Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS

  • 292 Odpowiedzi
  • 42927 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« dnia: Lipiec 23, 2008, 11:31:40 »
Pomijam wersję z repartycjonowaniem karty - nawet jej nie próbowałem. To co opiszę to jak utworzyć wirtualną partycję (która w rzeczywistości jest plikiem na naszej karcie pamięci) i z niej odpalić linuxa.

Angstorm Linux

Angstorm to dystrybucja wywodząca się z Familiara. Podobno działa wszystko, ale mnie nie udało się uzyskać pod nią dźwięku ani wifi.

Tutaj nie będzie specjalnej filozofii. Wchodzimy na stronę http://linuxtogo.org/~htcpxa/htcuniversal/index.html . Nie przejmujcie się tamtymi opisami, są one dla nas nie ważne.
Teraz klikamy na link Qtopia-image i pobieramy plik Qtopia-htcuniversal.exe. To jest HaRET zmodyfikowany tak żeby odpalał z wirtualnej partycji, lub gdy takiej nie miał, utworzył ją i rozpakował na nią obraz (tzw. rootfs) linuxa.

Teraz wybieramy wersję. Mamy do wyboru obrazy ze środowiskami OpenMoko, Qtopia, GPE, OPIE i GPEPhone. Przy każdym macie odnośnik "screenshots", tam możecie je sobie obejżeć. Ja osobiście polecam OPIE, IMHO najlepiej działający. Jak już wybraliście sobie wersję to klikacie na link pod nią (a więc Angstrom-x11/GPE-image and wince cab file, Qtopia-image, etc. Z listy plików pobieramy ten z rozszerzeniem tar.bz2. Po pobraniu zmieniamy jego nazwę na qtopia.linux.rootfs.tar.bz2.

Uwaga! OpenMoko występuje tylko w formie CABa, także wystarczy go pobrać i zainstalować na urządzeniu!

Oba pobrane pliki wrzucamy do folderu głównego karty pamięci universala i odpalamy (na UNI) plik Qtopia-htcuniversal.exe. Po 5-6 minutach system odpali (za pierwszym razem robi to się tak długo bo haret tworzy obraz partycji - qtopia.linux.img - i rozpakowuje na niego rootfs). That's all  :wink:

Titchy Linux

Titchy to dystrybucja oparta o Debiana Sid przeznaczona dla Sharpa Zaurusa SL-CXXXX i Universala oczywiście. Obsługuje ona teoretycznie wszystko oprócz kamer (no i wliczając niestabilny driver WiFi oraz wciąż dorabianą graficzną nakładkę na moduł telefonu), no i jako odmiana Debiana korzysta z jego repozytoriów (Debian/ARM) dzięki czemu mamy bogatą bazę oprogramowania.

Do instalacji tej dystrybucji będziemy potrzebowali dostępu do działającego linuxa na pececie z dostępem do konsoli i konta administratora (uwaga dla userów ubuntu - nie bawimy się tu za pomocą sudo to; sudo tamto. Wystarczy napidać sudo bash lub sudo -i, podać swoje hasło i już jesteśmy w konsoli roota.

Najpierw teoria

Oficjalnym systemem rozprowadzania obrazów debiana jest program jigdo (Jigsaw Download). Tu mamy nieco info o nim: http://www.debian.org/CD/jigdo-cd/. Jak już wspominałem przed chwilą potrzebujemy dostępu do konta roota. Przyda się też podstawowa wiedza o używaniu konsoli linuxowej  :wink:

Na potrzeby tekstu przyjmujemy że katalog domowy roota to /root, katalog usera na którym pracujemy to /home/user, a czytnik SD to /media/card. Pracować będziemy na koncie zwykłego użytownika, na roota wchodzić będziemy przez dowolny emulator konsoli w xwindow (polecam te z opcją kopiuj/wklej)

Którą zamienimy zaraz w praktykę
Na początek potrzebujemy programu jigdo-lite. Pobierzemy go stąd: http://atterer.net/jigdo/jigdo-bin-0.7.3.tar.bz2. Archiwum rozpakowujemy z konsoli czy graficznym narzędziem - jak kto woli. Nazwę rozpakowanego podkatalogu z plikami (jest katalog w katalogu...) dla ułatwienia zmieniamy sobie na jigdo, a sam katalog przenosimy do /home/user. Teraz otwieramy terminal, logujemy się na konto roota i uruchamiamy jidgo:

Cytuj
su (lub sudo -i)
Password:
root@linux:~# cd /home/user/jigdo
root@linux:/home/user/jigdo# ./jigdo-lite

Program odpali i zapyta nas o adres do pliku .jigdo (plik informacyjny). Podajemy mu:

Cytuj
jigdo: http://debian.neilandtheresa.co.uk/titchy-rootfs.jigdo

Program pobierze sobie plik i zapyta nas czy mamy już CD z systemem (żeby nie ściągać niepotrzebnych pakietów). My oczywiście ich nie mamy, więc na pytanie

Cytuj
Files to scan:

naciskamy enter. Rozpoczyna się ściąganie rootfs-a. Ma on około 45mb.

Program zakończy pracę komunikatem:

Cytuj
Finished!
The fact that you got this far is a strong indication that `titchy-rootfs.tar'
was generated correctly. I will perform an additional, final check,
which you can interrupt safely with Ctrl-C if you do not want to wait.

OK: Checksums match, image is good!

Jak odrazu widzimy, plik z rootfs to titchy-rootfs.tar

Teraz tworzymy sobie folder w którym będziemy "pracować" i rozpakowujemy do niego roorfs

Cytuj
root@linux:/home/user/jigdo# mkdir /root/rootfs
root@linux:/home/user/jigdo# cd /root/rootfs
root@linux:~/rootfs# tar -xvf /home/user/jigdo/titchy-rootfs.tar.bz2

Po rozpakowaniu archiwum przechodzimy do utworzenia obrazu partycji. Poleceniem

Cytuj
root@linux:~/rootfs# cd ../
root@linux:~# dd if=/dev/zero of=rootfs.img bs=1k count=800000

tworzymy obraz partycji o wielkości 800mb (oczywiście jak kto woli, można liczbę count zmienić, zmieniając tym samym rozmiar, ale IMHO 800mb jest "akurat". Teraz formatujemy obraz jako EXT2

Cytuj
root@linux:~# mkfs.ext2 -c rootfs.img
mke2fs 1.30.8 (13-Mar-2008)
rootfs.img is not a block special device.
Proceed anyway? (y,n) y

System sformatuje obraz, teraz czas go zamontować. W tym celu tworzymy katalog /media/image i montujemy tam obraz.

Cytuj
root@linux:~# mkdir /media/image
root@linux:~# mount -o loop rootfs.img /media/image

A następnie kopiujemy rozpakowany rootfs do zamontowanego obrazu

Cytuj
root@linux:~# cp -av /root/rootfs/* /media/image/

Odmontowujemy obraz

Cytuj
root@linux:~# umount /media/image

I kopiujemy go na kartę pamięci

Cytuj
root@linux:~# cp /root/rootfs.img /media/card

I zmieniamy nazwę pliku na znaną z opisu dla angsrtoma qtopia-linux.img

Cytuj
root@linux:~# cd /media/card
root@linux:/media/card#mv rootfs.img qtopia.linux.img

To już prawie koniec. Teraz pobieramy tylko plik http://www.linuxtogo.org/~htcpxa/htcuniversal/images/Qtopia/Qtopia-htcuniversal.exe, wrzucamy go na kartę pamięci, tą wkładamy do universala i odpalamy qtopia-htcuniversal.exe

Inne obrazy
Jest jeszcze obraz http://shiroikuma.com/uni/shiroikuma-universal-rootfs-20080507.tar.bz2 zawierający w sobie środowisko IceWM (tamten jest "goły i wesoły, zabawę zacznijcie więc od ustawienia wifi w /etc/network/interfaces i apt-get update) i trochę programów. Instalujemy go analogicznie do opisu wyżej, z tym że zamiast komendy tar -xvf będzie tar -xjf

Uwagi ogólne

Przed startem linuxa wyłączcie moduł WiFi - inaczej nie będzie pod linuxem działał dotyk.
Po restarcie z linuxa do windy za pomocą shutdown -r now czy tam reboot czy tam czego jeszcze, nie będzie działać klawiatura i dotyk pod windą. Dlatego podczas startowania windowsa (żeby niepotrzebnie nie czekać) robimy softreset.
Karta WiFi jest różnie widziana - u mnie (SPV m5000 czyli uni G3) był to WLAN1, u Serka (XDA Exec czyli uni G4) był to WLAN0.
Sterownik WiFI jest dość niestabilny - zrywa połączenie po różnym czasie pracy, wtedy trzeba go wyłączyć (ifdown wlanX) i jeszcze raz podnieść (ifup wlanX). Co ciekawe uni łączył się z moją siecią bez kłopotu, teraz sypie mi jakieś błędy na łączeniu.
Ze względu na niestabilność WiFi polecam użycie połączenia USB na czas ściągania pakietów. Tu jest opis:
http://wiki.neilandtheresa.co.uk/Titchy_Linux/Tips/Networking/USB

A jako "bonus
Screen z tego jak pisałem ten artykuł, czyli dlaczego wygodniej jest pracować na dwa monitory  :P

(tak, konqueror, firefox wiesza mi się w losowych momentach a nie miałem czasu sprawdzić co jest grane  :wink:

Linki
Support Debiana dla Uni - http://www.oesf.org/forum/index.php?showtopic=25666
Topic o linuksie dla uni na xda-dev - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=251584
Tithy Linux - http://wiki.neilandtheresa.co.uk/Titchy_Linux
Angstorm dla Uni - http://linuxtogo.org/~htcpxa/htcuniversal/index.html
Strona domowa Angstroma - http://www.angstrom-distribution.org/
Strona domowa Debiana - http://www.debian.org/
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2009, 19:46:49 wysłana przez Kajetan Krykwiński »

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2008, 16:55:23 »
Wielkie dzięki Kitor, za szybką odpowiedź, linki i w ogóle :wink: Teraz najbardziej czekam na opis do Titchy bo to mnie najbardziej interesuje. Jeszcze raz dzięki

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 24, 2008, 16:58:19 »
No to się pisze  :wink:

*

Offline re_

  • *****
  • 4165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Galaxy S2, Galaxy Tab 10,1", i5800, Nokia E6
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 24, 2008, 17:09:20 »
a dzialaja z tym karty SDHC?

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 24, 2008, 17:13:46 »
nie wiem...

*

Offline Rabbit_bb

  • ****
  • 641
  • Płeć: Mężczyzna
  • Każda chwila to kolejna szansa...
  • Sprzęt: HTC Universal + Motorola Defy
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 24, 2008, 22:12:40 »
Ja wgrałem tego:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=1680178#post1680178
(LiveSD)
Działa w sumie wszystko (nie wiem jak z GSM bo nie mam karty teraz) ale wydaje mi się, że nie będzie problemu.
Jest tylko jedno ale... Strasznie muli... :E
HTC Universal [G3] | Motorola Defy
Radio: 1.17.00          | Android: CM7
ROM: WM 6.1

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2008, 22:25:43 »
No to jest to co w pierwszej części opisałem (Angstorm Linux) tylko że w starszej wersji

Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2008, 22:27:25 »
Fakt wątku tego nie widziałem. Druga sprawa, że sam dotarłem do większości tych linków które śą tam podane i nic z tego się nie sprawdza. Mam tu na myśli zastąpienie WM całkowicie. Wygląda na to, że niema opcji przejścia na Linuxa i tylko Linuxa co kończy temat.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 24, 2008, 22:59:51 »
Dopóki nie zostaną dopracowane sterowniki WiFI oraz nakładka na telefon, można o linuksie zapomnieć jako głównym OS na Uni. Ale zdecydowanie wygodniej przegląda się neta w FF niż w Operze Mobile czy NetFroncie  :wink:

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 25, 2008, 09:07:08 »
Czyli rozumiem że ustawienia GPRS/UMTS działają? Jeszcze raz dzięki za opis Kitor.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 25, 2008, 10:43:20 »
To znaczy tak - ja ich osobiście nie sprawdzałem, ale na stronie domowej Titchy Linuxa masz opisane jak nawiązać połączenie danych. Acha, oczywiście nie podałem do niej adresu:
http://wiki.neilandtheresa.co.uk/Titchy_Linux (Tips -> networking -> GPRS and UMTS). Oczywiście na początek będzie trzeba przez apt-geta dograć kilka pakietów głównych - ale to już masz na stronie opisane który jest od czego.

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 03, 2008, 15:29:59 »
dzieki za odpowiedz (wiem odpisuje rychlo w czas ale bylem na urlopie)
wiesz co chyba znalazlem troszke szybszy sposob na titchy:

Cytuj
mke2fs /dev/sdc1(to jest karta pamieci)
mkdir titchymnt
mount /dev/sdc1 titchymnt
cd titchymnt
tar xf ../titchy-rootfs.tar
cd ..
umount titchymnt

do tego sciagam jeszcze haret'a i smiga :D

jeszcze raz dzieki
i powiem ze dziala
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 03, 2008, 15:31:41 »
Tak, ale tu karty pod windowsem już nie użyjesz - formatujesz ją jako linuksową. A w tamtej wersji nadal masz dostęp do karty z windowsa.

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 03, 2008, 16:06:39 »
a moze by tak przykleic ten temat do dzialu jako jeden z pierwszych przyda sie pewnie dla potomnych w sumie dobrego tutka napisales
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux.. dobre wydanie
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 03, 2008, 16:13:14 »
To w takim razie przycinam wątek i go podklejam  :wink:

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 03, 2008, 19:43:08 »
kajetanie zobaczysz potomni beda ciebie wielbic za tego tutka ;) i za podpiecie jego,
sam z reszta bede sie z checia udzielal w nim :)
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Offline cataractyt

  • ***
  • 269
  • Fillucas
  • Sprzęt: Lumia 930, iPhone 4s, Meizu MX4
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 07, 2008, 20:17:55 »
A ja mam takie pytanie.
Czy do instalacji Titchy Linux można użyć Live CD?
Czy muszę mieć partycję z linuxem na HDD?

Pozdrawiam ;)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 07, 2008, 20:21:48 »
Hmm będzie kłopot - bo ze względu na symlinki musisz operować na partycji ext - a chyba 800mb ramu nie będziesz miał wolnego... No chyba że obraz utworzysz na zamontowanej karcie i bezpośrednio na niej będziesz robił

*

Offline fender80s

  • *****
  • 1317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Blackberry z10, Nec MobilePro 900c, Intermec 6651
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 08, 2008, 08:35:37 »
Kitor dzięki za zaprezentowanie linuxa na ostatnim spotkaniu. Właśnie wrzuciłem sobie na razie Angstorm, żeby zobaczyć jak to będzie działać. Jak przyjdę z pracy to wezmę się za Titchy :) Spodobało mi się. Linux na pda to jednak fajna sprawa :D

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 11, 2008, 23:34:39 »
wlasnie "zainstalowalem" titchy linux, narazie tryb tekstowy ale juz jestem w fazie stawiania serwera x'ow tylko niewiem jakie srodowisko graficzne wybrac kajetanie masz moze jakies wiadomosci na ten temat co najlepiej wybrac ?? cos co by chodzilo calkiem znosnie??

a tak pozatym na titchym kiedy postawie x'y dziala normalnie funkcja telefonu czy trzeba kombinowac ?
wiem ze z czego co pamietam na innych dystrybucjach dzialal telefon w momecie kiedy karta nie miala wlaczonej opcji pinu
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 12, 2008, 07:16:33 »
XFCE/XFWM albo IceWM. KDE ponoć działa ale muli strasznie (co się dziwić)

Co do funkcji telefonu to przechodziło się do niej jakaś kombinacją klawiszy, ale nie testowałem tego.

*

Offline fender80s

  • *****
  • 1317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Blackberry z10, Nec MobilePro 900c, Intermec 6651
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 12, 2008, 19:25:48 »

Co do funkcji telefonu to przechodziło się do niej jakaś kombinacją klawiszy, ale nie testowałem tego.

Na dobrą sprawę to potrzebne mi to specjalnie nie jest :)

*

Offline cataractyt

  • ***
  • 269
  • Fillucas
  • Sprzęt: Lumia 930, iPhone 4s, Meizu MX4
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 15, 2008, 18:14:43 »
no to Filip się pobawił, pobawił i zainstalował partycję linuxową, a teraz chciałbym ją wykasować :P
Niestety, PDA widzi mi pustą kartę, pod Windą widzę na SD dostępne wolne miejsce - 30 mb, pojemność dysku - (uwaga) 30 mb  :O
Straciłem jakieś 470 mb :P
Czy mogę jakoś pod windą sformatować kartę?
Bo jak formatuję, to zostaje tylko 30mb znowu.
Jakby mi wywiało w kosmos 470 mb ;/

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 15, 2008, 18:19:17 »
Nie wiem - ja wsio robiłem pod linuxowym cfdiskiem

*

Offline fender80s

  • *****
  • 1317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Blackberry z10, Nec MobilePro 900c, Intermec 6651
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 16, 2008, 00:56:08 »
Ale jaja o tym nie pomyślałem  :E Dobrze, że mam na kompie Susełka :D

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 16, 2008, 08:32:39 »
Z naciskiem że jako czytnik może działać wm5torage - mam złośliwego kompa i poza XP nic mi czytnika nie rozpoznaje - przez wm5torage ładnie przepartycjonowałem kartę  :wink:



ja chcę universala - znowu na hx'ie nie chce mi linux pod wm6 zbootować  :|

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 16, 2008, 21:48:11 »
z czego co mi sie wydaje to ta partycja jest widziana pod linuchem tylko i wylacznie wiec niestety tylko live cd cie ratuje
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 19, 2008, 20:58:59 »
Cytuj
Inne obrazy
Jest jeszcze obraz http://shiroikuma.com/uni/shiroikuma-universal-rootfs-20080507.tar.bz2 zawierający w sobie środowisko IceWM (tamten jest "goły i wesoły, zabawę zacznijcie więc od ustawienia wifi w /etc/network/interfaces i apt-get update) i trochę programów. Instalujemy go analogicznie do opisu wyżej, z tym że zamiast komendy tar -xvf będzie tar -xjf

Ja dodam jeszcze od siebie to ze wersja z IceWM jest bez listy pakietow, phone ui jest w starej wersji. Wiec wybieranie numerow(jezeli wybieramy numer niema mozliwosci rozlaczenia sie), pisanie smsow czytanie smsmow itp odbywa sie w trybie konsoli , dodam jeszcze ze brak w tej "dystrybucji" prak jest titchy-network-settings co nie pozwala na polaczenie z gprsem wifi czy usb.

Wiec jezeli ktos chcialby miec pelnego sprawnego linucha to radzilbym sciagnac wersje z http://wiki.neilandtheresa.co.uk/Titchy_Linux i kombinowac samemu ze stawianiem X'ow itp
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 19, 2008, 21:22:15 »
Nie kombinować, tylko apt-get update bodaj i zainstalować paczki które są na tamtej stronie wymienione ;]

*

Offline Wit^

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ten co pakuje linux'a wszedzie
  • Sprzęt: Xperia Arc S
Odp: Linux na Universalu - czyli jak się uwolnić od MS
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 20, 2008, 02:03:02 »
to jest zdecytowanie dobry pomysl ja wlasnie tak robie ;)
We're off to see the Wizzard
The Wonderful Wizard of Htc
We hear he is a Whizz of a Wiz...