Pozostałe platformy > RIM BlackBerry

Instalowanie aplikacji z Androida na telefonach z BlackBerry 10

(1/1)

revanmj:
Jak zapewne wielu z Was wie, wcześniej PlayBook OS, a teraz BlackBerry 10 pozwalają na instalowanie i uruchamianie aplikacji pisanych pierwotnie dla Androida. Niestety, domyślnie możemy jedynie pobierać programy umieszczone w BlackBerry World (które w dodatku nie są tam w żaden sposób oznaczone). Deweloperzy musieli mieć jednak sposób na testowanie swoich programów przed ich wydaniem. I na szczęście ten sposób działa u wszystkich.


Wystarczy włączyć “Tryb tworzenia” (Ustawienia > Bezpieczeństwo i Prywatność > Tryb tworzenia) na swoim urządzeniu i utworzyć hasło dla niego (niestety jest to wymagane, ale po instalacji programów można hasło wyłączyć), a na komputerze z kolei zainstalować program vnBB10 (do pobrania stąd) i oczywiście sterowniki.


Kolejnym krokiem jest podłączenie naszego urządzenia do komputera i uruchomienie vnBB10. Na jego głównym ekranie wpisujemy adres IP widoczny w panelu “Tryb tworzenia” na smartfonie i klikamy “Connect”. Po chwili namysłu zobaczymy następujące okno:


Przyciskiem “Add” dodajemy kolejne pliki z aplikacjami, które chcemy zainstalować***, po czym klikamy na “Install” i czekamy. Po wszystkim odłączamy urządzenie, wyłączamy tryb tworzenia i ewentualnie hasło urządzenia.

*Pliki muszą być w formacie BAR. Odpowiednie paczki z popularniejszymi programami dla Androida bez problemu można znaleźć przy pomocy Google'a (tutaj np. jest do pobrania Instagram, który testowałem na BB 10.1 i działał bez problemów (razem z “zaawansowaną kamerą”). Da się też oczywiście tworzyć je samemu, ale jest to już bardziej skomplikowany proces i wymaga rejestracji w BlackBerry celem pobrania odpowiednich certyfikatów potrzebnych do podpisania tych paczek. Jeśli znajdę w przyszłości wolną chwilę (i odszukam skrypt, który proces znacząco ułatwiał, to go tu opiszę).

WiateR:
Jeżeli to te same certyfikaty co przy tworzeniu softu, to wystarczy założyć konto vendor account (darmowe na zawsze) i pobrać przyznane na maila dwa pliki. :)

revanmj:
Klucze pobiera się stąd: https://www.blackberry.com/SignedKeys/. Konwertowanie na BAR będzie, bo udało mi się znaleźć skrypt :) Pytanie tylko kiedy będę miał czas opisać. Bo trzeba zdobyć klucze, z nich wygenerować plik, zainstalować SDK Androida, wpisać ścieżki i inne dane do skryptu, także jest tego trochę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej