Windows Mobile Briefing 2008 - raport

ilustracja Następnego dnia po prezentacji nowych okienek dla przedstawicieli prasy, odbyła się konferencja Windows Mobile Enterprise Briefing, gdzie zaproszono znacznie więcej osób. Wydarzenie to podzielono na dwie jednocześnie prowadzone sesje, ale szczerze mówiąć to nie byłem tak naprawdę na żadnej z nich - nie licząc pierwszych 10 minut na pierwszym wykładzie Marka Gradiego, pod tytułem "Nowości w Windows Mobile", który był nieco bardziej rozbudowaną wersją jego prezentacji z poprzedniego dnia. Dlaczego nie uczestniczyłem w tych wykładach? Otóż moją uwagę przykuły stoiska firm, które prezentowały swoje produkty w holu przed salami konferencyjnymi hotelu Radisson SAS. Prawie cztery godziny spędziłem na rozmowach z przedstawicielami tych firm, a także z innymi osobami zaproszonymi na targi, które podobnie jak ja wolały nawiązywać nowe kontakty. Oczywiście nie mogłem nie zrobić kilku fotek nowych PDA, a także większego opisu jednego z nich.
ilustracja

Recepcja konferencji


ilustracja

Gadżety (smycz i niewielka torba) i materiały prasowe, które otrzymywał każdy uczestnik konferencji


HTCKogo nie mogło zabraknąć na takim wydarzeniu? Oczywiście lokalnego oddziału korporacji HTC. Choć nie prezentowali oni żadnych nowych produktów - no może poza HTC Pharos, ale ów palmtopo-telefon jest Wam już dobrze z naszych newsów znany. Był też Kaiser, czyli TyTN II, tyle że z wgranym oficjalnym polskim ROMem WM 6.1 Professional - dostępny za kilka tygodni. Mam nieco więcej ciekawostek, które udało mi się zasłyszeć na stoisku HTC. Po pierwsze już wkrótce zostanie wprowadzony na rynek palmtopo-telefon HTC Pharos, w komplecie z nową AutoMapą, a wszystko to w cenie 1599zł. Po drugie konferencja, która odbyć ma się 6 maja w Londynie, nie będzie dotyczyć projektu HTC Dream, czyli aparatu z systemem Google Android. Zaprezentowany zostanie całkiem nowy PDA z Windows Mobile na pokładzie, z nowej linii urządzeń na 2008 rok. Ma to być sztandarowy produkt - coś na miarę HTC Touch. To jednak nie koniec nowości, jakie HTC planuje na ten rok. Jeśli czekacie na urządzenie pokroju Kaisera, tyle że z ekranem VGA, to odkurzcie świnkę-skarbonkę i zacznijcie ją lepiej zapełniać. Dodatkowo, ten nowy palmtop-telefon z wysuwaną klawiaturą i ekranem hi-res, ma być naprawdę cienki - być może nawet połowę grubości Kaisera. Oferować ma 5-rzędową klawiaturę, wyposażoną m.in. w klawisz CTRL.

ilustracja


ilustracja


ilustracja


TOSHIBAOK, to chyba tyle jeśli chodzi o HTC. To jednak nie koniec emocji, gdyż zaraz obok stoisko miała Toshiba, gdzie pokazywano model G500, G900, ale również G910 - czyli zupełną nowość, która trafi na rynek w przeciągu najbliższych kilku tygodni.

ilustracja


ilustracja


Oczywiście Wy również znacie ten produkt doskonale, ze wszystkich publikowanych choćby na PDAclub.pl materiałów jemu poświęconych. Miałem jednak okazję pobawić się tym urządzeniem przez ponad pół godziny i mogę nieco więcej powiedzieć nie tylko na temat oprogramowania, ale również funkcjonowania zewnętrznego wyświetlacza OLED, czy dotykowych przycisków rozmieszczonych obok głównego wyświetlacza.

ilustracja


ilustracja


Wygląd jak i parametry techniczne Toshiby G910 już od dawna nie są żadną tajemnicą, no może poza szybkością CPU Qualcomma (MSM7200), której to nadal nie udało mi się ustalić - choć przyznam, że jak na PDA z ekranem hi-res, działał on dość sprawnie. Przypomnę zatem, że poza 3" ekranem 800x480 punktów pracującym standardowo w trybie poziomym, Tośka oferuje moduł Bluetooth, WiFi, odbiornik GPS (Qulacomma), 256MB ROMu, 128MB pamięci RAM, moduł telefonii komórkowej GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA oraz aparat 2Mpix z AF.

ilustracja

Ilość dostępnej pamięci po zamknięciu wszystkich programów (choć bez resetowania)


Całość zamknięta w obudowie przypominającej niewielkiego laptopa, lub jak kto woli pierwszego PDA HTC z ekranem VGA, czyli Universala (MDA Pro/i-mate JASJAR/Qtek 9000). Z bardziej oryginalnych cech wymienić można czytnik odcisków palców, umieszczony na jednej z bocznych krawędzi obudowy oraz zewnętrzny ekran, pozwalający śledzić status podstawowych funkcji palmtopo-telefonu.

ilustracja


ilustracja


ilustracja

Porównanie z klawiaturą Wizarda


Klawiatura jest dość duża, o standardowym układzie znanym z innych palmtopo-telefonów - czy to HTC, czy też poprzedniej Toshiby. Ma dobrze wyczuwalny skok klawiszy a ich rozmiary są również rozsądne. Po otwarciu obudowy, nie mamy jednak dostępu do joypada, który zlokalizowano pod niewielkim wyświetlaczem na zewnętrznej powłoce urządzenia. Może to stanowić problem, dla osób przyzwyczajonych do przeskakiwania po menu, czy innych opcjach mobilnych okienek, za jego pomocą. Trzeba po prostu przestawić się na zwykłe kursory i ENTER, zamiast klawisza akcji i jakiejś odmiany joypada.

ilustracja


Jednym z zarzutów jaki stawiano Toshibie, gdy po raz pierwszy zdjęcia modelu G910 trafiły do sieci, było zastosowanie stosunkowo niewielkiego ekranu, jak na dostępną powierzchnię obudowy. Faktycznie po bokach mamy sporo miejsca, które przynajmniej częściowo zagospodarowano przez zamontowanie czułych na dotyk klawiszy - po cztery z obu stron. Łatwo można domyślić się ich znaczenia z uwagi na naniesione ikonki. Patrząc na lewą stronę, mamy skrót do książki adresowej, skrzynki odbiorczej, przeglądarki WWW i kalendarza, natomiast wzdłuż prawej krawędzi ekranu rozmieszczono zadania, powrót do ekranu Today, eksplorator plików oraz skrót do Windows Media Playera. Co ciekawe, skróty można spokojnie przemapować, kierując je do swoich ulubionych programów, korzystając z menu Settings -> Buttons.

ilustracja

Okno konfiguracji powiązań klawiszy


Poza tymi ośmioma przyciskami, przekierować można jeszcze tylko klawisz aktywujący aparat cyfrowy. Jak sprawują się te klawisze? Na początku przyznam szczerze że nie byłem zbytnio zadowolony. Próbowałem lekko muskać je opuszkami palców, mocniej dotykać pojedynczo, a nawet podwójnie - z różnym skutkiem. Okazuje się, że najlepiej jest przyłożyć palec i zostawić go na sekundę na klawiszu - wtedy za każdym razem uruchamiany był wybrany program.

ilustracja

Obok Toshiby G900


ilustracja

Ponownie obok Toshiby G900


ilustracja

Obok Wizarda


W porównaniu do poprzedniej Tośki z klawiaturą QWERTY i ekranem 800x480 punktów, tutaj czytnik linii papilarnych służy tylko i wyłącznie do skanowania odcisków palców. Przypomnę że w G900 można było wodząc po nim palcem używać tej powierzchni również jako touchpada. Choć przydatność tego rozwiązania jest oczywiście wątpliwa, szczególnie w G910, gdzie ów czytnik biometryczny znajduje się w miejscu raczej niezbyt wygodnym, do używania go jako touchpada.

ilustracja


ilustracja


Na pewno najciekawszą cechą tego PDA jest drugi zewnętrzny ekran, dotąd raczej niespotykany w PDA z okienkami Pocket PC, a tak pożądany choćby przez użytkowników Universala. Jego intencją jest ułatwienie korzystania z podstawowych funkcji urządzenia bez potrzeby otwierania obudowy - po to aby sprawdzić siłę sygnału, stan baterii, ilość nieodebranych połączeń czy też SMSów oraz oczywiście sprawdzić kto próbuje się z nami skontaktować. Można też z jego poziomu nawiązać nowe połączenie, wstukując numer lub wybierając kontakt z książki adresowej. Wszystko to zrobić można przy pomocy joypada, czerwonej i zielonej słuchawki oraz wspomnianego ekranu. Standardowo jest on wygaszony, ale wystarczy dotknąć jednego z wymienionych klawiszy, aby uruchomić wyświetlacz. Jest to niewielki monochromatyczny panel wykonanych w technologii OLED, co zapewnia dobrą widoczność nawet w warunkach mocnego nasłonecznienia. Podstawową funkcją jest zawsze wyświetlanie czasu i statusu funkcji telefonicznych, w postaci małych ikon przy górnej krawędzi. Mamy tam siłę sygnału / informację o braku karty lub wyłączeniu modułu telefonicznego, a także ikonę sygnalizującą nieodebrane połączenia i SMSy. Być może pojawi się tam również status GPS, albo, BT czy WiFi, ale szczerze mówiąc tego już nie sprawdzałem. Ekran wyłącza się całkowicie po kilku sekundach.

ilustracja


Gdy ekran jest aktywny, wystarczy wychylić joypad w lewo, aby dostać się do książki adresowej, lub w prawo - do listy nieodebranych połączeń, a po kolejnym wciśnięciu manipulatora w tym kierunku, również do menu profili, listy spotkań z kalendarza i do listy SMSów.

ilustracja ilustracja

książka adresowa i kalendarz


ilustracja

utracone połączenia


ilustracja ilustracja

wiadomości i profile


Choć książkę adresową można było bez problemu przeglądać, to jednak nie dało się (albo przynajmniej ja nie potrafiłem tego zrobić) zajrzeć do wnętrza SMSa. Jeśli natomiast posłużymy się zieloną słuchawką do wzbudzenia wyświetlacza, to pojawi się menu, pozwalające wybierać numer przez wskazywanie cyfr joypadem.

ilustracja ilustracja

wybieranie numeru i zakończenie połączenia


W kwestii zainstalowany aplikacji nie ma wiele nowych pozycji. Większość z nich pojawiła się już w innych PDA, lub przynajmniej Toshibe G900. Po pierwsze G910 pracuje pod kontrolą Windows Mobile 6.0 Professional, ale producent zapewnia, że udostępni upgrade do WM 6.1.

ilustracja

Okienko About menu Settings


ilustracja

Ekran Today posiada raczej standardowy zestaw wtyczek


ilustracja

Lista aplikacji dostępnych w menu Programs...


ilustracja

...oraz jedna z zakładek menu Settings


Poza Picsel Viewer i mobilną Operą, Toshiba jako pierwszy znany mi PDA oferuje aplikację OCR z prawdziwego zdarzenia. Niestety nie miałem okazji dogłębnie przetestować ów program, ale poniżej znajdziecie trzy zrzuty ekranu, co nieco wyjaśniające. Otóż poza "skanowaniem" wizytówek, program ten pozwala rozpoznawać całe strony z tekstem - tryb Newspaper Reader.

ilustracja


ilustracja


ilustracja


Nie do końca rozumiem ideę programu Phone Dialer. Choć wygląda na to, że będzie on komunikował się z pecetowym odpowiednikiem i w ten sposób pozwalał na nawiązywanie połączeń z poziomu desktopa.

ilustracja


MWgNajwiększe wrażenie zrobiła na mnie jednak obecność koncernu MWg, który do tej pory obecny jest w Europie tylko za pośrednictwem brytyjskiego sklepu internetowego Expansys - zresztą przedstawiciel Expansys Polska siedział ramię w ramię z Panią z MWg. Dowiedziałem się, że MWg planuje wejść na Polski rynek i prowadzone są już rozmowy z dystrybutorami, którzy chcieliby podjąć bliższą współpracę w zakresie oferowania ich PDA oraz akcesoriów. Na stoisku MWg zobaczyć można było trzy urządzenia.

ilustracja

Od lewej Atom V, w środku Zinc 2 zamknięty i rozłożony, a po prawej Atom Life


Po pierwsze już leciwy, ale wciąż przebojowy XDA Atom Life, czyli najszybszy i dość dobrze wyposażony kompaktowy palmtopo-telefon z Windows Mobile na pokładzie. Posiada bowiem 624MHz CPU Intela, okienka WM 6.0 Professional, 1GB pamięci ROM, 64MB RAMu, 2.7" ekran 320x240 punktów, trójzakresowy moduł GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA, BT, WiFi, port podczerwieni, radio FM, oraz aparat 2Mpix.

ilustracja

Atom Life


ilustracja


ilustracja


ilustracja


ilustracja


ilustracja

... obok Wizarda


Poza Atomem demonstrowano również dwa nowe produkty, a mianowicie MWg Zinc II, czyli opisywany kilka dni temu na PDAclub.pl klon ETENa M810. Pod maską gościł on już okienka Windows Mobile 6.1 Professional, szybki bo 500MHz CPU Samsunga, ekran 320x240 punktów, 256MB ROMu, 64MB pamięci RAM, a także BT, WiFi, odbiornik na SiRF Star III, czterozakresowy moduł GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA, radio FM/moduł TMC oraz aparat 2Mpix. Jak na sukcesora pierwszego Zinca, tak i tutaj mamy wysuwaną z bocznej ścianki klawiaturę QWERTY. MWg Zinc 2 wejdzie do sprzedaży w maju.

ilustracja

Zinc II


ilustracja


ilustracja

Ekran tego PDA jest bardzo podobny do tego z HTC Touch - nie jest
zagłębiony w stosunku do powierzchni obudowy, ale wręcz wypukły.


ilustracja


ilustracja


ilustracja

Obok Wizarda


ilustracja


ilustracja

Klawiatura jest 3-rzędowa i na szerokość identycznych rozmiarów do tej z Wizarda
(zdjęcie nieco fałszuje faktyczny obraz - Zinc 2 jest "niżej", co widać na poniższej fotce)


ilustracja


ilustracja

Zbliżenie na okienko About w menu Settings


ilustracja

Tak wygląda ilość pamięci w Zinc II


Klawiatura na zdjęciach wygląda zupełnie nieciekawie - przynajmniej ja odebrałem takie wrażenie, gdy po raz pierwszy widziałem fotki tego PDA. W rzeczywistości nie jest jednak tak źle. Klawisze może są płaskie, umieszczonego na równi z poziomem obudowy, ale nie oznacza to, że nie da się ich namacać bez użycia wzroku. Ta niebieska ramka otaczająca każdy przycisk lekko wystaje do góry, przez co klawisze są jakby chropowate na swym obwodzie.

ilustracja


ilustracja


Dla tych którzy nie przepadają za PDA z klawiaturami QWERTY i nie kupią Atom Life, z uwagi na brak odbiornika GPS, MWg proponuje Atom V. Oferuje on okienka WM 6.0 Professional, czterozakresowy moduł GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA, 256MB pamięci ROM, 64MB RAMu, zintegrowany moduł Bluetooth, WiFi, GPS na SiRF Star III, radio FM i slot na karty microSD. Jego sercem jest 520MHz jednostka centralna Intela, a 2.8" ekran posiada rozdzielczość 320x240 punktów. Aparat natomiast dysponuje matrycą 3Mpix. Atom V trafi na rynek jeszcze w tym miesiącu.

ilustracja

MWg Atom V


ilustracja


ilustracja


ilustracja

Obok Wizarda


ilustracja

Obok Zinc II


Poza wspomnianymi firmami swe produkty z Windows Mobile pokazywała jeszcze Motorola, a dokładnie wykupiona przez nich firma Symbol. Niestety najmniej miło wspominam to stoisko, gdyż po pierwsze obsługa niezbyt miała ochotę na prowadzenie rozmowy, nie pozwolono mi nawet zrobić zdjęć urządzeniom MC50 oraz MC70, które to Panie z Symbola nawet nie raczyły wcześniej naładować. Ogólnie i tak raczej nie dowiedziałbym się nic ciekawego, szczególnie że przechodząc obok usłyszałem jak jedna z nich tłumaczyła komuś zainteresowanemu ich produktami, że tylko jeden z nich posiada dotykowy ekran. Jak zapewne dobrze wiecie, oba te urządzenia pracują pod kontrolą Windows CE lub Windows Mobile 5.0 w wersji Pocket PC.

OK. Jeśli dotrwaliście do końca tego artykułu to dla wytrwałych mam małą nagrodę. Otóż korzystając z uprzejmości firmy Expansys oraz MWg, możemy zaoferować Wam kupony zniżkowe na zakupy w owym sklepie. Po pierwsze jest to kupon na 25 euro zniżki, przy zakupie dowolnych produktów w sieci Expansys, oraz kupon na 50 euro zniżki, przy zakupie dowolnego PDA z oferty MWg. Jeśli chcecie otrzymać taki kupon, wystarczy dodać komentarz do tego artykułu i napisać który kupon Was interesuje - tylko jeden kupon dla jednej osoby. Na daną chwilę oferujemy tylko te 2 kupony. Dla tych którzy nie załapali się tym razem, mamy również dobrą wiadomość - w poniedziałek rozdamy kolejne kupony. Tylko nie zapomnijcie odwiedzić PDAclub.pl, powiedzmy w godzinach wieczornych :)

(mała poprawka, waluta na kuponach to Euro a nie Funty, jak zaznaczyliśmy wcześniej - przepraszamy za wprowadzenie w błąd)

O Serwisie

Wortal PDAclub.pl to serwis internetowy zajmujący się tematyką technologii mobilnych. U nas znajdziesz najnowsze informacje o smartfonach, tabletach, smartwatch i innych urządzeniach mobilnych pracujących zarówno pod kontrolą Apple iOS jak i Google Android czy też Windows. PDAclub.pl to także jednao z najstarszych forów internetowych, gdzie każdy użytkownik znajdzie fachową pomoc.

PDAclub POLECA


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Można dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję otrzymywanie plików cookies z serwisu pdaclub.pl. Akceptuję