PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych

Nawigacja GPS => Nawigacja GPS - ogólnie => Wątek zaczęty przez: luczkowaty w Grudzień 31, 2004, 19:31:49

Tytuł: odleglosc miedzy punktami
Wiadomość wysłana przez: luczkowaty w Grudzień 31, 2004, 19:31:49
Jak wyznaczyc odleglosc miedzy dwoma punktami lezacymi poza trasa w lini prostej. Np chcialbym sobie zmierzyc dzialke dlugosc i szerokosc. Jest jakis prosty moze darmowy program do tego. Mam gps i pocketa.
Tytuł: odleglosc miedzy punktami
Wiadomość wysłana przez: perla w Styczeń 01, 2005, 08:29:10
Jaki by to nie byl program to mierzenie dzialki /kilkaset m kw ?/ bedzie z bledem ktory w tych warunkach bedzie dawal bezuzyteczny wynik.
'Skakanie' pozycji bywa od 5-10m. Tak wiec pomiar z taka dokladnoscia np odleglosci 50-100 m daje b. przyblizone wyniki.
Tytuł: odleglosc miedzy punktami
Wiadomość wysłana przez: luczkowaty w Styczeń 01, 2005, 15:34:13
Ale chyba istnieje jakis program na pda korzystajacy z gps i mierzacy dlugosc miedzy wybranymi punktami. Z dzialka to byl przyklad, ale wlasnie przydaloby mi sie to do podobnych zastosowan. Te 5-10m bledu nie jest dla mnie istotne.
Tytuł: odleglosc miedzy punktami
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 01, 2005, 23:03:43
Jeżeli chce się Tobie dłubać w Excelu to poczytaj:
http://plrecgps.pp.org.pl/bin/view/GPS/PoradyJanusza#Porada_17_Obliczanie_odleg_o_ci_

A jak nie, to polecam programy do pracy z mapami skanowanymi. Chyba wszystkie mają opcje obliczania odległości dwóch punktów :)

A co do dokładności pomiarów. Te 5-10m wynika z teorii GPS. Błąd bezwzględny wskazań GPS może być nawet większy, ale ..... pomiary względne (jednego punktu względem drugiego) wykonane w stosunkowo krótkim czasie na pewno będą obarczone znacznie mniejszym błędem :)
Odsyłam do polskojęzycznego artykułu Petera Rothera: "Dokładność pomiaru". Artykuł ukazał się gościnnie na mojej www: http://gps.anv.pl/PORADY.htm
Tytuł: odleglosc miedzy punktami
Wiadomość wysłana przez: luczkowaty w Styczeń 01, 2005, 23:35:01
Dzieki za linki. Chyba odkurze znajomosc z programowaniem w c i napisze sobie taki program. Bo takie reczne przeliczanie nie jest wygodne :)
Tytuł: odleglosc miedzy punktami
Wiadomość wysłana przez: Rycho w Czerwiec 06, 2005, 13:44:28
lepszy jest rower górski z licznikiem. Bardziej dokładny....

[Dodano: 2005-06-06 13:49:29]
A tak poważnie tosam szukam czegoś darmowego podobnego do płatnego niestety TerMap
Tytuł: odleglosc miedzy punktami
Wiadomość wysłana przez: jacek_wo w Czerwiec 06, 2005, 14:14:50
Cytat: Rycho
lepszy jest rower górski z licznikiem. Bardziej dokładny....

[Dodano: 2005-06-06 13:49:29]
A tak poważnie tosam szukam czegoś darmowego podobnego do płatnego niestety TerMap
http://www.esri.com/software/arcgis/arcpad/download.html

demo - działa 20 minut bez podania klucza, wystarczy na działke do 10 ha
Tytuł: odleglosc miedzy punktami
Wiadomość wysłana przez: Rycho w Czerwiec 06, 2005, 15:29:20
Dzieki wielkie


[Dodano: 2005-06-06 15:43:14]
A jest do tego jakaś instrukcja?