TMC w TomTom - wspólny wątek

  • 215 Odpowiedzi
  • 76166 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline jansol

  • ****
  • 813
  • Sprzęt: TomTom GO 1005 LTM/HDT - iPh 8
Odp: tmc -jak to wkoncu z tym jest
« Odpowiedź #180 dnia: Styczeń 12, 2011, 15:51:14 »
na FB.. na pytanie czy TT ma zamiar uruchomić którą z usług , traffic bądź HD-Live ,padła taka odpowiedź :

   TomTom Polska- Jest jeszcze za wcześnie żebyśmy mogli zdradzać szczegóły, ale na pewno możemy powiedzieć, że zostanie uruchomiona taka usługa:)


*

Offline cezarcezar

  • 17
  • Sprzęt: TomTom GO 1000 LIVE .HTC Tatoo.iPhone
Odp: tmc -jak to wkoncu z tym jest
« Odpowiedź #181 dnia: Styczeń 12, 2011, 19:42:03 »
Witam
W polsce nie ma ,a w UK jak zdechlo wczoraj po poludniu tak nie podnioslo sie do dzisiaj.
Widac,ze dla TT te nowosci sprawiaja wszedzie problemy.
Pozdrawiam

*

Offline rafusmaximus

  • 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Slipknot & Mazda
Odp: tmc -jak to wkoncu z tym jest
« Odpowiedź #182 dnia: Marzec 10, 2011, 01:48:35 »
Panowie, zapytam się tak:

Mając GO 950 Live, czy jak dokupię sobie uchwyt z odbiornikiem TMC (jest na stronie TT za 317 pln) to w DE, NL itp. będę miał usługę Traffic? Podobno jest zwykła i Premium... jak to jest naprawdę?
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2011, 04:10:02 wysłana przez rafusmaximus »
TomTom GO 950 Live, navcore 9.061, mapa v8.75

*

karoalex

Odp: tmc -jak to wkoncu z tym jest
« Odpowiedź #183 dnia: Marzec 12, 2011, 21:57:09 »
Panowie, zapytam się tak:

Mając GO 950 Live, czy jak dokupię sobie uchwyt z odbiornikiem TMC (jest na stronie TT za 317 pln) to w DE, NL itp. będę miał usługę Traffic? Podobno jest zwykła i Premium... jak to jest naprawdę?

rafusmaximus przecież masz HD Traffic u siebie który działa bardzo dobrze na zachodzie Europy , więc nie rozumiem skąd pomysł na antenę , ja właśnie z powodu tej anteny i słabego działania Trafficu na niej zmieniłem z go 930 traffic na go 940 Live HD Traffic...i jestem bardzo z tej zamiany zadowolony... :ok:

roczna opłata tej usługi to 198,30zł , jak dużo jeździsz (np. zawodowo) po Europie to warto to wykupić  :wink:

http://www.tomtom.com/plus/services/traffic.php?

*

Offline rafusmaximus

  • 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Slipknot & Mazda
Odp: tmc -jak to wkoncu z tym jest
« Odpowiedź #184 dnia: Marzec 13, 2011, 17:50:25 »
Dzięki karoalex - własnie w instrukcji to doczytałem i po Twojej odpowiedzi utwierdziłem się w tym, że dokonałem właściwego wyboru  :wink:
Potrzebuję go na DE, DK i SE więc powinien spełnić moje oczekiwania. W sprzęcie jaki kupiłem są 3 miesiące free, więc już za dwa tygodnie spróbuję przetestować.
TomTom GO 950 Live, navcore 9.061, mapa v8.75

*

karoalex

Odp: tmc -jak to wkoncu z tym jest
« Odpowiedź #185 dnia: Marzec 14, 2011, 10:14:41 »
W sprzęcie jaki kupiłem są 3 miesiące free, więc już za dwa tygodnie spróbuję przetestować.

W moim go 940 Live jak kupiłem w styczniu , na opakowaniu pisało też 3 miesiące Gratis , a po podłączeniu i zalogowaniu na TTHome odkryłem w urządzeniu że jest ponad 6 miesięcy Gratis...moja to też wersja na France  :wink:

rejestrowałem mojego Go 940 Live w serwisie TTHome 26.01.2011 , a ważność usług jest do 7.08.2011r.

Meni główne/usługi Live/moje usługi/ważność usług...

*

Offline Waszko

  • *****
  • 1330
  • Sprzęt: TomTom Go 5200 WiFi, Discover
Odp: RDS TMC w PL na razie nie dla TomTom ?
« Odpowiedź #186 dnia: Czerwiec 21, 2011, 19:28:30 »
Kolejne cuda?

http://forum.gps24.pl/viewtopic.php?p=52788&sid=20513b97540e201e14136216a07c96d1#52788

Mój na razie nic nie znalazł, mam antenę tmc.

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #187 dnia: Sierpień 09, 2011, 10:12:20 »
Mam takie wrazenie, ze wszystkie firmy maja tylko na uwadze swoj interes a nie interes klientow, ktorzy juz dawno im zaufali i pomogli w rozwoju.
Kiedy kilka lat temu zakupilem nawigacje z mozliwoscia odbioru danych TMC, mialem nadzieje, ze takie dane beda dostepne u nas a nie tylko na zachodzie Europy.
OK, bylem naiwny ale kupujac to urzadzenie dolozylem sie troszeczke jak inni klienci do rozwoju ich firmy.
Teraz TomTom i inni zaczynaja zbierac dane z odbiornikow GPS, telefonow GSM i innych danych telemetrycznych, ale nikt z nich nie mowi czy ma w planach "przekierowanie" tych danych do kanalu TMC.
O ile rozumiem, to testy z RMF FM, pokazaly, ze technicznie to jest mozliwe i dziala poprawnie tylko zawsze wytlumaczeniem bylo, ze nie ma danych.
Teraz jak zbieraja sami dane i je publikuja za pomoca swoich rozwiazan to nie kwapia sie aby z nich dac uzytek klientom takim jak ja.

Nie chce rozpoczynac tutaj pustej dyskusji o wyzszosci jednego systemu nad drugim, ale cos w tym jest.

Swojego czasu Destia zaczela wprowadzac taki system do Polski ale poza klientami Garmina nikt z nich nie korzysta.
Nie wiem jak bardzo popularny jest ten system, ale mysle, ze to jest jednym z powodow niepowodzenia tego przedsiewziecia - male zainteresowanie zakupem takiej uslugi vs. korzysci.

--
Pozdrowienia
Pawel Durys

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #188 dnia: Sierpień 09, 2011, 10:18:25 »
Oprócz Garmina korzysta z tego Navigon. Działa całkiem dobrze.

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #189 dnia: Sierpień 09, 2011, 10:24:29 »
Kiedy kilka lat temu zakupilem nawigacje z mozliwoscia odbioru danych TMC, mialem nadzieje, ze takie dane beda dostepne u nas a nie tylko na zachodzie Europy.
Ale tymczasem okazało się że TMC nie jest najlepszym rozwiązaniem i producenci przerzucili się na zbieranie danych z urządzeń przez internet
Cytuj
Swojego czasu Destia zaczela wprowadzac taki system do Polski ale poza klientami Garmina nikt z nich nie korzysta.
TT się nie dogadał z Destią co do ceny i tyle

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #190 dnia: Sierpień 09, 2011, 16:57:21 »
Kiedy kilka lat temu zakupilem nawigacje z mozliwoscia odbioru danych TMC, mialem nadzieje, ze takie dane beda dostepne u nas a nie tylko na zachodzie Europy.
Ale tymczasem okazało się że TMC nie jest najlepszym rozwiązaniem i producenci przerzucili się na zbieranie danych z urządzeń przez internet
Cytuj
Swojego czasu Destia zaczela wprowadzac taki system do Polski ale poza klientami Garmina nikt z nich nie korzysta.
TT się nie dogadał z Destią co do ceny i tyle
Ja wlasnie o tym pisze.

TMC jest tylko kanalem transmisji danych.

Skoro TT i inni producenci wyprodukowali i sprzedali niemala liczbe urzadzen mogacych odbierac taki sygnal, to dlaczego teraz kiedy maja inne sposoby zbierania danych i ich "sprzedawania" nie podziela sie nimi nawet na zasadach komercyjnych?
Czy taki RMF FM chce za to zbyt duzo pieniedzy? Przeciez utrzymywanie serwerow Live tez musi cos kosztowac?
Cos musi byc na rzeczy, bo skoro sie nie dogadali z Destia, to znaczy, ze albo nie mozna tego komercyjnego rozwiazania zastosowac w urzadzeniach TT albo jest to wbrew planom sprzedazy  nowych urzadzen.

--
Pozdrowienia
Pawel Durys

*

Offline Myomi

  • ****
  • 526
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: I9505
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #191 dnia: Sierpień 11, 2011, 12:54:51 »

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #192 dnia: Sierpień 11, 2011, 15:08:19 »
Na Polskim rynku sprzedano zbyt mało urządzeń z TMC żeby się im to opłacało i tyle. Pozostaje wyłącznie LIVE.

*

Offline radoskur

  • *****
  • 1921
    • http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=414522
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #193 dnia: Sierpień 11, 2011, 15:09:20 »
Jeżeli Live będzie lepiej się spisywać i kosztować nie więcej niż 100 na rok - to wolałbym live

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #194 dnia: Sierpień 11, 2011, 15:49:25 »
Na Polskim rynku sprzedano zbyt mało urządzeń z TMC żeby się im to opłacało i tyle. Pozostaje wyłącznie LIVE.
Czyli kwadratura kola. Jak bedzie wiecej urzadzen to wprowadzimy. Poniewaz nie ma serwisu to nie kupujemy urzadzen. Pieknie!
A tak na powaznie, to nie mialem tylko na mysli Nawigacji, ale rowniez radia samochodowe montowane fabrycznie np. w Oplach, VW, Audi i innych.
A moje pytanie bylo inne. Czy majac juz dane, ktore sa publikowane poprzez Live, nie mogliby ich kopiowac do sprawdzonego TMC?

--
Pozdrowienia
Pawel Durys

Połączone: Sierpień 11, 2011, 15:52:23
Jeżeli Live będzie lepiej się spisywać i kosztować nie więcej niż 100 na rok - to wolałbym live
Mozesz rozwinac ta mysl? Dlaczego wolalbys Live zamiast TMC? Rozumiem, ze ani Twoja nawigacja ani Radio nie odbieraja TMC. Ale jakie sa inne zalety takiego kanalu dystrybucji poza wiekszymi kosztami?
Ja bedac w DE, UK, FR czy np BE nie place nic za odbieranie informacji o utrudnieniach na drodze.
Co daje Ci wiecej w tym temacie Live czego nie masz przez TMC?

--
Pozdrowienia
Pawel Durys
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2011, 15:52:23 wysłana przez pdurys »

*

Offline Bankier

  • ****
  • 763
  • Sprzęt: TomTom 1015
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #195 dnia: Sierpień 11, 2011, 16:35:51 »
Czyli kwadratura kola. Jak bedzie wiecej urzadzen to wprowadzimy. Poniewaz nie ma serwisu to nie kupujemy urzadzen. Pieknie!

O czym ty mówisz? W Polsce nie ma infrastruktury TMC (do zbierania danych; nie ma centr przetwarzania danych). Więc po co TMC w tomtom'ach, skoro danych z TMC będzie bardzo mało, albo wręcz nie będzie wcale.

A moje pytanie bylo inne. Czy majac juz dane, ktore sa publikowane poprzez Live, nie mogliby ich kopiowac do sprawdzonego TMC?

Kopiować ?:) Tomtom zbudował sam własny system. Mają serwery, zbierają i przetwarzają dane + nadają HD traffic. To wszystko kosztuje...
Miej pretensje do Państwa/GDDiA, że nie ma TMC, a nie do tomtom'a.

Połączone: Sierpień 11, 2011, 16:38:39
Jeżeli Live będzie lepiej się spisywać i kosztować nie więcej niż 100 na rok - to wolałbym live

HD traffic działa super. Nie wiem, jak w Polsce, ale za granicą działa doskonale.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2011, 16:38:39 wysłana przez Bankier »

*

Offline Waszko

  • *****
  • 1330
  • Sprzęt: TomTom Go 5200 WiFi, Discover
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #196 dnia: Sierpień 11, 2011, 16:59:33 »
Co daje Ci wiecej w tym temacie Live czego nie masz przez TMC?

Szybkość i dokładność przesyłu danych. Live daje info co 2 minuty. TMC jak dobrze pamiętam co 15 minut hmm...

Jeżeli chodzi o Live i HD w TomTom to rewelacja :) Dajmy im jeszcze trochę czasu bo to dopiero miesiąc ale działa już super. Parę razy mnie przestrzegł i wyprowadził z korka  :ok:

*

Offline radoskur

  • *****
  • 1921
    • http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=414522
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #197 dnia: Sierpień 11, 2011, 17:14:01 »
Cytuj
Mozesz rozwinac ta mysl? Dlaczego wolalbys Live zamiast TMC? Rozumiem, ze ani Twoja nawigacja ani Radio nie odbieraja TMC. Ale jakie sa inne zalety takiego kanalu dystrybucji poza wiekszymi kosztami?
Ja bedac w DE, UK, FR czy np BE nie place nic za odbieranie informacji o utrudnieniach na drodze.
Co daje Ci wiecej w tym temacie Live czego nie masz przez TMC?

Chociazby fakt, że sygnał TMC nadawany jest (o robotach drogowych) nawet w nocy gdy tych robót nie ma i nie stoi sie w korku. Druga sprawa to spore opóźnienie we wdrożeniu ostrzeżenia - zanim się wypadek zrobi i zacznie TMC nadawać to w eter to niejednokrotnie służby porządkowe już posprzątają - a TMC zaczyna dopiero nadawać sygnał o utrudnieniu - wiele samochodów zjeżdża na drogę alternatywną gdzie robi się korek. Sądzę (i mam taką nadzieję), że Live będzie szybsze i będzie brało pod uwagę pory dnia i nocy dla stałych utrudnień typu budowa dróg itp.

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #198 dnia: Wrzesień 02, 2011, 01:05:38 »
Czyli kwadratura kola. Jak bedzie wiecej urzadzen to wprowadzimy. Poniewaz nie ma serwisu to nie kupujemy urzadzen. Pieknie!

O czym ty mówisz? W Polsce nie ma infrastruktury TMC (do zbierania danych; nie ma centr przetwarzania danych). Więc po co TMC w tomtom'ach, skoro danych z TMC będzie bardzo mało, albo wręcz nie będzie wcale.

A moje pytanie bylo inne. Czy majac juz dane, ktore sa publikowane poprzez Live, nie mogliby ich kopiowac do sprawdzonego TMC?

Kopiować ?:) Tomtom zbudował sam własny system. Mają serwery, zbierają i przetwarzają dane + nadają HD traffic. To wszystko kosztuje...
Miej pretensje do Państwa/GDDiA, że nie ma TMC, a nie do tomtom'a.

Połączone: [time]Sierpień 11, 2011, 16:38:39[/time]
Jeżeli Live będzie lepiej się spisywać i kosztować nie więcej niż 100 na rok - to wolałbym live

HD traffic działa super. Nie wiem, jak w Polsce, ale za granicą działa doskonale.

Bankierze,
A dane do Live to sie biora z kosmosu?

Jesli maja dane, ktorych nie wstydza sie nadawac przez swoje serwery, to dlaczego nie moga tego puscic w eter za posrednictwem np. rzeczonego RMF FM? Nawet zakodowac tak jak to zrobiono dla Garmina.

Mysle, ze korzystanie z dodatkowego kanalu przesylu informacji nie kosztuje tyle co ich zbieranie.


Połączone: [time]Wrzesień 02, 2011, 01:15:09[/time]
Co daje Ci wiecej w tym temacie Live czego nie masz przez TMC?

Szybkość i dokładność przesyłu danych. Live daje info co 2 minuty. TMC jak dobrze pamiętam co 15 minut hmm...

Jeżeli chodzi o Live i HD w TomTom to rewelacja :) Dajmy im jeszcze trochę czasu bo to dopiero miesiąc ale działa już super. Parę razy mnie przestrzegł i wyprowadził z korka  :ok:

Moze i masz racje, ze czestotliwosc aktualizacji informacji jest wieksza w Live niz w TMC ale ich jakosc jest dokladnie taka sama, jesli pochodza z tego samego zrodla.

Przeciez przez analagie do transmisji RTV, to jest taki sam zbior informacji jak np. o pogodzie tylko raz nadawany przez TVP1 albo Radio Zet. W obu przypadkach jesli TVP1 i Radio Zet  beda odczytywac ta sama depesze PAP to sie dowiem tego samego.
Jesli kupilem wczesniej Radio to nie musze inwestowac w telewizor aby sie dowiedziec jaka jest pogoda.

A z drugiej strony, czy wydaje Ci sie, ze czestotliwosc przekazywania informacji ma takie duze zaczenie? Jesli jedziesz trasa, i Live odnotuje korek dlugi na np. 5 minut jakies 15 km przed Toba, zaproponuje Ci objazd, ty z niego skorzystasz, ale wlasnie w tym momencie sie on skonczy i juz po 2 minutach bedziesz mial to na swoim Tomku, to czy bedzie Ci sie oplacalo wracac na poprzednia trase?

Sytuacja na drodze nie jest tak bardzo zmienna, aby to mialo znaczenie. Moze w miescie, ale to moim zdaniem drugie ekstremum.

Połączone: Wrzesień 02, 2011, 01:20:01
Cytuj
Mozesz rozwinac ta mysl? Dlaczego wolalbys Live zamiast TMC? Rozumiem, ze ani Twoja nawigacja ani Radio nie odbieraja TMC. Ale jakie sa inne zalety takiego kanalu dystrybucji poza wiekszymi kosztami?
Ja bedac w DE, UK, FR czy np BE nie place nic za odbieranie informacji o utrudnieniach na drodze.
Co daje Ci wiecej w tym temacie Live czego nie masz przez TMC?

Chociazby fakt, że sygnał TMC nadawany jest (o robotach drogowych) nawet w nocy gdy tych robót nie ma i nie stoi sie w korku. Druga sprawa to spore opóźnienie we wdrożeniu ostrzeżenia - zanim się wypadek zrobi i zacznie TMC nadawać to w eter to niejednokrotnie służby porządkowe już posprzątają - a TMC zaczyna dopiero nadawać sygnał o utrudnieniu - wiele samochodów zjeżdża na drogę alternatywną gdzie robi się korek. Sądzę (i mam taką nadzieję), że Live będzie szybsze i będzie brało pod uwagę pory dnia i nocy dla stałych utrudnień typu budowa dróg itp.

Juz wczesniej napisalem, ze nie widze zadnej roznicy za pomoca jakiego medium sa propagowane informacje.
Jesli pochodza z tego samego zrodla, to w tym samym momencie sie zmieniaja. Dotyczy to zarowno poczatku i konca zdarzenia.

Zadne z tych sposobow transmisji nie wywroza z fusow, kiedy sytuacja na drodze sie zmieni.

Ale probowac mozna.

Wiec teraz ponawiam swoje pytanie retoryczne.

Dlaczego TomTom na w powazaniu klientow, ktorzy dolozyli sie do tego, ze moga wprowadzic teraz Live i nie dziela sie zebranymi przez siebie danymi z innymi uzytkownikami drog.

Przeciez nawet publikowanie tych danych przez komunikaty radiowe co godzina bylyby dla innych kierowcow, nawet tych ktorzy nie korzystaja z GPS-ow przydatne.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2011, 01:20:01 wysłana przez pdurys »

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #199 dnia: Wrzesień 02, 2011, 07:57:31 »
Równie dobrze możesz mieć pretensje do Automapy czy Navigona - dlaczego nie udostępniają swoich danych traffikowych ? Przecież komuś by się przydały te dane ... To jest firma, która ma zarabiać, a nie pełnić służbę dla dobra społeczeństwa ;) Na dodatek akurat TomTom ma ostatnio sporo kłopotów finansowych, więc jakoś musi zarabiać.

A co do różnicy w sposobie podawania informacji. Miałem okazję potestować zarówno TMC w Beckerze, jak i obecnie LIVE w TomTomie. Różnica w szybkości pobierania komunikatów - TMC zanim pobierze 100 komunikatów (zresztą w większości nieaktualnych) potrzebuje około 30 minut i to w założeniu, że nie straci zasięgu stacji. LIVE potrzebuje na to samo kilku sekund. Także LIVE nie działa obecnie idealnie, ale jest zauważalnie skuteczniejszy i bardziej aktualny.

*

Offline Bankier

  • ****
  • 763
  • Sprzęt: TomTom 1015
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #200 dnia: Wrzesień 02, 2011, 08:53:27 »
Bankierze,
A dane do Live to sie biora z kosmosu?

Jesli maja dane, ktorych nie wstydza sie nadawac przez swoje serwery, to dlaczego nie moga tego puscic w eter za posrednictwem np. rzeczonego RMF FM? Nawet zakodowac tak jak to zrobiono dla Garmina.

Mysle, ze korzystanie z dodatkowego kanalu przesylu informacji nie kosztuje tyle co ich zbieranie.

Nawet jeśli byłoby to technicznie możliwe (nadawanie RDS TMC za darmo), to zabiłoby to sprzedaż urządzeń TT z Live. Po co wchodzić też w przestarzałą technologię. I tyle w temacie.

Obecnie nawigacje można używać za darmo: Google, Nokia Maps etc. Dodatkowo google i nokia zaczynają już oferować (w ograniczonym zakresie) usługi traffic. Jedyną przeszkodą póki co są koszty internetu w roamingu.

Dla firm takich jak TomTom jedyna nadzieja w sprzedawaniu usług premium/wartości dodatkowej - czyli np. HD Traffic, LIVE. Atutem jest też możliwość korzystania z taryfy data w roamingu bez dodatkowej opłaty.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2011, 08:55:02 wysłana przez Bankier »

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #201 dnia: Wrzesień 02, 2011, 14:44:28 »
Moze i masz racje, ze czestotliwosc aktualizacji informacji jest wieksza w Live niz w TMC ale ich jakosc jest dokladnie taka sama, jesli pochodza z tego samego zrodla.

Przeciez przez analagie do transmisji RTV, to jest taki sam zbior informacji jak np. o pogodzie tylko raz nadawany przez TVP1 albo Radio Zet. W obu przypadkach jesli TVP1 i Radio Zet  beda odczytywac ta sama depesze PAP to sie dowiem tego samego.
Jesli kupilem wczesniej Radio to nie musze inwestowac w telewizor aby sie dowiedziec jaka jest pogoda.

A z drugiej strony, czy wydaje Ci sie, ze czestotliwosc przekazywania informacji ma takie duze zaczenie? .....

To nie jest takie proste. Live działa tak że urządzenie klienta generuje co 2 min. zapytanie do serwerów TomTom podając w tym zapytaniu pewne dane (w tym przede wszystkim aktualna pozycje, wektor kierunku docelowego, odległość do celu,chwilową i uśrednioną prędkość, poziom uprawnień do usługi i kilka innych rzeczy które "karmią system Live"). Na tej podstawie serwery błyskawicznie generują paczkę informacji zwrotnej - odpowiedniej do zapytania. Więc dane otrzymane z Live mogą być (a w zasadzie zawsze są) znacznie wyższej jakości niż dane z TMC. Dane z Live są ograniczone do odpowiedniego obszaru, są za to dość precyzyjne). Dane z TMC są ogólne są generowane dla bardzo dużego obszaru (np. cały kraj) bo muszą być uniwersalne. Dane Live przetwarzają bardzo wydajne systemy serwerowe odciążając w pewnym stopniu urządzenie klienta. W TMC całą paczkę informacji musi przetwarzać urządzenie klienta więc siłą rzeczy nie może to być zbyt duża porcja danych żeby nie "zamordować" klienta (pomijam już samą niewielką przepływność strumienia danych w TMC bo to kolejne ograniczenie).
Jak się już teraz domyślasz konwersja danych z Live do TMC wcale nie jest taką prostą sprawą - bo nie jest to dokładnie  "to samo".  W dłuższej perspektywie czasowej (a może i wcale nie takiej długiej) TMC umrze śmiercią naturalną, więc nie ma się co dziwić że TT nie chce w to inwestować. Tym bardziej w PL ,gdzie liczba urządzeń z TMC z ich punktu widzenia jest symboliczna.

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #202 dnia: Wrzesień 20, 2011, 19:15:09 »
To nie jest takie proste.
A czy ja mowilem, ze to jest proste. Pisze tylko o tym, ze to jest jak najbardziej wykonalne.
Live działa tak że urządzenie klienta generuje co 2 min. zapytanie do serwerów TomTom podając w tym zapytaniu pewne dane (w tym przede wszystkim aktualna pozycje, wektor kierunku docelowego, odległość do celu,chwilową i uśrednioną prędkość, poziom uprawnień do usługi i kilka innych rzeczy które "karmią system Live"). Na tej podstawie serwery błyskawicznie generują paczkę informacji zwrotnej - odpowiedniej do zapytania. Więc dane otrzymane z Live mogą być (a w zasadzie zawsze są) znacznie wyższej jakości niż dane z TMC. Dane z Live są ograniczone do odpowiedniego obszaru, są za to dość precyzyjne).
No i co z tego wynika? Jesli serwery Live maja juz informacje o ruchu i "zdecyduja sie" ja przekazywac innym to dlaczego nie moga sie podzielic z uzytkownikami TMC?
Dane z TMC są ogólne są generowane dla bardzo dużego obszaru (np. cały kraj) bo muszą być uniwersalne. Dane Live przetwarzają bardzo wydajne systemy serwerowe odciążając w pewnym stopniu urządzenie klienta. W TMC całą paczkę informacji musi przetwarzać urządzenie klienta więc siłą rzeczy nie może to być zbyt duża porcja danych żeby nie "zamordować" klienta (pomijam już samą niewielką przepływność strumienia danych w TMC bo to kolejne ograniczenie).
Calkowicie mnie nie rozumiesz. Informacje o utrudnienu na drodze, jesli sa zbierane to mozna zakladajac filtr w prosty sposob przekazac dalej do TMC.
Przyklad? Targeo, pokazuje kolorami gdzie jest "najgorzej", dodatkowo majac informacje np. z GDDKiA mozna podac wiecej szczegolow zdarzenia niz tylko sucha informacje, ale i to by sie przydalo.
Jak się już teraz domyślasz konwersja danych z Live do TMC wcale nie jest taką prostą sprawą - bo nie jest to dokładnie  "to samo".  W dłuższej perspektywie czasowej (a może i wcale nie takiej długiej) TMC umrze śmiercią naturalną, więc nie ma się co dziwić że TT nie chce w to inwestować. Tym bardziej w PL ,gdzie liczba urządzeń z TMC z ich punktu widzenia jest symboliczna.
Cytat: Bankier
Po co wchodzić też w przestarzałą technologię.
Ta "przestarzala" technologia jest dostepna nadal nawet w takich urzadzeniach: http://www3.konfigurator-vw.pl/info.php?el=wyposazenie&id=20110920_12774747_39&kod=R2Z/7QL
Jesli nadal uwazacie, ze ta technologia jest przestarzala to porozmawiajcie z innymi producentami.
Podalem tylko jednego. Na TomTomie swiat sie nie konczy.

Slusznie napisal Bankier, ze to odbilo by sie na sprzedazy urzadzen z Live, ale od czego jest marketing.

A teraz przyklad z piatku.
Jechalem autostrada w DE. Na 1km przed zjazdem z autstrady w okolicach Lipska, otrzymalem na swoim TOmku informacja poprzez TMC, ze utworzyl sie korek.
Poniewaz jechalem wieczorem (okolo 22:00) nie mialem ochoty zjezdzac z drogi, pomyslalem, ze to jakies roboty i po krzyku. Niestety okazalo sie, ze byl wypadek i calych ruch sie zatrzymal na 2 godziny. Kiedy po jakims czasie od zatrzymania sie w tym korku TomTom aktualoizowal inforamcje o narastajacym korku, zorientowalem sie, ze utknalem prawie w samym jego "czubie". Wypadek mial miejsce jakies 3 km wczesniej.
Zdajecie sobie sprawe, ze ten wypadek musial miec miejsce nie wiecej niz kilka minut wczesniej.
Oczywiscie informacja w TMC o nim byla pewnie z Policji lub Strazy, niemniej jednak ja mialem.
Nie wiem oczywiscie ilu uzytkownikow Live bylo dookola mnie, ale nie sadze, ze bez tej samej informacji byliby w lepszej sytuacji?
I co to dowodzi?
Tylko tyle, ze dzielenie sie informacjami a nie trzymanie ich "przy orderach" moze dac wymierne korzyscie wszystkim a nie tylko waskiej grupie.
I tyle w temacie.
   
Nadal  bede uwazal, ze chciwosc w tym przypadku TomToma jest nie na miejscu. Prowadzili rozmowy z Destia o dostepie do informacji i nic z tego nie wyszlo.

Zbieraja dane tak samo jak Targeo, Google itp. i sie nimi nie dziela poprzez TMC to nie jest OK.

Pozdrowienia

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #203 dnia: Wrzesień 21, 2011, 14:52:32 »
No i co z tego wynika? Jesli serwery Live maja juz informacje o ruchu i "zdecyduja sie" ja przekazywac innym to dlaczego nie moga sie podzielic z uzytkownikami TMC?

Bo tych informacji znacznie więcej niż tych które da się przepchnąć przez TMC. Piszesz o filtrowaniu, ok - ale to jest właśnie krok do tyłu, bo co byś zrobił jakbyś miał wydrukować książkę telefoniczną mając danych o abonentach na 100 stron a możesz wydrukować tylko 15 stron? Kogo wytniesz a kogo zostawisz?
Nie widzę żadnego sensu upierać się przy starej technologii nie dającej najmniejszych szans dalszego jej rozwoju.
Ponadto Live jest transgraniczne a TMC reorganizowane na poszczególne kraje. Korzystam z TMC Navigona i czasami robię to na obszarach przygranicznych co skutkuje otrzymywaniem zupełnie nieprzydatnych mi informacji a brakiem informacji lokalnej.

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #204 dnia: Wrzesień 21, 2011, 17:54:59 »
Nie widzę żadnego sensu upierać się przy starej technologii nie dającej najmniejszych szans dalszego jej rozwoju.
Ponadto Live jest transgraniczne a TMC reorganizowane na poszczególne kraje. Korzystam z TMC Navigona i czasami robię to na obszarach przygranicznych co skutkuje otrzymywaniem zupełnie nieprzydatnych mi informacji a brakiem informacji lokalnej.
Ja sie nie upieram, ale pragne zwrocic uwage, ze takich ludzi jak ja, ktorzy juz maja urzadzenia pozwalajace odbierac dane TMC a nie maja takich co odbieraja Live (ktore to nota bene jest dedykowane tylko do TomToma) jest troche, i dlatego udostepnienie im, chocby szczatkowych danych, byloby fair, poniewaz wczesniej "sponsorowali" firme kupujac jej produkty.
Bede tak uwazal do czasu, as system Live TomToma nie zostanie uznany jako standard podobnie jak sygnal GPS.
TMC moze byc zakodowane, jesli TomTom chce trzymac swoje dane tylko dla swoich uzytkownikow.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #205 dnia: Wrzesień 22, 2011, 21:56:38 »
Reasumując, TMC dla TomToma w Polsce nie ma i raczej na pewno nigdy już nie będzie. Trzeba się z tym pogodzić i tyle. Pozostaje Ci w mojej ocenie sprzedać urządzenie puki jest jeszcze cokolwiek coś warte i kupić coś innego, albo używać je tak jak dotychczas aż do jego "technologicznej śmierci".

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #206 dnia: Wrzesień 23, 2011, 17:39:26 »
Reasumując, TMC dla TomToma w Polsce nie ma i raczej na pewno nigdy już nie będzie. Trzeba się z tym pogodzić i tyle. Pozostaje Ci w mojej ocenie sprzedać urządzenie puki jest jeszcze cokolwiek coś warte i kupić coś innego, albo używać je tak jak dotychczas aż do jego "technologicznej śmierci".
Nigdy nie mow nigdy, tak mawial moj dziadek.

Nie chce sie z tym pogodzic, tak jak nie beda sie chcieli pogodzic uzytkownicy nowych VW, Audi czy Skody. Oni jesli maja fabrycznie montowana nawigacje maja TMC - oczywiscie bez TMC w polsce bo jej nie ma. Chyba, ze sie myle i dziala to co wprowadzala Desita dla Garmina.

A czy przez technologiczna smierc rozumiesz, ze satelity GPS spadna? Mapy mam aktualizowane w moim starym One 2nd Edition i calkiem dobrze sie sprawdza, nawet po "podmianie" systemu na nowszy.

Zalozmy zatem, ze zainwestuje po raz trzeci w produkty firmy TomTom aby miec ta usluge Live (za ktora trzeba placic co roku) jaka mam pewnosc, ze jej nie zaprzestana rozwijac, nie mowiac o "napychaniu" jej danymi? Jaka mam pewnosc ile bedzie wynosil abonament w przyszlym roku? A jesli podskocza koszty roamingu miedzynarodowego to co? Za granica nie bede mial do Live dostepu?
I co wtedy powiesz?

Oczywiscie, nie mam zadnej pewnosci, ze TMC bedzie nadal dzialao, ale jakos sie nie zanosi na jego wylaczenie.
Coby nie mowic, nie w kazdym aucie jest teraz i raczej nigdy nie bedzie nawigacji TomTom.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #207 dnia: Wrzesień 29, 2011, 12:46:21 »
Cyt: 'A czy przez technologiczna smierc rozumiesz, ze satelity GPS spadna?"
- a co ma TMC do GPS??? TMC przekazywane jest przez nadajniki stacji radiowych w paśmie UKF i nie ma nic wspólnego z satelitami.

Cyt: "Zalozmy zatem, ze zainwestuje po raz trzeci w produkty firmy TomTom aby miec ta usluge Live (za ktora trzeba placic co roku) jaka mam pewnosc, ze jej nie zaprzestana rozwijac, nie mowiac o "napychaniu" jej danymi? Jaka mam pewnosc ile bedzie wynosil abonament w przyszlym roku? A jesli podskocza koszty roamingu miedzynarodowego to co? Za granica nie bede mial do Live dostepu?
I co wtedy powiesz?"


W zasadzie nic, chociaż dość oczywistym jest fakt że koszty roamingu spadają i nadal będą spadać więc nie rozumiem zupełnie Twoich obaw.
Wracając do sedna: przecież pytasz o TMC dla TomTom w Polsce, więc Ci odpowiadamy co o tym sądzimy. Zawsze masz prawo się z tym stanem nie pogodzić i czekać na TMC w Polsce dla TT. Moim zdaniem się nie doczekasz  i tyle.

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #208 dnia: Wrzesień 29, 2011, 15:01:44 »
Cyt: 'A czy przez technologiczna smierc rozumiesz, ze satelity GPS spadna?"
- a co ma TMC do GPS??? TMC przekazywane jest przez nadajniki stacji radiowych w paśmie UKF i nie ma nic wspólnego z satelitami.

przecież pytasz o TMC dla TomTom w Polsce .... Moim zdaniem się nie doczekasz  i tyle.
Aktualnie w powszechnym uzyciu do prowadzenia nawigacji jest wykorzystywany system GPS.
Bez niego TMC raczej zdaje sie jak psu na bude.
TMC jest dodatkiem do informacji jakie urzadzenia otrzymuja z satelity.
Dopoki TMC nie jest zalezny od jednego producenta urzadzen do nawigacji tak dlugo bedzie w uzytku. To jest tylko kanal transmisji.

A nie pytalem sie o TMC dla TomToma tylko o to dlaczeo firma TomTom majac juz dane - bardzo dokladne - nie zacznie ich rozpowszechniac dla uzytkowniko ich nawigacji bezplatnie a dla pozostalych odplatnie.

--
Pozdrowienia

Odp: TMC w TomTom
« Odpowiedź #209 dnia: Wrzesień 29, 2011, 16:26:06 »
A TMC jest w Polsce?