[MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.

  • 24 Odpowiedzi
  • 13128 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
[MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« dnia: Marzec 01, 2015, 20:15:34 »
Mój ulubiony temat: nowości :))

Na MWC w Barcelonie HTC i Samsung pokazali swoje nowe flagowce. A może bardziej odpowiednie byłoby określenie "nowe" ;)

No dobra, najpierw HTC:

HTC One M9.







W zasadzie można go określić jako kwintesencja odgrzewanego kotleta :) Stylistyka identyczna z poprzednikiem, kosmetyczne zmiany kształtu, w końcu ktoś pomyślał i przeniósł przycisk zasilania na bok. Technicznie zero zaskoczenie: Snapdragon 810, 3GB RAMu, 32GB pamięci + microSD, stereofoniczne głośniki (a jakże- oczywiście jeszcze lepsze). Dla mnie najistotniejszą zmianą jest powrót do tradycyjnego aparatu: tym razem jest to matryca 20mpix produkcji Toshiby, Ultrapiksele powędrowały na przód. Ekran został w rozsądnej rozdzielczości FullHD, co w połączeniu ze Snapkiem 810 pewnie będzie wymiatać w benchmarkach.



Warto wspomnieć o przykryciu głównego obiektywu szkłem szafirowym. Software? Lollipop + nowe Sense 7.

HTC jest ciągle duży (144.6 x 69.7mm) jak na użyty rozmiar wyświetlacza , ma wielkie ramki i jest dość gruby (9,6mm) jak na obecne standardy.


Samsung Galaxy S6.







Samsung poszedł trochę dalej i przynajmniej zewnętrznie pozmieniał. To pierwszy Galaxy S wykonany ze szkła (przód to Gorilla Glass 4) i metalu (ramka). Coś za coś: ze specyfikacji zniknęła wodoszczelność i niestety karty pamięci.
Chipset to tym razem autorski układ Samsunga: Exynos 7420, również 8 rdzeniowy i 64 bitowy. Pamięć RAM ma pojemność 3GB a dostępne warianty obejmować będą 32, 64 i 128GB pamięci wewnętrznej. Samsung twierdzi, ze zastosowane moduły pamięci są najszybszymi z wszystkich urządzeń mobilnych i między innymi dlatego zrezygnowałi z kart pamięci, które podobno strasznie odstają swoją szybkością. Sratatata... Główny aparat to dalej optycznie stabilizowane ISOCELL 16mpix, nieźle wypadają wymiary zewnętrzne: 143.4 x 70.5 x 6.8 mm i skromna waga 138g. Coś za coś- akumulator (pierwszy raz niewymienny) ma pojemność tylko 2550mAh. Przy 5,1 calowym AMOLEDzie z QHD zapowiada to ciągłą walkę o wtyczkę zasilania :)



a na deser:

Samsung Galaxy S6 Edge.





Technicznie to niemal to samo co zwykły S6, różnicą jest ekran: zawinięty na boki. Ale w przeciwieństwie do Note4 Edge tu nie mamy dwóch osobnych pasków ekranu- to jeden duży wyświetlacz z zagiętymi rantami. Wygoda użytkowania może być dyskusyjna (mi osobiście Note Edge kompletnie nie leży), ale dzięki temu urządzenie jest ponad 1mm smuklejsze, choć wygląda na znacznie węższe. Jest też 0,2mm grubsze i zmieściła się ciut większa (2600mAh) bateria.






Ok, a teraz krótko dlaczego ich nie kupię :P

- HTC: bo mi się nie podoba. Ta sama stylistyka od 3 lat opatrzyła mi się do wyrzygania, a i wcześniej specjalnie nigdy mi nie leżała. Technicznie HTC mi pasuje, ale wizualnie to trochę jajo trzeci rok klepać to samo. Wstyd HTC.
- S6 - za małą i niewymienną baterię, która pewnie będzie piętą achillesową jak w Galaxy Alpha, za pobycie się kart microSD, które są po prostu wygodne, i za odejście od wodoszczelności. Stylistycznie też średnio mnie przekonuje, ale pewnie na żywo będzie wyglądać lepiej, podobnie jak to jest z Xperiami.
- S6 Edge - bo nie trafia do mnie idea wygiętego ekranu. Dla mnie to po prostu mniej powierzchni roboczej i nic więcej. Choć pod kątem wizualnym chyba bardziej mi leży niż zwykła S-szóstka.

Czekamy na Sony, może oni coś pokażą, choć raczej nie będzie to Z4.

Reasumując: mój OnePlus chyba zostanie ze mną na dłużej :)

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2015, 21:29:06 »
Reasumując: mój OnePlus chyba zostanie ze mną na dłużej :)
Tak czytam, czytam i myślę, że moje S4 też jeszcze długo da radę.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline baciarek

  • ****
  • 687
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy S5
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2015, 21:58:48 »
@up Moja S5 jeszcze dłużej :)

Wracając do podsumowań to napisałem podobnie na forum, które ma teraz straszne problemy z serwerami i dostępnością, więc przekleję :

+ 64 bit procesor
+ aparat
+ metalowe boki
+ indukcja

- niewymienna bateria
- wystający aparat
- szkło na plecach
- brak micorsd

A teraz w kilku zdaniach:
-
Jak już nie ma wymiennej baterii to mogli poświęcić te 2mm na grubszego fona, żeby wrzucić większą baterię i schować aparat. Brak microsd moim skromnym zdaniem to porażka (między innymi dlatego wziąłem S5 a nie nexusa) z wielu względów: 1. 64 GB które mam kosztuje grosze jako karta natomiast samsung zgoli za 64 i 128 grube setki zł, 2. zmieniając telefon wrzucam kartę micro do nowego telefonu i połowę migracji mam z głowy. Szkło na plecach telefonu już wyglądało strasznie w rękach tej babki na scenie. Zamiast puścić gostka co nie ma tony kremu na palcach to może by to ładniej wyglądało, jednak pokazuje jaki syf będzie się prezentował na telefonie. Teraz telefon ma 2 razy większą szansę na stłuczenie szkła po upadku.

+
boki metalowe (mam nadzieję, że samsung nie upchnął tam plastiku) może się łatwiej będzie go trzymało. Aparat jak zwykle nawet jeśli ewoluował to bardzo dobrze. Na plus moge zaliczyć powrót do microusb 2.0 i brak zatyczki oraz ładowanie indukcyjne w standardzie. Przód telefonu jak zwykle bez zmian - przerzucają tylko oczka z lewej na prawą i na odwrót.

Lagowanie jakoś mnie nie dziwi, w S5 po roocie wywaliłem wszystko co niepotrzebne od googla i wszystko od samsunga włącznie z TW - włączyłem nova i nadal zdarzają się zawieszki, choć fakt, że sporo rzadziej.

No cóż dla mnie bateria i micor sd raczej przeważają na NIE ale na szczęście mam przed sobą 2-3 lata obserwacji - wcale nie muszę kupować samsunga.
Kobieta + 50ml = CHMOD 777

*

Offline TDK9

  • 14
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2015, 01:27:23 »
Premiera Samsunga tak zdominowała nasze media, że nawet nie wiedziałem, że zbiegła się z premierą flagowca HTC.
Samsungiem jestem zawiedziony. Dla mnie plastikowa, elastyczna obudowa zawsze była dużym plusem. W razie upadku telefonu, jeśli miało się trochę szczęścia, to nic strasznego mu się nie działo. Teraz w razie upadku zostanie trwały ślad na metalowej ramce, a prawdopodobieństwo rozbicia szkła jest większe. Brak slotu na kartę pamięci i niemożność wyjęcia baterii to porażka. Zagięty ekran tylko by mnie wkurzał. Cóż, Samsung uznał, że w wyścigu z Apple wygląd telefonu jest ważniejszy niż praktyczność rozwiązań. Procesor, pamięć i wyświetlacz z pewnością okażą się świetne, ale raczej nie rewolucyjne wobec S5 czy Note 4. Raczej nie kupię S6.
HTC odpada, bo nie ma wyświetlacza Super Amoled, do którego jestem przyzwyczajony i bardzo go lubię.

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2015, 14:25:08 »
Cytuj
natomiast samsung zgoli za 64 i 128 grube setki
Według pierwszych cenników różnica między 32 a 64Gb to "jedyne" 100 euro :))

Kolejne nowości:

Sony Xperia M4 Aqua.





Urzadzenie ze "średnio-wyższej" półki. Snapdragon 615, 2GB RAM, aparat 13MP, ekran 5" 720p. Do tego jak zawsze u Sony wielgachne ramki przekładające się na gabaryty 145.5 x 72.6 x 7.3mm. Zgodnie z tradycją M4 jest wodoszczelna, Sony wyeliminowało kolejną zaślepkę robiąc wodoszczelne złącze microUSB (ciekawe co będzie jak podepniemy ładowarkę do nie wyschniętego gniazda...).
Na kosztować ok. 300 euro, więc nie mało. I dość blisko obecnych cen Z2...

Sony Xperia Z4 Tablet.



Bezkompromisowo: super tablet z najwydajniejszy mi bebechami (Snapdragon 810, 3GB RAM, 32GB pamięci + microSD), tradycyjnie wodoszczelny i niewiarygodnie smukły: tylko 6,1mm grubości  :O
Ekran 10" z rozdzielczością 2560 x 1600, do tego aparat 8MP, LTE i bateria 6000mAh (trochę mało).





Dostepny będzie również dock zmieniający tablet w netbooka:





Sprzęt zapowiada się znakomicie, ale pewnie cena skutecznie ostudzi entuzjazm :)

*

Offline abderyta

  • ***
  • 303
  • Sprzęt: takie tam
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2015, 18:20:04 »
Albo z wiekiem przestaje mnie to rajcować, albo serwują same odgrzewane kotlety, co najwyżej w nowym sosie. Będę wiosną wymieniał słuchawkę i chyba zdecyduję się na... cokolwiek.

*

Offline andrus75

  • ****
  • 729
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Moto Z2 Play
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2015, 20:48:50 »
Przyznam szczerze że chyba pierwszy raz nie wiem na co miałbym zmienić. Może i by się chciało ale na co? Chyba tylko dla samej zmiany. Ale za to mogę szukać fona dla syna. Ot jest zajęcie. Pzdr

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2015, 21:26:43 »
Albo z wiekiem przestaje mnie to rajcować, albo serwują same odgrzewane kotlety, co najwyżej w nowym sosie.
Wydaje mi się, że jedno i drugie po części...
Sam za chwilę wyślę świat Note3 albo/i Xperię, ale tylko dlatego że jeszcze są w ogóle coś warte...

Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2015, 22:46:01 »
Z postępem w świecie smartfonów jest jak z nalewaniem wody do sitka. Jak przyśpieszą procesor, poprawią aparat, to usuną kartę SD, zlikwidują wodoszczelność. Za rok wprowadzą to znowu jako super nowość, ale  dodadzą zbędnych aplikacji zamulających telefon, lub zepsują coś innego.

Wg mnie Samsung strzelił sobie tym telefonem w stopę. Firma wyhamowuje, wyniki finansowe są coraz gorsze, więc wg mnie powinni pokazać porządny telefon za rozsądne pieniądze. Oni usunęli gniazdo SD, żeby ludzie kupowali wersję droższą o pewnie dobre 100$ zamiast przełożyć kartę ze starego aparatu. Usunęli wodoszczelność, żeby lepiej sprzedawały się odgrzewane kotlety pt. S6 Active, które pewnie wypuszczą gdy rynek nasyci się S6. Sony i Nokia też cwaniaczyły w ten sposób, więc dziwię się, że Samsung nie wyciągnął wniosków. Zaraz Lenovo, One Plus albo inny Huawei wypuści telefon o takiej samej specyfikacji, pozbawiony cwaniackich zagrywek i połowę tańszy i zgasi Samsunga jak peta...

*

Offline abderyta

  • ***
  • 303
  • Sprzęt: takie tam
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2015, 23:13:10 »
Na razie najbardziej podobają mi się nowości od Huawei. Ale czekam na wydanie nowych okienek i jeśli integracja będzie, jak zapowiadana co powinno poprawić dostępność aplikacji, to się pożegnam z Androidem.

*

Offline wiejas

  • *****
  • 1454
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ostatni Mohikanin PDAC
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 03, 2015, 06:19:04 »
Nic już się nie robi z fizyczną qwerty......? Same deski do krojenia.
X7500,i780,B7350 ,N8010 ,N7000, BB9810, B7620, NOKIA 6720, B2710, MSI U160 Samsung Xcower 2 ,Q10, Q 20 BlackBerry Passport Silver Edition no i do tego iPhone 7 Plus iPhone SE 128GB  ....narazie wszystko

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 03, 2015, 09:57:47 »
Robi- Blackberry. I jak widać po wynikach sprzedaży nie ma za bardzo zapotrzebowania

*

Offline kocureq

  • *****
  • 1216
  • Płeć: Mężczyzna
    • Yet Another Tech Blog
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note, Galaxy S4
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 03, 2015, 18:59:53 »
S6 kupię bardzo chętnie i cieszę się z pozbycia się wodoszczelności - gumki na złączach zawsze mnie denerwowały jeśli były w jakimś telefonie który miałem.

Z nowych ficzerów chętnie powitam czytnik palca i OIS. Ładowanie indukcyjne już mam w S4, więc cieszę się, że kontynuują trend. Mam nadzieję, że 10 kwietnia wśród 20 krajów w których wyjdzie S6 znajdzie się i Polska.


Nie, to nie jest tekst sponsorowany :)
Palm m505 -> Treo 650 -> Eten M700 -> HTC Touch Pro -> HTC HD2 -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy S4

*

Offline abderyta

  • ***
  • 303
  • Sprzęt: takie tam
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2015, 20:25:52 »
Sony właśnie pokazało, że można zrobić wodoszczelny telefon bez zaślepki na najczęściej używanym złączu...

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 03, 2015, 20:58:29 »
kocureq: wolność wyboru, Twoje prawo. Nie popieram ale nie neguję :) Dla mnie po premierze S6 dużo bardziej atrakcyjny stał się Note4. Choć ciągle mam wątpliwość czy zmiana N3-N4 ma sens...

*

Offline malylysy

  • ******
  • 2921
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Xiaomi Mi9T Pro
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 03, 2015, 21:12:57 »
Ja się zastanawiam nad sensem zmiany z Note 2 na Note 4!. Pewnie, że więcej ramu by się przydało, ale większość funkcji z Note 4 mam w romie i jakoś nie narzekam na prędkość. Raczej, z taką jak dziś dopłatą - nie zmienię.
If you want to ma­ke God laugh, tell him about your plans.

Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2015, 21:22:38 »
Mi z tych nowości podoba się najbardziej M9. Porządne głośniki stereo na przedniej obudowie wydają się robić robotę np. przy oglądaniu Youtube. Zabiła mnie niestety cena...  W przedsprzedaży w Szwajcarii kosztuje 750 Franków  :shocked:  Mam nadzieję, że w przeciągu miesiąca albo dwóch potanieje, bo 2900 PLN za odgrzewanego kotleta to jakieś grube nieporozumienie  :-| Czy tylko ja mam wrażenie, że najbardziej topowe telefony w momencie wejścia na rynek kosztują teraz dobre 30% więcej niż ich odpowiedniki x lat temu?

*

Offline abderyta

  • ***
  • 303
  • Sprzęt: takie tam
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 03, 2015, 21:55:21 »
Inflacja. ;)

Głośniki stereo oddalone od siebie o 10 cm sluchane z odległości ~1 metra? Bez jaj. Ten sam pić co qhd na 5".

Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 03, 2015, 22:10:06 »
Nie żyjemy w Burkina Faso, żeby przez inflację telefony drożały w takim tempie. Jeśli się mylę, to mnie poprawcie, ale wydaje mi się, że w czasach powiedzmy Galaxy S2 nowy telefon po premierze kosztował jakieś 1600 PLN. Cena obecnego będzie pewnie jakieś 30% wyższa. Te podzespoły też nie są chyba takie drogie, skoro topowy sprzęt od OnePlus One kosztuje 300 dolców.
Mi się wydaje, że oni robią to wg takiego schematu: "Wypuszczamy nowy model, więc musi być droższy od starego. Starego ceny nie obniżymy, bo za mało różni się od nowego i będzie robił niepotrzebną konkurencję." Po kilku latach takich praktyk cena nowego flagowca jest wyższa od niezłej klasy laptopa, co do niedawna było nie do pomyślenia...
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2015, 22:22:56 wysłana przez tpiatal »

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 04, 2015, 08:14:16 »
Jeśli się mylę, to mnie poprawcie, ale wydaje mi się, że w czasach powiedzmy Galaxy S2 nowy telefon po premierze kosztował jakieś 1600 PLN.
Mylisz się. S2 w dniu premiery kosztował 2299. Mam nawet jeszcze fakturę. Co nie zmienia faktu, że teraz jest drożej. Ale zważywszy 4 lata, które minęły od premiery i9100, to może być gdzieś w okolicach skali inflacji...

Te podzespoły też nie są chyba takie drogie, skoro topowy sprzęt od OnePlus One kosztuje 300 dolców.
OnePlus One po pierwsze był flagowcem rok temu. Po drugie dla Europejczyków kosztuje 300 euro a nie $, i to za biedną wersję 16GB. A po trzecie sprzedawany był praktycznie z zerową marżą, do czego przyznała się firma. Następny model na pewno już będzie droższy - wyrobili sobie markę, mają klientów, więc dalej pójdzie już "normalnie". Nawet Google zaczął zarabiać na serii Nexus co widać po cenach 6-tki i 9-tki.

*

Offline abderyta

  • ***
  • 303
  • Sprzęt: takie tam
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 04, 2015, 09:19:48 »
Dokładnie tak. A co do inflacji w Burkina Faso (w porównaniu do Polski):


*

Offline kocureq

  • *****
  • 1216
  • Płeć: Mężczyzna
    • Yet Another Tech Blog
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note, Galaxy S4
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 30, 2015, 07:50:59 »
Też mi się wydaje, że podrożały. Za Treo 650 dałem chyba 2100 zł, potem każdy flagowiec jakiego kupowałem, był ciutkę droższy. Skok z S4 na S6 jest spory - ciekawe, czy ceny będą dalej drożały, dopóki ludzie będą w stanie tyle płacić.
Palm m505 -> Treo 650 -> Eten M700 -> HTC Touch Pro -> HTC HD2 -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy S4

*

Offline OleYek

  • [Pyrlandia] [GMzP]
  • *****
  • 18336
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Poznań
    • http://www.oleyek.com
  • Sprzęt: iPhone 13 Pro, iPad Pro, Apple Watch
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 30, 2015, 10:22:34 »
Ceny poszły do góry, bo dolar jest okrutnie wysoko.
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 30, 2015, 12:56:05 »
No ale koreańskiego producenta to kurs dolara raczej mało dotyczy... Co innego Apple.

*

Offline OleYek

  • [Pyrlandia] [GMzP]
  • *****
  • 18336
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Poznań
    • http://www.oleyek.com
  • Sprzęt: iPhone 13 Pro, iPad Pro, Apple Watch
Odp: [MWC 2015] Premiery: Galaxy S6, HTC One M9 itd.
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 30, 2015, 13:08:20 »
No ale zapewne Korańczycy też rozliczają się w dolarach, więc jak najbardziej kurs dolara ma wpływ na ceny. Nie sądzę, aby sprzedawali swoje produkty w Wonach na rynkach światowych.  :ohreally:
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.