Pytania początkującego

  • 13 Odpowiedzi
  • 4899 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Pytania początkującego
« dnia: Październik 16, 2009, 23:43:09 »
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad nowym urządzeniem, chciałbym sprawdzić coś z nowszych platform dla odmiany. iPhone'a jakoś dosyć szybko skreśliłem z listy - może nie jestem jakimś szczególnym przeciwnikiem (ani też wielkim zwolennikiem) produktów Apple, ale brak sprzętowej klawiatury qwerty to dla mnie dość spora wada. PalmPre? No cóż, gdy wersja europejska się pojawi na rynku będzie trochę za droga jak na moją kieszeń, poza tym nie wiem czy jest się czym zachwycać. :)
Na polu walki został więc Android, a konkretnie G1. Mam jednak kilka wątpliwości do rozwiania:

1) Jak wygląda przeglądanie www? Strony szybko się ładują i renderują? Nie ma zamrożeń, zawieszeń i przycięć podczas przewijania? Z moich doświadczeń wynika, że na różnych urządzeniach bywa z tym różnie:
- PalmOS: zależnie od przeglądarki, raz lepiej, raz gorzej. Niemniej generalnie jedna, wielka masakra. :)
- Windows Mobile 2003 - zależy od tego czy ekran QVGA czy VGA. Niemniej system zostawia mało RAMu i ogólnie brak przeglądarki pozwalającej przeglądać strony naprawdę wygodnie.
- Window Mobile 5/6 - zależy od przeglądarki i ilości RAMu. Niemniej na Universalu bardzo sobie chwalę wygodę, o ile nie przesadzi się z ilością otwartych kart.
- Linux Maemo - fenomen. :)
Do którego z tych urządzeń porównalibyście G1?

2) Synchronizacja: Czy istnieje możliwość synchronizacji PIM i kontaktów z Outlookiem, omijając "chmurkę" Google'a? Jeśli nie to czy naprawdę trzymanie swoich danych na zewnętrznym serwerze jest bezpieczne?

3) Poczta: Da się ją wygodnie obsługiwać? Jak to wygląda w przypadku innych kont niż gmail?

4) Połączenie z siecią: Obiło mi się o uszy, że system do prawidłowego działania potrzebuje połączenia z siecią. Musi być cały czas aktywne? Jaki pakiet powinno się wykupić u operatora, chcąc wygodnie korzystać z G1?

5) System: Niech mi ktoś wyjaśni ile to tak naprawdę ma wspólnego z Linuksem? Na samym początku docierały do mnie plotki, że Android to tak naprawdę system zrobiony w Javie, odpalany na JVM pracującej na Linuksie (coś jak w Blackberry). Po jakimś czasie zaczęły do mnie docierać inne informacje - że to normalny system uruchamiający aplikacje w formie binarnych plików wykonywalnych. Ktoś udzieli mi ostatecznej odpowiedzi jak to jest naprawdę? :)

6) Klawiatura: Da się na niej naprawdę wygodnie pisać, nie tylko maile i SMSy, ale również dokumenty w Wordzie? :)

7) Jak wygląda kwestia czasu pracy na baterii?

8) G1 może robić za telefon czy będzie w tym zastosowaniu tak samo irytujący jak Wizard? :)

9) Gry: Nie jest to co prawda dla mnie sprawa pierwszej wagi, ale jestem ciekaw co można z tego urządzenia wycisnąć. Proste gierki logiczne to maksimum, czy może powstają bardziej złożone tytuły, jak te na iPhone? ;)

10) Nawigacja: Co prawda nie mam zamiaru się pozbywać pozostałego sprzętu w całości, więc zawsze jakiś PDA z WM do Automapy będzie pod ręką. Można jednak liczyć przynajmniej w przyszłości na coś o porównywalnych parametrach? Bo jak się domyślam piesza "nawigacja" na Google Maps działa tak samo dobrze jak pod WM.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2009, 23:45:22 wysłana przez Atlantis »

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2009, 11:52:16 »
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad nowym urządzeniem, chciałbym sprawdzić coś z nowszych platform dla odmiany. iPhone'a jakoś dosyć szybko skreśliłem z listy - może nie jestem jakimś szczególnym przeciwnikiem (ani też wielkim zwolennikiem) produktów Apple, ale brak sprzętowej klawiatury qwerty to dla mnie dość spora wada. PalmPre? No cóż, gdy wersja europejska się pojawi na rynku będzie trochę za droga jak na moją kieszeń, poza tym nie wiem czy jest się czym zachwycać. :)
Na polu walki został więc Android, a konkretnie G1. Mam jednak kilka wątpliwości do rozwiania:

1) Jak wygląda przeglądanie www? Strony szybko się ładują i renderują? Nie ma zamrożeń, zawieszeń i przycięć podczas przewijania? Z moich doświadczeń wynika, że na różnych urządzeniach bywa z tym różnie:
- PalmOS: zależnie od przeglądarki, raz lepiej, raz gorzej. Niemniej generalnie jedna, wielka masakra. :)
- Windows Mobile 2003 - zależy od tego czy ekran QVGA czy VGA. Niemniej system zostawia mało RAMu i ogólnie brak przeglądarki pozwalającej przeglądać strony naprawdę wygodnie.
- Window Mobile 5/6 - zależy od przeglądarki i ilości RAMu. Niemniej na Universalu bardzo sobie chwalę wygodę, o ile nie przesadzi się z ilością otwartych kart.
- Linux Maemo - fenomen. :)
Do którego z tych urządzeń porównalibyście G1?

Nie wymieniłeś jednej platformy - iPhone OS :) przeglądanie internetu jest prawie identyczne co na iPhone, dużo lepsze niż na Palm OS i WM, nie miałem Maemo więc nie mam porównania :)

2) Synchronizacja: Czy istnieje możliwość synchronizacji PIM i kontaktów z Outlookiem, omijając "chmurkę" Google'a? Jeśli nie to czy naprawdę trzymanie swoich danych na zewnętrznym serwerze jest bezpieczne?

Istnieją aplikacje (przyklejony temat o Motorola Phone) które omijają serwery google. Tylko nie rozumiem po co omijać, ja bym nazwał serwery google jako czteropasmowa autostrada na rzecz innych programów wygodnych jak drogi szutrowe :) No chyba że wiesz, trzymasz super tajne biznesowe dane no to bym owszem się zastanawiał...

3) Poczta: Da się ją wygodnie obsługiwać? Jak to wygląda w przypadku innych kont niż gmail?

Klient pocztowy jest bardzo podobny do gmailowego ale nie działa tu push, wszystkie konta pozostałe to "pull" :)

4) Połączenie z siecią: Obiło mi się o uszy, że system do prawidłowego działania potrzebuje połączenia z siecią. Musi być cały czas aktywne? Jaki pakiet powinno się wykupić u operatora, chcąc wygodnie korzystać z G1?

Polecę Ci minimum 100 mb. To takie absolutne minimum jeśli chcesz w ogóle korzystać z dodatkowych funkcji które dają "magię OTA" do Androida (synchro kontaktów, kalendarza, trochę marketu i aktualizacja widgetów). Jak wiesz, operatorzy naliczają stawkę za GPRS pakietowo, co 100/50 kb. Android (a raczej dodatki i gadżety) lubią się często "spingować" z serwerem w celu sprawdzenia "czegośtam-i-tego-i-owego". Rozłączanie sesji w Androidzie jest nieporozumieniem, no chyba że używasz go zupełnie off-line jako telefon zwykły. Wtedy instalujesz APNDroid i włączasz/wyłączasz dostęp jednym kliknięciem poprzez nadpisanie APN w ustawieniach :)

5) System: Niech mi ktoś wyjaśni ile to tak naprawdę ma wspólnego z Linuksem? Na samym początku docierały do mnie plotki, że Android to tak naprawdę system zrobiony w Javie, odpalany na JVM pracującej na Linuksie (coś jak w Blackberry). Po jakimś czasie zaczęły do mnie docierać inne informacje - że to normalny system uruchamiający aplikacje w formie binarnych plików wykonywalnych. Ktoś udzieli mi ostatecznej odpowiedzi jak to jest naprawdę? :)

Szczerze powiedziawszy - nie wiem jaka jest dokładnie budowa systemu, wiem że system, jak w linuxie "dużym" działa w określonej przestrzeni w ram, która na stałe jest zarezerwowana dla niego. Aplikacje są "segmentowe", tzn jak zaczyna brakować ramu zamykana jest aplikacja którą "najdawniej" używałeś, jeśli coś wprowadzane było do aplikacji oczywiście się zapisze.

6) Klawiatura: Da się na niej naprawdę wygodnie pisać, nie tylko maile i SMSy, ale również dokumenty w Wordzie? :)

No proste :) ponad 2/3 czasu na forum w normalnym trybie pracuję na g1, spokojnie można pisać dużo i edytować spokojnie, np ten post był "made on G1" http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=147360.0 . Niestety jako że Google nie lubi się z officem trzeba używać półśrodków...

7) Jak wygląda kwestia czasu pracy na baterii?

Jeśli będziesz chciał by działał tydzień na jednej baterii to zapomnij :P Podczas mojego użytkowania (non-stop online) chudą baterię ładuję trzy razy dziennie...
rano odpinam, koło 11 znowu na ładowarce do 13 potem do 16 wyciąga kopyta ponownie i od 19 znowu w teren. Gruba trzyma cały dzień :)

8) G1 może robić za telefon czy będzie w tym zastosowaniu tak samo irytujący jak Wizard? :)

nie wiem jak irytujący był wizard, ale w G1 (po 6 miesiącach!!!) łapię się ciągle na tym że potrafię niechcący skasować całą linijkę tekstu (Alt + del) co niezmiernie denerwuje. Ogólnie podczas zabawy z nieoryginalnymi romami trochę może być denerwujący (czekasz na ważny mail od pół godziny, podświetlasz ekran a tam info że klient pocztowy się zbiesił i nastąpiło "force close" :D )

9) Gry: Nie jest to co prawda dla mnie sprawa pierwszej wagi, ale jestem ciekaw co można z tego urządzenia wycisnąć. Proste gierki logiczne to maksimum, czy może powstają bardziej złożone tytuły, jak te na iPhone? ;)

są gry i logiczne (począwszy od sudoku poprzez sokobana i dalej) jak i arcade (kulki "cestus" u nas opisane) jak i fajne ścigałki na 3D (http://www.cyrket.com/package/Mag3DLite.SpeedForgeDemo << polacy potrafią :P ). Nie jest to może ilość co dla iPhone ale też jest w czym wybierać :)

10) Nawigacja: Co prawda nie mam zamiaru się pozbywać pozostałego sprzętu w całości, więc zawsze jakiś PDA z WM do Automapy będzie pod ręką. Można jednak liczyć przynajmniej w przyszłości na coś o porównywalnych parametrach? Bo jak się domyślam piesza "nawigacja" na Google Maps działa tak samo dobrze jak pod WM.

CoPilot póki co jest najbardziej zaawansowaną nawigacją dla Androida. Całkiem przyjemnie działa :)

Ogólnie polecę Ci przeczyanie recenzji G1 bo tam kiedyś ująłem system na świeżo i (co ważne) z początkowym dystansem :)
Pozdrawiam :)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2009, 11:59:37 »
Co do przeglądarki to należy wspomnieć, że wersja na Hero jest już mocno udoskonalona tzn. obsługuje flasha i ma bardzo przydatną funkcję zawijania tekstu - czytanie jest naprawdę zaskakująco wygodne.
Oczywiście można też zainstalować soft z Hero na G1 i cieszyć się nowymi funkcjami.

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2009, 12:06:38 »
Co do przeglądarki to należy wspomnieć, że wersja na Hero jest już mocno udoskonalona tzn. obsługuje flasha i ma bardzo przydatną funkcję zawijania tekstu - czytanie jest naprawdę zaskakująco wygodne.
Oczywiście można też zainstalować soft z Hero na G1 i cieszyć się nowymi funkcjami.

zawijanie tekstu jest też w G1 w standardzie i działa jak na sceenie :)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2009, 12:14:52 »
Hmm... A można celem oszczędzenia baterii ustawić jakiś harmonogram synchronizacji z usługami online?
Na push mail aż mi tak szczególnie nie zależy. Wystarczyłoby aby np. raz na godzinę lub dwie urządzenie uzyskiwało połączenie, ściągało co trzeba i rozłączało się zamykając sesję i przechodząc w stan uśpienia. Da się coś takiego zrobić? ;)

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2009, 12:22:14 »
zawijanie tekstu jest też w G1 w standardzie i działa jak na sceenie :)
No patrz, na 100% czytałem w kilku źródłach, że jest to nowość w Hero (automatyczne zawijanie w zależności od powiększenia).

Hmm... A można celem oszczędzenia baterii ustawić jakiś harmonogram synchronizacji z usługami online?
Na push mail aż mi tak szczególnie nie zależy. Wystarczyłoby aby np. raz na godzinę lub dwie urządzenie uzyskiwało połączenie, ściągało co trzeba i rozłączało się zamykając sesję i przechodząc w stan uśpienia. Da się coś takiego zrobić? ;)

Nie będzie z tym problemu, jest nawet widget, którym możesz włączać/wyłączać automatyczną synchronizację jednym tapnięciem.

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2009, 12:30:07 »
a tu Kusiu masz ten sam post tylko powiększony na słoniowe literki w G1 - przy przeglądaniu automatycznie dobiera szerokość kolumny tekstu.

iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2009, 20:36:12 »
Nie będzie z tym problemu, jest nawet widget, którym możesz włączać/wyłączać automatyczną synchronizację jednym tapnięciem.

Czyli jak rozumiem potrafi też zamknąć sesję po wykonaniu zadania? Mam nadzieję, że w ten sposób można by uniknąć ładowania go trzy razy dziennie. ;)

BTW jak Android sobie radzi z zastosowaniami multimedialnymi? Na Universalu oglądanie filmów czy odcinków seriali nie stanowi najmniejszego problemu - wszystko widać wyraźnie, obraz nie jest za mały. Jak w G1? Tam w końcu "tylko" 320x480 a ekran jest mniejszy o te 0,4"...
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2009, 15:56:15 wysłana przez Atlantis »

Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2010, 10:31:49 »
Witam!
Mam podobne pytania, bo wcześniej byłem prawie pewien, że kupuję Omnię i900, ale ktoś (Shiryu) zaproponował mi rozważenie Samsunga I5700... i od kilku dni się zastanawiam...
Telefon wydaje mi się świetny technicznie w porównaniu z Omnią, ale ma Androida - jestem pod wrażeniem tego systemu, cały czas się szybko rozwija i jest w porównaniu z tym sprzętem dość szybki, ale co mnie "nurtuje":

1. Nie będę kłamał, jestem raczej "sknerą", więc odstrasza mnie wizja stałych wydatków związanych z łączeniem się z internetem w celu ściągania aktualizacji... czy ściągnięcie APNdroida i korzystanie tylko z Wi-Fi rozwiązuje  ten problem (chodzi mi o to, czy przez Wi-Fi też może ściągać bez problemu wszystkie aktualizacje?) :ohreally:

2. "Trapi mnie" sprawa Office'a... słyszałem, że Android sam w sobie nie obsługuje formatów Office'a (.doc , .xls , .ppt) i trzeba do ich obsługi ściągnąć (a właściwie kupić) program. To samo z obsługą .pdf ... :-?

3. Sprawa techniczna - potrzebowałbym jakiegoś uchwytu do samochodu, żeby korzystać też czasem z tego telefonu jako nawigacji... na allegro sam uchwyt w okolicach 80zł, a do Omni uchwyt z ładowarką kupie za 30 zł... czy warto kupić uchwyt uniwersalny? (na oko nie wygląda to zbyt solidnie...) Ewentualnie szukałem telefonu o podobnych wymiarach, ale każdy telefon ma raczej swoje określone rozmiary... :S

*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 15, 2010, 10:37:56 »
1. tak
2. do pdf są darmowe i to kilka, m.in. jeden polski

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 15, 2010, 10:49:07 »
documents to go w wersji darmowej otwiera pliki office i umozliwia ich przegladanie. sama edycja jest dostepna w wersji Pro.
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 15, 2010, 10:51:23 »
To jeszcze w sumie mam pytanie, zapomniałem o nim wspomnieć (sorry, za ciekawość, ale wolę "rozważyć zakup" :worried: ):

-Czy wgranie nowego romu oznacza zerwanie gwarancji? (jeśli kupiłbym z Androidem 1.5, a chciałbym wgrać 2.1 przykładowo) :ohreally:


*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 15, 2010, 11:00:45 »
jeśli jest oficjalny 2.1 to nie
a jeśli wgrasz custom rom to też nie bo przed serwisem można wgrac oryginalny

Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 15, 2010, 11:09:01 »
A jeszcze jedna sprawa :mrgreen:... aktualnie jeszcze nie mam w domu routera Wi-Fi, może w najbliższym czasie się w takowy zaopatrze ale póki co "kabel". W związku z tym mam takie pytanie, czy telefon taki może się łączyć z internetem, będąc podłączonym do komputera (jakbym to powiedział - żeby komputer "robił za modem" dla telefonu) ? :)