Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się

  • 16 Odpowiedzi
  • 6143 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline jarom

  • **
  • 169
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://paragliding.in.poland.nid.pl/
  • Sprzęt: Compaq 4600 -> Hp5500 -> Hp4700 -> Eten x500 -> Eten X800 -> HTC Touch HD
Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« dnia: Marzec 10, 2009, 12:12:46 »
Sam jestem użytkownikiem Mobipocket reader i zgromadziłem już całkiem pokaźną biblioteczkę. Sprawdziłem też, że w świetle prawa autorskiego nic nie stoi na przeszkodzie, bym mógł ksiązki ze swoich zbiorów wypożyczać rodzinie i znajomym. Chętnie zatem poznałbym innych użytkowników MPR, by móc się z nimi wymieniać książkami. Być może jest miejsce w tym wątku by i inni użytkownicy i kolekcjonerzy książek w formacie prc "ujawnili się"  :). Używanie legalnego oprogramowania i kolekcjonowanie książek naprawdę nie jest nielegalne.
Nielegalne jest kopiowanie i rozpowszechnianie -a do tego nie śmiałbym nikogo namawiać.
jaro

*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2009, 12:17:26 »
Cytuj
Sprawdziłem też, że w świetle prawa autorskiego nic nie stoi na przeszkodzie, bym mógł ksiązki ze swoich zbiorów wypożyczać rodzinie i znajomym. Chętnie zatem poznałbym innych użytkowników MPR, by móc się z nimi wymieniać książkami.
niestety tego typu znajomości (z for internetowych) nie są zgodne z prawem uznawane jako rodzina i znajomi

*

Offline Graf

  • *
  • 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: TG01
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2009, 19:58:02 »
No chyba, że ktoś się zna osobiście, więc zlocik rozwiązuje częściowo problem.
MDA I, MDA III, OMNIA, TG01

*

Offline jarom

  • **
  • 169
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://paragliding.in.poland.nid.pl/
  • Sprzęt: Compaq 4600 -> Hp5500 -> Hp4700 -> Eten x500 -> Eten X800 -> HTC Touch HD
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2009, 23:17:54 »
niestety tego typu znajomości (z for internetowych) nie są zgodne z prawem uznawane jako rodzina i znajomi
A czy mógłbyś przytoczyć wykładnię "znajomych" wg. polskiego prawa?
jaro

*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2009, 07:17:34 »
nie jestem prawnikiem więc nie ale była już o tym dyskusja na forum gdzie wykładnia była przytoczona i cytaty podane, właśnie w tym dziale
jarom - mnie bardziej chodzi o to abyś w tym temacie nie proponował wymiany bo jest to nielegalne

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2009, 07:23:34 »
mnie isę wydaje że to nielegalne, ale należałoby to zweryfikować.
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2009, 10:46:07 »
Sam jestem użytkownikiem Mobipocket reader i zgromadziłem już całkiem pokaźną biblioteczkę. Sprawdziłem też, że w świetle prawa autorskiego nic nie stoi na przeszkodzie, bym mógł ksiązki ze swoich zbiorów wypożyczać rodzinie i znajomym.

Przypominam, że to forum jest ogólnodostępne a co za tym idzie mogą z niego korzystac również osoby niezarejestrowane - przypadkowe. Osoby takie nie mogą więc być uważane, ani za rodzinę, ani za znajomych.

Drugi problem to sposób wymiany plikami. Jeśli zamieścisz je na serwerze do ściągnięcia, to je będziesz rozpowszechniał. Musiałbyś przesyłać e-booki mailami.

*

Offline maryush

  • *****
  • 1847
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://maryush.pdaclub.pl/
  • Sprzęt: i5700, HTC TyTN, FS LOOX 720, Palm III
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2009, 12:12:21 »
albo wrecz smailem na plycie...

*

Offline pablo

  • **
  • 216
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Acer N311, Samsung I5700
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2009, 10:29:56 »
bym mógł ksiązki ze swoich zbiorów wypożyczać rodzinie i znajomym.
W przypadku forum taka teza jest mooocno naciągana. Osobiście jestem przeciw. Btw jeżeli dochodziłoby do takich nadużyć to za chwilę nie miałby kto dla nas (czytelników) pisać książek.
pozdrawiam

*

Offline jarom

  • **
  • 169
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://paragliding.in.poland.nid.pl/
  • Sprzęt: Compaq 4600 -> Hp5500 -> Hp4700 -> Eten x500 -> Eten X800 -> HTC Touch HD
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2009, 17:32:48 »
W przypadku forum taka teza jest mooocno naciągana. Osobiście jestem przeciw. Btw jeżeli dochodziłoby do takich nadużyć to za chwilę nie miałby kto dla nas (czytelników) pisać książek.

1. jakich nadużyć? Czy ja umieściłem tu link do swoich zbiorów na ogólnodostępnym serwerze? Nie. Czy namawiam do rozpowszechniania? Nie. Skoro w realu istnieją kluby miłośników dobrej książki, to w wirtualu takie kluby mają prawo istnieć również. Kluby takie skupiają wielbicieli jednego gatunku, ba nawet jednej serii wydawniczej a członkowie tychże klubów mają święte prawo wymieniać się i pożyczac sobie książki.Dlaczego zabronić tego prawa uczestnikom wirtualnych spotkań?
Czy różni się znajomość zawarta w sieci od znajomości zawartej w bibliotece?

2. Oczywiście w realu bibliofile wymieniają się książkami legalnie pozyskanymi. W wirtualu trudniej dowieść legalności zakupu.

3. O byt materialny pisarzy bym się zbytnio nie martwił. Grupa wielbicieli książek czytanych na pda jest nieporównywalnie mniejsza od grupy czytajacych ksiązki w wydaniach klasycznych. Mam natomiast nadzieję nieustannie, że wydawcy zrozumieją wreszcie, że ebooki to też jest rynek i to wcale nie taki trudny i niebezpieczny dla wydawcy:

:!: koszty wydania nieporównywalnie mniejsze od papierowych (tekst jest przecież gotowy, po korekcie a przed łamaniem, okładka gotowa, koszty przerobienia na popularny format prc - prawie żadne)
:!: prawa autorskie takie same, jak przy dodruku (zasady naliczania)
:!: dystrybucja - koszty praktycznie zerowe bo z poziomu strony wydawnictwa
:!: cena ksiązki konkurencyjna do papierowej - ebook mógłby ukazywać się po wyczerpaniu nakładu papierowego
:!: łatwe zabezpieczenie hasłem przed redystrybucją (hasło w bazie wydawcy skojarzone z adresem e-mail nabywcy)

Jestem przekonany, ze gdybyśmy mogli kupować polskie e-booki w tak skalkulowanych cenach, że moglibyśmy płacić za nie smsami - nie byłoby ebookowego piractwa, bo nikomu nie chciałby się skanować kilkuset stron, zmieniać na tekst i obrabiać. Nigdy nawet nie próbowałem tego robić, ale to musi być jakiś katorżniczy trud i znój.

Pozdrawiam
jaro


*

Offline pablo

  • **
  • 216
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Acer N311, Samsung I5700
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2009, 10:44:23 »
1. jakich nadużyć? Czy ja umieściłem tu link do swoich zbiorów na ogólnodostępnym serwerze? Nie. Czy namawiam do rozpowszechniania? Nie. Skoro w realu istnieją kluby miłośników dobrej książki, to w wirtualu takie kluby mają prawo istnieć również. Kluby takie skupiają wielbicieli jednego gatunku, ba nawet jednej serii wydawniczej a członkowie tychże klubów mają święte prawo wymieniać się i pożyczac sobie książki.Dlaczego zabronić tego prawa uczestnikom wirtualnych spotkań?

Faktycznie nie namawiasz do rozpowszechniania ale umożliwiając wymianę plikami w efekcie do tego doprowadzisz. Łatwość kopiowania ebooków prowadzi w praktyce do ich nielegalnego kopiowania. Podczas wymiany realnymi książkami nie ma ryzyka , że czytelnik "stworzy" z nich nielegalne kopie tak jak się to zdarza w przypadku ebooków i nieważne jakie ostrzeżenia i paragrafy zamieścisz na stronie w praktyce chroniące wyłącznie właścicieli witryny.

2. Oczywiście w realu bibliofile wymieniają się książkami legalnie pozyskanymi. W wirtualu trudniej dowieść legalności zakupu.

Kolejny argument przeciw.

3. O byt materialny pisarzy bym się zbytnio nie martwił. Grupa wielbicieli książek czytanych na pda jest nieporównywalnie mniejsza od grupy czytajacych ksiązki w wydaniach klasycznych. Mam natomiast nadzieję nieustannie, że wydawcy zrozumieją wreszcie, że ebooki to też jest rynek i to wcale nie taki trudny i niebezpieczny dla wydawcy:

W tym przypadku trzeba by się podeprzeć konkretnymi danymi ale nie jest to problem ponieważ w tym punkcie odszedłeś od głównego wątku i poruszyłeś sprawę legalnej dostępności/publikacji ebooków przez wydawców i tu całkowicie się z Tobą zgadzam.

Podsumowując:
Założenie klubu wymiany  wirtualnymi książkami spowoduje , że witryna stanie się znana głównie jako źródło pozyskiwania darmowych ebooków. Należy postawić sobie pytanie po co ? Skoro tak naprawdę jak ktoś dobrze poszuka to znajdzie w sieci wszystko i nie należy mu tego przynajmniej ułatwiać. Wystarczy doradzić jakiś tytuł (pod tym względem cenię sobie wątek "Wasz ulubiona książka...") a zainteresowany pozycją pozyska ją legalnie lub nie.
Każde przepisy posiadają luki, które można wykorzystywać ale ich skutki należy oceniać pod względem moralnym i dlatego podtrzymuję mój sprzeciw.
pozdrawiam


*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 18, 2009, 10:47:40 »
pablo
nic dodac nic ująć
zgadzam się  :ok:

*

Offline Asassello

  • ****
  • 594
  • Sprzęt: LOOX 718, i600, i5700
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 19, 2009, 11:11:50 »
Założenie klubu wymiany  wirtualnymi książkami spowoduje , że witryna stanie się znana głównie jako źródło pozyskiwania darmowych ebooków.
Myślę, że masz tutaj absolutną rację.
Choć witryna jest już tak rozbudowana, że chyba musiałoby tu być wymienianych duuużo książek, by miała stać się znana głównie z tego  :)

Ale też:
Cytuj
ebook mógłby ukazywać się po wyczerpaniu nakładu papierowego
wydaje mi się to świetnym pomysłem.

Zresztą mam nadzieję, że wreszcie jakieś wydawnictwo wpadnie na to, żeby wydawać książki w formie elektronicznej i dobrze na tym zarobi.
Ja wiem, że potem łatwo by było skopiować taką książke "za darmo", ale gdyby miała kosztować np. 7 PLN albo np. w promocji 10 PLN za 2 książki, to myślę, że mnóstwo ludzi by kupowało. Nawet mając świadomość, że mogą to też ściągnąć za darmo.
No chyba, że takie ceny są nierealne. Nie mam pojęcia jak to wygląda faktycznie.

Sorry za OT

Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2009, 12:39:55 »
Wpadły. Baen Books na przykład, sprzedaje swoje książki do wyboru - w twardej oprawie, paperback albo ebook (nie przy każdej wszystkie formy są dostępne, ale generalnie ebooki są stałym i sporym kawałkiem oferty). W Polsce też widziałem, przykładu z pamięci nie przytoczę. ale były to wydawnictwa prawnicze; cena nie była zbyt zachęcająca, również w porównaniu z papierową wersją, ale sądzę, że dla prawnika bezcenne jest łatwe przeszukiwanie tekstu zamiast wertowania opasłych tomów -- może nawet byliby skłonni zapłacić za to ekstra ;)

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2009, 13:44:16 »
sądzę, że dla prawnika bezcenne jest łatwe przeszukiwanie tekstu zamiast wertowania opasłych tomów -- może nawet byliby skłonni zapłacić za to ekstra ;)

Raczej waga   B)
Wyobrażasz sobie, że wkładasz do teczki ze trzy takie tomiska :S

Natomiast w wersji papierowej bardzo dobrze się wyszukuje. Mi nawet lepiej niż w e-booku.

*

Offline Graf

  • *
  • 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: TG01
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 05, 2009, 18:11:20 »
Wydawnictwa prawnicze dostrzegły problem i użytkownicy bazy aktów prawnych mogą kupić także komentarze. Większy jest teraz problem z jakimś dużym ebookiem, bo pracując na 3'' można się jednak zmęczyć. Oczywiście, dla bogatego prawnika to nie problem.

Wymiana legalnie zakupionych polskich książek jest możliwa i na forum, zawsze na pv, ale warunek - wymieniający się znają osobiście, więc klub anonimowy na zasadzie nicków itp odpada. Tylko kto zakupił legalnie polskie książki (mam jedną taką, kupioną bezpośrednio od autora)?? Wydawcy, nawet rzekomo idący z postępem w treści książek, nie mają zamiaru wydać w formie elektronicznej książek nawet wycofanych z druku i nie posiadających nowszych wersji, bo się rzekomo boją piractwa. Tym samym, żeby zdobyć taką książkę, trzeba być piratem. Zachodnie wersje tym samych książek można kupić bez problemu w wersji elektronicznej.
MDA I, MDA III, OMNIA, TG01

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Użytkownicy Mobipocket Reader łaczcie się
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 05, 2009, 18:14:29 »
Większy jest teraz problem z jakimś dużym ebookiem, bo pracując na 3'' można się jednak zmęczyć. Oczywiście, dla bogatego prawnika to nie problem.

Zawsze zostaje jakiś eeePC, czy inny Wind