Jezeli chodzi o sprawdzenie legalności PDA to jest na razie u nas z tym bardzo słabiutko. Najważniejsze zebyś miał jakiś papier poświadczający że stałeś się jego posiadaczem na drodze kupna-sprzedaży. Taki papier jest równiez przydatny po to zebyś znał personalia sprzedawcy.
Nie dokońca - paserka nieumyślna polega na tym, że kupujesz sprzęt o którym nie wiesz, że jest kradziony, ale na podstawie całokszłatłu okoliczności mógłbys się tego spodziewać (np. brak papierów, okazyjna cena, itp.)
Nawet znajomość personalii sprzedawcy nie pomoże w takich sytuacjach. Po prostu zarzut dostaną obaj - sprzedawca paserki umyśłnej, a kupujący nieumyślnej.
Jest jeszcze strona cywilna zagadnienia - własność rzeczy ruchomej skradzionej, zgubionej lub w inny sposób utraconej bez woli właściciela nigdy nie przejdzie na nabywcę, nawet działającego w dobrej wierze. Po prostu PDA zostanie Ci zabrany i zwrócony do właściciela, a tobie pozostanie jedynie roszczenie odszkodowawcze w stosunku do sprzedawcy o wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia.
Polecałbym raczej faktyczne sprawdzenie czy PDA nie figuruje w bazie przedmiotów poszukiwanych, a jeśłi z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, kupuj tylko z pewnego źródła, z fakturą, instrukcją i dobrze jak z karta gwarancyjną (nawet jak jest już po okresie gwarancji, są tam numery urządzenia, data zakupu, miejsce zakupu - dużo więcej urzytecznych informacji jak na fakturze)