Pozostałe platformy > Nokia N900

Dodawanie repozytoriów z aplikacjami

(1/5) > >>

biblo:
1) uruchamiasz Menedżera aplikacji
2) pojawiają się 3 ikony: Odinstaluj, Pobierz, Aktualizuj
3) jeśli szukasz nowych programów klikasz Pobierz
4) pojawiają się ikony kategorii - m.in. Sieć, Biuro, Edukacja, Grafika, itd.
5) klikasz na interesującą Cię kategorie i wówczas otwiera się lista dostępnych aplikacji
lub
5) z menu Menedżer aplikacji wybierasz opcję Szukaj, wpisujesz nazwę konkretnego programu
6) klikasz na konkretnej (wybranej z listy lub wyszukanej) aplikacji i ją instalujesz...  :grin:

No i tu ważna kwestia: w uproszczeniu - aplikacje, które zobaczysz na listach lub które możesz wyszukiwać są "gromadzone" w Katalogach aplikacji. Ile i jakie masz te Katalogi aplikacji możesz sprawdzić z poziomu menu Menedżer aplikacji/Katalogi aplikacji. Standardowo są to:

- Aplikacje Nokia
- Aktualizacje oprogramowania systemowego
- Ovi
- Maemo.org
- Mozilla Catalog

Ilość programów w tych katalogach jest niezbyt duża i dlatego warto dodać sobie bardziej zasobne katalogi - na liście katalogów klikasz "Nowy" i wpisujesz dane jednego z poniższych repozytoriów:
Nazwa: Maemo Extras
Adres: http://repository.maemo.org/extras/
Dystrybucja: fremantle
Komponenty: free non-free
Nazwa: Maemo Extras-Devel
Adres: http://repository.maemo.org/extras-devel/
Dystrybucja: fremantle
Komponenty: free non-free

OSTRZEŻENIE! Programy z repozytorium Extras-devel nie są gotowe do użytkowania przez zwykłych użytkowników!
NAPRAWDĘ nie baw się tym, jeżeli nie wiesz co robisz. Istnieje możliwość prawidłowego raportowania błędów dla tych programów (po angielsku), nie warto jednak narzekać na ich nieprawidłowe działanie.
Możliwe problemy: zawieszanie się, nadmierne zużycie baterii, słabe działanie systemu, przepełnianie dysku i wiele POWAŻNIEJSZYCH!
Nie baw się programami z repozytorium Extras-devel, jeśli nie zrobiłeś kopii zapasowej wszystkich danych, lub nie jesteś przygotowany na reflaszowanie swojego urządzenia.
Nazwa: Maemo Extras-Testing
Adres: http://repository.maemo.org/extras-testing/
Dystrybucja: fremantle
Komponenty: free non-free

OSTRZEŻENIE! Programy z repozytorium Extras-testing nie są gotowe do użytkowania przez zwykłych użytkowników!
Oprogramowanie TYLKO do celów testowych. Istnieje możliwość prawidłowego raportowania błędów dla tych programów (po angielsku), nie warto jednak narzekać na ich nieprawidłowe działanie.
Możliwe problemy: zawieszanie się, nadmierne zużycie baterii, słabe działanie systemu, przepełnianie dysku i wiele POWAŻNIEJSZYCH!
Zalecane jest wykonanie kopii zapasowej danych, a przypadku problemów bądź przygotowany na reflaszowanie swojego urządzenia.
Następnie klikasz Zapisz i wychodzisz z listy Katalogów - w tym momencie nastąpi aktualizacja Twoich katalogów i po chwili będziesz widział dodatkowe aplikacje. Tylko uważaj, bo w tych katalogach (głównie Testing i Devel) są też programy niestabilne, wadliwe, itp. i instalujesz je na własne ryzyko. Dlatego proponuję wcześniej robić zawsze kopię zapasową. Ja miałem przygodę z "tweakr", po której musiałem ponownie wgrywać cały system i następnie odtwarzać wszystko z kopii zapasowej.

Powyższe opisy ikon i kategorii dotyczą aktualnej wersji firmware (2.2009.51-1) - we wcześniejszych było ciut inaczej.

Na www.my-maemo.com jest katalog aplikacji ze screenami,  krótkimi opisami i informacją gdzie ich szukać (w którym repozytorium) http://my-maemo.com/software/index.php

Jeszcze jedna uwaga: niektóre aplikacje pojawiają się po instalacji dopiero po restarcie telefonu (chociaż same o to "nie proszą"), a niektóre w ogóle się nie pokazują - tzn. są na liście zainstalowanych programów, ale nie ma ich ikony ani innego sposobu uruchomienia... Takie skopane programy ja od razu odinstalowuje (ikona Odinstaluj).


[mod]jakubd: wydzieliłem, bo to przydatna informacja dla nowych, dodałem ostrzeżenia[/mod]

pytacz:
Pięknie dziękuję. Zacznę walkę od rana - telefon N900 mam od wczoraj. Więc nie dziw się, że pytam. A czy można ściągnąć aplikację na komputer, i stąd skopiować na telefon i dopiero instalować?

Biblo, czy mógłbyś jakiś przykład dać, np. z dyktafonem? Jak instalować z pobranego wcześniej pliku?

Jeszcze raz dziękuję.

biblo:

--- Cytat: pytacz w Styczeń 24, 2010, 01:43:56 ---Pięknie dziękuję. Zacznę walkę od rana - telefon N900 mam od wczoraj. Więc nie dziw się, że pytam. A czy można ściągnąć aplikację na komputer, i stąd skopiować na telefon i dopiero instalować?

Biblo, czy mógłbyś jakiś przykład dać, np. z dyktafonem? Jak instalować z pobranego wcześniej pliku?

Jeszcze raz dziękuję.
--- Koniec cytatu ---

A proszę bardzo! Miło, że Jakub wydzielił ten wątek... może faktycznie nie będzie zbyt dużo powtarzających się pytań "jak zainstalować"  :E

pytacz:: do tej pory nie spotkałem się z przypadkiem instalacji z pobranego pliku...  :mysli: i nawet nie wiem, czy jest to możliwe...  :ohreally:
Poczekaj na odpowiedź bardziej doświadczonych kolegów...

Moja przygoda z Maemo zaczęła się miesiąc temu i sam jeszcze niewiele wiem i stąd kilka moich wątków "jak krok po kroku", itd.  :proud:

globalbus:

--- Cytuj ---Pięknie dziękuję. Zacznę walkę od rana - telefon N900 mam od wczoraj. Więc nie dziw się, że pytam. A czy można ściągnąć aplikację na komputer, i stąd skopiować na telefon i dopiero instalować?
--- Koniec cytatu ---
http://repository.maemo.org/ -> przejrzyj zasoby i pościągaj .deb'y, musisz zajrzeć do środka danego .deb, aby sprawdzić zależności (package manager na urządzeniu zaciąga je automatycznie)


--- Cytuj ---Jeszcze jedna uwaga: niektóre aplikacje pojawiają się po instalacji dopiero po restarcie telefonu (chociaż same o to "nie proszą"), a niektóre w ogóle się nie pokazują - tzn. są na liście zainstalowanych programów, ale nie ma ich ikony ani innego sposobu uruchomienia... Takie skopane programy ja od razu odinstalowuje (ikona Odinstaluj).
--- Koniec cytatu ---
Programów konsolowych jest od groma, Dropbear ssh, nano, mc, aircrack-ng, itd. Oczywiście są też pierdółki, typu zmiana bootscreena, nowy theme, nowy panel, one też się nie pokażą jako programy.

Martin:

--- Cytat: pytacz w Styczeń 24, 2010, 01:43:56 ---
pytacz:: do tej pory nie spotkałem się z przypadkiem instalacji z pobranego pliku...  :mysli: i nawet nie wiem, czy jest to możliwe...  :ohreally:
--- Koniec cytatu ---


jest to możliwe jeśli uda się tobie ściągnąć instalke pliku i z poziomu
miejsca przeniesienia pliku np.na kartę pamięci klikasz raz na
plik i zostajesz przekierowany na poziom instalacji, średnia waga takiego
pliku to 150-200 bajtów.... np. z maemo.org/downloads daje się ściągać
instalke  

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej