Wszystko (sposób zgłaszania) zależy od tego co zgłaszasz. Zawsze powinno się sprawę opisać tak, by nie było absolutnie żadnej wątpliwości gdzie jest błąd (dokładny opis miejsca na mapie), na czym polega błąd, co należy zrobić, by go poprawić.
Należy też starać się uwiarygodnić propozycję zmian/stwierdzenie błędu, podając szczegóły (idealnie - zarejestrowany ślad GPS, zdjęcie wykonane np. aparatem GSM).
Koniecznie trzeba pamiętać, by w formularzu zgłoszeń błędu na strona www AutoMapy wybrać prawidłowe pozycje pull-down menu dla konkretnych pól formularza.
W tym konkretnym przypadku, który podajesz, mogłoby to np. brzmieć:
"W miejscowości Pikutkowo w woj. żmudzkim jest błąd w postaci możliwości zjazdu z ulicy Abackiego w ulicę Babackiego (w stronę wschodnią). W rzeczywistości zjazd ten nie jest możliwy, ponieważ w tym miejscu ulicę Abackiego odgradza od ulicy Babackiego trawnik oraz łańcuch. Zjazd z ulicy Abackiego w stronę wschodnią jest możliwy dopiero w ulicę Dabackiego, ponieważ następna ulica - Cabackiego - jest jednokierunkowa ze wschodu na zachód. Stoi tam zakaz wjazdu.
Załączam fotografię łańcucha oddzielającego ul. Abackiego od ul. Babackiego."
Tu dwie uwagi:
- zdarza się, że miejscowości o tej samej nazwie jest w Polsce wiele (np. Dąbrowa). Trzeba precyzyjnie, bez żadnej wątpliwości dla przyjmującego zgłoszenie, podać o którą miejscowość chodzi. Można podać współrzędne punktu, gdzie jest błąd (tapnąć i przytrzymać punkt na mapie i z menu kontekstowego, jakie się pojawi, na stronie 2 wybrać "Pokaż współrzędne", które przepisać do tekstu zgłoszenia).
- trzeba pamiętać, że skrzyżowanie umożliwia zwykle skręt w ulicę prostopadłą w dwie strony (w prawo lub w lewo). Należy to wszystko precyzyjnie opisywać korzystając z kierunków geograficznych, szczególnie jeśli opisujemy zakaz skrętu w lewo ("Jadąc ulicą Abackiego w stronę północną nie można wykonać skrętu w lewo, na zachód, w ulicę Babackiego, ponieważ zabrania takiego manewru ustawiony tu zakaz skrętu w lewo, a także linia ciągła").
Pamiętajmy też, że strony świata możemy określać w ośmiu kierunkach (np. północny-wschód), a jak się uprzemy, to i w szesnastu (np. pn-pn-wsch).
Jak napiszemy tylko w lewo (albo w prawo) - gleba. Nikt nic nie wie, nie ma szans na szybką poprawkę.
Malkontentom, którzy zaraz mi tu odpiszą "No, tak, może im jeszcze dokumentację geodezyjną wysłać kurierem? Płacę i wymagam!", odpowiadam wyprzedzająco:
- błędy oraz niedoróbki są w każdej mapie i aplikacji nawigacyjnej,
- jak już zgłaszać błąd, to w sposób uprawdopodobniający skuteczność i wiarygodność zgłoszenia.