Stan naładowania aku w g900

  • 130 Odpowiedzi
  • 16669 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline adam16vvv

  • 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSC t830 ==> G900 :)
  • Sprzęt: 800 x 480 Made in Japan
Stan naładowania aku w g900
« dnia: Lipiec 06, 2008, 21:22:32 »
Witam. Z tego co się orientuję to złe wskazywania naładowania akumulatorka w g900 to nie tylko mój problem. To że telefon trzema 1.5 - do 2 dni to  mi nie przeszkadza bo się przyzwyczaiłem. Problem w tym że jak źle pokazuje poziom naładowania to niewiadomo czy już ładować czy jeszcze nie. Dziś jadąc do pracy miałem 39% a jak ktoś do mnie zadzwonił to telefon padł  :mad: Fakt że to był drugi dzień od ładowania ale cicho liczyłem na to że może do wieczora pociągnie skoro pokazuje 39%. Czy jest na to sposób? Czy jakiś z programów jest w stanie odczytać poprawnie stan baterii, albo może jest już na to jakiś fix? Co radzicie? Jak wy radzicie sobie na co dzień z tym problemem? pozdrawiam!

*

Offline ja456

  • *****
  • 1248
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900 & HTC HD2
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2008, 21:30:50 »
Niestety jeszcze chyba nikt nie znalazł na to sposobu. Jeśli wiem, że będę potrzebował intensywnie Tośki to dbam, aby poziom baterii nie spadał poniżej 50%. Zauważyłem także, że bateria długo trzyma się na poziomie równym 40%, a potem to już nie wiadomo czego można się spodziewać...
Były: HP h4150, HP 114 i HP rw6815. sklejka

*

Offline adam16vvv

  • 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSC t830 ==> G900 :)
  • Sprzęt: 800 x 480 Made in Japan
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2008, 21:34:58 »
No i właśnie od wczoraj tak było, długo trzymała mi poziom 46%, że aż byłem w szoku. Rano 39% a dalej już wiecie...

*

Offline ja456

  • *****
  • 1248
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900 & HTC HD2
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2008, 21:37:10 »
spoko, po tygodniu można się przyzwyczaić  :P
Były: HP h4150, HP 114 i HP rw6815. sklejka

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2008, 23:00:38 »
Najłatwiej chyba przewidywać stan naładowania na podstawie napięcia baterii (sfałszowanego notabene) raportowanego przez system.
3,48 naładowana na full, spada szybko do 3,46 a potem dość długo trzyma do około 3,43 od 3,42 jest już w miarę szybki zjazd do .. wiadomo czego ;-)

Nowa bateria jest niesformatowana tzn mikrokontroler nie zna za bardzo objętości ogniw. Zwykle należy baterię rozładować do końca ( do odcięcia zasilania przez elektronikę baterii ) i naładować na full ( procek baterii nie zna objętości ale wie że należy ładować do około 4,2V ). Ładowanie musi odbywać się nieprzerwanie w tym sensie że nie może wystąpić ani na moment rozładowanie, bo wtedy elektronika unieważni cały proces estymacji objętości.

Też miałem problem ze wskazaniami procentowymi. Zrobiłem tak - rozładowałem wstępnie baterię telefonem   ( aż zdechł ) i dalej rozładowałem po wyjęciu diodką ( do momentu kiedy zgasła ). Włożyłem baterie do telefonu z podłączonym kablem zasilania i poczekałem aż się naładuję czyli, zgaśnie dioda czerwona fonu. Wyjąłem baterię i z uwagi na to, że była niedoładowana - napięcie 4,15V - doładowałem ją delikatnie zasilaczem stabilizowanym do pełnych 4,20 kiedy mi z kolei elektronika odcinała prąd ładowania.
I to wszystko - teraz nie ma skoków 40 -> 0. Jeszcze jak jest 30% to można spokojniee używać tośki przez dłuższy czas.



*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2008, 23:26:17 »
Czy mozna taki proces przeprowadzic z bateria uzywana od okolo miesiaca, tak zeby to zadzialalo ?

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2008, 23:47:12 »
Powinno zadziałać i na Twojej baterii.

Właściwie uczenie się swojej objętości przez baterię to ciągły proces. W miarę upływu czasu jej objętość maleje, rośnie opór wewnętrzny, co również zmniejsza objętość faktyczna. Nadmieniam, że objętość której uczy sie batria, to nie jest ładunek, który może zostać do niej wprowadzony i oddany, tylko ładunek który może zostać oddany do momentu odcięcia. Ten ostatni moment zależy także od urządzenia zasilanego z baterii.
Jeśli np podłaczymy baterię do mocniejszego odbiornika to jej faktyczna objętość zmaleje i elektronika będzie musiała sie jej nauczyć.
Może sie zdarzyć jeśli dojdzie do krańcowego rozładowania baterii  wskutek długotrwałego niedoładowywania, że dane w programie się zresetują i program estymujący nie będzie zbieżny. Ale to np może się zdarzyć jeśli ktoś trzyma baterię przez 1 rok w szafie albo i dłużej.

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 07, 2008, 01:23:56 »
Mozesz jeszcze tylko powiedziec, ktore styki, to ktore (w baterii ofc :) ) ?

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 07, 2008, 07:16:44 »
Zewnętrzne styki to zasilanie. Środkowy to linia danych do komunikacji fonik-bateria Na mojej baterii zresztą są podpisnae + i - w kółeczkach na boku baterii.
Lepiej nie dotykać środkowego styku! Licho nie śpi :)

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 07, 2008, 13:02:13 »
Do jakiego V rozladowac baterie ?

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 07, 2008, 14:56:19 »
Do zera z punktu widzenia styków baterii.
 
Faktycznie ogniwa nie będą rozładowane do zera ale to nie ma znaczenia. Kontroler baterii patrzy na V obciążonych ogniw i jeśli spadnie to odcina prąd sam. Po pewnym czasie odciążone ogniwa zwiększą potencjał i wtedy kontroler może włączyć napięcie na styki ponownie. Ale powinno wystarczyć rozładowanie do pierwszego odcięcia.
Odcięcie jest zwykle przy 2.9 a nawet 2.8 na ogniwach w zależności od chipu w baterii ale jak powiedziałem - nas to nie interesuje.

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 07, 2008, 21:00:25 »
Rozladowalem zarowka samochodowa do ok 0.6V i naladowalem do 4.18 (nastepuje odciecie ladowania przez tel?)

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 07, 2008, 21:22:12 »
Być może wystarczy. Nowoczesne baterie podobno nie wymagają rozładowania do końca - wystarczy 5%. Tyle, że przy założeniu, że zapamiętana pojemność nie za bardzo "jest z sufitu".

Ale chyba nie do końca zostałem zrozumiany - to w baterii jest ten chip który kontroluje rozładowanie i ładowanie. Telefonik pewnie też reguluje napięcie podobnie jak laptop ale bateria i tak robi swoje.
Spróbuj np. naładować ją mocnym zasilaczem przy napięciu 5V - od razu odetnie prąd ładowania i napięcie na stykach bedzie 5V ( z ładowarki, czyli zerowe obciążenie ).
Ja specjalnie rozładowywałem ją diodą bo chodzi o to, by prąd w momencie odcięcia był porównywalny z prądem pobieranym przez telefonik. Przy ładowaniu na full najpierw pozwoliłem fonikowi ładować i po wyjęciu dociągnąłem jeszcze do 4,2 podając napięcie 4,28 na bateryjkę, kiedy miała 4,16V.

Troszkę chyba ta żarówa była za duża ale spróbuj jak się bateryjka zachowuje w tośce. Może będzie lepiej.
 
Ja specjalnie się nie ceregieliłem z bateryjką - tylko raz poddałem ją takiemu cyklowi. Później pozwoliłem się jej rozładować w telefoniku ( po uprzednim naładowaniu na full) ze 4-6 razy i dziś mi zdycha przy 8% na wskaźniku dopiero. Mi już ta precyzja wystarcza

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 07, 2008, 23:06:14 »
Tzn byla to zarowka samochodowa 12V. Inntej niestety nie posiadalem pod reka ani czegos co by ją zastapilo :) I generalnie to przestala "swiecic" przy 0.26V i po pewnym czasie troche uroslo.

Takie pytanie: czy tu nie wystepuje zwarcie przy  calkowitym rozladowaniu do 0V tak jak w akku samochodowych ??
i drugie: czym ją ladujesz? czemu ladowarka sieciowa nie naladuje do 4.2V ?? czy usb dociagnie do 4.2???

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 08, 2008, 00:15:50 »
Nieźle :) Mam nadzieję że nie była to żarówa H4 :D
To, że przestała świecić/jarzyć sie nie oznacza, że przestała pobierać prąd.
Nie ma analogi do akumulatora ołowiowego - bateria lion to ogniwa + kontroler. Zawsze!!!
Dlaczego ? Ogniwo lion rozładowane do < 2,8 traci gwałtownie pojemność - ulega zniszczeniu. Przeładowane powyżej 4,3 może dodatkowo eksplodować ( na skutek metalizacji dochodzi do wewn. zwarcia ). Takie bateryjki byłyby zbyt niebezpieczne. I dlatego wkłada się procek, który patrzy by parametry pracy były w dopuszczalnym zakresie - zarówno napięcia jak i natężenia prądów rozładowania i ładowania. Jeśli przywalisz np 5v z mocnej ładowary to prąd ładowania nagle zacznie błyskawicznie rosnąć i procek szybko to zauważy i rozłączy obwód albo zmniejszy prąd przepływający przez tranzystor.

Do ładowania użyłem zasilacza stabilizowanego, w którym ustawiłem napięcie na około 2,25- 2,28. Ale bateria miała 2,15 kiedy ją tak ładowałem Dla rozładowanej baterii musiałbym użyć mniejszego napięcia by natężenie prądu ładowania nie przekroczyło ... powiedzmy 1000mA. Dlatego główna faza ładowania miała miejsce w telefonie bo tak jest wygodniej. 

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 08, 2008, 16:50:22 »
To czemu przy rozladowaniu do 0.3V nie nastapila utrata pojemnosci, przeciez to jest <2.8V... czy moze jednak nastapila ? :D

Wczoraj wieczorem ją odlaczylem, troche pogadalem. Dzis rozmawialem przez nia okolo 40min i mam 47% Battery Life xD
(uzywam XCPUScalar i ustawilem w nim predkosc procesora na ciagle 208Mhz)

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 08, 2008, 17:38:56 »
Może ta bateryjka nie odcina prądu tylko wysterowuje tranzystor tak by napięcia na ogniwach nie spadło poniżej minimalnego. Wtedy większa część napięcia odłoży się na tranzystorze a na odbiorniku pozostanią resztki. Wtedy mamy jakby obwód szeregowy tranzystor - zarówka.

Aż się zaciekawiłem bo w bateryjkach co mi wpadły w łapy było czyste odcięcie zasilania po spadku napięcia poniżej progu. Po takim odcięciu niektóre pozostawały odcięte aż do pierwszego przyłożenia napięcia ładowania a niektóre po wzroście potencjału ogniw włączały się same.

Może się oczywiście zdarzyć, że mikrokontroler skopsa sprawę bo zmiany parametrów będą zbyt szybkie ale chyba nie w Twoim przypadku. Użyłeś żarówy postojowej?

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 08, 2008, 20:42:29 »
Stop lub cofania, taka "duza banka". Przestala zarzyc dokladnie przy 0.28V, a po kilku minutach wzroslo do 0.4V. Podlaczylem ją bezposrednio do baterii za pomoca kabelkow i jednoczenie miezylem V miernikiem...

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 08, 2008, 21:53:33 »
To wieeeele za duża żarówka.
Mam takie niejasnie przeczucie, że te 0,28 to 2,8V a 0,4 to 4V Tym bardziej, że te mierniczki nie mierzą z dokładnością do 1/100V. I to by się zgadzało .... Niemal zwierasz baterię, spada potencjał ale po odłaczeniu obciążenia ogniwa podnoszą potencjał i bateria się włącza.
Nie powtarzaj lepiej tego eksperymentu. To nie jest to o co chodzi ...

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 09, 2008, 00:06:15 »
Napewno 0.28V bo przeciez nie moge miec 40V na naladowanej :)

*

Offline pawel_71

  • ****
  • 820
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Axim X50v + CF16GB + SD2GB + GPS WBT200; Toshiba G900 + 2GB microSD w koszulce mini
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 09, 2008, 00:15:51 »
Dlaczego nie, w Toshibie wszystko jest mozliwe :)

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 09, 2008, 08:26:32 »
Więc pewnie jest jak w moim poście -2 Ten ma nr 0 :)
Nie wydaje mi się żeby Toshiba ładowała do fonu powalone baterie...
Powiedz jak ta bateria Ci chodzi po tym eksperymencie z podgrzewaniem baterii :)- mam na myśli wskaźnik naładowania.

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 09, 2008, 08:40:12 »
Obecnie mam 41% i 3.77V, spada rownomiernie jak narazie :)

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 09, 2008, 08:59:26 »
Mierzyłeś napięcie miernikiem? W telefonie czy wyjąłeś baterię?
Rozumiem że jest lepiej? Daj się fonikowi teraz do końca wyładować i naładuj go na full. Przy 3,7V powinno być bliżej 50%. Nie mówię, że dokładnie ale w przybliżeniu baterie w stanie magazynowym tzn 3,7V mają około 50% objętości.

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 09, 2008, 09:58:57 »
Miernikiem wyjeta baterie. A w % to XCPUScalarem

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 09, 2008, 17:52:57 »
Czyli tak jak myślałem. Na wszelki wypadek zapytałem, bo a nuż znalazłeś programik który odczytuje prawdziwe napięcie na baterii. Wszystkie które mi wpadły w łapy zafałszowują je - chyba przez powalony sterownik baterii w tośce...
Ile % jeszcze do końca? :)

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 10, 2008, 00:01:48 »
18.45 - "0%"... padla mi toska. rano sprawdze w jakim stanie jest bateria i napisze
Ale musze przyznac, ze dosc ladnie sie zachowala, poniewaz najpierw byla informacja o niskim stanie naladowania baterii (ok. g. 16)
pozniej (ok. g. 18) info o bardzo niskim stanie baterii...

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 10, 2008, 06:20:36 »
Miernik baterii w WM 6 pokazywał 0% jak padła?  Jak nisko udało Ci się zjechać z tymi % ?
Z tego co pisałeś wynika, że już w miarę płynnie chodzą te wskazania ...

*

Offline feniks29

  • ****
  • 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sensation
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 10, 2008, 10:03:06 »
Dokladnie nie wiem przy ilu % padla, bo nie sprawdzilem ale nastapilo to pewien czas po komunikacie o bardzo niskim stanie baterii, a on sie wyswietla przy 10%.
I w dodatku po nim jeszcze troche rozmawialem :)

Obecnie ma 3.37V. Chetnie bym ją jeszcze raz tak rozladowal, zeby sie dobrze uformatowala. Opisz mi dokladnie jak mam to zrobic.

*

Offline miba

  • *****
  • 4050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Toshiba G900, doszedł x51v
Odp: Stan naładowania aku w g900
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 10, 2008, 10:41:49 »
No to już masz baterię ok  :ok: Własciwie nie ma co poprawiać - teraz sama już powinna się uczyć pojemności. Oczywiście raz na miesiąc trzeba by ją rozładować w fonie do końca po uprzednim naładowaniu na full żeby uruchomić proces.
 
Jak ja to robiłem to opisywałem w postach wcześniej. Jak coś tam jest niezrozumiałe, to powiedz co i uściślę ...