Bateria Note i jej charakterystyka

  • 6 Odpowiedzi
  • 3489 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline puker

  • **
  • 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Asus P550, GSMART S1205, SGN,
Bateria Note i jej charakterystyka
« dnia: Luty 23, 2012, 00:02:26 »
Nieco irytujące (jak dla mnie) są ekrany Notki domagającej się ładowarki, kiedy napięcie baterii jest dalekie od niskiego.
Przy 20% stanu baterii Notka krzyczała o zbyt niskim jej stanie, a Battery Widget pokazywał 3723 mV - pomiar woltomierzem dawał to samo.
Przy 1% stanu baterii Battery Widget pokazywał 3545 mV, pomiar woltomierzem dał wynik 3,54 V, ale Notka nadal działała.

Po przecyklowaniu baterii na mikroprocesorowej ładowarce ogniw litowych prądem 0,5 A i ponownym naładowaniu do 100% rozładowałem ją prądem 1 A i zdjąłem charakterystykę.
Z charakterystyki rozładowania baterii LiIon 3,7 V prądem 1 A wynika zupełnie co innego niż można by sądzić z zachowania systemu.

Pierwsza część charakterystyki to zakres napięć 4,2-4,0 V - te parę chwil nie ma żadnego znaczenia - po włączeniu Notki i zalogowaniu się do sieci od razu spada do 4,0 V.
Druga część charakterystyki to zakres napięć 4,0-3,48 V - w tym zakresie napięć ogniwo może być eksploatowane w urządzeniu.
Trzecia część charakterystyki to zakres napięć od 3,48 V w dół - charakterystyka ulega silnemu zakrzywieniu w krótkim czasie i dalsze rozładowywanie ogniwa grozi jego uszkodzeniem - ogniwo należy odłączyć lub urządzenie powinno zawierać układ odcięcia. który zrobi to automatycznie.

Na mój chłopski rozum system zarządza zasilaniem na podstawie danych wziętych z sufitu lub działa zbyt asekurancko.
3,7 V przy ekranie o 20% stanu baterii i 3,54 V przy ekranie o 1% stanu baterii mówią same za siebie.
3,7 V to mniej niż połowa zużycia baterii, a przy 3,54 V jest jeszcze tyle czasu by zdążyć z sięgnięciem po ładowarkę lub dokończyć rozmowę - dlatego pokazałem charakterystykę przy prądzie rozładowania 1 A - górny wykres.
W moim przekonaniu pierwszy ekran Notki sugerujący o podłączenie ładowarki powinien być przy ok. 3,6 V, a kolejny przy 3,5 V i wtedy Notka powinna "odłączyć" baterię - dolny wykres.

*

Offline kocureq

  • *****
  • 1216
  • Płeć: Mężczyzna
    • Yet Another Tech Blog
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note, Galaxy S4
Odp: Bateria Note i jej charakterystyka
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2012, 11:23:57 »
Widać zostawiają sobie zapas. Po co? Pewnie po to, że jak jesteś na urlopie i padnie Ci bateria, to nie pobiegniesz od razu do ładowarki, tylko telefon możesz wrzucić do plecaka i naładować po powrocie - żeby w tym czasie bateria nie spsuła się.

Kiedyś w PocketPC jak bateria podtrzymywała też ROM, to system odcinał zasilanie i pokazywał rozładowane w takim stanie, żeby (według wyliczeń MS) "można było wyjść z biura w piątek wieczorem na resztce baterii, ona pada, i do poniedziałku rano umiała podtrzymać zasilanie ROMu" :)
Palm m505 -> Treo 650 -> Eten M700 -> HTC Touch Pro -> HTC HD2 -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy S4

*

Offline Paveu69

  • *****
  • 1174
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Brzeg (Wrocław)
  • Sprzęt: BlackBerry KeyOne, Galaxy Note 3, iPad mini 2
Odp: Bateria Note i jej charakterystyka
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 23, 2012, 18:56:00 »
Chciałbym zaznaczyć, źe rozładowywanie ogniwa litowego do zera jest dla niego niezdrowe i skraca jego życie.
Gdzieś na forum był kiedyś poradnik, jak eksploatować baterie do telefonów.
Nienawidzę Androida!

*

Offline unperson

  • **
  • 193
  • Płeć: Mężczyzna
  • Confidence this not product - This a process
  • Sprzęt: Galaxy S4 + zawsze fajny romik ;-)
Odp: Bateria Note i jej charakterystyka
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 27, 2012, 20:39:02 »
Chciałbym zaznaczyć, źe rozładowywanie ogniwa litowego do zera jest dla niego niezdrowe i skraca jego życie.
Gdzieś na forum był kiedyś poradnik, jak eksploatować baterie do telefonów.


niezdrowe ??? ... raczej zabójcze .... bateria już nie wstanie.
... Nothing is stronger from destination ...

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: Bateria Note i jej charakterystyka
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2012, 14:01:45 »
Wg mojej wiedzy, to takiej baterii nie da się rozładować do zera. Nawet jak wskaźnik wskazuje 0%, to jest rezerwa właśnie po to, żeby jej nie ukatrupić... Elektronika czuwa nad tym :)

*

Offline Paveu69

  • *****
  • 1174
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Brzeg (Wrocław)
  • Sprzęt: BlackBerry KeyOne, Galaxy Note 3, iPad mini 2
Odp: Bateria Note i jej charakterystyka
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2012, 18:18:48 »
Ale się uczepiliście  :P
Wiadomo, że do kompletnego zera to trudno...
Chodzi mi o to, że poniżej 15% to bateria się męczy i lepiej podłączyć właśnie koło 15%, a nie czekać, aż licznik pokarze zero.
Nienawidzę Androida!

*

Offline sosna

  • *
  • 72
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: TyTn II, HD, HD2, HTC Desire HD, Note, Note 2, Not
Odp: Bateria Note i jej charakterystyka
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 16, 2012, 16:43:35 »
Ale się uczepiliście  :P
Wiadomo, że do kompletnego zera to trudno...
Chodzi mi o to, że poniżej 15% to bateria się męczy i lepiej podłączyć właśnie koło 15%, a nie czekać, aż licznik pokarze zero.
Meczy sie ten temat :), bo na płycie masz małego bms-a (batery management system), którypozwala na pracę w dedykowanym zakresie napięć ( na górze wysyła sygnał full, by nie przeładować, na dole by nie uszkodzić) Od kiedy krzyczy, że mało prądu (czy to 10, czy 20%) rzecz umowna i pewnie da się w to ingerować z poziomu superusera. Jak? Jeszcze nie wiem, ale jak tylko - podziele się...