Wątek ten jest poświęcony portowi systemu Android dla Samsunga Omnia II GT-i8000.
Chronologia - najstarsze wiadomości są na końcu postu, najnowsze na początku, zaraz po najważniejszych informacjach i instrukcjach.
Najważniejsze informacje:
Ekipa odpowiadająca za port Androida:
- Almar (Marc van Hoof), twitter:
http://twitter.com/INB2ENSECURITY- bs (Bognar Sandor)
- phj (Paloczi Horvath Janos)
- i kilka innych osób z forum MoDaCo.com
Strona internetowa projektu:
http://code.google.com/p/omnia2droid/Strona z wersją beta do testów:
http://o2droid.phj.hu/index_en.phpLink do tematu o Androidzie na modaco.com:
http://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-android-rom-discussion/322429/android-on-omnia-ii-i8000-18-04-2011/Co aktualnie działa i nad czym trzeba jeszcze popracować:
W wersji beta działa:
- ekran i dotyk
- moduł telefonu z możliwością wprowadzania kodu PIN
- wibracja
- dźwięki
- radio FM
- pamięć zewnętrzna i wewnętrzna
- grafika 2D (na sterowniki 3D trzeba jeszcze poczekać)
- klawisze sprzętowe
- USB (ADB)
- ładowanie baterii
- GPS
- WiFi (w miarę stabilne)
- transfer danych GPRS/3G
- język polski
- Android Market
- akcelerometr
- czujnik oświetlenia
- aparat fotograficzny (do 5Mpix) i nagrywanie filmów (póki co w niskiej rozdzielczości)
- odtwarzanie wideo w formacie MP4/3GP
- Bluetooth
Nad czym trzeba popracować:
- przednia kamera
- sensor zbliżeniowy
- nowa wersja systemu 2.3 (część rzeczy trzeba w nich zrobić od nowa)
- 24-bitowa głębia kolorów
Froyo - kolejna beta (18.10.2011r):
No coż... kolejna beta, kolejne poprawki, działa coraz lepiej, coraz szybciej, nowy kernel, działające sensory, nie potrzeba już Call Light itp., także jeszcze trochę i będzie naprawdę sprawny system.
Nie śledzę już wątków o Androidzie na Omnii, jedynie informuję klubowiczów że "coś się dzieje" i wydawane są kolejne bety.
Przy okazji nowych wersji potrzeba już troszkę większych kart pamięci, minimum to 2GB, ale pojawia się coraz więcej instalatorów do pamięci masowej, więc jeśli ktoś z niej nie korzysta, to może się teraz przydać. Więcej informacji można znaleźć w nowych wątkach na modaco.com:
http://www.modaco.com/topic/346446-froyo-beta-3-for-omnia-2-updated-22102011-faq/Ja chyba wrzucę nową wersję Androida na Omnię (przerzuciłem się na Galaxy S) i będę korzystał z niej jak z drugiego telefonu, choć Windows też nie jest zły, ale wygodniej jest mieć takie same systemy na dwóch telefonach.

Froyo - beta 3:
18.04.2011 wyszła kolejna beta Androida dla Omnii, oparta o wersję 2.2 "Froyo". Proces instalacji jest taki sam jak poprzednio tj. rozpakowujemy archiwum, wrzucamy wszystko na pamięć wbudowaną i uruchamiamy haret z folderu "o2beta", a potem uruchamiamy hareta bezpośrednio z pamięci wbudowanej.
Ważne! Do uruchomienia bety potrzebna jest aktualizacja, którą wrzucamy na pamięć wbudowaną jeszcze przed pierwszym bootowaniem Androida.
Aby zainstalować Androida wymagana jest karta pamięci o wielkości minimum 2GB, gdyż instalator tworzy partycję linuxa o wielkości 1GB. Przed instalacją najlepiej jest sformatować kartę do FAT32.
Linki:
- archiwum z betą 3:
http://87.229.73.80/froyo_beta1_1024.zip- pierwsza aktualizacja:
http://www.filesonic.com/file/732622911/o2b3update.tar.gzInne informacje:
- Wraz z nową wersją zmienia się też nazwa plików z aktualizacjami na "o2b3update.tar.gz|.sh".
- beta 3 korzysta z systemu plików ext4, który powinien być wydajniejszy i stabilniejszy od ext2.
- Froyo lepiej radzi sobie z małą ilością pamięci i powinien być stabilniejszy.
- W tej wersji zmieniło się sterowanie wygląda mniej wiecej tak: środkowy przycisk "kostka" -> menu, klawisz blokady ekranu -> cofnij, klawisz cofania -> ekran główny, czerwona słuchawka -> usypianie/wybudzanie.
Znane błędy:
- podczas rozmowy telefonicznej, po ok. 30 sekundach może dojść do przerwania lub zawieszenia połączenia. Rozwiązaniem tego problemu jest ściągnięcie z Android Marketu programu Call Light lub KeepScreen.
- przez pierwsze dwie godziny od uruchomienia bety3, zegar na górnej belce nie aktualizuje się poprawnie.
- dotyk jest lekko przesunięty, do czego trzeba się przyzwyczaić.
Modyfikowane wersje Androida
Im bardziej funkcjonalny staje się Android dla Omnii, tym więcej powstaje modyfikowanych jego wersji. Polski (i chyba jedyny w naszym kraju) mod robi XTeK, który wydaje regularnie swoje nowe wersje Androida. Funkcjonalnie nie różnią się dużo od podstawowej wersji, gdyż bazuje na tym co wydadzą developerzy Andka dla O2. Skupia się głównie na drobnych poprawkach, dodaniu najpotrzebniejszych programów do działania Androida na Omnii i na zmianie wyglądu systemu na bardziej estetyczny. Jego modyfikacje można znaleźć forum modaco.pl, a ostatnią wersję pod tym linkiem:
http://www.modaco.pl/showthread.php?tid=3113
Druga beta:
10.02.2011 została wydana druga wersja beta Androida dla Omnii 2.
Ściągnąć ją można ze strony projektu (bezpośredni link: http://87.229.73.80/o2b2filesys.zip). Instalacja tej wersji jest troszkę trudniejsza, gdyż wymaga albo ręcznego wypakowania archiwum na kartę pamięci lub pamięć masową (w przypadku stworzenia sobie partycji linuxowej na My Storage), albo trzeba postępować wg. krótkiej instrukcji poniżej (na podstawie FactionOne z modaco.com):
1. Wypakuj archiwum z wersją beta1.
2. Skopiuj folder o2beta oraz pliki haret.exe i default.txt do pamięci masowej (My Storage).
3. Wypakuj archiwum z wersją beta2.
4. Umieść pliki zImage i o2b2filesys.tar.gz w pamięci masowej (My Storage).
5. Zmień nazwę o2b2filesys.tar.gz na ext2.tar.gz.
6. Ściągnij paczkę z bibliotekami 2D/3D.
7. Zmień nazwę pliku o2update.tar.gz na o2b2update.tar.gz (dla beta2 zmienia się nazwa plików z aktualizacjami) i wrzuć go na pamięć masową (My Storage).
8. Teraz na Omnii uruchom eksplorator plików i plik haret.exe z folderu o2beta.
9. Haret uruchomi linuxa, utworzy nową partycję na karcie SD i powinien się sam zrestartować.
10. By uruchomić Androida, trzeba otworzyć plik haret.exe z pamięci masowej (nie z folderu o2beta).
Beta2 można też uzyskać poprzez aktualizację dotychczasowej wersji beta1, lecz w systemie zostanie wiele niepotrzebnych plików i zalecane jest albo wgranie od razu pełnej beta2, albo wgranie aktualizacji na czystą wersję beta1. By zaktualizować beta1 wystarczy wgrać ten update: http://87.229.73.80/o2bupdate.zip lub http://www.4shared.com/file/HFDyjiY6/o2bupdate.html
Wersja beta2 posiada wszystkie dotychczasowe update'y oraz nowe dotyczące głównie zasilania, wskaźnika baterii, działającego alarmu, poprawki w Dalvik VM i inne.
Wraz z aktualizacją zmienia się nazwa plików z paczkami update'ów na "o2b2update.tar.gz" oraz "o2b2update.sh".
Dla zaktualizowanej beta1 nie zmienia się nazwa paczek!W beta2 jest błąd, który ucina/zawiesza rozmowę telefoniczną w ok. 30 sekundzie! Rozwiązaniem tego problemu jest ściągnięcie aplikacji "Call Light" z marketu i uruchomienie jej. Pamiętajcie, by nie wyłączać jej w task managerach!Aktualizacje dla wersji beta2:- pierwsza aktualizacja poprawiająca problem z transferem danych 2G/3G i dalvikvm (10.02.2011): http://o2droid.phj.hu/o2b2update.tar.gz lub http://www.4shared.com/file/l3pmfa_5/o2b2updatetar.html
- druga aktualizacja kernela + paczka z updatem, dodaje obsługę akcelerometru, czujnika światła i cyfrowego kompasu. Do ściągnięcia ze strony projektu: http://o2droid.phj.hu/update_20110303.zip lub stąd: http://www.4shared.com/file/Fu8vow9B/update_20110303.html
Pierwsza beta:
17.01.2011 została wydana pierwsza beta, którą można ściągnąć i przetestować z tych stron:
- http://o2droid.phj.hu/index_en.php
Mirror wersji 512MB:
http://www.4shared.com/file/KYahm6cC/Omnidroid2_beta1_512mb.html
- Aktualnie działa na Androidzie w wersji 2.1.1 czyli Eclair, działa znacznie lepiej niż wersja alpha, czy inne aktualnie dostępne Androidy, które ostatnio się pojawiły.
Instalacja jest w miarę prosta i nie wymaga dużych umiejętności. Aktualnie wymagana jest karta pamięci 512MB lub 1GB i większa, gdyż to właśnie na niej będzie stworzony obraz systemu i z niej będzie uruchamiany.
- Twórcy portu przygotowali dwie wersje obrazów: 512 i 1024MB, które różnią się tylko wielkością tworzonej partycji.
Po ściągnięciu wybranej wersji należy rozpakować archiwum i skopiować całość (czyli folder "o2beta" oraz pliki "haret.exe, default.txt, ext2.tar.gz i zImage" na pamięć masową Omnii (2, 8 lub 16GB).
- Przed uruchomieniem Androida, zaleca się sformatować kartę pamięci (można do tego użyć programu "HP USB Disk Storage Format Tool"), najlepiej na system plików FAT, gdyż mogą pojawić się błędy i obraz się nie utworzy.
- Po sformatowaniu karty i skopiowaniu plików, uruchamiamy eksplorator plików w Omnii i uruchamiamy program haret.exe z folderu "o2beta" i wciskamy "Run". W tym momencie zacznie uruchamiać się linux, zostaną stworzone wszystkie potrzebne partycje ext2/ext3 co będzie trwało kilka minut, zostanie rozpakowane archiwum z obrazem systemu i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to na końcu dostaniemy informację "Done - rebooting now" (lub coś w tym stylu, nie pamiętam dokładnie co tam pisało), pojawi się komunikat "Kernel panic..." i system się zrestartuje.
- Uruchomi się Windows Mobile, ponownie uruchamiamy eksplorator plików, ale tym razem uruchamiamy plik haret.exe bezpośrednio z pamięci masowej, nie z foldreru o2beta.
- Po chwili uruchomi się system Android, które wstępnie trzeba będzie skonfigurować z czym nie powinno być problemu.
Autorzy dodali też możliwość aktualizowania obrazu systemu, wystarczy umieścić plik o nazwie "o2bupdate.tar.gz" i/lub "o2bupdate.sh" na pamięci masowej i uruchomić haret. Pierwszy plik to archiwum z plikami, a drugi to linuxowy skrypt. Jest też możliwość aktualizacji kernela poprzez plik zImage, który również umieszcza się w pamięci masowej. Każdy plik trzeba zastąpić nowszym! (jeśli zajdzie taka potrzeba, np. przy zImage.)Aktualizacje dla beta1:- pierwsza poprawka usprawniająca grafikę (18.01.2011):
http://www.filesonic.com/file/60103983/o2bupdate.tar.gz
- zaktualizowany kernel z możliwością usypiania systemu (19.01.2011):
http://87.229.73.80/zImage lub http://www.4shared.com/file/jInShj8k/zImage.html
- aktualizacja kernela, usypianie powinno działać już dobrze, tak samo rozmowy i ładowanie baterii (27.01.2011):
http://o2droid.phj.hu/o2droid.zip lub http://www.4shared.com/file/cXIq_XSy/o2droid.html
- aktualizacja dla osób, które chcą mieć dostęp do root'a (plik wrzucamy do wbudowanej pamięci masowej i uruchamiamy haret): http://o2droid.phj.hu/suupdate.zip lub http://www.4shared.com/file/vU99frfk/suupdate.html
- zbiorcza aktualizacja poprzednich poprawek z dodatkami od Rapid'a i voytka + działający transfer 2G/3G! (31.01.2011):
http://o2droid.phj.hu/o2droid.zip lub http://www.4shared.com/file/DPMN8--N/o2droid.html
- update do wersji beta2 (09.02.2011) podany w akapicie o beta2.
- aktualizacja dla osób, które zaktualizowały beta1 do beta2, poprawiająca transfer danych 2G/3G: http://o2droid.phj.hu/o2b2update.tar.gz (należy zmienić nazwę na "o2bupdate.tar.gz") lub http://www.4shared.com/file/88OUCQNF/o2bupdatetar.html
Znane problemy:- Gdyby podczas pierwszego uruchomienia haret'a wystąpiły problemy z utworzeniem partycji, najlepiej jest ponownie sformatować kartę pamięci.
- Jeśli podczas pierwszego uruchomienia Androida nie da rady pominąć tworzenia/powiązania konta Google, można zresetować Omnię i jeszcze raz uruchomić system.
- Moduł telefonu może uruchamiać się troszkę dłużej i jeśli mamy blokadę PIN to okienko samo wyskoczy podczas rejestrowania się w sieci komórkowej (może pojawić się kilka minut po starcie systemu).
- Podczas próby wyszukiwania sieci WiFi lub jej ręcznego dodawania, system może się zawiesić. Trzeba próbować ponownie, na pewno zadziała.
- System może co jakiś czas informować o braku odpowiedzi jakiejś aplikacji np. launcher'a czy Marketplace. Jeśli będzie możliwość to wciskamy "Wait" i po chwili powinno wszystko działać poprawnie.
- Po około 30 sekundach rozmowy telefonicznej, telefon może ją przerwać. Rozwiązaniem jest instalacja programu Call Light z Android Market i uruchomienie jej.
- Czasem system może nie chcieć się uruchomić bez podłączonego zasilania przez port USB (ładowarka lub kabel USB<->PC). Objawia się to najczęściej całkowitym zawieszeniem systemu zaraz po załadowaniu go.
- Gdyby występowały ciągłe zamknięcia procesów Google'a lub aplikacja telefonu nie chciała się uruchomić, to jedynym znanym przeze mnie rozwiązaniem jest postawienie Androida od nowa (format karty i wgranie obrazu systemu na nowo).
Klawiszologia:
Film z przeglądem Androida beta1 (system jest już trochę spersonalizowany więc wygląda inaczej niż oryginalny, ale zasada działania jest taka jak była):
Android 2.1 (Eclair) on Samsung Omnia 2 - OverviewJak zsynchronizować dane pomiędzy Windows Mobile i Androidem:
1. Poprzez ActiveSync (WM) i konto Google:
Metoda ta pozwala na synchronizację tylko kontaktów, emaili, wiadomości SMS i kalendarza.
- Wpierw uruchamiamy ActiveSync w Windows Mobile
- wchodzimy w "Menu" i wybieramy "Konfiguruj serwer..."
- podajemy adres serwera "m.google.com" i zaznaczamy opcję "Serwer wymaga połączenia szyfrowanego (SSL)"
- wciskamy dalej
- podajemy nazwę użytkownika, czyli nasze konto Google na GMail-u (bez aliasu @gmail.com) i hasło, nazwę domeny zostawiamy pustą, ewentualnie wpisujemy "google"
- przechodzimy dalej
- zaznaczamy elementy do synchronizacji, ważne!
nie zaznaczamy opcji "Zadania" gdyż wystąpi błąd podczas synchronizacji- zakańczamy konfigurację
- w menu ActiveSync wybieramy "Harmonogram..." i zaznaczamy z obydwu list opcje "Ręcznie", by nie synchronizować co chwilę, ewentualnie skonfigurować wg. własnych potrzeb
- synchronizujemy dane, co może trwać minutę, dwie, trzydzieści w zależności od ilości danych do synchronizacji, po czym zamykamy ActiveSync i uruchamiamy Androida
- wchodzimy w Menu -> Settings i wybieramy "Accounts & sync"
- podajemy nazwę swojego konta Google, hasła itd., trzeba przejść przez konfigurację
- po wszystkim naciskamy na nazwę naszego konta i wybieramy co zsynchronizować
- synchronizacja będzie przeprowadzana w tle
- możemy też zmienić ustawienia synchronizacji i przesyłu danych w opcjach "Accounts & sync".
2. Możemy też skorzystać z programów takich jak ostatnio wydany "
Spb Migration Tool" lub "
Sprite Migrate".
3. Poprzez wykorzystanie karty SIM, lecz to jest ograniczone tylko do kontaktów i SMSów.
Wątek o przenoszeniu danych z WM na Androida:
http://pdaclub.pl/forum/oprogramowanie-android/jak-szybko-i-bezpiecznie-migrowac-z-wm-do-androida-pim/
Ręczna instalacja Androida na karcie pamięci lub pamięci wbudowanej
Co potrzeba:
- oczywiście paczka z Androidem, którą wypakowujemy np. na pulpit
- opcjonalne aktualizacje (np. potrzebną do uruchomienia Froyo o2b3update.tar.gz)
- Linux, może być np. Ubuntu, jeśli nie mamy zainstalowanego linuxa na PC, to można wykorzystać wersję Live z płytki CD/DVD, pendriva lub skorzystać z wirtualnej maszyny (do tego można wykorzystać każdy darmowy program np. VirtualBox:
http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads)
- kabel USB lub czytnik kart pamięci
Instalacja nie jest trudna i polega na stworzeniu partycji ext4 i fat32 w pamięci, skopiowaniu kilku plików oraz rozpakowaniu ich.
Krok 1:
- Podłączamy kartę pamięci lub Omnię w trybie pamięci masowej do komputera.
- Uruchamiamy program GParted w linuxie i w prawym górnym rogu wybieramy urządzenie, na którym sformatujemy partycje.
- Teraz trzeba odmontować partycje klikając prawym przyciskiem myszy na każdej z nich (widoczne na pasku) i wybierając "Odmontuj". Bez tego nie uda się sformatować pamięci.
- Teraz najlepiej jest usunąć istniejące partycje i zatwierdzić zmiany. Operacja ta powoduje usunięcie wszystkich danych w pamięci.
- Dalej tworzymy nowe partycje klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając "Nowa". Ważne jest to, by najpierw stworzyć partycję fat32, a potem ext4, gdyż inaczej Windows Mobile będzię krzyczał by sformatować kartę i nie będzie widział poprawnie partycji fat. Wybieramy rozmiar jaki ma być użyty do stworzenia partycji, nie mniejszy niż 40MB i nadajemy jej nazwę/etykietę (label), którą później będziemy wykorzystywać, dalej klikamy "Zastosuj". Tworzymy drugą partycję, tylko wybieramy format plików ext4, nadajemy nazwę i klikamy "Zastosuj". Wielkość partycji ext4 nie powinna być mniejsza niż 512MB, warto zrobić większą by mieć miejsce na instalację programów i przechowywanie danych.
- Zatwierdzamy wszystkie zmiany i czekamy na odświeżenie ekranu.
Krok 2:
- Montujemy stworzone przez nas partycje, można to zrobić poprzez otworzenie eksploratora lub ponowne podłączenie pamięci.
- Uruchamiamy terminal (Programy -> Akcesoria -> Terminal) i wpisujemy: (do przykładu użyję nazw partycji "fat" i "ext", w praktyce trzeba podać swoje, również nazwa użytkownika "ubuntu" jest przykładowa, nazwa archiwum także może się być inna, w zależności od aktualnej wersji Androida lub jeśli jest to aktualizacja)
sudo cp /home/ubuntu/Pulpit/ext4.tar.gz /media/ext/
Po czym podajemy nasze hasło i czekamy na skopiowanie archiwum do pamięci co może potrwać kilka minut.
Warto skopiować też aktualizacje co wygląda tak samo, tylko zamiast "ext4.tar.gz" wpisujemy "o2b3update.tar.gz".
- Przechodzimy do partycji "ext" wpisując:
cd /media/ext/
- W kolejnym kroku wypakowujemy archiwa, najpierw te z Androidem, a potem aktualizacje, poprzez wpisanie w terminalu:
sudo tar zxvf ext4.tar.gz. -C /media/ext/
Rozpakowanie trwa kilka minut i na końcu mogą pojawić się informacje o błędach, które ignorujemy i przechodzimy do rozpakowania ewentualnych aktualizacji, gdzie zamiast "ext4.tar.gz" podajemy nazwę aktualizacji np. o2b3update.tar.gz.
- Dalej możemy jeszcze sprawdzić jak wyglądają nasze partycje i w jakiej kolejności są ułożone poprzez wpisanie w termianlu polecenia "df -h".
Krok 3:
- Kopiujemy pliki potrzebne do uruchomienia Androida (tj. haret.exe, zImage, startup.txt) na partycję "fat".
- Jeśli zainstalowaliśmy Androida na pamięci wewnętrznej, to edytujemy plik "startup.txt" i zmieniamy w nim wpis "Set CMDLINE "rootdelay=2 root=/dev/mmcblk1p2 init=/init" na "Set CMDLINE "rootdelay=2 root=/dev/mmcblk0p2 init=/init".
Historia tworzenia portu, aktualizacje postępów
3.03.2011
Update kernela dodający obsługę akcelerometru, czujnika światła i cyfrowego kompasu.
Kolejna beta będzie obsługiwała format plików ext4, co powinno zaowocować sprawniejszą i stabilniejszą pracą systemu.
Działa bluetooth i aparat fotograficzny, ale na najniższym poziomie bez wsparcia przez Androida, gdyż wymaga to dopracowania.
20.02.2011
Poprawiono bugi w sterowniku ekranu, dodano możliwość kalibracji, działa klawisz kończenia rozmowy, trwa szukanie problemów z uruchamianiem systemu bez podłączonego zasilania przez port USB.
07-08.02.2011
Sleep problem after the first one solved, alarm when sleep also working now. The battery show 100% anyhow when fully charged - even if this is not true...
Sleep and resume work correctly.
Sleep gpios corrected.
Alarm wakeup
Problemy z usypianiem powinny być już rozwiązane, alarm działa, wskaźnik baterii również. Niedługo kolejna aktualizacja.
03.02.2011
500 followers!! And: I have a clear cam output! Hope to fix the last issues with camera soon.
Almar pracuje nad aparatem fotograficznym i są efekty. Jeśli dobrze rozumiem, to ma czysty obraz i musi jeszcze popracować nad paroma problemami. Aparat oprócz tego, że robi zdjęcia może przydać się do odczytywania kodów QR pomocnych przy ściąganiu programów dla Androida z Internetu.

31.01.2011
Trwają prace nad transmisją 3G, podobno coś się ruszyło.

Update: 2G/3G działa! Jest patch.
27.01.2011
Battery nocharge, timer-after-sleep problem seems to be solved, domain gate off time increased for 2D/3D.
The timer after sleep was inaccurate,battery charge corrected. Beamrider implemented the missing interface for the radio signal level,powerstate,etc. For rooting there is a new su.
Wyszedł kolejny update do bety, opinie o nim są różne tzn. część osób pisze, że występują błędy i nie mogą korzystać z Androida, a część pisze że działa bardzo dobrze, nie ma już problemów z usypianiem, czy połączeniami telefonicznymi, ładowanie baterii też podobno działa dobrze, za to niektórym znika wibracja. Widać że prace trwają i idą w dobrym kierunku.
19.01.2011
W wydanej becie jest jeden szczególnie ważny problem - nie działa usypianie systemu, przez co procesor działa ciągle na najwyższej częstotliwości i Omnia mocno się nagrzewa, a bateria też nie wytrzymuje zbyt długo. Dziś almar poinformował o tym, że usypanie działa. Zapewne przy kolejnej aktualizacji bety będzie już to dodane.
17.01.2011
Pierwsza beta została wydana. Zawiera niestety jeden poważny błąd z wybudzaniem systemu, przez procesor działa ciągle na pełnych obrotach i bateria starcza na parę godzin. Link do strony o becie: o2droid.phj.hu/index_en.php lub na stronie projektu.
31.12.2010
Market działa!

Happy new year!

30.12.2010
Trwają prace nad budową systemu od podstaw oraz WiFi. Uruchomiono już Andoida 2.3, ale działa wolno.
Samsung nie zgodził się na wykorzystanie bibliotek do obsługi 3D, ale rozwiązanie tego problemu nie powinno być trudne. Więcej później.
Trzeba jeszcze popracować nad aparatem, potrzebne są nowe biblioteki by działał.
21.12.2010
Ważna informacja

WiFi działa, a przy okazji Bluetooth.

17.12.2010
Jednak Almar próbuje uruchomić aparat i są jakieś tego skutki - pojawił się obraz na ekranie, póki co jeśli dobrze zrozumiałem to zniekształcony, nie do końca prawidłowy.
EDIT: Firmware aparatu działa, zostały jeszcze tylko ustawienia.

14.12.2010
Już nie będę pisał, że beta coraz bliżej, bo ciągle ma być, ale kiedy ostatecznie się pojawi - nie wiadomo. Za to jest parę dobrych informacji:
- Samsung zgodził się na wykorzystanie części plików w Androidzie, a są one potrzebne do poprawnego działania systemu i urządzeń. Trwają rozmowy nad resztą plików.
- Almar rozpoczął niedawno budowę czystego ROMu opartego o Androida 2.2 (Froyo), który ma być szybszy i bez większości elementów softu Samsunga. Niestety Almar ma mało czasu i prace będą szły powoli.
- Sandor uruchomił WiFi, lecz tylko częściowo, prace nad pełnym dostępem do sieci bezprzewodowych trwają, a jest to jeden z priorytetów by w pełni korzystać z Android Market(!).
- Trwają również prace nad aparatem, ale nie wiadomo nic więcej, zwłaszcza że miał się nim zając Almar, a ten pracuje teraz nad Froyo.
- Janos pracuje nad trybem uśpienia i bootloaderem, co może oznaczać, że pojawi się Android z możliwością całkowitego zastąpienia Windows Mobile, ale póki co poczekajmy na betę.

14.11.2010
Beta coraz bliżej. Sprawdzono ile czasu wytrzymuje Omnia na Androidzie i wyszło 18 godzin, ale przez to że nie przechodzi w stan uśpienia. Dziś już wiadomo, że problem jest naprawiony i procesor przechodzi w stan uśpienia, a to może oznaczać, że Omnia z Andkiem może wytrzymać naprawdę długo.

22.10.2010
Galeria fotek Omnii z działającym Androidem:
21.10.2010
Ostatnie wpisy Almara i Sandora są optymistyczne. Almar grał sobie spokojnie przez jakiś czas w Angry Birds i stwierdza, że system już dojrzewa. Częstotliwość procesora jest taka jak w WM, czyli 800MHz, ale może spadać do 66MHz, gdy system nie jest używany by oszczędzać baterię. Wydajność GPU jest wysoka, ale całkiem możliwym jest, że może być bardzo wysoka poprzez zwiększenie taktowania i porównanie go z tym w i9000. Almar ma też pomysł swojej wersji multitouch na ekranach opornościowych, czyli takich jak w Omnii. Sandor z kolei napisał, że telefon jest w pełni sprawny, można wykonywać połączenia wychodzące i przychodzące, oraz nie ma problemu z wpisywaniem PINu.
19.10.2010
Pod Androidem są sterowniki dla OpenGL 2.0 i 1.1(!), akceleracja działa, tylko narazie jest mały problem w Androidzie, który zostanie naprawiony.
18.10.2010
Działa telefon!
Samsung Omnia II - Android Call
17.10.2010
Fotka z Androidem:
Dziś almar nakręcił film z działającym Androidem na Omnii:
omniaDla tych co jeszcze nie próbowali wersji alpha Androida, krótkie info:
- ściągacie tą paczkę:
http://rapidshare.com/files/381541433/andromnia2_alpha_pack.zip- rozpakowujecie i kopiujecie pliki default.txt, haret.exe, initrd.cpio.gz, zImage na
kartę pamięci (wymagana!), a plik rootfs.img na
pamięć masową,
- uruchamiacie przez eksplorator plików w Omnii plik haret.exe, klikacie "Run" i czekacie na załadowanie systemu (najpierw dużo tekstu, potem się powoli będzie ładował Android).
W tej wersji nie działa praktycznie nic poza podstawowymi elementami, także nie oczekujcie cudów. 
Każde nowe info będzie dodawane w tym wątku.