PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy

  • 47 Odpowiedzi
  • 14305 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Zgłaszam sporo różnych zauważonych braków/błędów/poprawek/zmian do map AM,
w zasadzie przy każdym zgłoszeniu powtarzają się dwa 'punkty krytyczne':
1.Trzeba się zmobilizować, znaleźć czas, żeby siąść i napisać maila.
2.Trzeba konkretnie i jednoznacznie opisać na czym błąd czy zmiana polega,
  co jest działaniem dość mozolnym i zwłaszcza w sytuacji gdy dotyczy jakiegoś
  epizodycznego z mojej perspektywy miejsca, wręcz zniechęca do wysłania zgłoszenia.

Funkcja AM 'Raportuj błąd' to w zasadzie tylko erzac, enter wcisnąć jest łatwo,
ale dalej już są tylko schody, ani prościej, ani szybciej, ani wygodniej...

A przecież zgłoszenie błędu/poprawki nie musi wymagać od użytkownika
więcej wysiłku niż zwyczajne wstawienie POI czy punktu trasy.


Nie miałem dotąd okazji używać TomToma z funkcją MapShare, ale sądząc po ilości zgłoszeń
generowanych w tym systemie, a idących w miliony, producent TomToma chyba pierwszy dostrzegł
i potencjał możliwości i nieuchronną konieczność zaangażowania użytkowników programu
do współtworzenia i aktualizacji map.

A przecież to AutoMapa była chyba pierwszym programem nawigacyjnym
na świecie, który umożliwiał dokonywanie samodzielnych zmian na mapie
wpływających w istotny sposób na wyznaczanie tras,
(w bardzo skromnym zakresie - tylko blokowania odcinków) i pozwalał
na dzielenie się tymi zmianami z innymi (przez wymianę plików blokad).

Niestety, ostatnie kilka lat zostało tu kompletnie zmarnowanych
i tę pionierską funkcjonalność mamy wciąż w stanie embrionalnym.
Przybyła wprawdzie możliwość zakładania blokad czasowych i odblokowywania odcinków,
ale nie doczekaliśmy się blokad jednokierunkowych oraz absolutnie nie zmieniło się nic
w kwestii wykorzystania potencjału, tkwiącego w możliwości niemal bieżącego
włączania/wyłączania z ruchu odcinków dróg bez potrzeby aktualizacji mapy.
Wielkim zawodem jest tu także dla mnie Miplo, z zapowiadaną od 2 lat
funkcją 'mini-trafic', a wciąż nie dający nawet  możliwości synchronizacji plików z blokadami.

Marzy mi się PISZPAM - prosty system, oparty na istniejących już możliwościach AM:
punktach POI i blokadach odcinków, który pozwoli na wygodne i szybkie
zgłaszanie poprawek do map, oraz częściowe korzystanie ze zgłoszeń innych
użytkowników bez czekania na okresową aktualizację map.


Jak to widzę, zilustruję na przykładzie błędu na ulicy Chorzowskiej w Katowicach,
nieistniejącego w rzeczywistości łącznika-zawrotki między jezdniami.
Obecnie zgłoszenie tego błędu wymaga albo dokładnego opisania miejsca,
w którym na mapie jest ta zawrotka, najlepiej z podaniem współrzędnych,
albo zrobienia screenu fragmentu mapy w programie, przerzucenia go na PC,
zaznaczenia na zrzucie ekranu łącznika do usunięcia i wysłania pliku mailem do supportu,
albo jeszcze innego równie czasochłonnego sposobu.
PISZPAM do uzyskania tego samego efektu wymagałby ok.6 stuknięć w ekran:

wskazanie miejsca na mapie > menu podręczne > 2-ga strona  > Zgłoś błąd > Dodaj/usuń > Odcinek

tak jak na rysunku:



I PISZPAM zająłby się resztą:
- zablokował nieistniejący odcinek
- wysłał zgłoszenie błędu do serwera AM przy najbliższej okazji podpięcia urządzenia do internetu
- przy tej samej okazji pobrał zgłoszenia od innych użytkowników, które mogą od razu być uwzględnione
  w routingu (blokady/antyblokady) docelowo również zmiany kierunkowości, restrykcje (zakazy skrętu)
  oraz nazwy ulic i numeracje budynków.

Pod ikonami na środkowym screenie kryłyby się możliwości:
-dodania/usunięcia zakazu skrętu, zawracania, ruchu i wjazdu
 (ustawieniem zakazu wjazdu byłaby sterowana kierunkowość drogi)
-ustawieniem ograniczenia na odcinku (prędkość, wysokość, tonaż)
-dodania/usunięcia/edycji nazwy drogi/ulicy, numeracji, kategorii drogi, fabrycznych POI
-dodania/usunięcia ronda, połączenia/rozłaczenia odcinków
 
Wszystkie zgłoszenia mogłyby być identyfikowane numerem licencji, nie byłoby więc problemu
z ewentualnym dołożeniem jakiegoś systemu motywacyjnego, w postaci np. premiowania przedłużeniem licencji,
choć przypuszczam, że i bez niego zainteresowanie użytkowników byłoby niemniejsze jak w TomTomowym MapShare

ps.
jadłem dziś grzybki na kolację, zaszkodziły mi?  :ohreally:
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline akubit

  • Ekspert GPS
  • ******
  • 4001
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad Vivo Plus, Huawei Honor 6
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2008, 07:24:56 »
Też czasami nażrę się tych halucynogenów i te wizje mi stają przed oczami. Ale potem jest przebudzenie, patrzę, a tu budynki 3D, brak postępu w mapach, o POI nie wspomnę.
Oczywiste, że coś podobnego do MapShare powinno się znaleźć w AM i wykorzystać potencjał "ludków". Tym bardziej, że AM była tu pionierem, ale szybko siadła na laurach.

*

Offline JaMi

  • ****
  • 563
  • Sprzęt: obecnie HTC x7500, SE X1 XPERIA, Larki 43.0 50.1
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2008, 08:48:13 »
jaki mialby byc algorytm kwalifikacji odcinka do usuniecia lub edycji ? Dla czlowieka to proste, patrzy na ekran i wie o co chodzi. Jaka dlugosc odcinka ? Od skrzyzowania z inna droga do kolejnego ? Czy jeszcze inaczej ?

*

Offline puniek

  • ******
  • 4617
  • Sprzęt: Samsung Galaxy S7 EDGE SM-G935F
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2008, 09:00:24 »
Ale potem jest przebudzenie, patrzę, a tu budynki 3D, brak postępu w mapach, o POI nie wspomnę.
Ja nawet nie patrzę... pierwsza rzecz przy instalacji to to wyłączam to paskudztwo.... :-|
ISTQB Certified Tester

*

Offline cichy341

  • *
  • 55
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Lark FreeBird 35.0 + AutoMapa 5.3
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2008, 09:32:49 »
Funkcja przydatna  :ok:, przez chwilę spojrzałem na te screeny i pomyślałem sobie, że chyba mam jakąś wersje demo AM  :E, ale doczytałem do końca  i odetchnąłem z ulgą :P  :mrgreen:  :grin:

*

Offline matthiasgor

  • ***
  • 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NavRoad Vivo S, Nokia E7
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2008, 10:19:28 »
Ja tam lubie być pionierem i podpisuję się pod tym obama ręcami :D

Marku jeśli jakieś konkretne pomysły dawaj obgadamy....
--
Pozdrawiam
Maciej

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2008, 11:33:09 »
Cytat: JaMi
jaki mialby byc algorytm kwalifikacji odcinka do usuniecia lub edycji? ... Jaka dlugosc odcinka?
Tu nie ma co kombinować, długość byłaby dokładnie taka, jaka jest w AM.
A jaka jest w AM widać po założeniu blokady, zaznaczenie odcinka do usunięcia
skutkowałoby również jego zablokowaniem, więc zaraz byłoby widać jaki jest długi.
Jeśli zaznaczony odcinek byłby za krótki, to trzeba by było zaznaczyć też następny,
jeśli byłby zbyt długi (obejmowałby też część drogi która nie powinna być usunięta)
to trzeba by było skorzystać z tradycyjnej metody opisania sytuacji i wysłania mailem do supportu.

Na pewno nie każdą sytuację da się 'wcisnąć w szablon', zawsze znajdą się nietypowe przypadki
do których nie da się wystarczająco 'opisać' takim prostym narzędziem.
Można wtedy narzędzie rozbudować, np. pozwolić na zaznaczenie na mapie miejsc
początku i końca odcinka, którego zmiana dotyczy, ale nie wiem czy to byłaby właściwa droga.
System MZ powinien być jak najprostszy, a zgłoszenie powino skutkować  jak najczęściej
od razu odczuwalnym efektem w programie zarówno u zgłaszającego poprawkę jak i u pozostałych użytkowników.
(zmiana kierunkowości, zablokowanie odcinka, możliwość wyszukania ulicy/numeru ...)
W tej chwili AM obsługuje tylko blokady, więc konieczna byłaby również rozbudowa funkcjonalności programu.

Część poprawek musiałaby czekać na aktualizację map (np. dodanie ronda, połaczenie/rozłączenie odcinków),
możliwe, że np. dodanie zakazu skrętu, choć wydaje sie banalne, wymaga takiej ingerencji w strukturę danych
mapowych, że nie da się tego wprowadzić bez kompilacji całej mapy, bo inaczej skutkować będzie
np. wielokrotnym wydłużeniem czasu kalkulacji tras ... 
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline JaMi

  • ****
  • 563
  • Sprzęt: obecnie HTC x7500, SE X1 XPERIA, Larki 43.0 50.1
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2008, 11:58:22 »
pomysl z PISZPAMEM bardzo mi sie podoba. Nie wnikam teraz jak mialoby to zostac zaimplementowane, ale na pewno powinno byc maksymalnie bezobslugowe i zautomatyzowane. Przyznam, ze prawie wcale nie lapie bledow w czasie jazdy i nie wysylam ich do AM. Z kilku powodow, dla mnie na tyle istotnych, ze tego po prostu nie robie

Dla mnie istotne jest, aby zaznaczanie takich miejsc bylo mozliwe w trakcie nawigowania i jednoczesnie, zeby W OGOLE nie wplywalo na szybkosc i prawidlowosc dzialania AM. Moze jakas lista, ktora przypominalaby sie co jakis czas po wlaczeniu AM ? Zaznaczyc szybko w czasie jazdy, obrobic pozniej w domu....

Generalny problem, na szczescie nie moj, to na ile skomplikowac i rozbudowac program, aby zachecic uzytkowanika do kupienia i stalego jego uzywania, a nie zniechecic  :S Kiedys nawigacje kupowali ludzie "techniczni", teraz nawet atechniczni dziadkowie maja ochote miec cos takiego w aucie...

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2008, 12:18:08 »
"Odpowiednia" motywacja i jakaś dodatkowa funkcjonalność AM (np. w wersji dla taksówkarzy) i mielibyśmy najlepsze mapy, o jakich teraz tylko możemy pomarzyć.

Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 18, 2008, 13:02:12 »
 Podpisuje się pod tym obiema rękami i nogami. Bardzo dobry pomysł. Z tym tylko że jestem pesymistą i raczej tego nie wprowadzą. Przy tej ilości użytkowników najlepsza mapa Polski powstałaby w rok czasu i kto wówczas przedłużyłby subskrypcje. Męczysz się nanosisz poprawki np. 5 sztuk,  wysyłasz do supportu a oni uwzględnią dwie. Więc się zniechęcasz i masz to gdzieś. Nie tylko mnie olewają bo inni też tu piszą że np. uwzględnili 90% ich poprawek, a czemu nie wszystkie? Przykład  w miejscowości Włoszczowa (tej od dworca PKP) zrobiłem poprawki kierunkowości dotyczące około 20 ulic na jednym zrzucie ekranu uwzględnili wszystkie. W tym samym dokumencie Worda dałem zrzut z miejscowości Oleszno powiat Włoszczowa i zaznaczyłem który odcinek drogi gruntowej wg AM  jest w rzeczywistości asfaltowy. Jadąc z Oleszna do miejscowości Włoszczowa trasą szybko pokieruję przez miejscowośc Krasocin po dziurawej drodze asfaltowej (20 km), a bezpośrednio z Oleszna do Włoszczowy jest prosta jak stół nawierzchnia (13 km). Tego  już nie uwzględnili. Support najbardziej to interesują błedy programu czy się zawiesza czy nie, jak pracuje itp. Mi zawsze AM pracowała wzorcowo, więc co mam wysyłać?
 Życze sobie i innym aby ten system powstał. Ale z czysto biznesowego punktu widzenia raczej to nie powstanie.

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 18, 2008, 13:47:14 »
Cytat: daniel257
Ale z czysto biznesowego punktu widzenia raczej to nie powstanie.

Tego akurat sie nie obawiam, nie starczy roku, ani dwóch, jesteś to raczej zbytnim optymistą.
Ale nawet gdyby jakimś cudem tak sie stało, że mieliby za jakiś czas wspaniała, bezbłędną
i aktualną mapę ... sieć drogowa jest niemal żywym organizmem, nieustannie sie zmienia.
Żadna firma firma nie zdoła utrzymać w stanie ciągle aktualnym sieci drogowej
złożonej z setek tysięcy kilometrów dróg, jeśli nie będzie korzystać ze zgłoszeń tysięcy użytkowników.
Zmiana kierunkowości ulicy w Pcimiu Dolnym, ustawienie zakazu skrętu w Górkach Małych,
dobudowanie 100 metrów asfaltowej drogi w Cielęcinkach Małobądzkich ...
tysiące, grube tysiące zmian z których żadna nie jest odnotowana w jakichś centralnych rejestrach,
tego się nie da ogarnąć w żaden inny sposób przy akceptowalnych kosztach monitoringu zmian.
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline miomiki

  • **
  • 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Mio A701 (+2GB + Automapa 5.x) & Nokia 9300 (+1GB)
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 18, 2008, 14:01:38 »
Dla mnie bardzo dobry pomysl, poprawki nanoszone przez uzytkownika na mapie powinny sie zapisywac w jakims pliku (tak jak blokady w *.amb) i po prostu ten plik uzytkownik wysylalby do Automapy.
Jednak nalezaloby zrobic to tylko w jedna strone - tj. mozna poprawiac na mapie bledy, zapisywac to do pliku, ale bez mozliwosci wczytywania takiego pliku do mapy - takie rzeczy moga wyciekac na pirackie fora i piraci nie beda musieli sie przejmowac aktualizacjami, skoro beda mogli wgrywac sobie sami poprawki.

*

Offline kocureq

  • *****
  • 1216
  • Płeć: Mężczyzna
    • Yet Another Tech Blog
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note, Galaxy S4
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 18, 2008, 15:40:23 »
Niech zaprzęgną Miplo do autmatycznego uploadu takowego pliku i zrobione :)

A dla taksówkarzy pewnie wystarczy darmowe przedłużanie subskrybcji za X uwzględnionych poprawek.
Palm m505 -> Treo 650 -> Eten M700 -> HTC Touch Pro -> HTC HD2 -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy S4

*

Offline plesniak

  • ***
  • 489
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: smart Media-System TomTom
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 18, 2008, 15:46:20 »
Marek jak juz przetrawisz grzybki to się obudź. Pomysł super tylko wydaje mi się że trafi na beton...
Paweł

*

Offline Bankier

  • ****
  • 763
  • Sprzęt: TomTom 1015
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 18, 2008, 17:02:49 »
Nie miałem dotąd okazji używać TomToma z funkcją MapShare, ale sądząc po ilości zgłoszeń
generowanych w tym systemie, a idących w miliony, producent TomToma chyba pierwszy dostrzegł
i potencjał możliwości i nieuchronną konieczność zaangażowania użytkowników programu
do współtworzenia i aktualizacji map.

MapShare jest bardzo prosty, żeby nie powiedzieć prymitywny. Ale ma to jedną wielką zaletę. Bardzo łatwo się to obsługuje i łatwo nanosi poprawki. Oczywiście można nie korzystać z poprawek i używać map od producenta. Obecnie jednak najnowsze mapy TA zawierają poprawki mapshare - oczywiście zweryfikowane.
Można także wybrać restrykcje przy ściąganiu poprawek - od b.wysokiego (tylko zweryfikowane)- do niskiego.

Mapshare ma jedna wielka zaletę zmiany nanosi się w urządzeniu, a wysyłane są po podłączeniu do TT Home. Nie trzeba pisać maili, śladów etc. A poprawek jest naprawdę sporo.
http://www.tomtom.com/news/category.php?ID=4&NID=569&Lid=9

*

Offline Powhatan

  • ****
  • 771
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.powhatan.republika.pl
  • Sprzęt: Mio P350, Loox n560 wyposażone w AM 3 i 5 oraz Garminy eTrex i GPSmap60CSx z GPMapą 2007.2
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 18, 2008, 18:00:42 »
Pomysł super tylko wydaje mi się że trafi na beton...

Fakt !!!
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo takiego finału,
ale własciwie z AM-ką do końca to nigdy nic nie widomo.

*

Offline twinsen

  • ****
  • 528
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: FS Pocket Loox n560, Samsung i9000 Galaxy S
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 18, 2008, 18:34:49 »
Sporo piany bije się i twórcy nic nie robią. Wobec tego może inaczej:
stwórzmy sami własny program do nawigacji. Najpierw aplikacja przez
powiedzmy pół roku będzie zbierać dane - taki permanentny tryb śledzenia.
Mapa narysuje się sama - w końcu ludzi z nawigacjami jest sporo.
Potem ktoś to oprogramuje. Mapa będzie na licencji Open Source,
albo Public Domain. Wersjonowanie można zrobić specjalnymi programami
które do tego celu służą. Dobrzy programiści platformy ARM siądą i napiszą
router o otwartym źródle. A by dane osiedle, wioska i interesujące nas
ulice pojawiły się na mapie, starczy nimi przejechać, nadać w odpowiednim
edytorze kategoryzację, zakazy w tym czasowe, oraz - czego nigdy nie
będzie w innym programie - jakość nawierzchni, informacje o koleinach.
Dane te będzie wykorzystywał router w zależności od ustawionych opcji.
Wygląd programu będzie zależał tylko i wyłącznie od użytkownika, coś jak
jest z darmowym odtwarzaczem muzyki foobar2000.

W ten sposób wszystko będzie za darmo i nie trzeba będzie kupować map
od TA czy innych dostawców.

Ja jadłem zapiekankę z grzybami - tak mi się zamarzyło  :D :mrgreen:
--
twinsen

*

Offline mikal

  • **
  • 178
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Asus A636, AM, TT, MapaMap
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 18, 2008, 23:12:43 »
Tak się jakoś składa, że zazwyczaj zgadzam się z tym co tu nocnyMarek wypisuje :ok:
Tak jest również i tym razem. Pomysł dobry, wymagający dopracowania, ale realizowalny. Nie wiem jednak jakimi mocami przerobowymi dysponuje zespół AM i czy udźwignięcie takiego przedsięwzięcia leży w ich siłach.
Funkcjonalność, którą zaproponował Marek jest w miarę złożona. Oznacza to, iż używanie zaproponowanych funkcji tworzyłoby jakiś w miarę rozbudowany (XML?) plik. Tworzenie pliku to jedno, a jego edycja to drugie. Edycja jest w takim przypadku niezbędna, gdyż oczywistym jest, iż ludzie choćby podczas ćwiczenia, że o zwykłych pomyłkach nie wspomnę, nawprowadzają kupę bezsensownych danych, które w żadnym wypadku nie powinny być wysyłane, więc muszą wcześniej podlegać jakiejś weryfikacji. Nie wiem na ile taka weryfikacja na małym ekranie byłaby wykonalna. Może to oznaczać, iż być może konieczne byłoby stworzenie jakiejś aplikacji na PC. To są uwagi dotyczące procesu tworzenia danych z poprawkami.

Osobna sprawa to problem wysyłania, zbierania, weryfikacji i redystrybucji poprawek. Ale załóżmy, że i to zostanie zrobione.

Teraz powstaje kolejna kwestia - w jaki sposób uwzględnić te dane w mapach, które każdy ma na swoim urządzeniu. Sprawa nie jest taka trywialna. Istnieją dwie metody. Pierwsza to nanoszenie zmian po ich ściągnięciu na mapę i do baz dany6ch. Są to dość złożone struktury, a procesory w PDA/PNA i ich pamięć nie są do takich zabaw przeznaczone - może więc to być dość żmudne i czasochłonne. Druga metoda to uwzględnianie ewentualnych zmian przy liczeniu tras itp., ale to z kolei odbije się negatywnie na wydajności. Dlatego też trzebaby wybrać pierwszą metodę, ale poprawek dokonywać na PC, czyli wracamy do puinktu wyjścia - bez "AM Home" cała sprawa nie ruszy z miejsca.

I moim zdaniem właśnie od tej ostatniej fazy trzeba by zacząć. Już to byłoby sporym ułatwieniem bo można by nawet co kilka dni robić (generowane ręcznie przez support AM na podstawie tradycyjnych zgłoszeń) takie małe aktualizacje. Ale to niestety generalnie nie jest taka prosta sprawa.

A dodatkowa funkcjonalność jaką widzę w PISZPAM to nadawanie odcinkom nazw, co skutkowałoby szybkim przyrostem adresacji (przynajmniej z dokładnością do ulicy) w mniejszych miejscowościach. :D

*

Offline debart

  • **
  • 181
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: VIVO PLUS + 16GB SDHC + VW Phaeton
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 18, 2008, 23:46:49 »
Tak to jest z grzybkami... Jedne nakarmią, inne film wyświetlą...  :mrgreen:
Pomysł popieram, byle by go dobrze opracować (dopracować) i zarazić support.
Mikal ma rację - problemów multum. Ja byłbym za aplikacją na PC uruchamianą automatycznie podczas synchronizacji i wyświetlającą wszystki wprowadzone poprawki, z możliwością ich dodatkowej edycji i żadaniem świadomego potwierdzenia przed wysłaniem na serwer.

*

Offline 1wal1

  • 40
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 19, 2008, 11:33:30 »
To nie przejdzie! W pewnym momencie twórcy AM i witryny miplo doszli do mylnego wniosku, że publiczne eksponowanie błędów może świadczyć o słabości programu. Dlatego zniknęła z miplo,  kat. "Błędy mapy" i "Numeracja budynków". :mad:

*

Offline chola

  • ***
  • 253
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 19, 2008, 17:16:57 »
To nie przejdzie! W pewnym momencie twórcy AM i witryny miplo doszli do mylnego wniosku, że publiczne eksponowanie błędów może świadczyć o słabości programu. Dlatego zniknęła z miplo,  kat. "Błędy mapy" i "Numeracja budynków". :mad:

A przydała by się... mi się jeszcze chce raportować błędy, zwłaszcza jeśli dotyczą najbliższej okolicy. Ostatni raport wyglądał tak (tylko jedna strona z 10ciu)...


*

Offline emperator

  • **
  • 242
  • Sprzęt: Nokia N500
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 19, 2008, 22:20:04 »
Ja byłbym za aplikacją na PC uruchamianą automatycznie podczas synchronizacji i wyświetlającą wszystki wprowadzone poprawki, z możliwością ich dodatkowej edycji i żadaniem świadomego potwierdzenia przed wysłaniem na serwer.
To doskonały pomysł dla użytkowników takich jak ja, którzy mają zwykłe nawigacje. Ja nie potrafię zrobić zrzutu, ani opisać go na mojej nokii. Mając program na laptopie mógłbym praktycznie na gorąco stanąć gdzieś na poboczu i opracować co potrzeba. Może niekoniecznie aplikacja musi być uruchamiana automatycznie. Wystarczy program, który mogę zainstalować i uruchomić wtedy gdy zechcę.

Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 22, 2008, 00:13:19 »
Witam

Sporo piany bije się i twórcy nic nie robią. Wobec tego może inaczej:
stwórzmy sami własny program do nawigacji. Najpierw aplikacja przez
powiedzmy pół roku będzie zbierać dane - taki permanentny tryb śledzenia.
Mapa narysuje się sama - w końcu ludzi z nawigacjami jest sporo.
Potem ktoś to oprogramuje. Mapa będzie na licencji Open Source,
albo Public Domain. Wersjonowanie można zrobić specjalnymi programami
które do tego celu służą. Dobrzy programiści platformy ARM siądą i napiszą
router o otwartym źródle. A by dane osiedle, wioska i interesujące nas
ulice pojawiły się na mapie, starczy nimi przejechać, nadać w odpowiednim
edytorze kategoryzację, zakazy w tym czasowe, oraz - czego nigdy nie
będzie w innym programie - jakość nawierzchni, informacje o koleinach.
Dane te będzie wykorzystywał router w zależności od ustawionych opcji.
Wygląd programu będzie zależał tylko i wyłącznie od użytkownika, coś jak
jest z darmowym odtwarzaczem muzyki foobar2000.

W ten sposób wszystko będzie za darmo i nie trzeba będzie kupować map
od TA czy innych dostawców.


Ciekawa koncepcja zwłaszcza,  że taki projekt darmowej mapy już istnieje. Polecam zapoznanie się z projektem OpenStreetMap na stronie www.openstreetmap.org oraz wiki.openstreetmap.org . Nie widziałem wprawdzie sprawnej aplikacji do nawigowania ale jest to oczywiście do zrobienia. Właściwie każdy może dołożyć coś od siebie, wystarczy się zarejestrować. Do edycji mapy polecam edytor Josm (josm.openstreetmap.de). Można dodawać trasy ze śladów GPS lub z map rastrowych (trzeba tylko sprawdzić czy licencja takiej mapy pozwala na jej LEGALNE wykorzystanie w projekcie).

Pozdrawiam i liczę na zainteresowanie z Waszej strony

Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 06, 2008, 12:53:47 »
Obiema rękami jestem za, gdyby można było w tak prosty sposób zgłaszać błędy,
to z pewnością 'odzew społeczny' byłby wielokrotnie większy niż obecnie (sądzę po sobie).
Wstawić znak, poprawić czy dopisać nazwę można prawie mimochodem,
a z wysłaniem zgłoszenia zawsze jest więcej ceregieli i nieraz nie ma czasu,
a jak już się czas znajdzie, to się w miedzyczasie zapomni o zauważonym błędzie ...

*

Offline Darkph

  • ***
  • 493
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 22, 2009, 12:09:49 »
Postanowiłem odgrzebać ten wątek - bo moim zdaniem jest to świetny pomysł i fajnie by było żeby jak najszybciej coś podobnego zostało zaimplementowane...  :mrgreen:
Chętnie bym poprawił niedoróbki mapy w mojej okolicy ( dwie zresztą już zgłosiłem ... ) - ale wiadomo - wszyscy mamy jakieś obowiązki - i nie zawsze starcza czasu na wszystkie pomysły....

Dlaczego to odkopałem ?:
Bo dzisiaj bawiłem się opcją MapShare w TomTomie i muszę przyznać że zrobiło to na mnie bardzo dobre wrażenie:
Dosłownie jednym kliknięciem można sobie zrobić ulicę jednokierunkową , odwrócić kierunek istniejącej, dodać nazwę ulicy, zmienić wbudowany POI, zgłosić brakującą ulicę , lub rondo ...
I na dodatek wszystko to trafia na centralne serwery TomToma - gdzie może być posyłane do innych użytkowników tego systemu - normalnie jak w bajce. Co w połączeniu z niezłymi mapami i spadającymi cenami aktualizacji  ( myślę o Europie) zaczyna być coraz bardziej godne zastanowienia.

Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 22, 2009, 12:27:12 »
 Wczoraj przy okazji wysyłania poprawek do supportu napisałem aby zwrócili na system PISZPAM uwagę. Proponowałbym trochę ich pomaltretować to może...

*

Offline agkom

  • 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Omnia 16 Gb
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 23, 2009, 17:56:17 »
Pomysł ciekawy , jestem użytkownikiem AM od niedawna i myślę po przeczytaniu wielu wątków ,że wysyłanie błędów do suportu AM bez ich upubliczniania nie wpłynie na wprowadzenie takiego systemu.
Może należałoby stworzyć specjalny wątek z błędami , gdzie każdy mógłby wprowadzać błąd jaki znalazł a inni mogliby sprawdzić i  potwierdzić  ,że taki błąd faktycznie jest ,a wtedy wiele osób wysyłając taki błąd zmusiłoby suport AM do wprowadzeniem takiego systemu

*

Offline igab

  • *****
  • 1119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Clarion Map780+AM6.6EU
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 23, 2009, 18:02:18 »
Znaczy chcesz stworzyć kolejne Miplo? :O

*

Offline agkom

  • 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Omnia 16 Gb
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 23, 2009, 18:37:58 »
Nawet przez myśl mi to nie przeszło , wiem ,że w Miplo jest brak drogi  .znalazłem też jakieś pozycje błędy mapy.
Na forum jest wielu którzy piszą ,że zgłosili błędy do AM ale z ichwypowiedzi wynika ,że wiele tych błędów nie poprawiono. Jeżeli by wpisać te błędy na forum to może by to przyśpieszyło ich likwidację (błędów nie forum)

*

Offline igab

  • *****
  • 1119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Clarion Map780+AM6.6EU
Odp: PISZPAM - Półautomatyczny Interaktywny System Zgłoszeń Poprawek AutoMapy
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 23, 2009, 18:49:21 »
Piszą, że zgłosili błędy, ale nie piszą jak to zrobili...
Akurat tak się składa, że moderuję kategorie w Miplo, które są w zasadzie błędami AM (wykluczając roboty drogowe i zakazy okresowe),
i aby aktywować taki punkt muszę zadać czasami 2 lub 3 pytania autorowi, aby "skapować" o co chodzi i nie wynika to raczej z mojego słabego "jarzenia".
A na koniec okazuje się, że ten punkt jest do usunięcia...
Może 25% punków jest aktywowanych, bez notatek do autorów.