Nowy Market pod wieloma względami był dla mnie (i dla niektórych widzę też) denerwujący - wolne działanie, niejednokrotnie problemy z załadowaniem listy uprawnień, a co za tym idzie niemożność instalacji aplikacji przekonały mnie by wrócić do starego Marketu zanim wyjdzie coś lepszego. Niestety sama deinstalacja aktualizacji nie pomoże - nowy Market szybko wróci. Istnieje jednak metoda na zablokowanie aktualizacji. Niestety jednak do tego potrzebny jest root. Może być to jednak root tymczasowy, bo blokada utrzyma się po resecie. Zaczynamy.
Pierwszy punkt to określenie, czy nowy Market tylko się zaktualizował, czy może mieliśmy go już wbudowanego w ROM. W tym celu udajemy się do: Ustawienia -> Aplikacje -> Zarządzaj aplikacjami -> Zakładka "Wszystkie", na liście szukamy pozycji Market i wchodzimy w nią. Jeśli mamy tam opcję "Odinstaluj aktualizacje" dalej postępujemy według podpunktu A, jeśli nie ma tej opcji to znaczy że nowa wersja jest wbudowana i przechodzimy do podpunktu B.
Uwaga.Jeśli zamierzasz użyć komputera do wykonania operacji i nie masz adb pobierz to:
http://www.speedyshare.com/files/26405248/adb.zip i wrzuć pliki do X:\Windows\System32, a jeśli masz Windows w edycji 64-bitowej to także do X:\Windows\SysWOW64 (ścieżka jest taka, ponieważ dzięki temu adb będzie zawsze dostepne z linii komend). Aby włączyć tryb debugowania USB w telefonie udaj się do Ustawienia -> Aplikacje -> Dla programistów/Tworzenie (zależy od tłumaczenia) i zaznacz Debugowanie USB i potwierdź włączenie.
A. Downgrade przy starszym Markecie wbudowanym w ROM1. W wyżej wymienionym okienku klikamy na Odinstaluj aktualizacje, potwierdzamy deinstalację.
2. Jeśli masz Titanium Backup Pro uruchom go, poszukaj na liście aplikacji "Program aktualizujący aplikacji Market 1.0" lub "Market Updater 1.0" i zamroź go. Gotowe. Mamy stary Market. Jeśli nie masz Titanium Backup Pro przejdź do punktu 3.
3. Pobierz z Marketu aplikację Terminal Emulator, lub podłącz telefon w trybie debugowania USB do komputera z działającym ADB (jeśli nie masz ADB wróć do punktu "Uwaga" na początku poradnika).
4. Jeśli używasz komputera uruchom wiersz poleceń i wpisz komendy:
adb shell
su
Jeśli używasz terminal emulatora wpisz tylko:
su
i potwierdź pytanie aplikacji Superuser o elewację uprawnień.
Dalej operacja jest taka sama dla obu metod. Po prostu wpisz komendę:
pm disable com.android.vending.updater
Jeśli po naciśnięciu Enter zobaczymy napis:
Package com.android.vending.updater new state: disabled
To znaczy że operacja się udała i Market już się nie zaktualizuje. Jeśli się nie udało to znaczy że pomyliliśmy się w komendzie albo brak jest uprawnień SU
5. Jeśli jednak w przyszłości chcielibyśmy ponownie uruchomić funkcję autoaktualizacji Marketu w Titanium Backup Pro rozmrażamy aplikację, a jeśli nie mamy TB Pro w terminalu wpisujemy to co wcześniej, tylko zamiast ostatniej komendy wpisujemy:
pm enable com.android.vending.updater
B. Downgrade przy najnowszej wersji wbudowanej w ROM.Tu jest już trochę więcej zabawy. Zwłaszcza jeśli używamy tylko roota tymczasowego. Dodam że metoda z temp rootem nie zadziała na telefonach HTC z S-ON ze względu na blokadę partycji /system przed modyfikacjami - nowy Market wróci po resecie. Trzeba więc zrobić S-OFF, ale jeśli ktoś bardzo chce to potem może założyć S-ON z powrotem. Po metody jak wykonać S-OFF odsyłam do działów odpowiednich dla danych urządzeń. Jeśli wszystko inne jest gotowe zaczynamy.
1. Jeśli masz zainstalowane Custom Recovery (ClockworkMod, AmonRA itp.) to będziesz miał znacznie łatwiej. Po prostu pobierz tą paczkę:
http://www.multiupload.com/OMFOFII9PW i wgraj ją przez recovery, a następnie zablokuj aktualizator Marketu postępując zgodnie z instrukcjami wymienionymi wyżej (t.j. od punktu A.2.).
2. Jeśli nie masz Custom Recovery będzie trochę trudniej, ale nadal do wykonania. Pobierz ten plik:
http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=581572&d=1304069017 i zmień jego nazwę na Vending.apk.
3. Jesli masz Root Explorera skopiuj plik z komputera na kartę SD, a następnie skopiuj w Root Explorerze, przejdź do /system/app, kliknij na "Mount R/W", zmień nazwę oryginalnego pliku Vending.apk na np. Vending.apkbackup (by zostawić oryginał na wszelki wypadek), następnie wklej apk starego Marketu, przytrzymaj na nim palec i z menu wybierz opcję Permissions, dla Owner zaznacz Read i Write, dla reszty tylko Read, Special permissions zostaw odznaczone. Następnie wyłącz aktualizator marketu jak w punkcie A.2. i zresetuj telefon. Gotowe.
4. Jeśli nie masz Root Explorera najlepiej skorzystać z adb (najwygodniej). Podłącz telefon do komputera z ADB z telefonem w trybie debugowania USB (jeśli nie masz ADB wróć do punktu "Uwaga" na początku poradnika). Gdy wszystko już działa jedziemy dalej.
5. Najpierw dla pewności wyciągnij sobie do innej lokalizacji nowszy Market komendą:
adb pull /system/app/Vending.apk
Potem wpisz następujące komendy:
adb shell rm /system/app/Vending.apk
adb push (ścieżka do pliku ze starym marketem na dysku)/Vending.apk /system/app
adb shell chmod 644 /system/app/Vending.apk
6. Zablokuj aktualizator Marketu jak w punkcie A.2.
7. Zresetuj telefon. Gotowe.
Od teraz możemy się cieszyć stabilniejszym i szybszym Marketem w wersji 2.3.x:
