Po pierwsze w każdej instrukcji obsługi piszą o tym, ze nie zalecają używania nieoryginalanych akcesoriów bo grozi to uszkodzeniem. Jak najczęście jest to napisane w gwarancji:
Gwarancja nie obejmuje problemów współpracy zakupionego sprzętu i oprogramowania z urządzeniami i oprogramowaniem firm trzecich.
Po drugie - zaczerpnięte z innego forum o TomTom:
Witam
Mam takiego tomtoma one v3 (4N00.012)
FCC ID: S4LONE-CK
IC: 5767A-ONECK
Został on podłączony do nieoryginalnej ładowarki samochodowej i padł, świeci się tylko dioda zasilania ale przy próbie włączenia brak jakiejkolwiek reakcji.
ŹródłoPo trzecie.
Faktem jest, że wszystkie (a przynajmniej wiekszość) nowe urządzenia mają zabezpieczenie, polegające na pobieraniu tylko prądu w takim zakresie w jakim ono samo potrzebuje, więc możliwość uszkodzenia jest niewielka. Natomiast jeżeli ładowarka na wyjściu ma 2A tzn. to co mamy "w kabelku do PDA" - pobór prądu (z gniazda czy sieciowego czy samochodowego) przez nią jest również wyższy, a uwzględniając, że urządzenie (jak pisałem wyżej) samo reguluje wartość pobieranego prądu - nadwyżka gromadzi się własnie w tej ładowarce, czego częstym wynikiem jest jej nadmierne nagrzanie się. To z kolei może skutkować uszkodzeniem ładowarki (pół biedy), lecz w pierwszej kolejności da w niej ciała rezystor odpowiedzialny za zmniejszenie napięcia z:
- 220V - w przypadku sieciowej
- 12V - samochodowej
do 5V, które pobiera PDA. Wtedy - NA TO JUŻ PDA NIE POSIADA ZABEZPIECZENIA - przez ułamek sekundy do baterii PDA lub do samego urządzenia trafi napięcie o nominale 220V lub 12V, a to oznacza dla niego lub baterii ŚMIERĆ.