Uszkodzone USB, brak rezystora.

  • 13 Odpowiedzi
  • 5088 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline 9re9

  • 32
Uszkodzone USB, brak rezystora.
« dnia: Luty 11, 2012, 23:30:18 »
Drodzy Klubowicze.

Wpadł mi w ręce universal, niestety skrzywdzony przez los... a raczej kogoś, kto podczas wymiany gniazda USB usuną jeden rezystor. Dokładniej to ten poziomy do którego prowadzi żółta linia na zdjęciu:



Poza tym podczas wymiany najprawdopodobniej wyparował ścieżki data+ i data- z czym jeszcze jestem w stanie sobie poradzić.

Pda zachowuje się tak, że na baterii restartuje się zaraz po uruchomieniu lub po paru min od uruchomienia, a po podłączeniu do zasilania działa w miarę stabilnie (w miarę znaczy również się restartuje ale bardzo rzadko). Bateria ładuje się tylko, gdy jest w stanie uśpienia.

Niestety nigdzie na necie nie ma schematu tego urządzenia (ani tez innych ze stajni HTC) :(

Stąd moja prośba - może posiadacie informacje jaki tam może siedzieć rezystor?

*

Offline Paveu69

  • *****
  • 1174
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Brzeg (Wrocław)
  • Sprzęt: BlackBerry KeyOne, Galaxy Note 3, iPad mini 2
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2012, 00:50:23 »
Nie widzę u siebie więcej rezystorów, niż na Twoim zdjęciu...
Jutro się przypomnij, to wrzucę Ci zdjęcie swojego gniazda, bo teraz idę spać i wstaję rano na egzamin  :sleepy:
Nienawidzę Androida!

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2012, 01:02:29 »
Nie widzę u siebie więcej rezystorów, niż na Twoim zdjęciu...
bo to zdjęcie poglądowe z xda-dev (sam z resztą napisał którego brakuje w jego płycie).


Do autora:
Schematów nie znajdziesz, ale czuję że możesz po prostu zalutować miejsce po nim.
Co do restartów płyty to raczej jest do wymiany (skoro nadal restartuje się na podpiętym zasilaniu to wykluczam aku w stanie agonalnym).

*

Offline 9re9

  • 32
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2012, 20:50:23 »
Naprawiłem złącze USB, a brak rezystora  zgodnie z sugestią Anteja zwarłem. Urządzenie synchronizuje się i bez przeszkód poddaje się fleszowaniu.

 Test baterii wykazał spadek napięcia z 100% - 3.850V do 97% - 3.162V - wyłącznie urządzenia w 7min Ciekawe jest to, że mimo tak niskiego napięcia pokazuje naładowanie 97% (wina elektroniki baterii czy układu ładowania na płycie?). Pobór prądu w stanie bezczynności przy braku podświetlenia ok. 70mA, a przy podświetleniu ok. 150-200mA (Pomiary programowe – PowerGuard i PowerDetect).

Więc bateria zdecydowanie do wymiany, a pobór prądu raczej zgodny ze specyfikacja.

Jednak nadal niepokoi mnie zachowanie na podłączonym zasilaniu przy większym obciążeniu. Filmy i gry działają raczej bezproblemowo (na parędziesiąt godzin testów jedno wyłączenie). Jednak zawsze restartuje się podczas tworzenia partycji linuxowej ( w momencie „populating Root from /sdcard/qtopia…”, a wcześniej otrzymuje komunikat „ds2760-battry.0 – not enough power to charge”(co jest pewnie norma?). Zauważyłem, że ten restart następuje gdy urządzenie zaczyna pobierać ok. 270mA ze złącza ładowania (podczas bezczynności pobiera ok. 130mA – ładowanie z zasilacza laboratoryjnego).

Czy możliwe jest, że podobnie jak podczas pracy na baterii – jej napięcie przy obciążeniu spada zbyt nisko co powoduje wyłączenie urządzenia? Czyli czy jest sens kupować baterie :)
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2012, 20:52:18 wysłana przez 9re9 »

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2012, 21:24:33 »
Uni i baterie to temat rzeka, każdy egzemplarz może reagować inaczej.

Powrót do WM5 i testy aku, inaczej nie dojdziesz.

3.2V to faktycznie mało, jak lubisz grzebać to rozetnij aku i podmień samo ogniwo.

270mA to nadal mało, oryginalna ładowarka 5V 1A potrafi dać 600-650mA w pierwszym etapie ładowania, w ostatnim etapie Uni bierze zwyczaj <100mA

*

Offline 9re9

  • 32
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2012, 01:09:44 »
Tak się składa, ze mam pod ręką całkiem sporą ilość przeróżnych aku i zabawa z celami to bardzo dobry pomysł :)

W oryginale siedzą 2 ogniwa Sony Fukushima (US383450 A8T). Dwa sparowane, rozprute bl-5c podłączone do oryginalnej elektroniki po godzinnym battery rundown wykazały:

00:00:00   100% 4.148V
00:30:13   93%   4.099V
00:59:52   86% 4.055V

Co jest przyzwoitym wynikiem jak na akumulatorek poskładany z elektrozłomu :) bl5c jest odrobinę za długa i wszystko „wisi” pod spodem na taśmie izolacyjnej (rozmiarowo pasowałyby bl5b ale tych mi zabrakło ;)

Protestuje i zobaczę jak uni teraz będzie się zachowywał.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2012, 01:12:54 wysłana przez 9re9 »

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2012, 11:20:10 »
masz oryginalne BL5c w dobrym stanie (niemoczone, niespuchniete)? co jakis czas buduje na nich cos, zapasy mi sie koncza.

*

Offline 9re9

  • 32
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2012, 20:40:08 »
oryginalnych niespuchniętych bl-5c mam 4 szt. możliwe ze gdzieś w marcu dostanę trochę bateryjek, ale ile ich będzie (oraz ile tego typu) to nie wiem. jeżeli zainteresowany jesteś tą czwórką pm adres. za zainteresowanie tematem i sugestie chętnie je prześle :)

nie miałem jeszcze czasu na dłuższe testy, ale puki co uni na tej "nowej" baterii zachowuje się stabilnie. zamówiłem batimexa. zapewne pod koniec tyg dojdzie.

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2012, 21:17:41 »
zamówiłem batimexa. zapewne pod koniec tyg dojdzie.

jedyny plus że będziesz miał gwarancję (chyba 6miesięcy), bo za nic innego nie poleciłbym tej firmy. Drogo, jakość prosto z HK, ceny już nie, miałem w rękach już trzy trupy od Batimexu,  ostatnio niestety musiałem zamówić u nich aku..... trzy razy przesuneli mi termin dostępności towaru (zamówienie szykowałem od początku lutego, faktura opłacona, a obecny termin dostępności... 9.03.....a nie własnie się zaktualizowało 15.03  :-? :-?)

*

Offline 9re9

  • 32
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2012, 17:01:50 »
Spotkałem różne opinie o batimexie i to moja 3 bateria od nich, choć wcześniejsze nie dla mnie i jakoś ich szczególnie nie testowałem (awarii tez nie zgłaszali). Ale niestety wielkiego wyboru sklepów nie ma.

Bateria doszła wczoraj. Naładowałem, pobawiłem się i … szału nie ma, ale tez chyba bez tragedii.

Rundown battery (flight mode i podświetlenie ekranu na max):

00:00:00   100%   4.157 V
00:15:05   95%   4.060 V
00:29:06   90%   3.996 V
00:43:07   85%   3.947 V
00:57:08   80%   3.899 V
00:59:08   80%   3.894 V

Nie wiem czy to dobrze czy nie (w specyfikacji się mieści choć z zapasem tylko 5%). Porównanie warto zrobić z oryginałem, ale dla przykładu Hermes, który przeleżał z 2 lata w szufladzie:

00:00:00 100% 4.201V
00:59:19 90% 4.042V

A główny wątek mogę uznać za zamknięty. Uni sprawuje się dobrze, nie wiesza się ani nie restartuje. Z obserwacji których wcześniej nie opisałem – podczas dużego obciążenia pobór prądu (pomiar programowy) potrafił podskakiwać do 600-700mA i właśnie w tych momentach następował restart. Choć podłączony do zasilacza laboratoryjnego brał max 270mA.
Widać bardziej smakuje mu prąd bateryjny, a jak go braknie to protestuje ;)

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2012, 18:43:07 »
Nie wiem co kupiłeś, zwykłą czy powiększoną ale pewnie 2x drożej (wliczając wysyłkę pocztą, tutaj jest za free)
Bo żródło pochodzenia i jakość są te same.

<30zł
 pseudo-oryginalna
<45zł
powiększona


Do sprawdzania poboru prądu używam BS Home:
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2012, 18:52:39 wysłana przez Antej »

*

Offline 9re9

  • 32
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2012, 11:05:18 »
kupiłem zwykłą i fakt, mogłem zaglądnąć na ebay. kupiłbym chińczyka od chińczyka bez pośredników - byłoby taniej.

i okazuje się, że jednak bateria nie jest w pełni sprawna. każdy program pokazuje stały pobór prądu równy 181mA lub 642mA - gdy podłączony pod ładowarkę. bateria niby ładuje się i działa, ale jeżeli uszkodzony jest sterownik (wg specyfikacji w baterii powinien siedzieć ds2760) proces ładowania możne być nieprawidłowy. jutro do nich dzwonie z reklamacja.

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2012, 12:46:57 »
Masz oryginalną elektronikę, szkoda kombinować z chińczykami, radziłbym zbudować nowe aku (nawet powiększone) i mieć spokój.

*

Offline 9re9

  • 32
Odp: Uszkodzone USB, brak rezystora.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 26, 2012, 14:21:52 »
:)  tak właśnie zrobiłem - wsadziłem mniejsze cele (2x800mAh), by aku mieściło się pod klapka. i mogłem nie spieszyć się z kupnem tego zamiennika.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2012, 14:24:20 wysłana przez 9re9 »