A skąd, przepraszam, takie teorie?
Podstaw tej teorii jest kilka.
Po pierwsze jest to ogolna polityka firmy TomTom. Jako potwierdzenie proponuje odwiedzić http://www.tomtom.com/plus/services/mds.php i zobaczyć opis pokrycia dla Czech w mapie DE-AT-CH-PL-CZ a następnie wyjaśnienie gwiazdki.
Co to znaczy "polityka ogólna firmy TomTom"?
Przecież objaśnienia gwiazdek, to nic innego jak oznaczenia stopnia szczegółowości map stosowane przez TeleAtlasa:
* BA - Basic Attributes - siatka dróg z podstawowym zestawem atrybutów do nawigacji (nie wszystkie drogi/ulice), nawigowanie tylko po nazwach dróg/ulic zawartych w bazie,
* FA - Full Attributes - mapa/plan o kompletnej szczegółowości, zawierająca adresy uliczne (numery domów), umożliwiająca nawigację door-to-door.
W przeciwieństwie do Navteqa nigdy nie wiadomo co to znaczy Basic Attributes w mapach TeleAtlasa.
Navteq jest tu bardziej precyzyjny:
* DC - Detailed Coverage - jak FA w TeleAtlasie,
* RNC - Road Network Coverage - wszystkie drogi poza lokalnymi/osiedlowymi, mniejsze miejscowości bez adresów ulicznych, w takich miejscowościach nawigacja tylko po nazwach ulic/dróg, w większych miastach również część małych/bocznych ulic nie ma adresów,
* ITC - Inter Town Coverage - jak RNC, ale mniejszych/bocznych ulic brak,
* Major Roads - tylko autostrady/drogi ekspresowe (w Polsce wszystkie drogi międzynarodowe),
* No coverage - hic sunt leones
Po drugie mapa PL w nowszej wersji map w GO 700 określana jest jako 23%, natomiast mapa z ONE ma niby niewiele więcej bo 26%.
Zarówno TeleAtlas (w konsekwencji i TomTom), jak i Navteq odnoszą stopień pokrycia map kraju do odsetka ludności kraju objętego mapą o danym poziomie szczegółowości (jeśli jest jedna cyfra, to dotyczy map z kompletną szczegółowością/pełną atrybucją).
Dlatego też np. dla Polski, jeśli tylko Warszawa/aglomeracja była objęta mapą szczegółową, podawano 4-6% pokrycia.
Zatem, jeśli dodaje się w kolejnych wydaniach map kilka szczegółowych planów miast kilkusettysięcznych, to pokrycie wzrosta o odpowiednią ilość procent (ok. 380.000 stanowi 1%). Zwykle dodawany jest plan miasta wraz z okolicznymi miejscowościami.
W praktyce pojawiła się zdecydowana większość dróg lokalnych, których w GO 700 jest bardzo mało. Jasne jest, ze drogi lokalne stanowią większość dróg w kraju, a ilość dodanych km stanowi na pewno dużo więcej niż 3% wszystkich dróg w kraju.
Z powodów wspomnianych wyżej, drogi te nie wchodzą do procentowego określenia stopnia pokrycia.
Jak dla mnie - pokrycie dróg w Polsce na terenie niezabudowanym w GO 700 jest symboliczna, podczas gdy w ONE jest zdecydowanie wystarczająca.
To zależy jak dla kogo, czyli jakie kto ma potrzeby i wymagania. Ja abolutnie nie uznaję ich za wystarczającą.