Witam,
był ten problem poruszany w wielu wątkach, padały różne rozwiązania...
Postanowiłem podzielić się swoim ostatnio przetestowanym rozwiązaniem. Uważam, że choćby dla jednego pogubionego w upierdliwości TTN użytkownika - warto. A więc tak:
PROBLEM:
Zaplanować trasę z wieloma punktami przelotowymi BEZ PODŁĄCZONEGO GPS.
ROZWIĄZANIE:
1. Ustalamy najpierw punkt startowy naszej trasy. Budujemy dowolną trasę typu A-B, gdzie nasz punkt startowy jest punktem A.
2. Uruchamiamy prezentację ustalonej przed chwilą trasy (Trasa -> Włącz prezentację trasy).
3. Jak tylko prezentacja trasy zostanie uruchomiona (pojawi się kolorowa mapa podczas symulacji nawigacji) - przerywamy prezentację (klik w ekran i potwierdzenie "Tak" przerwania prezentacji).
4. Dzięki tej operacji program wyznaczył i zapamiętał "pozycję GPS, w której aktualnie się znajduje" - oczywiście bez podłączonego GPS.

5. Przechodzimy teraz już do "Planowania planu podróży". Dodajemy poszczególne punkty przelotowe i końcowy naszej trasy (bez punktu początkowego!) - dowolną techniką: z adresu, z mapy, z ulubionych itp.
6. Wszystkie dodawane punkty oznaczane są domyślnie jako "końce trasy". Musimy zatem wszystkie (z wyjątkiem ostatniego) zamienić na "przelotowe". W tym celu zaznaczamy wybrany punkt (klikając na niego) a następnie wybieramy "Oznacz jako punkt trasy".
7. Następnie klikamy "Opcje -> Rozpocznij nawigację". Wybieramy typ trasy, klikamy "Gotowe" i program wytycza trasę, która rozpoczyna się w "punkcie GPS" (ustaliliśmy go w pkt. 1-2), przechodzi przez wszystkie dodane w planie podróży punkty przelotowe i kończy się w ustalonym punkcie w planie podróży jako "koniec".
Prawda, że proste? Trochę naokoło (tu AM jest funkcjonalnie lepsza), ale można. Opisany patent działa również na TomTom Mobile!
I jeszcze jedno ważne spostrzeżenie: TTN pamięta ten sam "Plan podróży" niezależnie od aktualnie wczytanej mapy. Oznacza to, że np. możemy dodawać poszczególne punkty korzystając ze szczegółowych map poszczególnych państw, by wytyczyć i zobaczyć trasę na np. dowolnej mapie typu "Plus" lub "Major Roads". Polecam tę opcję np. do zaplanowania ogólnej trasy wakacyjnego objazdu Europy, w celu zorientowania się w długości i przebiegu trasy.
Ważne: TTN pamięta tak określoną "pozycję GPS" tylko w ramach jednej sesji pracy z programem. Oznacza to, że po wyjściu z programu i jego ponownym uruchomieniu - należy raz jeszcze powtórzyć ustalenie pozycji GPS za pomocą prezentacji trasy!
Mam nadzieję, że moje wypociny komuś pomogą w czasie tegorocznych wyjazdów wakacyjnych z TTN i TTM!
