawiaturą, albo przeglądać na nim www, to chyba na 7" ekranie Eee PC się nie oślepnie podczas notowania na wykładach...

*

Offline jachu

  • [OpenBSD rulez]
  • *****
  • 3596
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.pdaclub.pl
  • Sprzęt: Galaxy NOTE
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 09, 2008, 00:09:23 »
Posiadam , jestem bardzo zadowolony.
Zainstaowlaem eeeXubuntu i sprawuje sie superowo.
Jak jakies pytania postaram sie odpowiedziec.


pozdrawiam
Jachu

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 09, 2008, 08:09:50 »
Jak jest z wydajnością portu kart pamięci, czy jeśli kupi się wystarczająco szybką kartę to różnica prędkości między dyskiem a tą kartą jest duża? Bo oglądałem porównanie bootowania z dwóch dysków (SSD i SDHC) i karta wypadła tragicznie... Ale facet pisał że to tania karta...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 09, 2008, 09:25:37 »
A jak właściwie wygląda kwestia modemu? Jest czy go nie ma?
Jeśli nie, to po co montują bezużyteczne gniazdko? :)

*

Offline jachu

  • [OpenBSD rulez]
  • *****
  • 3596
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.pdaclub.pl
  • Sprzęt: Galaxy NOTE
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 09, 2008, 10:02:59 »
A jak właściwie wygląda kwestia modemu? Jest czy go nie ma?
Jeśli nie, to po co montują bezużyteczne gniazdko? :)

Nie ma gniazdka,jest zaslepione.
Napisane: Maj 09, 2008, 10:01:32
Jak jest z wydajnością portu kart pamięci, czy jeśli kupi się wystarczająco szybką kartę to różnica prędkości między dyskiem a tą kartą jest duża? Bo oglądałem porównanie bootowania z dwóch dysków (SSD i SDHC) i karta wypadła tragicznie... Ale facet pisał że to tania karta...

Ja nie bootowalem z karty systemu ale zapis i odczyt a uzywam sdhc jako dysku 16 GB jest dla mnie spoko. Nie widze jakis opoznien w uzytkowaniu nawet jak kopiuje duze pliki. Dla mnie jest ok ale moze jestem malo wymagajacy :)
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2008, 10:11:09 wysłana przez jachu »
pozdrawiam
Jachu

*

Dino_Zaurus

Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 09, 2008, 10:04:29 »
na expansys za 280 euro mozna juz kupic co przy obecnym kursie euro cos okolo tysiaca wychodzi... chcialem kupic, ale do kieszeni nie wejdzie , a do torby czy plecaka mi sie maczek miesci :P no zobacze jak 9" ekran bedzie wygladac to moze sie skusze :P

*

Offline nrg

  • *
  • 96
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 09, 2008, 10:08:22 »
eee pc 900 jest juz od kilku dni do nabycia w UK cena ok £330 niestety tutaj w standardzie dodają do niego baterie 4400mAh co pozwala na około 2h pracy wszyscy to krytykują bo starszy model posiada standardowo wieksza baterie. W Hong Kongu pierwsza partia eee pc 900 tez była z mniejszymi pojemnościami baterii ale tam ASUS wymienia je za darmo na 5800mAh.

Co do samego laptopa to bawiłem sie w sklepie jednym i drugim modelem i musze powiedzieć, ze jeśli miałbym cos teraz kupować to bez wahania dolozylbym te £110 (taka jest roznica cenowa miedzy starym a nowym modelem) za sam większy ekran a przeciez nie tylko to zmienili w nowym modelu jest rowniez wieksza pamiec SSD (20GB Linux i dla 16GB XP) lepsza kamera 1.3Mpix (w starym modelu vga) wieksza pamiec ram 1GB (w starym 701 - 512MB) no i jak pokazują testy nowy model ma ogolnie lepsza wydajnosc. Jedynym mankamentem jak dla mnie jest ta mało pojemna bateria. Musze tez dodać, ze juz niedługo - podobno kwestia dwóch, trzech miesięcy - ASUS wypuści eee pc oparte na najnowszym procesorze intel atom, który został z zalozenia zaprojektowany aby pobierać jak najmniej energii (teraz w eee pc montuja 900 MHz Intel Celeron M ULV), wiec należy oczekiwać, ze czas pracy na baterii ulegnie wydluzeniu no i może do tego czasu doczekamy sie tych bardziej pojemnych baterii.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2008, 10:57:53 wysłana przez nrg »

*

Offline jachu

  • [OpenBSD rulez]
  • *****
  • 3596
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.pdaclub.pl
  • Sprzęt: Galaxy NOTE
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 09, 2008, 10:18:54 »
eee pc 900 jest juz od kilku dni do nabycia w UK cena ok £330 niestety tutaj w standardzie dodają do niego baterie 4400mAh co pozwala na około 2h pracy wszyscy to krytykują bo starszy model posiada standardowo wieksza baterie. W Hong Kongu pierwsza partia eee pc 900 tez była z mniejszymi pojemnościami baterii ale tam ASUS wymienia je za darmo na 5800mAh.

Co do samego laptopa to bawiłem sie w sklepie jednym i drugim modelem i musze powiedzieć, ze jeśli miałbym cos teraz kupować to bez wahania dolozylbym te £110 (taka jest roznica cenowa miedzy starym a nowym modelem) za sam większy ekran a przeciez nie tylko to zmienili w nowym modelu jest rowniez wieksza pamiec SSD (20GB Linux i dla 16GB XP) lepsza kamera 1.3Mpix (w starym modelu vga) wieksza pamiec ram 1GB (w starym 701 - 521MB) no i jak pokazują testy nowy model ma ogolnie lepsza wydajnosc. Jedynym mankamentem jak dla mnie jest ta mało pojemna bateria. Musze tez dodać, ze juz niedługo - podobno kwestia dwóch, trzech miesięcy - ASUS wypuści eee pc oparte na najnowszym procesorze intel atom, który został z zalozenia zaprojektowany aby pobierać jak najmniej energii (teraz w eee pc montuja 900 MHz Intel Celeron M ULV), wiec należy oczekiwać, ze czas pracy na baterii ulegnie wydluzeniu no i może do tego czasu doczekamy sie tych bardziej pojemnych baterii.

Wszystko si ezgadza tylko :
1. kiedy trafia 900 do Polski np na allegro i w jakich cenach
2. co do atoma i nowego asusua ni bym byl taki optymistyczny ....
3. poki co cena 701 lub 702 jest naprawde atrakcyjna i do mobilnych zadan do jakich uzywam eeePC swojego sprawuje sie wysmienicie :)
pozdrawiam
Jachu

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 09, 2008, 10:24:01 »
W USA w przedsprzedaży eee 900 kosztuje 1400zł bez paru zł - to koszt razem z przesyłką do Polski i ubezpieczeniem(na expansys.co.uk cena jest sporo wyższa). Eee 701 też tyle kosztował na początku. A mniejsze baterie montują bo się nie wyrabiają z produkcją. A skoro prowadzona jest przedsprzedaż to pierwsze partie pójdą właśnie na zaspokojenie tych zamówień
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2008, 10:28:08 wysłana przez grb »

*

Offline nrg

  • *
  • 96
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 09, 2008, 11:11:33 »
Wszystko si ezgadza tylko :
1. kiedy trafia 900 do Polski np na allegro i w jakich cenach
2. co do atoma i nowego asusua ni bym byl taki optymistyczny ....
3. poki co cena 701 lub 702 jest naprawde atrakcyjna i do mobilnych zadan do jakich uzywam eeePC swojego sprawuje sie wysmienicie :)

ad 1. Rynek nie znosi prozni wiec zapewne trafia bardzo szybko :)
ad 2. Czytalem opinie, ze nowy procesor nie bedzie zadna rewolucja w eee no ale dopoki go nie ma i nie mozna porownac do starego w zasadzie nie mozna nic na ten temat powiedziec a ja napisalem tylko ze z zalozen nalezalo by oczekiwac dluzszy czas pracy na baterii ale czy tak bedzie czas pokaze.
ad 3. zgadzam sie na chwile obecna ceny 701 i 702 sa jak najbardziej atrakcyjne ale zapewne beda jeszcze bardziej atrakcyjne im wiecej 900 bedzie na rynku

Zapomnialem dodac, ze 900 ma takze nowy wiekszy touchpad, ktory wykorzystuje technologie multitouch i tak dzieki temu mozna np przewijac strony internetowe przeciagajac po nim dwoma palcami, bardzo mi sie to spodobalo a nie spotkalem tego rozwiazania jeszcze w zadnym innym laptopie.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2008, 12:16:58 wysłana przez nrg »

*

Offline jakubd

  • *****
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 09, 2008, 13:27:15 »
nrg: oczywiście "w żadnym innym laptopie" masz na myśli "niż Apple" - bo to Apple pierwsze od kilku lat używa tego rozwiązania. A w MBA (MacBook Air) można nawet wykonać szereg innych gestów.
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

*

Offline Michlis

  • **
  • 208
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: T3, HTC s710
Odp: Asus Eee PC
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 09, 2008, 13:41:45 »
Ciekawa konkurencja dla eeePc 900 -> MSI Wind
http://www.expansys.pl/p.aspx?i=168086