PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Windows Mobile (Classic, Professional, Standard), Windows Phone 6.x oraz 7/8.x/10 => Eten / Acer => Pocket PC z telefonem - ogólnie (WM Professional/WP6.x) => X800 => Wątek zaczęty przez: korekkorek w Lipiec 03, 2012, 14:51:23
-
Witam.
Ostatnio miałem problem ze swoim Etenem, gdyż tak ni stąd ni zowąd przestał działać.
Przy jakiejkolwiek próbie włączenia, czy wejścia w tryb bootloadera mrugała czerwona dioda i poza tym żadnej innej reakcji telefon nie wykazywał.
Dzięki sugestiom Kielicha wyszło, że to uszkodzenie czujnika tylnej klapki.
W serwisie nie bardzo wiedzieli jak to naprawić, więc spróbowałem samemu.
Z uwagi na dość częstą awaryjność czujnika w Etenach, postanowiłem podzielić się doświadczeniem, które być może przyda się jeszcze komuś. Tym bardziej, że nie znalazłem w sieci żadnego info na temat naprawy zworki.
Po naprawie Etenik śmiga aż miło. Co ważne, wcale już nie trzeba zakładać klapki, co czasem bywa pomocne przy różnego rodzaju testach i nie tylko.
Jeszcze taka sugestia.
Wg mnie, czujnik chyba został specjalnie wymyślony i tak skonstruowany, by zwiększyć awaryjność sprzętu, tak by użytkownik częściej musiał wymieniać telefon na nowy. Żadne racjonalne powody nie przemawiają, by konstruować coś takiego w urządzeniu. Ale to tak na marginesie.
Zaczynamy.
Wstępnie próbowałem dostać się do czujnika bez rozbierania Etena, uszkadzając obudowę (nie polecam tej metody). Jednak w porę zorientowałem się, że nie tędy droga i zrobiłem to nieco bardziej profesjonalnie.
Do rozbiórki etena, wykorzystałem opis Kotex-a ze strony:
http://pdaclub.pl/forum/x800/eten-x800-jak-go-rozebrac-(fotorelacja)/ (http://pdaclub.pl/forum/x800/eten-x800-jak-go-rozebrac-(fotorelacja)/)
Postępując ściśle wg opisu dochodzimy do punktu 7 włącznie.
Jeszcze taka uwaga. Płyta główna wcale tak łatwo nie wychodzi z obudowy i trzeba zwrócić uwagę na gniazdo słuchawek i przycisk aparatu. Przy delikatnym obchodzeniu powinno wszystko ładnie wyjść.
Mając już w ręku płytę główną, zworka klapki stoi otworem.
Poniższe zdjęcie (czerwona strzałka) pokazuje gdzie ona.
(http://www.rolnik123.republika.pl/zworka/pic1.jpg)
Zdjęcie z zawartością zworki, które wypadło, podczas demontażu (być może było coś jeszcze, ale umknęło to mojej uwadze).
Wyrzucamy zawartość zworki do kosza i przystępujemy do kolejnego etapu.
(http://www.rolnik123.republika.pl/zworka/pic2.jpg)
Kolejną czynnością, którą wykonujemy, jest delikatne usunięcie plastikowej obudowy zworki.
(http://www.rolnik123.republika.pl/zworka/pic3.jpg)
(http://www.rolnik123.republika.pl/zworka/pic4.jpg)
Po oczyszczeniu pozostałości pojawiają się dwa interesujące nas piny, które już bezproblemowo łączymy "na sztywno" lutownicą.
(http://www.rolnik123.republika.pl/zworka/pic5.jpg)
Można połączyć piny przylutowując kawałek drucika, ja idąc jednak na łatwiznę połączyłem styki kroplą cyny, co skutecznie zamknęło obwód.
Teraz pozostało już tylko wszystko złożyć do kupy i na jakiś czas zapomnieć o awariach w Etenie.
Powodzenia.