II. Kryteria wyboru (powrót do spisu treści)Jeśli zdecydowałeś się na użytkowanie PDA (obojętnie czy z GSM czy bez) musisz postawić sobie przed kolejnym wyborem kryteria które musi spełniać ów PDA... Najczęstszymi kryteriami jakie są wymieniane to: jaki system, biuro, internet i
wi-fi, qwerty, rozrywka, wielkość, gps. Zacznijmy od najważniejszych dla większości nowych użytkowników czyli nad czym zastanowić się przed zakupem....
1. Jaki system? (powrót do spisu treści)Zasadniczo dowolny pda z WM na pokładzie przyćmiewa systemowo zwykłą komórkę. Pod względem wielkości ekranu, tym że ma "coś takiego" jak dotykowy ekran, no i możliwością rozwijania systemu do własnych potrzeb. I tu przechodzimy do kwintesencji wyboru odpowiedniego systemu. Jest to kwestia sporna, zasadniczo im system wyższy tym lepszy (a przynajmniej powinien). Wiec chcąc kupić rozwojowy PDA, bierzmy do wyboru modele z możliwością wgrania/wgranym WM co najmniej 6.0. Windows mobile w wersji 2003 niestety jest systemem już dość przestarzałym, nie wszystkie aplikacje bedą na nim działały. WM 5.0 jest czesto wgrany jako standardowy system do starszych modeli PDA. Wiekszość z nich ma możliwość podniesienia systemu do wersi 6.0 albo do wersji 6.1. Pamiętajmy, im "wyższy" numerek systemu tym jest przeważnie lepiej z naszym przyszłym PDA (oczywiście jak wszędzie, są wyjatki)
Decydujący czynnik: możliwość wgrania jak najwyższej wersji systemu.
2. Biuro. (powrót do spisu treści)Jako że część z użytkowników to jeszcze uczniowie którzy podobnie jak Biznesmeni i studenci, wykorzystują szeroki wachlarz aplikacji biurowych, począwszy od kalkulatora, exela, czytnika PDF a na specjalistycznych aplikacjach kończąc, które tak naprawdę każdy może mieć u siebie w PDA... Choć nie na każdym pda będa sie te aplikacje równie dobrze prezentować. z kalkulatorem tyle o ile nie ma problemów, to dochodzimy do sytuacji w której np: chcemy napisać dokument/notatko długości przypuścmy połowy strony. na PDA bez klawiatury QWERTY tak owa czynność może być męczarnią. Dlatego przewidując wykorzystanie PDA w tym celu warto przyjrzeć się modelom wyposażonym w klawiaturę QWERTY... Analogiczna sytuacja: czytamy duży Arkusz kalkulacyjny: na mniejszej rozdzielczości (320x240 - qvga) będziemy widzieć mniej niż na rozdzielczości wyższej, tzw VGA (640 x480 - vga) czy na rozdzielczości WVGA czyli rozdzielczości rozszerzonej VGA (800x480 - wvga). Zasadniczo im wiekszy ekran, tym wiecej widać oraz im wygodniejsza klawiatura sprzętowa, tym szybsze wprowadzanie tekstu. Warto też zwrócić uwagę na to czy dany PDA obsługuje
Voip czyli telefonie internetową.
Decydujący czynnik: wysoka rozdzielczość ekranu + klawiatura QWERTY (opcjonalnie). warto przyjrzeć się także możliwości podłączenia zewnętrznych peryferiów przez połączenie kablem usb. taką możliwość daje nam funkcja HOST usb w PDA, która umożliwia nam przełączenie go w tryb nadrzedny oraz podłączenie kompatybilnych ze standardem USB peryferiów takich jak klawiatury, myszki, pendrive z danymi a nawet zewnętrzny dysk twardy.
<<Przydatny link ukazujący porównanie QVGA, VGA WVGA. (oraz reszty rozdzielczości nie spotykanych jeszcze w palmtopach) >> 3. Internet i wifi. (powrót do spisu treści)Ten punkt to temat rzeka. Każdy mając PDA z czasem dochodzi do wniosku że chce skorzystać z internetu. Ogólnie mówiąc bardzo pobieżnie, są dwie możliwości: połączenie protokołem GSM oraz połaczenie z siecia Wi-Fi(hotspot). Dla osób zaczynających przygodę z internetem już tłumaczę oba sposoby na łaczenie się z internetem na oba sposoby.
a) Internet przez GSM - sprawa banalna przy PDA posiadających moduł gsm. konfigurujemy odpowiednio posiadany model i juz możemy cieszyć sie internetem zgodnie ze stawkami zawartymi w tym wątku:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=106397.0. warto przy zakupie pda sprawdzić jakie protokoły GSM obsługuje wybrany pda, jako kryterium należy przyjąć informację, w jakim zasięgu będziemy przebywali najczęściej. jeśli to bedzie to zasięg 3G, to jak najbardziej należy postarać sie o PDA obsługujący tak ową transmisję. Natomiast jeśli sytuacja ma się inaczej i jeśli jesteś mieszkańcem miejscowości bez dostępu do sieci 3G to wybierz model obsługujący protokół EDGE, gdyż zapewnia on szybsza transmisje niż zwykłe GPRS. Kryterium: zasięg w miejscu twojego najczęstrzego przebywania.
Zestawienie cech obu protokołów: EDGE i 3G
EDGE: rozszerzenie technologi GPRS (najkrócej mówiąc - transmisji pakietowej) pozwalający na uzyskanie w większości obecnych systemów prędkości przesyłu danych teoretycznie do 236.8 kbit/s. zasięg ogólnopolski, niezależnie od sieci macierzystej. oczywiście w środku głuchego lasu nie oczekujmy EDGE
3G czyli inaczej UMTS: protokół przesyłania danych umożliwiający przesyłanie danych z prędkością do 2 mbit/s, co jest już w internecie mobilnym dość dużą prędkością. w zasadzie 3G jest technologią dostępną na coraz większej powierzchni polski, natomiast należy indywidualnie sprawdzić u operatora czy ten typ zasięgu będzie dostępny w lokalizacji w której zamierzasz korzystać z bezprzewodowego internetu. Przydaje się gdy korzysta się intensywnie z WWW na palmtopie, natomiast osobom które korzystać będą tylko z odbierania poczty lub komunikatorów wystarczy protokół EDGE.
Generalnie, palmtopy nie posiadające EDGE są tańsze.
b) Internet przez Wi-Fi - sytuacja połączenia z internetem poprzez wi-fi ma miejsce gdy znajdujesz się w ogólno dostępnym miejscu z darmowym AP (AP - Acces Point, punkt dostępowy) lub też w miejscu prywatnego AP, z szyfrowana transmisja do ktorej masz klucz. Przy wyborze PDA, ważnym kryterium jest możliwość połączenia z wiekszością wifi, kodowanymi na różne sposoby (WEP, WEP2, WEP-tsk). niektore PDA niestety nie dysponują możliwością łączenia z WEP-tsk, ze względów na ograniczenie systemowe. Przy wyborze PDA warto także przemyśleć czy potrzebne są oba standardy transmisji wi-fi, tzn 802.11b/g, czy też samo 802.11b. różnica jest najkrócej mówiąc w prędkości, dla zwykłego "usera" nie zauważalna. Częstym kryterium jest także zasięg "chwytania" wi-fi... niestety, ciężko jednoznacznie na tą chwilę mi określić, które z często polecanych PDA ma największy zasięg wi-fi...
4. QWERTY (powrót do spisu treści)Klawiatura qwerty ma kilka zalet i tyle samo wad. Jeśli piszesz dużą ilość tekstów to warto zainwestować w urządzenie z klawiaturą sprzętową. Oszczędzi ci to dużo nerwów z pisaniem dłuższych tekstów na ekranie, na klawiaturze ekranowej. Ale coś za coś. Jeśli wybierzesz QWERTY to musisz liczyć sie ze znaczącym przytyciem PDA. Jeśli wykonujesz sporadycznie notatki, od czasu do czasu sms to nie warto wybierać QWERTY. Decydujący czynnik: pisanie dużej ilości tekstów (komunikatory, SMS, dokumenty)
5. Rozrywka (powrót do spisu treści)Dla niektorych ważny punkt. Do rozrywki jak najbardziej przydaje się duży wyświetlacz. conajmniej 3" i rozdzielczość 640x480. by wiecej widziec. co do kwestii muzycznych - nie oszukujmy sie, PDA nigdy nie bedzie mialo jakości przeciętnej empetrójki. co do gier, programow multimedialnych - ważna jest prędkość procesora, 400 mhz to jest zasadnicze minimum do rozrywki, 64 mb ramu to podstawa, 128 jest ilością zalecaną. wtedy mozna oglądać filmy bez konwersji, większość gier działa płynnie. wyprzedzając pytania: emulator PSX jest nadal niedopracowany, płynnie działa tylko na najwyższej jakości sprzęcie (procesor 500 mhz w góre) Decydujące czynniki: duzy ekran Hi-Res, dobry procesor i ram.
6. Wielkość (powrót do spisu treści)Dla niektórych głównym wymogiem będzie kompaktowy, jak najmniejszy rozmiar. Nie będzie sie liczyła klawiatura tylko wygoda noszenia. oczywiście są sprzęty, które mieszczą sie wszędzie... dla takich osób sa skierowane modele o jak najmniejszych wymiarach, tak jak htc touch (rekordzista!), touch diamond i inne. do wyboru do koloru. Decydujący czynnik: wielkość.
7. GPS (powrót do spisu treści)Zasadniczo urządzenia typu PDA są na tyle wielofunkcyjne, że część z posiadaczy używa ich także jako zamiennik nawigacji PNA (PNA - czyli osobnego urządzenia, używanego w celu tylko nawigacyjnym). W związku z chęcią użycia naszego wymarzonego PDA jako nawigacji, przy zakupie musimy zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. Powinno (choć nie musi - ważne!) mieć wbudowany odbiornik GPS. pozwala to oszczędzić miejsce w samochodzie/plecaku/kieszeni. Panuje zdanie, że tego typu urządzenia są lepsze, choć na forum trwa cały czas polemika na ten temat. Jeśli wymarzony Pocket-Pc nie posiada wbudowanego odbiornika GPS, należy przejrzeć ofertę odbiorników parowanych z PDA przez protokół Bluetooth. Zaletą takiego rozwiązania jest posiadanie nawigacji w urządzeniu nie posiadającym natywnego odbiornika, minusami: dwa urządzenia = dwie baterie, czas nawigowania zawsze będzie zależny od parametrów jednej z baterii.
Drugim punktem na który trzeba zwrócić baczną uwagę to ekran - w nawigacji im większy tym lepszy. Po prostu na małym ekranie 2,8 cala wszystko jest mniejsze i słabiej to widać niż na ekranie 4"... Dodatkowym plusem urządzenia z dużym ekran byłaby wysoka rozdzielczość, choć niekoniecznie. programy nawigacyjne (punkt niżej) odpowiednio się rozciągają do ekranu więc nie jest wymagana określona rozdzielczość. zasada ekranu - jak największy do jak najbardziej komfortowego użytkowania. z nawigacją na 2,8 cala jest jak z jazdą pięciu osób w maluchu. można tylko po co? "Lepszy rydz niż nic"
Programy nawigacyjne. Na polskim rynku króluje jednak Automapa, natomiast istnieje wiele droższych/tańszych programów nawigacyjnych, o których działaniu oraz o odwiecznym pytaniu "który jest lepszy" dowiesz się z poddziału forum dotyczącego
programów do nawigacji.Ważne: jeśli posiadasz umowę lojalnościową z którymś z operatorów, przy przedłużaniu/zawieraniu umowy warto popytać o zestawy nawigacyjne, w których gratis do urządzenia z WM dostajesz pakiet nawigacyjny - program do nawigacji (najczęściej Automapa z roczną licencją), często uchwyt do samochodu oraz ładowarkę samochodową. Taki zestaw jest o tyle miły, że koszt "prezentów" jest kosztem całkiem wymiernym i po prostu część gotówki zostaje w kieszeni.