MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0

 • 87 Odpowiedzi
 • 103544 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« dnia: Styczeń 24, 2009, 17:40:35 »
WSTĘP (i słów wstępu kilka)
 

Zauważyłem tendencje do masowego powstawania tematów związanych z zakupem wszelakiej maści sprzętów, najcześciej tak owe opisy, opinie o sprzęcie były zawarte wcześniej. Słowem dalszego wstępu przybliżę dokładnie to o czym będę pisał. Otóż to będzie mini-poradnik dla osób kupujących pierwszego (bądź kolejne) PDA... Zauważyłem że takiego ogólnego poradnika jeszcze w tym dziale nie ma... No a teraz właściwa treść tematu... Oczywiście pewne sugestie, poprawki, dodanie innych modeli pda jest jak najbardziej na miejscu. Tekst właściwy poniżej

Jeśli trafiłeś do tego działu zapewne poszukujesz odpowiedniego dla siebie i swoich wymagań PDA... więc zabierz się za lekturę i do dzieła!

Mini poradnik - Spis treści:
I. Zasadnicze pytanie: z GSM czy bez GSM?
II. Kryteria wyboru
1. Jaki system?
2. Biuro
3. Internet i Wi-Fi
4. QWERTY
5. Rozrywka
6. Wielkość
7. GPS
III. Popularne modele PDA z GSM i ich główne cechy.
IV. Popularne modele PDA bez GSM i ich główne cechy.
V. Popularne modele Smartphones i ich główne cechy
VI. Urządzenia z Androidem
VII. Blackberry OS
VIII. iPhone OS
IX. Na co zwrócić uwagę gdy już trzymamy w rękach tego jedynego i wybranego PDA

I. Zasadnicze pytanie podstawowe: z GSM czy bez GSM? (powrót do spisu treści)

Zależnie od tego czy bedziesz używał PDA: prace biurowe, ogladanie zdjęć itp wykonasz na każdym PDA. Jeśli natomiast wymagasz także połączeń poprzez sieć GSM/UMTS to oczywistym jest wybór czegoś z wbudowanym modułem z gsm. Wybierając model bez modułu gsm, po za zasiegiem sieci Wi-Fi będziesz skazany na połączenie BT (Bluetooth) bądź IRDA (infra-red, podczerwień) z modemem GSM/UMTS poprzez protokół DIAL-UP (dial up networking), co oczywiście przy sporadycznym korzystaniu z dobrodziejstw internetu jest do przyjęcia. Jeśli natomiast pragniesz wykonywać dużo i często operacje na internecie poprzez protokół GSM/UMTS warto wybrać PDA z tak owym modułem.

 

Ogólne informacje o PDA bez modułu GSM znajdziesz tu:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?board=12.0

Ogólne informacje o PDA z modułem GSM znajdziesz tu:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?board=53.0
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 14:40:47 wysłana przez Beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2009, 10:47:03 »
II. Kryteria wyboru (powrót do spisu treści)

Jeśli zdecydowałeś się na użytkowanie PDA (obojętnie czy z GSM czy bez) musisz postawić sobie przed kolejnym wyborem kryteria które musi spełniać ów PDA... Najczęstszymi kryteriami jakie są wymieniane to: jaki system, biuro, internet i wi-fi, qwerty, rozrywka, wielkość, gps. Zacznijmy od najważniejszych dla większości nowych użytkowników czyli nad czym zastanowić się przed zakupem....

 

1. Jaki system? (powrót do spisu treści)

Zasadniczo dowolny pda z WM na pokładzie przyćmiewa systemowo zwykłą komórkę. Pod względem wielkości ekranu, tym że ma "coś takiego" jak dotykowy ekran, no i możliwością rozwijania systemu do własnych potrzeb. I tu przechodzimy do kwintesencji wyboru odpowiedniego systemu. Jest to kwestia sporna, zasadniczo im system wyższy tym lepszy (a przynajmniej powinien). Wiec chcąc kupić rozwojowy PDA, bierzmy do wyboru modele z możliwością wgrania/wgranym WM co najmniej 6.0. Windows mobile w wersji 2003 niestety jest systemem już dość przestarzałym, nie wszystkie aplikacje bedą na nim działały. WM 5.0 jest czesto wgrany jako standardowy system do starszych modeli PDA. Wiekszość z nich ma możliwość podniesienia systemu do wersi 6.0 albo do wersji 6.1. Pamiętajmy, im "wyższy" numerek systemu tym jest przeważnie lepiej z naszym przyszłym PDA (oczywiście jak wszędzie, są wyjatki)

Decydujący czynnik: możliwość wgrania jak najwyższej wersji systemu.

 

2. Biuro. (powrót do spisu treści)

Jako że część z użytkowników to jeszcze uczniowie którzy podobnie jak Biznesmeni i studenci, wykorzystują szeroki wachlarz aplikacji biurowych, począwszy od kalkulatora, exela, czytnika PDF a na specjalistycznych aplikacjach kończąc, które tak naprawdę każdy może mieć u siebie w PDA... Choć nie na każdym pda będa sie te aplikacje równie dobrze prezentować. z kalkulatorem tyle o ile nie ma problemów, to dochodzimy do sytuacji w której np: chcemy napisać dokument/notatko długości przypuścmy połowy strony. na PDA bez klawiatury QWERTY tak owa czynność może być męczarnią. Dlatego przewidując wykorzystanie PDA w tym celu warto przyjrzeć się modelom wyposażonym w klawiaturę QWERTY... Analogiczna sytuacja: czytamy duży Arkusz kalkulacyjny: na mniejszej rozdzielczości (320x240 - qvga) będziemy widzieć mniej niż na rozdzielczości wyższej, tzw VGA (640 x480 - vga) czy na rozdzielczości WVGA czyli rozdzielczości rozszerzonej VGA (800x480 - wvga). Zasadniczo im wiekszy ekran, tym wiecej widać oraz im wygodniejsza klawiatura sprzętowa, tym szybsze wprowadzanie tekstu. Warto też zwrócić uwagę na to czy dany PDA obsługuje Voip czyli telefonie internetową.

Decydujący czynnik: wysoka rozdzielczość ekranu + klawiatura QWERTY (opcjonalnie). warto przyjrzeć się także możliwości podłączenia zewnętrznych peryferiów przez połączenie kablem usb. taką możliwość daje nam funkcja HOST usb w PDA, która umożliwia nam przełączenie go w tryb nadrzedny oraz podłączenie kompatybilnych ze standardem USB peryferiów takich jak klawiatury, myszki, pendrive z danymi a nawet zewnętrzny dysk twardy.
<<Przydatny link ukazujący porównanie QVGA, VGA WVGA. (oraz reszty rozdzielczości nie spotykanych jeszcze w palmtopach) >>

 

3. Internet i wifi. (powrót do spisu treści)

Ten punkt to temat rzeka. Każdy mając PDA z czasem dochodzi do wniosku że chce skorzystać z internetu. Ogólnie mówiąc bardzo pobieżnie, są dwie możliwości: połączenie protokołem GSM oraz połaczenie z siecia Wi-Fi(hotspot). Dla osób zaczynających przygodę z internetem już tłumaczę oba sposoby na łaczenie się z internetem na oba sposoby.

 

a) Internet przez GSM - sprawa banalna przy PDA posiadających moduł gsm. konfigurujemy odpowiednio posiadany model i juz możemy cieszyć sie internetem zgodnie ze stawkami zawartymi w tym wątku: http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=106397.0. warto przy zakupie pda sprawdzić jakie protokoły GSM obsługuje wybrany pda, jako kryterium należy przyjąć informację, w jakim zasięgu będziemy przebywali najczęściej. jeśli to bedzie to zasięg 3G, to jak najbardziej należy postarać sie o PDA obsługujący tak ową transmisję. Natomiast jeśli sytuacja ma się inaczej i jeśli jesteś mieszkańcem miejscowości bez dostępu do sieci 3G to wybierz model obsługujący protokół EDGE, gdyż zapewnia on szybsza transmisje niż zwykłe GPRS. Kryterium: zasięg w miejscu twojego najczęstrzego przebywania.
Zestawienie cech obu protokołów: EDGE i 3G
EDGE: rozszerzenie technologi GPRS (najkrócej mówiąc - transmisji pakietowej) pozwalający na uzyskanie w większości obecnych systemów prędkości przesyłu danych teoretycznie do 236.8 kbit/s. zasięg ogólnopolski, niezależnie od sieci macierzystej. oczywiście w środku głuchego lasu nie oczekujmy EDGE
3G czyli inaczej UMTS: protokół przesyłania danych umożliwiający przesyłanie danych z prędkością do 2 mbit/s, co jest już w internecie mobilnym dość dużą prędkością. w zasadzie 3G jest technologią dostępną na coraz większej powierzchni polski, natomiast należy indywidualnie sprawdzić u operatora czy ten typ zasięgu będzie dostępny w lokalizacji w której zamierzasz korzystać z bezprzewodowego internetu. Przydaje się gdy korzysta się intensywnie z WWW na palmtopie, natomiast osobom które korzystać będą tylko z odbierania poczty lub komunikatorów wystarczy protokół EDGE.

Generalnie, palmtopy nie posiadające EDGE są tańsze.

b) Internet przez Wi-Fi - sytuacja połączenia z internetem poprzez wi-fi ma miejsce gdy znajdujesz się w ogólno dostępnym miejscu z darmowym AP (AP - Acces Point, punkt dostępowy) lub też w miejscu prywatnego AP, z szyfrowana transmisja do ktorej masz klucz. Przy wyborze PDA, ważnym kryterium jest możliwość połączenia z wiekszością wifi, kodowanymi na różne sposoby (WEP, WEP2, WEP-tsk). niektore PDA niestety nie dysponują możliwością łączenia z WEP-tsk, ze względów na ograniczenie systemowe. Przy wyborze PDA warto także przemyśleć czy potrzebne są oba standardy transmisji wi-fi, tzn 802.11b/g, czy też samo 802.11b. różnica jest najkrócej mówiąc w prędkości, dla zwykłego "usera" nie zauważalna. Częstym kryterium jest także zasięg "chwytania" wi-fi... niestety, ciężko jednoznacznie na tą chwilę mi określić, które z często polecanych PDA ma największy zasięg wi-fi...

 

4. QWERTY (powrót do spisu treści)

Klawiatura qwerty ma kilka zalet i tyle samo wad. Jeśli piszesz dużą ilość tekstów to warto zainwestować w urządzenie z klawiaturą sprzętową. Oszczędzi ci to dużo nerwów z pisaniem dłuższych tekstów na ekranie, na klawiaturze ekranowej. Ale coś za coś. Jeśli wybierzesz QWERTY to musisz liczyć sie ze znaczącym przytyciem PDA. Jeśli wykonujesz sporadycznie notatki, od czasu do czasu sms to nie warto wybierać QWERTY. Decydujący czynnik: pisanie dużej ilości tekstów (komunikatory, SMS, dokumenty)

 

5. Rozrywka (powrót do spisu treści)

Dla niektorych ważny punkt. Do rozrywki jak najbardziej przydaje się duży wyświetlacz. conajmniej 3" i rozdzielczość 640x480. by wiecej widziec. co do kwestii muzycznych - nie oszukujmy sie, PDA nigdy nie bedzie mialo jakości przeciętnej empetrójki. co do gier, programow multimedialnych - ważna jest prędkość procesora, 400 mhz to jest zasadnicze minimum do rozrywki, 64 mb ramu to podstawa, 128 jest ilością zalecaną. wtedy mozna oglądać filmy bez konwersji, większość gier działa płynnie. wyprzedzając pytania: emulator PSX jest nadal niedopracowany, płynnie działa tylko na najwyższej jakości sprzęcie (procesor 500 mhz w góre) Decydujące czynniki: duzy ekran Hi-Res, dobry procesor i ram.

 

6. Wielkość (powrót do spisu treści)

Dla niektórych głównym wymogiem będzie kompaktowy, jak najmniejszy rozmiar. Nie będzie sie liczyła klawiatura tylko wygoda noszenia. oczywiście są sprzęty, które mieszczą sie wszędzie... dla takich osób sa skierowane modele o jak najmniejszych wymiarach, tak jak htc touch (rekordzista!), touch diamond i inne. do wyboru do koloru. Decydujący czynnik: wielkość.

 

7. GPS (powrót do spisu treści)

Zasadniczo urządzenia typu PDA są na tyle wielofunkcyjne, że część z posiadaczy używa ich także jako zamiennik nawigacji PNA (PNA - czyli osobnego urządzenia, używanego w celu tylko nawigacyjnym). W związku z chęcią użycia naszego wymarzonego PDA jako nawigacji, przy zakupie musimy zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. Powinno (choć nie musi - ważne!) mieć wbudowany odbiornik GPS. pozwala to oszczędzić miejsce w samochodzie/plecaku/kieszeni. Panuje zdanie, że tego typu urządzenia są lepsze, choć na forum trwa cały czas polemika na ten temat. Jeśli wymarzony Pocket-Pc nie posiada wbudowanego odbiornika GPS, należy przejrzeć ofertę odbiorników parowanych z PDA przez protokół Bluetooth. Zaletą takiego rozwiązania jest posiadanie nawigacji w urządzeniu nie posiadającym natywnego odbiornika, minusami: dwa urządzenia = dwie baterie, czas nawigowania zawsze będzie zależny od parametrów jednej z baterii.

Drugim punktem na który trzeba zwrócić baczną uwagę to ekran - w nawigacji im większy tym lepszy. Po prostu na małym ekranie 2,8 cala wszystko jest mniejsze i słabiej to widać niż na ekranie 4"... Dodatkowym plusem urządzenia z dużym ekran byłaby wysoka rozdzielczość, choć niekoniecznie. programy nawigacyjne (punkt niżej) odpowiednio się rozciągają do ekranu więc nie jest wymagana określona rozdzielczość. zasada ekranu - jak największy do jak najbardziej komfortowego użytkowania. z nawigacją na 2,8 cala jest jak z jazdą pięciu osób w maluchu. można tylko po co? "Lepszy rydz niż nic"

Programy nawigacyjne. Na polskim rynku króluje jednak Automapa, natomiast istnieje wiele droższych/tańszych programów nawigacyjnych, o których działaniu oraz o odwiecznym pytaniu "który jest lepszy" dowiesz się z poddziału forum dotyczącego programów do nawigacji.

Ważne: jeśli posiadasz umowę lojalnościową z którymś z operatorów, przy przedłużaniu/zawieraniu umowy warto popytać o zestawy nawigacyjne, w których gratis do urządzenia z WM dostajesz pakiet nawigacyjny - program do nawigacji (najczęściej Automapa z roczną licencją), często uchwyt do samochodu oraz ładowarkę samochodową. Taki zestaw jest o tyle miły, że koszt "prezentów" jest kosztem całkiem wymiernym i po prostu część gotówki zostaje w kieszeni.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2009, 01:27:51 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2009, 10:58:05 »
III. Popularne modele PDA z GSM i ich główne cechy. (powrót do spisu treści)

Poniżej są przedstawione najpopularniejsze modele wraz z ich cechami - zanim zrobisz nowy post "co wybrać", przeczytaj listę i wybierz dwa-trzy modele, by potem już dyskutować o szczegółach i drobnych niuansach między nimi w dziale "Zakupy".

HTC Charmer

 • ekran qvga (320x240) 2,8", procesor 195 Mhz, 64 mb ram, brak klawiatury, brak 3G, brak Wifi.
 • tani, dość wiekowy już model. zasadniczo klasyczny przykład PDA z trzyletnim stażem na rynku. jeśli nie odstrasza cię brak wifi oraz klawiatury, a budżet jest ściśle ograniczony to jest jeden z tych PDA nad którym powinieneś się zastanowić.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów


HTC Magician

 • brak klawiatury, dobry procesor intel,  umiarkowana (suwak ramu) ilość ramu, ekran qvga o standardowym rozmiarze 2,8"
 • Od niedawna przeżywa drugą młodość - został ugotowany dla niego WM 6.1. Sprzęt, pomimo że już wiekowy, bije wydajnością niektóre z nowych urządzeń. Przemawia za nim jeszcze niska cena - do 200 zł spokojnie można kupić w dobrym stanie.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów


HTC Wizard

 • klawiatura qwerty, dość słaby procesor, mała ilość ramu, ekran qvga o standardowym rozmiarze 2,8"
 • na początek dobry, przystępna cena, można utrafic do 300 zł. największymi wadami są wypadający rysik, łuszcząca się farba (nie dotyczy wersji O2) i dość mało wytrzymała taśma od LCD
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC BlueAngel

 • ekran qvga (320x240) 3,5", procesor 400 Mhz (Intel), 128 mb ram, klawiatura QWERTY w układzie BlackBerry.
 • W zasadzie ten PDA na czas swojego wydania był przełomowy. 400 mhz procesor, 3,5" ekran oraz 128 mb ramu. wszystko to zapakowane w dość ladną obudowę, pomimo upływu lat (pięć lat temu został wprowadzony na rynek!) nadal pozostaje PDA o dość dobrych parametrach i wydajności. Minusy: klawiatura w trochę dziwnym układzie, no i przy tym rozmiarze ekranu tylko qvga. godny polecenia.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Hermes

 • klawiatura qwerty, dość dobry i wydajny procesor 400 mhz, nadal mała ilość ramu (64 mb), ekran qvga (320 x 240) o rozmiarze 2,8"
 • doskonały do prac biurowych, przy wydajnym procesorze atrybuty rozrywki na poziomie całkiem zadawalającym. można ustrzelić do 500zł w dobrym stanie.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
HTC Universal

 • rewelacyjna klawiatura qwerty, dobry procesor 520 mhz, niestety mała ilość ramu (64mb, z możliwością rozszerzenia do 128mb), rewelacyjny 3,7" ekran o rozdzielczości vga,  rewelacyjne opcje przegladania internetu. aktualnie można trafić już za 500 zł.
 • najwieksze wady: wielkość, czas pracy na bateri, brak HSDPA.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Artemis

 • brak klawiatury sprzetowej, procesor 201 MHz (OMAP), 64 MB ramu, ekran qvga, GPS.
 • Całkiem udany pocket pc, zaletami jego są rozmiar (dość kompaktowy) oraz wbudowany odbiornik GPS. Wadami są według niektórych osób obrotowe kółko nawigacyjne oraz trackball. Bardzo dobry pocket na początek i do nauki WM.
  Uwaga - istnieje wersja o nazwie MDA Compact III i nie posiada ona w przeciwieństwie do HTC Artemis modułu Wi-Fi.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

XDA Flame

 • ekran vga (640x480) 3,6", procesor 520 Mhz (intel), 128 mb ram, brak klawiatury, host usb.
 • rewelacyjny sprzęt, jeśli nie jest potrzebna ci klawiatura. bije wydajnościowo touch hd w każdym względzie. minusy: brak qwerty, dość duży rozmiar (w końcu to 3,6" ekranu) oraz waga (190g). dość drogi, ale warto.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Toshiba G900

 • ekran WVGA (800x480), procesor 520 Mhz (Intel), 128 mb ram, rewelacyjny, choć ciut mały ekran (3"), host usb, dość wygodna klawiatura QWERTY.
 • dobry PDA na początek, zaletą jest aktualnie niska cena na rynku (za 600 zł można kupić komplet) minusy: gabaryty, dość duża i ciężka, niemożliwy do zdjęcia metodą "chałupniczą" simlock.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Kaiser (TyTn2)

 • klawiatura qwerty, ekran qvga,  procesor 400mhz, który wystarcza do komfortowej pracy i rozrywki, całkiem pokaźna ilość ramu (128mb), GPS.
 • PDA w którym zaletą jest wbudowany odbiornik GPS oraz odchylany ekran, minusem jego rozmiary oraz tylko qvga. Po za tym standardowy pocket pc, za około 700 zł można kupić.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
HTC Diamond oraz HTC Touch Pro

 • dwa PDA o dość dobrych parametrach, procesory 528 MHz (Qualcomm) ram Diamond - 192MB, Touch Pro - 288MB, w obu przypadkach ekrany VGA (640x480), z tym że touch pro ma dodatkowo klawiature sprzętową. niewątpliwą zaletą HTC Diamond jest rozmiar, 11.5 mm grubości. Wyróżniającym elementem w Touch Pro jest 5-rzędowa klawiatura QWERTY (cyfry w osobnym rzędzie). Ogólnie udane sprzęty.
 • Ceny touch pro i akcesoriów oraz Ceny diamond i akcesoriów

 
HTC Touch HD

 • ekran WVGA (800x480), porcesor 528 Mhz (Qualcomm), 288 mb ram, brak klawiatury QWERTY, GPS.
 • rewelacyjny wyświetlacz, rewelacyjne wykonanie. wbudowany GPS. minusy: dla niektórych doskierający brak klawiatury i póki co na dzień dzisiejszy cena, dość duże wymiary..
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
HTC Venus (Xperia, SE X1)

 • klawiatura qwerty, ekran WVGA (800x480), procesor 528 Mhz (Qualcomm), 256 mb ram, klawiatura QWERTY, GPS.
 • dość dobry wyświetlacz, rewelacyjne wymiary i wykonanie, jak na PDA z QWERTY. Ogólnie bardzo udana konstrukcja, godna polecenia. minusy: specyficzna klawiatura qwerty, na dzień dzisiejszy cena.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
Samsung I780

 • ekran SQVGA (320x320), klawiatura QWERTY w układzie BlackBerry, procesor 624 Mhz (Marvell), 128 mb ram, GPS.
 • Dość ekscentryczny sprzęt, głównie ze względu na ułożenie klawiatury oraz touchpad, w układzie BB (pod ekranem), dla osób z małymi dłońmi jak znalazł, dla większości osób ciut małe guziki. dość nietypowa rozdzielczość może powodować problemy z niektórymi aplikacjami.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
Samsung I900 (Omnia)

 • ekran WQVGA (400x240) 3,2", procesor 624 Mhz (Marvell), 128 mb ram, brak klawiatury, touchpad.
 • dla jednych przełom w PDA, dla innych straszny gniot. Największymi wadami jest rysik na breloczku oraz dość niska jak na rozmiar rozdzielczość ekranu. z zalet: rewelacyjny wynik w oglądaniu filmów. ogólnie multimedialny, choć bez fajerwerków.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
Eten X800

 • ekran vga (640x480) 2,8", procesor 500 Mhz (samsung), 64 mb ram, GPS, brak qwerty, dość kompaktowy rozmiar.
 • ten model zasługuje na uwagę ze względu na dość niską cenę oraz dość dobre parametry, choć ilość ramu jest dość skromna. za nie wygórowane pieniądze otrzymujemy nowy PDA z vga, z wbudowaną nawigacją. minusy: dla niektórych dość mały ekran oraz brak qwerty.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
Eten M700

 • ekran qvga (320x240) 2,8", procesor 400 Mhz (samsung), 64 mb ram, GPS, klawiatura QWERTY, dość mały rozmiar jak na model z qwerty.
 • Niedrogi model z wbudowaną nawigacją oraz dość wydajnym procesorem, niestety minusem jest mała ilość ramu oraz nie za duża rozdzielczość ekranu. jak na pierwszy, niedrogi i nowy pda jak znalazl.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
Asus P750

 • ekran vga (640x480) 2,6", procesor 520 Mhz (intel), 64 mb ramu, GPS, klawiatura numeryczna.
 • Asus o dość niepozornym wyglądzie, kryjący w sobie kilka ciekawych funkcji, między innymi odbiornik GPS i ekran vga. rozsadny wybór dla tradycjonalistów, niechcących rozstawać sie z klawiatura numeryczną. niestety, mała ilość ramu przez co model ma małe możliwości podczas pracy z kilkoma aplikacjami. dla mniej wymagających użytkowników.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

 
Asus P552w

 • ekran qvga (320x240) 2,8", procesor 624 Mhz (Marvell), 128 mb ram, GPS. brak klawiatury.
 • Porządnie wykonany PDA, dobry procesor, dobra ilość pamięci ram. Wbudowany GPS oraz wszystkie moduły bezprzewodowe. brak klawiatury qwerty powoduje obniżenie wagi oraz rozmiaru. doskonały jako nawigacja. cenowa klasa średnia, dość nowy model. Uwaga - istnieje także model bez "w" na końcu - jest to model pozbawiony modułu wi-fi
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HP 614c

 • ekran 2,8" QVGA, 520 MHz XScale, 128MB RAM. Są przyciski numeryczne, dosyć wygodne. Dziwny pomysł z power na klawiaturce przedniej (dla nieprzywyczajonych zdziwienie). czuły ekran, niezbyt zagłębiony, starego typu (miękki), kciukiem idzie obsłużyć. dotykowe kółeczko na klawiaturze
 • Największą wadą jest qvga, niskie wsparcie, brak fajerwerków w podstawowej wersji (nie każdemu się podoba goły windows
 • Ceny urządzenia i akcesoriów


HTC Touch Pro 2 (Rhodium)

 • ekran WVGA (800x480) 3,6", procesor 528 Mhz, 288 mb ram, klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, Video-out
 • Następca modelu Touch Pro, w stosunku do pierwowzoru został powiększony ekran, konstrukcja slider umożliwia pochyloną pozycję ekranu po rozłożeniu klawiatury. Mało innowacyjny technologicznie, podzespoły praktycznie identyczne jak u poprzednika.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Touch Diamond 2 (Topaz)

 • ekran WVGA (800x480) 3,2", procesor 528 Mhz, 288 mb ram, brak klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx
 • Następca modelu Diamond, w stosunku do pierwowzoru został powiększony ekran i jego rozdzielczość. W stosunku do pierwowzoru D-Pad został zastąpiony "Paskiem powiększania". Mało innowacyjny technologicznie, pozostałe podzespoły praktycznie identyczne jak u poprzednika.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Samsung GT-B7610 (Louvre)

 • ekran AMOLED WVGA (800x480) 3,5", procesor 800 Mhz (Samsung S3C6410), 256 MB ram, klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx, 1 Gb wbudowanej pamięci
 • Długo oczekiwany model, jedyne co razi w początkowej specyfikacji to brak D-Pada, procesor jest póki co zagadką, brak dokładnych testów wydajnościowych. Cudowny ekran AMOLED - kto nie widział ten nie wie. Model jeszcze nie sprzedawany w Polsce.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Samsung GT-i8000 (OmniaII)

 • ekran AMOLED WVGA (800x480) 3,7", procesor 800 Mhz (Samsung S3C6410), 256 MB ram, brak klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx, 8/16 Gb wbudowanej pamięci (zależnie od wersji)
 • Następca SGH-I900, najwyższa półka cenowa. Podobnie jak do Gt-B7610 brak testów wydajnościowych, nie można nic powiedzieć o procesorze i jego wydajności. Bardzo dobry ekran, Z rozdzielczościa WVGA zbudowany w technologi AMOLED. Model jeszcze nie sprzedawany w Polsce.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Toshiba TG01

 • ekran 4,1" WVGA (największy obecnie na rynku), 1GHz Qualcomm Snapdragon (wg wstępnych testów również najszybszy na rynku), 256 MB RAM, 512 MB ROM. Dotykowe przyciski Home, Back i pasek Zoomu (nieobsługiwany przez większość aplikacji), brak zupełnie przycisków ze słuchawkami (bardzo niewygodne). Bardzo czuły ekran o świetnym kontraście i jakości obrazu.
 • Największym minusem póki co jest kompletnie niedopracowane i mało stabilne oprogramowanie, beznadziejna jakość rozmów i słaba bateria. Bardziej nadaje się do pracy jako PDA niż telefon.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Asus p565/Xda Zest
 • Ekran vga, 2,8”, marvell 800mhz (Xda Zest marvell 624mhz), 128mb ram, GPS, brak klawiatury.
  Rakieta wśród PDA. Bardzo wydajny przez szybki procesor, wysoka rozdzielczość ekranu oraz wbudowane praktycznie wszystkie moduły bezprzewodowej łączności to największe zalety asusa. Pda o doskonałym stosunku jakość/cena, ale bardzo trudno go zdobyć. Mała popularność przyczyniła się do skromnego wsparcia ze strony użytkowników.
 • Ceny Asus p565 - urządzenia i akcesoriów
 • Ceny Xda Zest - urządzenia i akcesoriów
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2010, 12:42:08 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2009, 11:02:55 »
IV. Popularne modele PDA bez GSM i ich główne cechy. (powrót do spisu treści)

Reasumując i przechodząc do tematu PDA bez GSM... wybór takiego palmtopa należy by kierować głównie wyborem ekranu VGA. i conajmniej 3,5" ekranu. PDA bez GSM z niższymi parametrami różnią się od PDA z GSM tylko i wyłącznie brakiem modułu GSM. Większość popularnych palmtopów bez GSM są to urządzenia dość "wiekowe" co nie zmienia ich wartości. Część z nich (ta z wbudowanym GPS) świetnie nadaje się do nawigacji. Cechą charakterystyczną palmtopów bez GSM jest także duży ich odsetek nieposiadających klawiatury. około 95% z nich nie posiada klawiatury sprzętowej. Najczęściej są to tylko D-PADy (5 kierunkowy przycisk nawigacyjny) z dodatkowymi klawiszami skrótów dedykowanymi do kalendarza/kontaktów/etc.

Łączenie "mobilne" palmtopa z internetem można uzyskać w dwojaki sposób: Internet typu Dial-Up przez BT z innym telefonem, bądź też przez w większości nowszych palmtopów Wi-Fi. nie ma z tym najmniejszego problemu, choć połączenie BT jest dość fikuśne i czasem odmawia posłuszeństwa. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czego to wina, po prostu czasem działa pięknie cały dzień a czasem rozłącza się często.

Poniżej kilka modeli dość popularnych modeli, zaczynając od tych najbardziej popularnych.


Fujitsu-Siemens Pocket LOOX N560

 • ekran vga (640x480) 3,5", procesor 624 Mhz (intel PXA270) 64 mb ram, GPS. brak klawiatury. Wi-Fi i BT
 • klasyczny pocket, dobre parametry, doskonały ekran, soczyste kolory. Możliwość Dolutowania RAMU sprawia że jest to chyba najbardziej atrakcyjny z Pocket PC bez GSM

Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 720

 • ekran vga (640x480) 3,6", procesor 520 Mhz (intel PXA272)  128 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT. Gniazdo CF
 • podobnie jak wyżej, dobre parametry, b.dobra ilość ramu, doskonały ekran, soczyste kolory charakteryzujące całą serie FS-Loox

Dell Axim X51v

 • ekran vga (640x480) 3,8", procesor 624 Mhz (intel PXA270)  64 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT. Gniazdo CF. Akcelerator graficzny
 • mimo dość niskiej ilości ram, ten pocket jest istną błyskawicą graficzną dzięki dedykowanemu akceleratorowi. jako jedyny pocket jest w stanie obsłużyć emulację PSX bez większych problemów. Jednakowoż istnieje możliwość przelutowania ramu na 128 MB co znacząco poprawia komfort pracy z tym urządzeniem

Hewlett-Packard iPAQ hx4700

 • ekran vga (640x480) 4", procesor 624 Mhz (intel PXA270)  64 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT. Gniazdo CF.
 • ekranowy gigant. dla osób które potrzebują rzeczywiście wielkiego ekranu. 4 cale robią fenomenalne wrażenie. dość szybki dzięki procesorowi Intela 624MHz

Hewlett-Packard iPAQ 214

 • ekran vga (640x480) 4", procesor 624 Mhz (intel PXA270)  128 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT. Gniazdo CF.
 • kolejny ekranowy gigant. najwyższa półka sprzętowa. jak na pocketa bez gsm bardzo drogi. Jednak wart swojej ceny. Król Pocket-PC bez GSM.

Acer N311

 • ekran vga (640x480) 3,7", procesor 400 Mhz (Samsung)  64 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT.
 • Bardzo kompaktowy Pocket PC, jest to jego główną zaletą. Grubość tylko 13 mm, co w tej klasie (VGA i ekran >3,5) jest b.dobrym wynikiem. Przeciętny procesor, z praktyki wiem że do wszystkiego wystarcza. Doskonały na kieszonkowy organizer. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy kupuje się model n311 czy n310 - różnią się parametrami. Oba mają napisane na panelu przednim N300, co jest nazwą serii. dokładny model jest wpisany na tabliczce znamionowej pod baterią.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2009, 01:28:22 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2009, 11:07:57 »
V. Popularne modele Smartphones i ich główne cechy. (powrót do spisu treści)
 - urządzenia z systemem WM Standard - bez dotykowego ekranu.

Urządzenia typu smartphone nie zastępują PDA. Mogą być substytutem gdy nie potrzebujemy ekranu dotykowe a dalej chcemy mieć dużo dostępnych zaawansowanych funkcji PIM jak i multimedialnych. Główną zaletą urządzeń typu "Smart" jest ich niska cena - nie posiadają one aż tak skomplikowanej budowy jak Pocket PC, więc od razu ich cena spada. Spadek ceny nie oznacza spadku funkcjonalności. Należy też pamiętać, że duża częśc smartphonów pracuje dużo dłużej na baterii niż odpowiednik PPC z taką samą jej pojemnością, co oczywiście przekłada się na komfort pracy. Urządzenia typu Smartphone doskonale sprawdzają się w "tandemie" jako drugi telefon, np. smartphone + PPC bez gsm lub smartphone + Netbook.

Poniżej przedstawione są najbardziej popularne modele Smartphonów. Nie zamieściłem już tu modeli "historycznych" gdyż "nowożytne modele" można kupić bardzo tanio - do 250 zł.


Samsung SGH-i600

 • Procesor 220 MHz OMAP 1710, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,3" landscape, klawiatura qwerty w układzie blackberry
 • Świetne urządzenie. Gdyby był odrobinę szybszy to byłby idealny. Rewelacyjna klawiatura, całkowicie bezawaryjny. Wydany został na to urządzenie 6.1, po którego wgraniu staje się ono najlepsze w swojej klasie w stosunku cena/możliwości. Polecę każdemu, bo za 250 zł dostajemy rewelacyjnie duży zestaw z dużą ilością akcesoriów. W tej kategorii cenowej jako jedyny ma HSDPA ze smartphonów.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Samsung SGH-i640V

 • Procesor Intel PXA270 416 MHz, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,4" Landscape, klawiatura qwerty w układzie BlackBerry Slide Out, obrotowy klawisz nawigacyjny, brak WiFi
 • Dość nietypowy model, posiada jako jedyny chyba na rynku model klawiature w układzie jednocześnie slide-out jak i Blackberry. Klawiatura komfortem zbliżona do i600. Rażą tylko dotykowe klawisze na przednim panelu - trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. Wadą (dla niektórych znaczącą) jest brak WiFi, niestety "ten typ tak ma"...
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC VOX (E650)

 • Procesor 201 MHz OMAP 850, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,4", klawiatura QWERTY. Brak 3G.
 • Trzy rzędowa klawiatura QWERTY, otwierana w drugą stronę to jedyna zaleta tego modelu. Wygląda jak ziemniak, brak HSDPA/3G skreśla tego smartphona jako urządzenie do mobilnego internetu. Jako wady należy także wymienić miernie wykonane zaślepki od miniUSB jak i od karty pamięci. Jedyne co może przemawiać na plus za tym modelem to dość niska cena - 300 zł za urządzenie w dobrym stanie. Choć i tak lepiej w tej cenie zakupić i600.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

SPV C600 (HTC Faraday)

 • Procesor 195 MHz OMAP 850, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,2", klawiatura numeryczna, brak 3G, brak WiFi
 • Zalety: Mały, poręczny smartphone( ze wszystkimi związanymi z tym zaletami). Bardzo dobra bateria (trzyma ok 4 dni), dobry wyświetlacz z ponadprzeciętną widocznością w pełnym słońcu,dobre klawisze, cena; wady: dość słaby procesor (po podkręceniu "daje radę"), delikatna obudowa (szczególnie szybka), joystick zamiast d-pada, mało pamięci wbudowanej
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Samsung SGH-i200

 • Procesor 264 MHz STMicroelectronics Nomadik STn8810, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,4", 3G/HSDPA, brak WiFi
 • Model niepozorny, wyglądający jak zwykły telefon, dość ładny i kompatkowy (tylko 11 mm grubości), posiadający system WM standard 6.1. Model tani, za 269 zł można było zakupić nowy w sklepie. Urządzenie dość wygodne w użytkowaniu, choć soft posiada niestety kilka wad. Brak WiFi nie jest tak bolesny jak w C600, gdyż i200 ma HSDPA.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC ROSE (S740)

 • Procesor 528 MHz Qualcomm MSM7225, 256 MB RAM, ekran QVGA 2,4", WiFi, HSDPA, klawiatura Qwerty.
 • Dość drogi model, jeśli nie jeden z najdroższych jeśli chodzi o urządzenia smartphone. Długo by opisywać jego zalety oraz wady, zachęcam do przeczytania sporego opisu znajdującego sie tutaj
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Excalibur (S620)

 • Procesor 201 MHz OMAP 850, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,4", WiFi, brak 3G/HSDPA, Edge
 • Model bardzo zbliżony do i600, choć niestety i tak gorszy od niego. Jednak przewyższa i600 pod jednym względem - jest to HTC więc posiada wsparcie forum XDA-Developers. Model ten można kupić za 300 zł w doskonałym stanie. Wystarczy poszukać na allegro.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Snap (S521)

 • Procesor Qualcomm MSM7225, 192 MB RAM, ekran QVGA 2,4" landscape, trackball, klawiatura qwerty w układzie BB.
 • Z zalet modelu można wymienić pełną klawiaturę i trackball, jako minus kosmiczną cenę jak na smartphone. Zaletą jeszcze jest wbudowany GPS, lecz należy traktować go jako ciekawostkę. Nic tak naprawdę innowacyjnegom, wszystko już było
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Toshiba G500

 • Procesor PXA270 312 MHz, 64 MB ram, ekran QVGA 2,3", slider z klawiaturą numeryczną.
 • Wygląda jak kartofel, ma klawiaturę numeryczną. Zaletą jest to że działa i jest tania, po wysypie z Play za 1 zł w najniższym abonamencie można ją już za 200 zł kupić na allegro. Z WM 6.1 Standard działa całkiem dobrze.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2009, 01:29:15 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2009, 11:12:52 »
VI. Android (powrót do spisu treści)

Co to jest? za: pl.wikipedia.org:

Cytuj
Android – platforma dla telefonów komórkowych oparta na systemie Linux, ogłoszona przez Google i inne firmy zrzeszone w Open Handset Alliance 5 listopada 2007[1]. Początkowo możliwe było tworzenie aplikacji jedynie w Javie, obecnie możliwe jest pisanie natywnego kodu z użyciem C/C++[

Z założenia jest to platforma charakteryzująca się koneksjami z internetem, większość elementów synchronizuje się OTA w czasie rzeczywistym co znacząco ją przyspiesza.

Sam system jest baaaardzo palcolubny, trochę z racji budowy ekranu - platforma przeznaczona na urządzenia z ekranem pojemnościowym (tak, takim jak jest w iPhone). System jest szybki, na urządzeniach z tym samym hardware działa dużo sprawniej niż WM.HTC DREAM (Era G1)

 • ekran HVGA (320x480) 3,2", procesor 528 Mhz (Qualcomm MSM7201A), 192 MB ram, klawiatura QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 3.2 Mpx
 • Pierwszy model oparty na platformie Android OS. Podzespoły nie najwyższych lotów, ale z racji innego systemu operacyjnego działa naprawdę rewelacyjnie. Sprzęt niestety nie dla każdego, rozwija skrzydła dopiero podczas działania z pakietem internetowym (500mb minimum dla komfortowego użytkowania)
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC MAGIC

 • ekran HVGA (320x480) 3,2", procesor 528 Mhz (Qualcomm MSM7201A), 192/288 MB RAM (Zależnie od wersji płyty głównej, płyta 32A ma 288 RAM, 32B ma tylko 192), brak klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 3.2 Mpx
 • Kolejny model oparty na platformie Android OS. Podzespoły 32B bardzo zbliżone do HTC DREAM a w wersji 32A do HTC HERO, ale z racji innego systemu operacyjnego działa naprawdę rewelacyjnie. Sprzęt niestety nie dla każdego, rozwija skrzydła dopiero podczas działania z pakietem internetowym (500mb minimum dla komfortowego użytkowania)
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Samsung GT-I7500 (Galaxy)

 • ekran HVGA (320x480) 3,2", procesor 528 Mhz (Qualcomm MSM7201A), 192 MB ram, brak klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx
 • Przeciwwaga dla modelu HTC Magic, w porównaniu z nim mniejsza ilość RAMU, choć Wbudowane 8GB pamięci rokuje bardzo dobrze - możliwość zrobienia SWAP ramu na pamięć w celu jego powiększenia. Model jeszcze nie sprzedawany w Polsce.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Hero

 • ekran HVGA (320x480) 3,2", procesor 528 Mhz (Qualcomm MSM7200A), 288 MB ram, brak klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx
 • Następca modelu HTC Magic, w porównaniu z wersją 32B ma większą ilość RAMU, lepszy aparat fotograficzny (5mpx) i mniejszy trackball. Pierwszy model z natywnym interfejsem HTC Sense. Model sprzedawany w Polsce jedynie w sieci Play.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Motorola Cliq (Dext)

 • ekran HVGA (320x480) 3,1", procesor 528 Mhz (Qualcomm MSM7201A), 256 MB ram, klawiatura QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx
 • Pierwszy model oparty na platformie Android OS wyprodukowany przez Motorolę. Sprzęt bardzo zbliżony parametrami do HTC DREAM, wyprzedza go złączem 3,5mm jack, pojemniejszą baterią (1420 mAh), aparatem 5 MPX oraz wbudowaną pamięcią 2 GB. Wyposażony w interfejs MOTO BLUR będący nakładką na ANDROIDA 1.6
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Motorola Milestone

 • ekran WVGA (480x854) 3,7", procesor 550 Mhz (Texas Instruments OMAP 3430), 256 MB ram, klawiatura QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx
 • Drugi model oparty na platformie Android OS wyprodukowany przez Motorolę. Miażdży parametrami wszelką konkurencję, ekran o rozdzielczości FWVGA w połączeniu z androidem 2.0.1 daje naprawdę niesamowite wrażenie. Jedyne zastrzeżenia może budzić pojemność baterii (1390 mAh) oraz zastosowanie dotykowych klawiszy na przednim panelu. W zestawie karta pamięci 8 GB - więc miejsca na "użytki" na pewno nie zabraknie. Miłym akcentem jest trial nawigacji MotoNav
 • Ceny urządzenia i akcesoriów

Samsung GT-i5700 (Galaxy Spica)

 • Ekran HVGA (320x480) 3,2”, procesor Samsung 800mhz, 256mb RAM, HSDPA, WiFi, GPS, aparat 3,2mpx z autofocus, brak klawiatury.
  Pierwsze urządzenie z androidem ze sprzętowym wsparciem dla divx/xvid. Bardzo wydajny procesor, wystarczająca ilość ram, dpad – to główne zalety tego urządzenia. Działa na androidzie 1,5 Cupcake, jest już oficjalne wydanie 2,1 Eclair dla tego modelu. Dobra bateria w porównaniu do innych androidowców. Bardzo dobry stosunek jakość/cena.
 • Cenu urządzenia i akcesoriów
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2010, 09:04:27 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 10, 2009, 11:19:16 »
VII. Blackberry OS (powrót do spisu treści)

Blackberry – jeden z najpopularniejszych systemów mobilnych na świecie, zdobywa coraz większa popularność także w Polsce. Operatorzy wprowadzają terminale także do oferty dla osób indywidualnych, co zwiększa ich dostępność, a jak wiadomo wzrost podaży obniża cenę. Czy warto zainteresować się urządzeniami blackberry i systemem, na którym działają? Oczywiście, że tak! System ten jest bardzo szybki, ergonomiczny w obsłudze. Posiada masę skrótów klawiaturowych, które są łatwe w zapamiętaniu, a znacząco polepszają szybkość dostępu do wymaganych programów i opcji. Blackberry OS jest znany także ze swojej niezawodności – jest stabilny i nie zawiesza się. System wspiera oczywiście wielozadaniowość. Kupując terminal blackberry trzeba mieć świadomość, że został stworzony głównie w celu obsługi BIS/BES. Co daje BIS? Nielimitowany transfer na http://pl.wikipedia.org/wiki/Push_e-mail]push e-mail[/url] dla dowolnych 10 kont pocztowych, nielimitowany internet w przeglądarce i programach korzystających z Internetu, dostęp do komunikatora BBMessanger, który praktycznie może zastąpić sms. To wszystko za ~25zł brutto miesięcznie w Orange i Plus. W Erze BIS jest ograniczony do maila i messangera. BES jest odmianą BISa przeznaczoną dla przedsiębiorstw.Blackberry 7290
 • Ekran 2,6 cala, 240x160, klawiatura qwerty, gprs, bluetooth 1.1,brak slotu na karty pamięci, brak aparatu.
 • Prawdziwy weteran wśród terminali blackberry. Duży rozmiar, wielka klawiatura, czytelny nawet w pełnym słońcu wyświetlacz oraz bardzo długi czas działania baterii to cechy, z których znany jest ten model. Kultowy model wśród użytkowników terminali, nie posiada klawiszy słuchawek, trackballa, obsługa za pomocą pokrętła z boku obudowy. Wciąż doskonały model dla osób szukających urządzenia tylko do dzwonienia, pisania wiadomości, praktycznie niezniszczalny.
 • najnowszy dostępny OS – 4.1
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
Blackberry 8700
 • Ekran 2,6 cala, 320x240, klawiatura qwerty, edge, bluetooth 2.0, brak slotu na karty pamięci, brak aparatu.
 • Model nowszy od 7290. Szybszy w działaniu, użytkownikowi udostępniono więcej pamięci. Obsługa odbywa się dalej za pomocą pokrętła z boku obudowy, ale dodano klawisze słuchawek do odbierania/odrzucania rozmów. Model wyposażony już w edge. Istnieje wiele modeli z dopiskiem w postaci literki, różnej w zależności od brandingu operatora. Warto zwracać na to uwagę, są też modele pochodzące z USA, nie działające u polskich operatorów.
 • najnowszy dostępny OS – 4.5
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
Blackberry 83XX Curve
 • Ekran 2,4 cala, 320x240, klawiatura qwerty, edge, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci microsd, jack 3,5mm, aparat 2mpx.
 • Model mniejszy rozmiarami od swoich poprzedników, nowocześniejszy. Zmieniono sposób obsługi urządzenia – wprowadzono trackball, który na długi czas stał się standardem i znakiem szczególnym terminali blackberry. Wyposażony w aparat fotograficzny, obsługujący karty pamięci, stał się bardziej przyjazny dla większej liczby odbiorców. Jest nie tylko bardzo dobrym urządzeniem spełniającym funkcje przede wszystkim biurowe, teraz wspiera także multimedia. Na rynku dostępne są modele: 8300, 8310, 8320, 8330. Wygląd poszczególnych terminali jest praktycznie taki sam, ale różnice między nimi są dość znaczne, 8300 nie ma modułu wifi i gps, 8310 ma wbudowany moduł gps, 8320 ma wbudowany moduł wifi, 8330 jest przeznaczony na rynek amerykański, wspierający tamtejsze standardy łączności CDMA.
 • najnowszy dostępny OS – 4.5
 • Ceny urządzeń i akcesoriów bb 8300
 • Ceny urządzeń i akcesoriów bb 8310
 • Ceny urządzeń i akcesoriów bb 8320
Blackberry 88XX
 • Ekran 2,4 cala, 320x240, klawiatura qwerty, edge, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci microsd, jack 3,5mm, brak aparatu.
 • Duchowy protoplasta serii bold. O ile seria curve wydaje się skłaniać ku multimediom, o tyle 88XX jest typowo biznesowym modelem. Doskonały wygląd, świetna klawiatura – inna niż w serii curve, bez odstępów między klawiszami, ale same klawisze są większe, przez co pisze się znacznie łatwiej, przyjemniej, metalowe wstawki, duże logo blackberry na plecach, będące jednocześnie osłoną dla karty pamięci. Bardzo dobra jakość wykonania, której obaz psuje nieco rysująca się obudowa z tyłu urządzenia, metalowe wstawki, duża waga terminala. Obsługa terminala odbywa się za pomocą trackballa. Na rynek wypuszczono modele 8800, 8820 oraz 8830 World Edition. 8800 posiada wbudowany moduł gps, brakuje wifi, 8820 posiada zarówno gps jak i wifi, 8830 jest przeznaczony na rynek amerykański.
 • najnowszy dostępny OS – 4.5
 • Ceny urządzeń i akcesoriów bb 8800
 • Ceny urządzeń i akcesoriów bb 8820
Blackberry 9000 Bold
 • Ekran 2,6 cala, 480x320, klawiatura qwerty, 3g, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci microsd, jack 3,5mm, aparat 2mpx, wifi, gps.
 • Dla wielu ideał. Duży ekran o wysokiej rozdzielczości, doskonała jakość dźwięku wydobywająca się z głośników. Najlepsza klawiatura qwerty w układzie pod ekranem jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Pierwszy model ze stajni RIM z obsługą 3g. Wifi a/b/g oraz wbudowany moduł gps dokonują obrazu urządzenia kompletnego. Powalająca szybkość działania, pierwszy model, który wyposażono w OS 5.0. Charakterystyczna klapka od baterii, fakturą przypominającą skórę i niestety wycierająca się ramka psująca obraz ideału. Użytkownicy skarżą się też na zacinający się mechanizm trackballa, wymagający czyszczenia. Model flagowy kanadyjskiego producenta. Obiekt kultu, niemal tak samo jak 7290. Wciąż w mojej osobistej opinii najlepszy wyprodukowany model Blackberry.
 • najnowszy dostępny OS – 5.0
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
Blackberry 8900 Javelin
 • ekran 2,4 cala, 480x360, klawiatura qwerty, edge, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci microsd, jack 3,5mm, aparat 3,2mpx z autofocus, wifi, gps.
 • Następca 83XX Curve. Lepszy wyświetlacz, szybszy procesor, więcej pamięci. Alternatywa dla modelu 9000 bold, jeżeli ceni się mniejsze rozmiary, lepszy aparat fotograficzny, wsparcie dla divx (tak, działają filmy bez kompresji), a nie ma potrzeby korzystania z 3g. Posiada komplet modułów – wifi, gps. Klawiatura standardowa dla serii curve z odstępami między klawiszami.
 • najnowszy dostępny OS – 5.0
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
Blackberry 8520 Gemini
 • Ekran 2,4 cala, 320x240, klawiatura qwerty, edge, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci microsd, jack 3,5mm, aparat 2mpx, wifi
 • Uboższa, tańsza wersja 8900, posiadająca jednak nowe rozwiązania. Gorszy niż w przypadku javelina ekran – rozdzielczość qvga, brak modułu gps ale w zamian trackpad zamiast trackballa, przyciski play/mute, next, prev na górze obudowy do przełączania utworów w odtwarzaczu. Niewątpliwym atutem tego modelu jest jego szybkość działania, posiada praktycznie takie same podzespoły jak 8900. Gemini jest pierwszym modelem blackberry wyposażonym w trackpad – rewolucji w RIM stało się za dość. Rozwiązanie to, czy się komuś podoba, czy nie, stało się nowym standardem dla kanadyjskiego producenta. Z jednej strony koniec problemów z zacinaniem się kulki i bardzo wygodne nawigowanie, z drugiej głosy użytkowników, że precyzja działania jest mniejsza niż w przypadku trackballa. Osobiście uważam, że zastąpienie trackballa trackpadem jest krokiem na przód. 8520 jest modelem nisko budżetowym, widać to szczególnie po materiałach użytych do budowy tego modelu. Niby po bokach jest guma dająca pewność uchwytu, ale plastikowa ramka oraz pokrywa baterii, rysująca się praktycznie samoistnie, zdradzają fakt projektowania terminala przez księgowych. Boli także brak 3g, co w obecnych czasach jest dostępne w praktycznie każdym modelu konkurencji, nawet w telefonach bez systemu operacyjnego. 8520 jest dobrą alternatywą dla osób młodych, korzystających z multimediów (model ten także odtwarza płynnie filmy bez kompresji) oraz obsługi wiadomości, bez konieczności korzystania z wbudowanego modułu gps.
 • najnowszy dostępny OS – 5.0
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
Blackberry 9700 Bold
 • Ekran 2,4 cala, 480x360, klawiatura qwerty, 3g, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci microsd, jack 3,5mm, aparat 3,2mpx, wifi, gps.
 • Nowy flagowiec RIM, następca nieśmiertelnego blackberry 9000. Połączenie cech pierwszego bolda z 8900. Rozmiar i aparat jak w 8900, klawiatura bolkowska, obsługa 3g no i już trackpad zamiast trackballa. Mniejszy niż w 9000 ekran, mniejsza klawiatura, mniejszy rozmiar terminala, to powody, dla których część osób nie przechodzi na nowego bolda. Inni witają takie zmiany z zachwytem, uważając 9700 za mistrzostwo świata. Niewątpliwie jest to model bardzo udany, najszybszy oraz działający dłużej na baterii od swojego poprzednika.
 • najnowszy dostępny OS – 5.0
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
Blackberry 9500 Storm
 • Ekran dotykowy 3,25 cala, 360x480, brak klawiatury, 3g, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci microsd, jack 3,5mm, aparat 3,2mpx, gps.
 • Pierwszy model blackberry z dotykowym ekranem. Ekran dotykowy bardzo czuły, pisanie czy zatwierdzanie opcji odbywa się jednak inaczej niż na typowej klawiaturze ekranowej. Ekran należy wcisnąć, czuć wyraźny klik. Pojawienie się Storma było szokiem dla użytkowników blackberry. Brak fizycznej klawiatury, duży dotykowy ekran, inna obsługa systemu, dużo osób było sceptycznie nastawiona do tego modelu. Jako że jest to pierwszy tego typu model, nie zabrakło w nim wad. Pisząc na klawiaturze ekranowej, niemożliwe jest wciśnięcie kombinacji np. alt+a. Brakuje wifi, ale nie oszukujmy się – czy ktoś posiadający BIS uzna to za wielką wadę? Mimo wszystko, jest to całkiem udany model, na którym nie brakuje gier, bardzo dobry pod względem multimediów, a także z racji dotykowego ekranu i szybkiej transmisji danych – idealny do internetu.
 • najnowszy dostępny OS – 5.0.
 • Ceny urządzenia i akcesoriów
Blackberry 9520 Storm 2
 • Ekran dotykowy 3,25 cala, 360x480, brak klawiatury, 3g, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci microsd, jack 3,5mm, aparat 3,2mpx, 3g, gps, wifi.
 • Następca 9500 Storm. Terminal ten nie jest rewolucją, bardziej ewolucją pierwszego storma. Ulepszono znacznie ekran dotykowy, teraz można bez problemu wcisnąć kombinację dwóch klawiszy. Dodano moduł wifi, ogólnie Storm 2 jest bardziej dopracowanym modelem i jeżeli cena nie ma większego znaczenia, naprawdę warto kupić właśnie ten model. Na rynku istnieje jeszcze model 9530 – przeznaczony na rynek amerykański.
 • najnowszy dostępny OS – 5.0.
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=1488&c=rim_blackberry_7100g]Blackberry 710X[/url]
 • Ekran 2,4 cala, 240x260, klawiatura qwerty suretype, gprs, bluetooth 1.1, brak slotu na karty pamięci, brak aparatu
 • Blackberry są kojarzone głównie z pełną klawiaturą qwerty pod ekranem. Tak się składa, że RIM ma w swojej ofercie także modele z klawiaturą typu suretype – dwie litery na jednym klawiszu. Dzięki temu terminal jest węższy, przypomina bardziej zwykły telefon komórkowy, tyle że zachowuje swoje możliwości. Model już stary, ubogi w funkcje w porównaniu do obecnych terminali, jednak wciąż dobry dla osób potrzebujących łatwego dostępu do poczty e-mail, przy zachowaniu mniejszych rozmiarów urządzenia niż w przypadku modeli z pełną klawiaturą. Obsługa jak w przypadku 7290 czy 8700 odbywa się za pomocą pokrętła z boku obudowy. Na rynku pojawiła się cała gama urządzeń, z nazwą literową, oznaczającą branding operatora. Z racji wieku i niższej popularności, modele prawie niedostępne obecnie na wolnym rynku.
 • najnowszy dostępny OS – 4.1.
 • Ceny urządzeń i akcesoriów.
Blackberry 7130
 • Ekran 2,3 cala, 240x260, klawiatura qwerty suretype, edge, bluetooth 2.0, brak slotu na karty pamięci, brak aparatu
 • Nowocześniejszy 7100, z szybszym procesorem, zwiększoną pamięcią, w mniejszej obudowie. Model ten nie obsługuje kart rozszerzających pamięć, nie ma aparatu fotograficznego. Podobnie jak w przypadku poprzednika, model był brandowany przez operatorów. Model o bardzo malej dostępności.
 • najnowszy dostępny OS – 4.2
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
Blackberry 81XX Pearl
 • Ekran 2,2 cala, 240x260, klawiatura qwerty suretype, edge, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci, aparat 1,3mpx.
 • Prawdziwy następca 7100, w którym zaszły duże zmiany. Przede wszystkim jest już trackpad, rozmiary samego urządzenia są bardziej kompaktowe. Pamięć można rozszerzyć kartami microsd, jest już aparat fotograficzny. Bardzo dobry model dla osób preferujących smukły kształt urządzenia i mniejszą klawiaturę, zamiast pełnoprawnej qwerty. Model 8100 jest goły i wesoły, 8110 ma wbudowany moduł gps, 8120 ma wifi, 8130 jest przeznaczony na rynek amerykański.
 • najnowszy dostępny OS – 4.5
 • Ceny urządzeń i akcesoriów bb 8100
 • Ceny urządzeń i akcesoriów bb 8110
 • Ceny urządzeń i akcesoriów bb 8120
Blackberry 8220 Pearl Flip
 • Ekran 2,6 cala, 240x320, klawiatura qwerty suretype, edge, bluetooth 2.0, slot na karty pamięci, aparat 2,0mpx.
 • Blackberry z klapką? Proszę bardzo. Wariacja na temat modelu 8100, w innej obudowie, z większym ekranem, nowszym OS oraz z jego zaletami i wadami. Prawdziwy biały kruk.
 • najnowszy dostępny OS – 4.6
 • Ceny urządzeń i akcesoriów
By notosiup - dziękuję :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 14:44:47 wysłana przez Beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2009, 11:28:59 »
VIII. iPhone OS (powrót do spisu treści)

Примечание!

nie miałem nigdy ajfona, niewiem co napisać w tym podpunkcie. proszę o sugestie :)
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2009, 01:40:06 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 11, 2009, 12:33:49 »
IX. Na co zwrócić uwagę gdy już trzymamy w rękach tego jedynego i wybranego PDA? (powrót do spisu treści)

Gdy mamy już upatrzony model, wybrany z pośród wielu, warto sprawdzić jego stan techniczny. tzn między innymi sprawdzić kilkanaście rzeczy, miedzy innymi: stan ekranu, czy nie ma znaczących rys i czy "dotyk" działa na całej szerokości ekranu, stan obudowy, czy nie nosi wyraźnego zmęczenia długim i ciężkim traktowaniem, stan (jeśli to jest slider) mechanizmu rozsuwającego klawiaturę, sprawność guzików, głośnika do rozmów i głównego, mikrofonu, wibracji etc... i oczywiście stan legalności: pudełko ze zgodnym IMEI oraz dowód zakupu. Dokładne i szczegółowe informacje zawarte są w tym wątku >> kliknij tu <<, w poście o numerze 2. Doszedłem do wniosku że nie warto wklejać i powielać czegoś co zostało dobrze napisane. W celu szczegółowej porady i listy rzeczy na które zwrócić uwagę gdy już widzimy i mamy w ręku PDA, zapraszam do powyższego wątku.Osoby które już wiedzą "co chcą", jakie ma mieć parametry ich nowy PDA, zapraszam na portal Pdadb.net, na podstronę z "wybierarką" (brak lepszego słowa << do poprawki) palmtopów o określonych przez przyszłego użytkownika parametrach. bezpośredni link do tej strony znajduje się tutaj

co do reszty. to będę sukcesywnie dopisywał następne popularne PDA, z resztą liczę na waszą pomoc koledzy i koleżanki klubowicze. nie wiem czy przyda się taki temat, natomiast włozyłem w to trochę wysiłku i wolałbym jaki kolwiek komentarz z waszej strony. oczywiście jeśli temat się przyjmie, będę sukcesywnie go rozwijał :)  

pozdrawiam :)


 
Lista zmian:
 <edit 26.01.2009: poprawiono błędy literówki i ortograficzne, dodano wpis do "biuro" o hoście usb>
 <edit 13.02.2009: dodano spis treści, punkt "na co zwrócić uwagę przy zakupie, zmieniono trochę szatę graficzną>
 <edit 17.02.2009: dodano porównanie i przedstawienie tech. UMTS i EDGE, dodano kilka URL>
 <edit 15.03.2009: dodano tekst w części GPS>
 <edit 30.03.2009: dodano kilka modeli w części PDA bez GSM>
 <edit 27.07.2009: dodano 7 nowych urządzeń w części PDA z GSM>
 <edit 07.08.2009: dodano obrazki-miniaturki oraz linki do allegro do określonych urządzeń oraz powiększane obrazki>
 <edit 10.09.2009: powstaje poradnik v2.0 i powstaje pod-post dla WM standard i w ogóle nowości>
 <edit 27.10.2009: w końcu: dodano prawidłowo działający spis treści>

do zrobienia:
- jakaś sensowna segregacja i spis treści
- pod-posty dotyczące iPhone&S60v5 (brak czasu...)

zastrzegam iż nie zezwalam na kopiowanie całości ani części tekstu mojego autorstwa.
jest on wynikiem tylko i wyłącznie mojej pracy intelektualnej więc stanowi moją własność.


Jeśli chcesz umieścić ten poradnik na swojej stronie lub masz jakiekolwiek sugestie/pytania - Skontaktuj się ze mną!Komentarze ze starego wątku znajdują się tutaj.
Nowe proszę o umieszczanie tutaj.

Dziękuję :)
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2009, 01:35:48 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline vonski

 • a.k.a. borubar
 • *****
 • 7226
 • Płeć: Mężczyzna
 • Free bootloaders!
 • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 11, 2009, 12:52:05 »
Rewelacyjny poradnik  :ok:
Z mojej strony wnioskuję o dodanie do zestawienia urządzeń Tośki Tg01, która w przeciwieństwie do ostatnich Samsungów jest już do kupienia.

# ekran 4,1" WVGA (największy obecnie na rynku), 1GHz Qualcomm Snapdragon (wg wstępnych testów również najszybszy na rynku), 256 MB RAM, 512 MB ROM. Dotykowe przyciski Home, Back i pasek Zoomu (nieobsługiwany przez większość aplikacji), brak zupełnie przycisków ze słuchawkami (bardzo niewygodne). Bardzo czuły i ekran o świetnym kontraście i jakości obrazu.
# Największym minusem póki co jest kompletnie niedopracowane i mało stabilne oprogramowanie, beznadziejna jakość rozmów i słaba bateria. Bardziej nadaje się do pracy jako PDA niż telefon.

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 11, 2009, 12:57:55 »
mówisz - masz :)

o takiego dokładnie typu sugestie mi chodzi :ok:
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline robbo2k

 • **
 • 112
  • Blog o Telefonii komórkowej
 • Sprzęt: Era G1, KA08, Samsung i600, ipod touch
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 11, 2009, 14:33:55 »
Proponuje pogrupowac te telefony dotykowe na wersje z klawiatura i bez oraz rozmieścić w kolejności  ukazywanie sie na rynku.

Przyklad zobacz jak sa rozrzucone Magican-Charmer-Artemis  od sasa do lasa z Kaiserem i Wizardem w srodku.
 Przydałby się tez rok "premiery w krotkim opisie.REGULAMIN !! masz zgodę ?

*

Offline kotopies

 • ***
 • 422
 • Płeć: Mężczyzna
 • Sprzęt: Xperia T
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2009, 16:02:04 »
merytorycznie: świetny poradnik, praktycznie z każdą tezą się zgadzam.

natomiast rzeczywiście pogrupowałbym sprzęty w jakiś logiczny ciąg.
imho kryterium producenta jest mało istotne.

najważniejsze: data premiery (by odróżnić zabytki od nowości) oraz cena.

ja bym je ułożył od najstarszych do najnowszych a w drugiej kolejności od najtańszych do najdroższych. oczywiście idealnie by się nie dało, ale jakiś logiczny ciąg by powstał.

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2009, 16:31:57 »
ogranicza mnie silnik forum, nie da się mieć wszystkiego na raz.
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline yo

 • ****
 • 971
 • Sprzęt: fajny Leo, galaxy tab p1000
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2009, 16:56:26 »
no to musisz się na coś zdecydować.
wg mnie kryterium daty jest istotne
dlatego proponuję posegregować chronologicznie (w ramach kategorii os), a w opisie wskazać czy jest klawiatura i orientacyjna cena (link do allegro to dobry pomysł)
end of fear
yo is here

*

Offline vonski

 • a.k.a. borubar
 • *****
 • 7226
 • Płeć: Mężczyzna
 • Free bootloaders!
 • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 11, 2009, 17:52:58 »
Tylko, że ceny się ciągle zmieniają, a aukcje allegro znikają w 3 miesiące...

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 11, 2009, 17:55:03 »
dlatego jest link przy każdym urządzeniu do wyszukiwarki allegro z odpowiednimi tagami...
kupa roboty jes z datą wprowadzenie go do sprzedaży, uwierzcie mi, nie chcecie widzieć kodowania tych postów :E
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline vonski

 • a.k.a. borubar
 • *****
 • 7226
 • Płeć: Mężczyzna
 • Free bootloaders!
 • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 11, 2009, 17:59:25 »
Na gsmarena.com masz przy każdym sprzęcie datę wpuszczenia na rynek. Tylko, że tam nie ma sprzętu bez gsm...

*

Offline kotopies

 • ***
 • 422
 • Płeć: Mężczyzna
 • Sprzęt: Xperia T
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 11, 2009, 18:08:48 »
moim zdaniem nie musi być jakoś super dokładnie. wystarczy, by sprzęty wydane w jednym roku były obok siebie, bo rok dla PDA to już znaczny szmat czasu. do 2006 to już historia, 2007 sprzety stare, 2008 "normalne" a 2009 nowe...  a w obrębie każdego roku ułożyłbym je od najtańszego do najdroższego, też bez jakichś super sztywnych założeń, czysto orientacyjnie.

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 11, 2009, 18:18:33 »
Kotopies: jak ulozysz taka liste z tych modeli to nie widze problemu by poprzeklejac i wyedytowac posty :ok:
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline robbo2k

 • **
 • 112
  • Blog o Telefonii komórkowej
 • Sprzęt: Era G1, KA08, Samsung i600, ipod touch
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 12, 2009, 09:34:04 »
Beju musisz przy Androidzie uzgodnic wersje. Podajesz RAM sprzetowy czy systemowy ktory jest mniejszy o 96MB. Wtedy Dream i Galaxy maja 192/96 a Magic i Hero 288/196 poza Magiciem Vodafone ktora ma 192/96
REGULAMIN !! masz zgodę ?

*

Offline vonski

 • a.k.a. borubar
 • *****
 • 7226
 • Płeć: Mężczyzna
 • Free bootloaders!
 • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 12, 2009, 12:03:05 »
RAM to RAM. Kość pamięci i tyle. Fizyczna od producenta. A ile zostaje w rzeczywistości to przecież zależy od softu.

*

Offline JaJuzWiemKto

 • *
 • 55
 • Sprzęt: Toshiba G900
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 14, 2009, 19:01:38 »
W toshibie g500 złe info o CPU jest

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 14, 2009, 19:07:47 »
W toshibie g500 złe info o CPU jest

w parametrach wykładnikiem jest PDADB.NET, wiem że różne źródła podają też np 416 MHz.
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline JaJuzWiemKto

 • *
 • 55
 • Sprzęt: Toshiba G900
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 14, 2009, 19:33:44 »
i w g500 jest 416MHz - wiem bo miałem:)

*

Offline globalbus

 • Ekspert PDA
 • ******
 • 6139
 • Płeć: Mężczyzna
 • Power User // ROM Developer
 • Sprzęt: N900
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 14, 2009, 19:37:50 »
Beju musisz przy Androidzie uzgodnic wersje. Podajesz RAM sprzetowy czy systemowy ktory jest mniejszy o 96MB. Wtedy Dream i Galaxy maja 192/96 a Magic i Hero 288/196 poza Magiciem Vodafone ktora ma 192/96
Trochę htc nagina rzeczywistość z RAMem, bo uwzględnia też ten, który kernel głównego OS nigdy na oczy nie zobaczy. Na Asusach z nowej serii 25MB RAM leci na zintegrowany układ radio.
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline Pieka

 • *****
 • 1024
 • Płeć: Mężczyzna
 • Fusionowy Anihilator
  • Polski Oficjalny Support PHP-Fusion
 • Sprzęt: iPhone 4S
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 14, 2009, 20:01:54 »
Magic i Hero maja identyczna ilosc RAM-u (288). Nie bralbym pod uwage Magica Vodafone, chocby dlatego, ze wystepuje u nas niejako goscinnie.
Jestem jaki jestem :)

*

Offline beju

 • Android Singularity
 • ******
 • 7093
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 14, 2009, 20:05:14 »
i w g500 jest 416MHz - wiem bo miałem:)

też miałem. ale przyjąłem zasadę że trzymam się sztywno danych z pdadb.net - zgłoś do nich błąd, aktualizują, poprawię.
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline kotopies

 • ***
 • 422
 • Płeć: Mężczyzna
 • Sprzęt: Xperia T
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 15, 2009, 02:33:04 »
Kotopies: jak ulozysz taka liste z tych modeli to nie widze problemu by poprzeklejac i wyedytowac posty :ok:

hehe, ja to widzę tak:

HTC Charmer
HTC Magician
HTC Wizard
HTC BlueAngel
HTC Hermes
HTC Universal
HTC Artemis
XDA Flame
Toshiba G900
HTC Kaiser (TyTn2)
Eten X800
Eten M700
Asus P552w
Asus P750
HP 614c
Samsung I780
Samsung I900 (Omnia)
HTC Diamond oraz HTC Touch Pro
HTC Venus (Xperia, SE X1)
HTC Touch HD
HTC Touch Pro 2 (Rhodium)
HTC Touch Diamond 2 (Topaz)
Samsung GT-B7610 (Louvre)
Samsung GT-i8000 (OmniaII)
Toshiba TG01

reszta jest albo dobrze (android  :proud:) albo się nie znam (bez gsm)

*

Offline robbo2k

 • **
 • 112
  • Blog o Telefonii komórkowej
 • Sprzęt: Era G1, KA08, Samsung i600, ipod touch
Odp: MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 15, 2009, 05:53:56 »
A ta kolejnosc to z z czapki ?

Wallaby 2002 Himalaya 2003 blue angel 2004 i tutaj trzeba napisac iz w roku 2005 nastapil podzial w HtC na trzy segmenty a mianowicie touch. keybord i pro. Jesli idzie o dotykowce

Magican 2005 . chamer 2006 prophet 2006 .artemis 2007.diamond 2008 diamond2 2009

Jesli idzie o keybordowce to Wizard 2005 hermes 2006 kaiser 2007. touch pro 2008 touch pro2 2009

Daty czasami nie oddaja roku premiery ale generacyjnie sa wlasnie osadzone w tym okresie.

jesli idzie o pro to chyba universal a potem touch hd i leo.

Trzeba tez wspomniej o nowej lini Touch low-entry z cala gama Touch, touch 3g. touch dual. touch2.

Androidy osobno.
REGULAMIN !! masz zgodę ?