A696/SDHC Tnie, skacze czy tam zatrzymuje się automapa i tomtom

  • 7 Odpowiedzi
  • 2713 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Witam,
Jestem posiadaczem A696 od niedawna. Mam ROM z WM6PL i kartę Transcend 8G SDHC.
Załadowałem Tomtom6 i AM 5.0.5 do testów, na kartę. Wszystko działa w samochodzie i w samolocie, ale taki setup nie sprawdza mi się przy wędrówkach pieszych, np po mieście. Wygląda to tak, że ustawiam sobie np. "prowadz do POI" i idę (pieszo), AM lub TT prowadzi mnie przez chwilę, a potem aplikacja pokazuję, ze się nie poruszam, mimo, że ja dalej idę i nie wskazuje mi dalej drogi. W pewnym momencie się "budzi" i podaje komendę (głównie o treści "zawróc", no bo przecież zaszedłem już kawałek podążając za poprzednią instrukcją...). Cały czas pokazuje dobry poziom sygnału GPS (3D).  Kiedyśtam poużywałem Acera N35 z TT6 i było wszystko cacy - nie miał "zwiechów", ale za to gubił sygnał między budynkami/drzewami, co w sumie było mniej wkurzające. Nie wiem gdzie szukać przyczyny? Zła współpraca z kartą? Odbiornik GPS coś nieteges? Poradźcie...

_
Marek

*

Offline stanley_p

  • **
  • 234
  • Sprzęt: Asus A696, 16GB SDHC
Odp: A696/SDHC Tnie, skacze czy tam zatrzymuje się automapa i tomtom
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2008, 11:33:50 »
Jeżeli podejrzewasz kartę, proponuję w takim razie umieścić na próbę program+mapę  w pamięci wewnętrznej PDA (u mnie AM 5 + mapa Polski mieści się; notabene zdaniem moim przydałoby się trochę wiecej pam. wewn. aby wsadzić w nią podstawowe programy, dostępne zawsze, nawet po wyjęciu karty SD, ale cóż - jest jak jest ;) ).
A może przyczyną jest autowyłączanie urządzenia przy zasilaniu bateryjnym (chociaż programy GPS chyba to blokują?)

Ewentualnie do pieszych wędrówek popróbuj jakiś program do obsługi map rastrowych, np. OziExplorer (jak się dobrze poszuka, można ściągnąć np. nieco archiwalne, lecz w terenie praktycznie wciąż aktualne mapy Polski WZK 1:50000). Własnie jestem na etapie spacerowych prób OziExplorera - żadnych problemów, nic się nie zawiesza, elegancko zapisuje ślad przebytej drogi.

Pozdrawiam -

Stanley

Odp: A696/SDHC Tnie, skacze czy tam zatrzymuje się automapa i tomtom
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2008, 22:04:31 »
sam mowisz ze dobrz dzial w samochodzie i samolocie... poprosu AM nie jest przystosowana jako tako do wedrowek pieszych... a nawet i jezeli to prawdopodbnie predkosc poruszania [~5km/h] jest za mala i automapa nie idzie plynnie tylko co jakis czas przesunie twoje miejsce i tyle...

Odp: A696/SDHC Tnie, skacze czy tam zatrzymuje się automapa i tomtom
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 22, 2008, 13:22:17 »
Dzięki za sugestie - popróbuję z umieszczeniem mapy w pamięci. Z drugiej strony (dot. nieprzystowania mapy do <5km/h) TomTom na Acerze N35 mi się sprawdził, a na A696 już nie (taki sam objaw jak AM).

Pozdrawiam
_
Marek

*

Offline plesniak

  • ***
  • 489
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: smart Media-System TomTom
Odp: A696/SDHC Tnie, skacze czy tam zatrzymuje się automapa i tomtom
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2008, 14:07:50 »
Zadam głupie pytanie ale czy ustawiasz trasę w AM na pieszą? Moim zdaniem rpoblem polega na czymś innym. Przykleja Ci ślad do ulic i jesli idziesz chodnikiem którego AM nie ma to się po prostu gubi. Am nie ma dróg pieszych w sobie takze po wyznaczeniu trasy wyznacza ją po drogach które ma w pamięci. Nie wiem jak to wygląda w trasie pieszej która chyba idzie wariantem na przełaj pomijając drogi
Paweł

Odp: A696/SDHC Tnie, skacze czy tam zatrzymuje się automapa i tomtom
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 25, 2008, 14:05:10 »
Ustawiam zarówno w AM jak i TT trasę pieszą. W AM 5 jest też typ "trasa przełajowa" - spróbuję tej opcji (w samolocie się sprawdziła;) ). Ale w TT, na Acer'ze, którego używałem wcześniej, nie było takiego problemu i stąd moje zaskoczenie.
Dzięki za sugestię.


*

Offline stanley_p

  • **
  • 234
  • Sprzęt: Asus A696, 16GB SDHC
Odp: A696/SDHC Tnie, skacze czy tam zatrzymuje się automapa i tomtom
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2008, 09:10:20 »
Witam

Odgrzebałem tę dyskusję, ponieważ znalazłem rozwiązanie problemu. Nie odkryłem Ameryki, napiszę na początku ;) Może jednak komuś się przyda.
Podobnie jak twórca wątku zaobserwowałem w A696 "zacinanie" się wskazywanej pozycji na mapie podczas pieszej wędrówki. Co prawda nie chodziłem z Automapą, ale np. GPS Tuner nieraz nie pokazywał zmiany pozycji,  mimo przemieszczenia się nawet około 100-200m.  Co ciekawe, aktualna pozycja była zawsze wskazywana prawidłowo, jeżeli w programie na chwilę wyłączyłem i włączyłem GPS (a na mapie odbywal się "skok"). Już nawet myślałem o napisaniu malej aplikacji, która w GPS Tunerze naciskałaby cyklicznie przycisk Start/Stop GPS np. co 10-15s ;) (notabene szkoda że nie ma AutoIt dla PPC... ). Pozycja była także w miarę prawidłowo aktualizowana/rejestrowana podczas jazdy rowerem. Niestety podczas poruszania się "na pieszo" rzeczywiście dzieją się tytułowe: "skoki, zacięcia, zatrzymania".

Rozwiązanie okazało się powszechnie znane (tylko trzeba było trochę poszukać ;) ) - należy wyłączyć opcję Static Navigation (SN) w układzie SiRF Star.
Zrobiłem to najpierw za pomocą programu SirfTech:
    http://w5.nuinternet.com/s660100031/SirfTech.htm
opierając się na informacji znalezionej tutaj (pod koniec strony):
    http://www.bumblebee.com.sg/ref/a696.php

Potem wypróbowałem rodzimej produkcji APLSirf, który służy tylko do wyłączania/właczania funkcji SN. Link:
http://pdaclub.pl/upload/APLsirf_v.0.0.0.2_freeware.zip
Programik wydaje się działać prawidłowo na A696  - i chyba przy nim zostanę  :ok:

Jeszcze istotne uwagi:

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wyłączenie funkcji SN skutkuje "pływaniem" pozycji podczas braku ruchu, np. zatrzymania na światłach na skrzyżowaniu. Dlatego przed jazdą samochodem i użyciem Automapy, itp., raczej należy ją włączyć. Proponuję spojrzeć na przykład na ten artykuł:
http://www.scientific.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=101&Itemid=74

Na koniec dla porządku muszę ostrzec, że "grzebanie" w opcjach układ SiRF każdy przeprowadza na własną odpowiedzialność. Skutkiem może być bardziej lub mniej odwracalne zaprzestanie komunikacji modułu GPS z aplikacjami, a w ekstremalnym przypadku nawet wizyta sprzętu w serwisie.

Szczegóły odnośnie użycia/konfiguracji w/w aplikacji - w miarę ewentualnie zadawanych pytań ;)

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Podziękowania dla RomCela za pomoc w rozwiązaniu problemu :)


 


« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2008, 09:33:46 wysłana przez stanley_p »

*

Offline stanley_p

  • **
  • 234
  • Sprzęt: Asus A696, 16GB SDHC
Odp: A696/SDHC Tnie, skacze czy tam zatrzymuje się automapa i tomtom
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2009, 10:17:26 »
Witam

Jako iż wiosna nastała, a w związku z tym GPS w naszych PDA zapewne będzie coraz częsciej używany także podczas pieszych wędrówek, odgrzebałem na chwilę temat.

Tutaj opisano szczegółowo krok po kroku w jaki sposób wyłączyć/włączyć opcję Static Navigation za pomocą programu APLsirf:
http://asuspda.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=177

Pozdrawiam -

Stanley
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2009, 10:28:37 wysłana przez stanley_p »