Windows Mobile (Classic, Professional, Standard), Windows Phone 6.x oraz 7/8.x/10 > Windows Phone 7/8.x/10

[TUTORIAL] Windows Phone 7 - pierwsze kroki

(1/4) > >>

bikekowal:
Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

Pierwszym krokiem, który prawie już odruchowo wykonuję zaczynając przygodę z nowym smartfonem jest wprowadzenie ustawień kont pocztowych oraz pobranie/synchronizacja kontaktów. W ostatnich czasach przyjęło się w mobilnych systemach, że  kontakty są pobierane z kont pocztowych. Tak jest również w tym przypadku. Definiując konta pocztowe można aktywować automatyczną synchronizację kontaktów z danym kontem. Konfigurując skrzynkę pocztową mamy do wyboru kilka predefiniowanych formatek – konto Windows Live, które jest podstawowym agregatem wiedzy o użytkowniku, konto Outlook (dla użytkowników MS Exchange), Yahoo Mail, Google Account oraz pozostałe konta. 

Trzeba wspomnieć, że kontakty pobierane są nie tylko z kont pocztowych ale również z konta w serwisie Facebook oraz standardowo z karty SIM. Wprowadzenie danych do logowania w serwisie Facebook spowoduje pobranie listy kontaktów z tego serwisu jak również zdjęć znajomych. Kontakty z Facebooka zostaną przyporządkowane do pozostałych kontaktów, jeśli nie – możliwe jest ręczne połączenie.
Podstawowym krokiem koniecznym podczas korzystania z tego urządzenia jest zainstalowanie oprogramowania Zune oraz zalogowanie (lub założenie konta) do usługi Windows Live. Jest to konieczne dlatego, że korzystanie zarówno z usług XBOX Live, o których opowiem w dalszej części recenzji jak również z serwisu Marketplace wymaga logowania w usłudze Windows Live. Zatrzymajmy się na chwilę przy samym koncie Windows Live i korzystaniu z niego. Konto to oferuje do usługi Hotmail (poczta e-mail), MSN Messengera, oraz serwisów informacyjnych MSN. Oprócz tego możemy tworzyć albumy ze zdjęciami oraz udostępniać je znajomym. Konto Windows Live sprzęgnięto również z webowym pakietem Office za pomocą którego możemy tworzyć i edytować pliki Worda, Excela, Power Point oraz OneNote. Utworzone lub edytowane pliki można synchronizować zdalnie z dodanym do konta urządzeniem.

WAŻNE!!!
Zanim jednak zaczniemy w pełni korzystać z dobrodziejstw usługi Windows Live warto zastanowić się, w którym kraju zarejestrować użytkownika. Ma to o tyle duże znaczenie, że część programów, gier ale także i funkcjonalności rozróżnianych jest według kraju. Jak nietrudno się domyśleć, Polska nie jest dopieszczana przez Microsoft. Aby w pełni korzystać z funkcji Windows Live ja ustawiłem lokalizację mojego konta na Stany Zjednoczone, to samo należy zrobić również w ustawieniach PC-towego Windowsa, na którym synchronizujemy dane z programem Zune.  Nie ma konieczności zmiany języka, wystarczy tylko zmiana lokalizacji z Polski na USA.Instalacja oprogramowania

Windows Phone 7 podobnie jak iOS pozwalają nam na pobieranie i instalowanie aplikacji i gier wyłącznie z oficjalnego sklepu Marketplace. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i kilku deweloperom udało się ominąć ten problem. Rafael River, Lona Zheng i Chris Walsh stworzyli program ChevronWP7, dzięki któremu możemy instalować oprogramowanie pochodzące z innych źródeł niż Windows Phone Marketplace. Program ten różni się od standardowych jailbreak’erów ponieważ zezwala on tylko na instalowanie aplikacji z innych źródeł niż oficjalny e-sklep i na nic więcej.
Zacznijmy jednak od początku. Instalowanie aplikacji jest banalnie proste – wymaga wyłącznie podłączenia do sieci oraz w części przypadków środków na karcie kredytowej. No i oczywiście musimy znaleźć program, którego szukamy.
Istnieje jednak druga droga instalowania oprogramowania w urządzeniach z Windows Phone 7. Zarejestrowani na stronach Microsoftu deweloperzy mogą testować swoje oprogramowanie przed udostępnieniem w serwisie Marketplace na własnych urządzeniach. Warunkiem jest otrzymanie certyfikatu, który pozwala instalować pliki .xap (odpowiednik plików .cab z poprzedniej wersji mobilnych okienek). To właśnie dzięki furtce pozostawionej deweloperom opracowano „uniwersalny” certyfikat, który pozwala odblokować urządzenie za pomocą programy Chevron WP7. Program faktycznie działa, jednak w chwili obecnej liczba oprogramowania dostępnego w postaci plików .xap jest znikoma. Według ostatnich informacji odblokowanie systemu działa wyłącznie przez dwa tygodnie, kiedy to system automatycznie łączy się z serwerami Microsoftu w celu sprawdzenia statusu urządzenia i blokuje ewentualne zmiany. Ponowne odblokowanie eliminuje jednak ten problem.


Komunikacja z PCtem

Do komunikacji z systemem Windows służy program Zune. Program ten standardowo służy do odtwarzania multimediów, jednak jedną z funkcjonalności tego programu jest zarządzanie plikami urządzeń z Windows Phone 7. Wszystkie pliki zamieszczone w standardowych katalogach bibliotek systemu Windows 7 (ewentualnie Vista) mogą zostać zsynchronizowane automatycznie lub po ich ręcznym zaznaczeniu. Jednocześnie następuje automatyczna synchronizacja zawartości urządzenia z komputerem. Zarówno filmy, notatki oraz zdjęcia przesyłane są do folderów bibliotek komputera.

Program można pobrać stąd:
http://www.zune.net/en-US/products/software/download/default.htm

Na forum opisałem metodę,  za pomocą której możliwe jest uruchomienie urządzenia w trybie pamięci masowej. Wadą takiej metody jest fakt, że niestety nie możemy odtwarzać wczytanych plików z poziomu urządzenia.


Synchronizacja z programem Outlook.

Niestety, ku naszemu wielkiemu zdziwieniu najnowszy system Microsoftu został pozbawiony tej bardzo przydatnej funkcji. Przydatnej w szczególności jeśli korzysta się z takich rozwiązań jak MS Exchange lub też po prostu gdy wykorzystuje się Outlook jako organizer oraz program do poczty. Co prawda możliwe jest zsynchronizowanie kontaktów, kalendarza i poczty z kontem GMail, lub poprzez serwer Exchange, jednak nie każdy użytkownik Outlooka ma dostęp do tych rozwiązań a czasem po prostu preferujemy rozwiązanie z wykorzystaniem połączenia kablowego. Jeżeli posiadamy konto pocztowe w serwisie Hotmail możemy skorzystać z programu Hotmail Outlook Connector, jednak nie jest to najwygodniejsza metoda wymiany danych. Trzeba powiedzieć jasno – chcemy przywrócenia możliwości synchronizacji z PCtowym Outlookiem.

Tyle na temat „synchronizacji” z Outlookiem. Czas przyjrzeć się połączeniom bezprzewodowym. Co prawda jak już wspomniałem, możemy wymieniać dane obustronnie z wieloma rodzajami kont jednak nie można do końca mówić o bezproblemowej pracy. Nierzadko zdarzało się, szczególnie podczas dodawania konta, że należało kilkakrotnie wymuszać ręcznie rozpoczęcie synchronizacji, aby wymienić pełną zawartość danych (np. wymienionych było 100 kontaktów zamiast 800).


Współpraca z innymi platformami

Niestety podłączenie testowanego urządzenia do komputera z systemem Ubuntu poskutkowało… niczym. Ubuntu praktycznie nie wykazało żadnej reakcji na nowe urządzenie – ani tryb pamięci masowej, ani też dotychczasowe aplikacje do synchronizacji danych (dla urządzeń z Windows Mobile) nie wykazały, że mamy do czynienia z nowym podłączonym urządzeniem. Ściślej mówiąc – WP7 dla Ubuntu jeszcze nie istnieje.


Ograniczenia systemu i wydajność

Microsoft wykorzystał moment, w którym smartfony osiągnęły bardzo przyzwoity poziom technologiczny i wprowadził na rynek system, który niestety na chwilę obecną nie potrafi wykorzystać w pełni ich możliwości. Po pierwsze dlatego, że system nie oferuje wielowątkowości. Co prawda można uruchomić kilka aplikacji, aby działały w tle, jednak są mogą być to wyłącznie te programy, w które wyposażył nas producent. Drugim ograniczeniem jest brak możliwości udostępniania połączenia internetowego – czy to poprzez połączenie przewodowe, połączenie bluetooth czy też połączenie utworzenie punktu dostępowego WiFi. Nie ma takiej możliwości natywnie w systemie. Szkoda – każdy smartfon powinien taką funkcjonalność oferować standardowo. Na koniec trzeba wspomnieć o ograniczeniach w przeglądaniu plików. Niestety system Windows Phone 7 nie oferuje możliwości przeglądania zawartości pamięci urządzenia wprost. Możliwe jest jedynie przeglądanie określonych plików, do których obsługi zainstalowano odpowiednie aplikacje. Na próżno szukać eksploratora plików.
Przechodząc do tematu wydajności trzeba wspomnieć, że na chwilę obecną nie ma rzetelnego narzędzia, za pomocą którego można określić liczbowo wydajność testowanego urządzenia. W przypadku urządzenia z Windows Phone 7 wydajność może zostać „zmierzona” wyłącznie wzrokowo. Możemy ocenić szybkość poruszania się po menu, którą trzeba ocenić bardzo wysoko, jak również wydajność w grach 3D (np. Need for Speed), która też nie pozostawia wiele do życzenia.

revanmj:
Co do innych platform - dodaj informację o aplikacji do synchronizacji dla Mac OS X  :wink: (Windows Phone 7 Connector)

bikekowal:
dzięki za uwagę, ale mam mały problem - nie mogę tego sprawdzić. Masz taką możliwość?

revanmj:
Mogę wgrać program, ale nie mam telefonu z WP7 więc co najwyżej mogę go odpalić i tyle :) Z forów wiem, że pozwala na synchronizację multimediów z iTunes i iPhoto, oraz aktualizację systemu.

bielowm:

--- Cytat: revanmj w Luty 11, 2011, 09:14:54 ---Mogę wgrać program, ale nie mam telefonu z WP7 więc co najwyżej mogę go odpalić i tyle :) Z forów wiem, że pozwala na synchronizację multimediów z iTunes i iPhoto, oraz aktualizację systemu.

--- Koniec cytatu ---

Wlasmie sprawdzilem i program dziala - do nabycia ze FREE w Apple Store

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej