WM pod Maemo?

  • 29 Odpowiedzi
  • 6111 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline mtkk

  • 12
WM pod Maemo?
« dnia: Maj 14, 2010, 20:06:00 »
Witajcie
Ponieważ stoję właśnie przed wyborem kupna Smartphone'a chciałem Was spytać o pomoc w pewnej kwestii.
Jakie są obecnie lub w przyszłości możliwości uruchomienia aplikacji napisanej pod x86 na N900? Rozumiem że bezpośrednio żadne, ale może poprzez jakiś emulator. Skoro uruchamiają Androida i programy na Debiana to może jest jakiś cień szansy?

Korzystam z pewnego firmowego programu którego używam pod XP i pod Wine na linuchu. Mam go również w wersji na urządzenia mobilne ale żeby go używać musiałbym kupić telefon z WM. A w N900 się wręcz zakochałem :-) i jak na razie to jedyny choć ogromny minus przemawiający za tym żeby tego telefonu nie kupować.

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2010, 20:17:15 »
emulacja x86 to raczej do szybkich nie należy (qemu niby jest)
Cytuj
programy na Debiana to może jest jakiś cień szansy?
Tylko to jest zupełnie natywne, zmiana root dla aplikacji.
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline jakubd

  • *****
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2010, 20:20:30 »
W zasadzie zapomnij o uruchamianiu zaawansowanej aplikacji x86 na N900. Dla Windows Mobile także żadnego wsparcia nie ma i raczej nie będzie. Raczej bym postawił na uruchomienie gdzieś jakiegoś komputera w sieci i Remote Desktop lub VNC do niego.
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

*

Offline mtkk

  • 12
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2010, 21:18:18 »
Cytuj
W zasadzie zapomnij o uruchamianiu zaawansowanej aplikacji x86 na N900. Dla Windows Mobile także żadnego wsparcia nie ma i raczej nie będzie. Raczej bym postawił na uruchomienie gdzieś jakiegoś komputera w sieci i Remote Desktop lub VNC do niego.
A nie zaawansowanej :-) To jest tylko rozbudowana encyklopedia właściwie której główną funkcjonalnością jest bardzo dobrze rozwiązany moduł wyszukiwania w tysiącach skatalogowanych publikacji. Mogę się bez tego obejść ale właściwie jednym z głównych motywów kupienia Smarta jest właśnie to żeby nie nosić ze sobą lapka.
Ze zdalnym połączeniem będzie problem bo musiałbym mieć połączenie z netem wtedy a w ponad 50% lokalizacji nie mam zasięgu :)
Poczytam trochę o qemu może choć w części by się udało, bo pomijając sam system to żaden telefon nie podoba mi się tak jak ta Nokia (Niech się chowają HD2 i inne). No i widzę dla niej przyszłość jeśli chodzi o rozwój.
Ale awaryjnie popytam o jakiś telefon z WM w dziale zakupy.

A jeśli mielibyście jakieś doświadczenia z Qemu to proszę piszcie
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2010, 23:00:19 wysłana przez mtkk »

*

Offline jakubd

  • *****
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 15, 2010, 03:00:28 »
Ja bym zaczął od sprawdzenia obecności QEMU w wersji armel :)
A potem ustalił, o jaki system operacyjny chodzi. Bo ja to jest DOS, to może DOSEmu?
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 16, 2010, 22:40:47 »
Taka możliwośc byłaby super. Dałoby się automape odpalić na N900

*

Offline F10

  • ***
  • 408
  • Płeć: Mężczyzna
  • Linux ;)
    • Moje filmy na yt ;)
  • Sprzęt: Nokia n810 ;)   Koniec w WM.
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 16, 2010, 23:12:40 »
Dlaczego by się dało odpalić Automapę? Przecież ona nie jest na Dosa, Maemo ani Debiana.

*

Offline jakubd

  • *****
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2010, 23:43:18 »
Chyba się gdzieś (wszędzie?) nie zrozumieliśmy :)
Może to wytłuszczę: N900 nie ma możliwości uruchamiania aplikacji Windows Mobile. I raczej nie będzie miała.
Ufff, to jak już to sobie wyjaśniliśmy, to teraz chciałbym usłyszeć, co ma uruchamianie Automałpy do obsługi x86? No nie powiesz mi chyba, że chciałbyś najpierw odpalić Windows XP (10-15 minut bootowania, jeżeli to w ogóle możliwe) a potem na tym odpalić Automałpę w wersji tabletowej? No to by na prawdę "śmigało" :) Nie wspominając o problematycznej możliwości podania sygnału GPS...
A co do nawigacji: mamy opensource kilka aplikacji no i oczywiście Sygic, który dzielnie przetarł szlak.
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

*

Offline mtkk

  • 12
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2010, 23:58:39 »
A malutka dygresja apropo nawigacji, to czy duże są różnice jeśli chodzi o Sygic i Automapę? Mam na myśli dokładność, funkcjonalność itp? Biorąc pod uwagę mapę polski oczywiście.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2010, 00:00:54 wysłana przez mtkk »

*

Offline jakubd

  • *****
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 17, 2010, 10:06:22 »
Trudno wyczuć "ot tak". To jednak zupełnie inne źródło map i zupełnie inny interfejs. Jak ktoś się przyzwyczaił do błędów i debilizmu interfejsu AM, to przy typowym lenistwie może nie chcieć mu się męczyć z Sygiciem (i jakimkolwiek innym systemem). Ale chwila wysiłku wystarczy, żeby po prostu... wypróbować. I sprawdzić swoje ulubione miejsca.
Ogólna zasada większości nawigacji: i tak trafisz do punktu docelowego, najwyżej wbijesz się w jakąś nową drogę co jej jeszcze nie ma na mapie, albo nadziejesz się na zakaz skrętu :)
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

*

Offline temp333

  • ****
  • 812
  • Tekst osobisty
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 17, 2010, 10:11:54 »
A malutka dygresja apropo nawigacji, to czy duże są różnice jeśli chodzi o Sygic i Automapę? Mam na myśli dokładność, funkcjonalność itp? Biorąc pod uwagę mapę polski oczywiście.

Ostatnio sporo z nim jeździłem i prowadzi wzorowo. Mapy w niektóych miejscach są mniej dokładne niż w AM, ale i zdarza się też odwrotna sytuacja. Geenralnie bardzo przyjemna aplikacja.

*

Offline mtkk

  • 12
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 17, 2010, 10:59:52 »
Cytuj
Ale chwila wysiłku wystarczy, żeby po prostu... wypróbować. I sprawdzić swoje ulubione miejsca.
Chyba że się ma N900 to się nie sprawdzi :)
Pytałem jeszcze pod kątem zakupu telefonu bo sam jeszcze nie używałem GPS'a a wszyscy znajomi zawsze "podniecają" się jaka to ta AM jest rewelacyjna. Właściwie tak jakby nie było nic co może jej dorównać. Ale po waszych wypowiedziach wnioskuję że jest w porządku i nawet tańszy jest Sygic

Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 17, 2010, 18:06:44 »
Powiem tak, Sygic nie jest złe, ale AM jest o wiele lepszą nawigacją. Przybnajmniej to co testowałem na N900 ma dużo mniej fotoradarów w bazie, oraz czasem źle prowadzi. Nawet nie chodzi o to że może prowadzić lepszą drogą , po prostu prowadzi w taki sposób że każe skręcać tam gdzie nie można. Poza tym w AM jest prosta możliwość dodawania POI. A tak poza tym kazdy kto twierdzi że automapa jest do kitu to albo nie ma możliwości używania jej na codzień albo jest trochę dziwny :D Automapa jest najlepsza na Polskę na pewno.

*

Offline jakubd

  • *****
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 17, 2010, 22:12:27 »
mttk: Sygic można przetestować już chyba na KAŻDEJ mobilnej platformie sprzętowej (może poza starym Palm, ale i tego nie byłbym takie pewien :)
rado85: Co do bazy fotoradarów to ja na prawdę nie widzę problemu: przecież bazy tak się ściąga ze stron z POI i tam można dokonać konwersji i pewnie któryś z formatów Sygic "łyknie" - i masz identyczne bazy na wszystkich nawigacjach.

Co do AM to ja mogę powiedzieć, że się sprawdza. Mapy ma niezłe i algorytmy też, ale ciągle są różne pierduły. A interfejs użyszkodnika to TRAGEDIA. Ot prosty przykład: powiedz mi, skąd biedny użytkownik ma wiedzieć, czy potrzebną opcję konfiguracyjną znajdzie w menu "Opcje", czy "Ustawienia"? Co za debil wpadł na tak genialny pomysł, żeby robić dwie tak podobne znaczeniowo pozycje w menu? I dlaczego raz można się cofnąć o ekran, a czasem nie można? A jak mi się jakaś opcja włączy, to zwykle kasuję cały katalog z profilem, bo nie widzę innej możliwości "naprawienia" tego. Nie notuję w AM żadnych własnych POI ani ulubionych, bo każdy update powoduje ich skasowanie (jak nie skasuję profilu, to się zwykle robi niestabilna).
Oczywiście jak się przyzwyczaić, to da się używać, ale po prostu takie rzeczy męczą. Mimo to płacę co roku haracz za utrzymanie licencji (od czasów 3.xx używam) :)
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

*

Offline mtkk

  • 12
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 17, 2010, 23:30:19 »
mttk: Sygic można przetestować już chyba na KAŻDEJ mobilnej platformie sprzętowej (może poza starym Palm, ale i tego nie byłbym takie pewien :)
To był pewien skrót myślowy. Chodziło mi o to że jak już będę miał N900 to nie będzie szans na testowanie AM tylko na używanie Sygica ale odnośnie Bug'ów AM to z tego co mówisz widzę że mogłaby mi ta mapka bardzo doskwierać bo nielubię jak coś jest stworzone tak że widać braki w inteligencji twórców. Zawsze mnie irytowały pewne funkcje telefonu które przy używaniu Nokii są normą i się człowiek do nich przyzwyczaja a jak miałem motorolę albo LG to myślałem że mnie szlak trafi właśnie z powodu takich drobnych niedoróbek.

Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 17, 2010, 23:46:17 »
jakubd: No cóż są małe cyrki z tymi ustawieniami. Ale w Sygicu też nie ma pełni szczęścia. Żeby ustawić niektóre pierdoły to trzeba przejść przez cały kreator i przy okazji wysłuchiwać nieprzyjemnego dźwięku ostrzeżenia:) Zresztą jak pisałeś płacisz za AM, więc skoro płacisz to chyba wiesz że i tak jest najlepsza na rynku :)
A jeżeli Ci przeszkadzają takie debilne rozwiązania, to N900 ma ich całe mnóstwo. Zawsze szydziłem z Iphone`a że ma 3g w nazwie a nie ma videorozmów(3g zostało wymyślone własnei dla Videorozmów), a w N900 jest jeszcze lepiej, jest kamerka a nie ma Videorozmów- ja nawet nei wiem jakiego mocniejszego słowa użyć tutaj bo debilizm to mało powiedziane. poza tym kupujesz telefon za ponad 1,5 kafla a tu nie ma możliwości bezpłatnego przeglądania czy tworzenia dokumentów .doc czy excell. Niby można tam coś doinstalować, ale dla mnie to powinno być standardem. Nie wspominając już o braku trybu pionowego czy konieczności instalowania różnych pierdół aby móc mms`a wysłac czy Radia (i tak bardzo słabego) posłuchac:D Wiec jeżeli nie luibisz debilnych rozwiązań to Automapa to mały pikuś w porównaniu do N900 :D
Pozdrawiam.

*

Offline mtkk

  • 12
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 18, 2010, 00:18:39 »
Bądź tu mądry i wybierz odpowiedni telefon :-)
To trochę jak szukanie graala, ale będę i tak musiał coś wybrać, poszukam znajomych którzy mają N900, HTC czy jakieś Omnie i chyba najpierw samemu posprawdzam. Czuję że czeka mnie droga przez mękę.

*

Offline temp333

  • ****
  • 812
  • Tekst osobisty
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 18, 2010, 00:28:06 »
więc skoro płacisz to chyba wiesz że i tak jest najlepsza na rynku :)

Czasem się płaci, bo szkoda stracić aktualizacjie po tym jak się zapłaciło troszke więcej kasy za program. Automapa moim zdaniem jest przereklamowana. Mówisz, że Sygic źle prowadzi? Dla mnie dziwne, bo to akurat Automapa wielokrotnie  "dziwnie" mnie prowadziła, a Sygic jak narazie działa wyjątkowo dobrze. Każdemu programowi zdarzają się wpadki, wiec nie bede narzekal na Automape. POI i radary w Sygicu da się bez problemu dograć. Jak dla mnie tylko mapy sa czasami troche gorsze, ale generalnie Sygic to naprawde porządna nawigacja. Do tego za całą Europe płacisz tyle co za samą Polske w AM.

a tu nie ma możliwości bezpłatnego przeglądania czy tworzenia dokumentów .doc czy excell.

Całkiem podobnie jak w systemie Windows na PC. Czy to takie trudne zainstalować Gnumerica lub AbiWorda dwoma klinięciami?

Nie wspominając już o braku trybu pionowego czy konieczności instalowania różnych pierdół aby móc mms`a wysłac czy Radia (i tak bardzo słabego) posłuchac:D Wiec jeżeli nie luibisz debilnych rozwiązań to Automapa to mały pikuś w porównaniu do N900 :D

Zależy kto używa ;) Nigdy nie traktowałem braku trybu pionowego jako wade, ale masz racje - pewne rzeczy mogłby być bardziej dopracowane w Maemo. Mimo tych niedociągnięć żadne urządzenie nie zbliżyło się w moich oczach tak blisko ideału jak N900. Sprzęt jest genialny i tyle w temacie - jeszcze nigdy z żadnego urządzenia nie byłem tak zadowlony jak z N900. Przestałem nawet myśleć o konurencji dla tego modelu, bo wiem że jak już zmienie N900 to tylko na jego bezpośredniego następce. 

Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 18, 2010, 08:40:17 »
No to nei wiem, Ja mam Samsunga Omnie i tam od razu są wgrane programy do przeglądanie prezentacji, doców, czy excella.
Jeżeli chodzi o nawigacje to w takim razie nei wiem, mnie AM zawsze super prowadzi, a Sygic w jednym miejscu daje ciała, więc jeżeli w jednym daje to moze jest ich więcej. Każdy musi wybrać co mu bardziej pasuje. Poza tym AM ma dużo lepszą grafikę jeżeli chodzi o mapy. Jedyne co bym przeniósł to to że pokazuje dokładny adres gdzie teraz jesteśmy, ale to tylko szczegół. I według mnie AM wcale nei jest przereklamowana, chodź fakt, Krzysiu Hołowczyc duzo robi w tym kierunku:) jednak jest to naprawdę dobra nawigacja. System Windows Mobile dał mi możliwość przestestowania chyba każdej, jak nie wszystkich popularnijszych nawigacji i AM jest moim zdaniem najlepsza.

A co do N900 to mówię, te videorozmowy mi przeszkadzają najbardziej a nie brak przeglądarki dokumentów. No i nie wiem czemu, ale Nokia zawsze ma sporo słabsze baterie niż konkurencja.

*

Offline F10

  • ***
  • 408
  • Płeć: Mężczyzna
  • Linux ;)
    • Moje filmy na yt ;)
  • Sprzęt: Nokia n810 ;)   Koniec w WM.
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 18, 2010, 16:10:43 »
Cytuj
No to nei wiem, Ja mam Samsunga Omnie i tam od razu są wgrane programy do przeglądanie prezentacji, doców, czy excella.
Bo, masz już tam wgranego Office mobile, na dzień dobry.
Problemem z instalacją nie powinno sie mieć, a jak tak bardzo chcesz już mieć wszystko, co Ci pasuje, zrób własną dystrybucje linucha  :E


Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 18, 2010, 17:35:27 »
no i własnie w tym problem. Co mi po linuxie jeżeli nadal najlepsze programy są tylko pod Windows Mobile ?:D dlatego ten emulator by się przydał.
A jeszcze co do N900, mimo tych wielu wad, wręcz starsznych, to ma to coś w sobie, że to urzadzenie się po prostu lubi:)

*

Offline F10

  • ***
  • 408
  • Płeć: Mężczyzna
  • Linux ;)
    • Moje filmy na yt ;)
  • Sprzęt: Nokia n810 ;)   Koniec w WM.
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 18, 2010, 20:43:41 »
Cytuj
Co mi po linuxie jeżeli nadal najlepsze programy są tylko pod Windows Mobile ?
Za pół roku powiesz:
Cytuj
"Dlaczego ja w ogóle myślałem o WM? Przecież na to to już nie ma aplikacji, ma pełno błędów i się muli na najlepszym sprzęcie! Porażka"

Cytuj
dlatego ten emulator by się przydał.
Chcesz emulator ?
Słyszałeś o czymś takim jak wine ?
Napisz do twórców, że im pomożesz to zrobić na maemo. Żeby to wine uruchamiało programy z WM  :E

Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 19, 2010, 00:45:22 »
Jasne...:) żebym jeszcze umiał to robic to bym pomógł:D


*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 19, 2010, 20:59:53 »
jakie wine? win95 w dosboxie... wine istotnie łazi mi po głowie, samo oczywiście nie zadziała, ale połączone z qemu w trybie emulacji procesora, czemuby nie (tak działa wine na mac/powerpc)

qemu, przynajmniej na WM, jest sporo wydajniejsze od dosboxa, ale na n810 nie chce działać ani kompilowana na maemo 4, ani pod ubuntu (tzn działa ale linux zwisa na freeing init memory, a win95 się wywala przy trybie graficznym). nie wiem jak jest na n900, jak by działało to powinno być używalne, szczególnie po małym OC procesora...

*

Offline temp333

  • ****
  • 812
  • Tekst osobisty
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 19, 2010, 21:04:15 »
Prościej będzie poczekać na Meego - programy tam mają byćuruchamiane zarówno na Atomach, jak i Omapach.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 19, 2010, 21:05:33 »
a co ma piernik do wiatraka? meego będzie można uruchomić na x86, ale paczki binarne nie będą zamiennie kompatybilne - bo jak?

a co do wine... odpalili o_0 http://talk.maemo.org/showthread.php?t=43480&page=2

dla mnie kolejny argument żeby zbierać na n900...
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2010, 21:16:56 wysłana przez Kajetan Krykwiński »

*

Offline temp333

  • ****
  • 812
  • Tekst osobisty
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 23, 2010, 00:11:19 »
a co ma piernik do wiatraka? meego będzie można uruchomić na x86, ale paczki binarne nie będą zamiennie kompatybilne - bo jak?

Nie wiem, nie znam się na paczkach, ale skoro Nokia tweirdzi że programy dla X86 będą działać na ARM i odwrotnie to może jakoś to rozwiążą :)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 23, 2010, 10:31:17 »
Widzę tylko dwa rozwiązania, albo standardowe dwa repozytoria i chwalenie się czymś co wiele dystrybucji ma od dawna, albo oparcie tego o jakąś Javę lub coś podobnego. Ale raczej jako następcę Maemo i Moblina nie spodziewał bym się tego drugiego.

*

Offline jakubd

  • *****
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: WM pod Maemo?
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 23, 2010, 17:36:15 »
temp333: Pokaż nam, gdzie i kto napisał, że programy będą wymiennie działać tu i tu.
Generalnie gdziekolwiek ktokolwiek napisał coś o MeeGo to tylko tyle, że system (a dokładniej jego baza - kernel, API itd. bo już UI raczej nie) będzie stworzony tak, aby można było go uruchomić na platformie opartej na x86 lub ARM. Ale nie obu jednocześnie. Aplikacje będą musiały być kompilowane oddzielnie dla poszczególnych platform - m.in. z prostego powodu: po co ci dotykowy ekran do pisania SMSów w układzie pionowym za pomocą słownika T9 na netbooku? :)
Tak jak napisał Kajetan: pełna przenośność tylko w przypadku nienatywnych aplikacji opartych o metajęzyk. A na to nikt się nie zgodzi (patrz afera po tym, jak się okazało, że w pierwszym iPhoneOS jest zamknięte API i może sobie pisać tylko w javascript...)
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2010, 17:49:46 wysłana przez jakubd »
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500