PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych

Windows Mobile (Classic, Professional, Standard), Windows Phone 6.x oraz 7/8.x/10 => Pocket PC z telefonem - ogólnie (WM Professional/WP6.x) => Mitac / Mio => Wątek zaczęty przez: mp3fan w Listopad 24, 2007, 16:54:34

Tytuł: MIO A701 - GPS a bateria
Wiadomość wysłana przez: mp3fan w Listopad 24, 2007, 16:54:34
Witam. Zainstalowałem sobie A701 przy rowerku. Wczoraj wybrałem się na wycieczkę i .. po 20 minutach padła mi bateria. Po przyjściu do domu włączam i jest 32%. Rozładowałem więc do końca, zostawiłem do pełnego naładowania. Ponowny test dziś rano, bateria wytrzymała niecałe 30 minut. Czy to moja bateria jest zużyta, czy GPS tak krótko trzyma? Zgodnie z testem pocketa w dziale recenzji bateria powinna na GPS wytrzymać minimum 5 godzin. A może to przez zimno tak szybko pada? Jeśli to zużyty akumulator to wypadało by kupić nowy, co radzicie? Palmtop ma około 2 lat.
Tytuł: Odp: MIO A701 - GPS a bateria
Wiadomość wysłana przez: Walduss w Listopad 24, 2007, 17:03:45
Nową baterię ciut większą i litowo-polymerową można dostać http://www.lexellplus.pl/product_info.php?cPath=68_72&products_id=166 (http://www.lexellplus.pl/product_info.php?cPath=68_72&products_id=166)
Tytuł: Odp: MIO A701 - GPS a bateria
Wiadomość wysłana przez: prozor w Listopad 24, 2007, 22:52:58
Po dwóch latach ma prawo. Przy inteligentnym użytkowaniu GPS (czyli włączony nonstop, wyłączony ekran tak szybko, jak się da) zasilanie powinno funkcjonować od 4 do 8 godzin. Choć te 8 godzin uzyskałem, przy pobieraniu danych co chyba 5 czy 10 sekund - przy turystyce pieszej to nie ma dużego znaczenia. Kup nową, teraz to koszt ok. 30 - 50 zł.

Acha, jeśli chodzi o pojemności baterii - przy tym samym wymiarze zwiększona pojemność wiąże się z jednym - ze skróconą żywotnoscią, związaną z większym prądem ładowania. Inaczej się poprostu nie uzyska "wyższej" pojemności.
Tytuł: Odp: MIO A701 - GPS a bateria
Wiadomość wysłana przez: mp3fan w Listopad 24, 2007, 23:06:32
Co to za użytkowanie, skoro nie mogę podejrzeć trasy? Jeżdżąc na rowerze chyba zmniejszę pobieranie danych do 3 sekund, zobaczę jak to wygląda w praktyce. Jaką baterię lepiej kupić, Li-Ion czy Li-Pol?
Tytuł: Odp: MIO A701 - GPS a bateria
Wiadomość wysłana przez: prozor w Listopad 25, 2007, 00:51:05
Co to za użytkowanie, skoro nie mogę podejrzeć trasy? Jeżdżąc na rowerze chyba zmniejszę pobieranie danych do 3 sekund, zobaczę jak to wygląda w praktyce. Jaką baterię lepiej kupić, Li-Ion czy Li-Pol?

Zależy, jak masz zamontowany PDA. Jeśli jest możliwość włączenia ekranu po dotknięciu (ekranu, kalwisza...) to żaden problem prawda? Przypisujesz do jednego z klawiszy sprzętowych np. programik ScreenToogle - wciśnięcie klawisza np. nawigacji włączy/wyłączy ekran. A to podświetlanie ekranu zżera najwięcej energii...

Litowo - jonowa czy litowo - polimerowa działają mniej więcej tak samo (w eksploatacji). Popularniejsze (łatwiejsze w produkcji pewno) są li-Ion, a więc są i tańsze. Akumulatory litowo-polimerowe charakteryzują się zasadniczo taką samą budową, jak akumulatory litowe, ale nie zawierają ciekłego elektrolitu, a więc niebezpieczeństwo wycieku jest mniejsze. Elektrolit może mieć postać żelu lub wręcz stałą, mimo to akumulator litowo-polimerowy charakteryzuje się taką samą energią właściwą, jak litowy.

Obudowy akumulatorów litowo-polimerowych mogą mieć kształty nie tylko klasycznego pudełka lub cylindryczne. Zewnętrzna powłoka z aluminiowej lub metalizowanej folii pozwala niemal dowolnie kształtować akumulator, który może wypełnić "opakowanie" o skomplikowanych kształtach.

Jak widać, w przypadku A701 wymyślny kształt nie ma znaczenia (w odróżnieniu od niektórych telefonów komórkowych), a więc... po co przepłacać?

 Czas życia obu typów akumulatorów to około 200 cykli ładowania (choć akurat ta zależność jest wzięta wprost z danych dotyczących akumulatorów litowo - jonowych montowanych w laptopach). Na utratę pojemności w odniesieniu do czasu (czyli żywotność) ma poziom naładowania i temperatura pracy. W skrócie: czym wyższy poziom naładowania i wyższa temperatura pracy, tym szybciej aku padnie. I tak np. akumulatory w laptopach, naładowane do 100% i pracujące w ciężkich warunkach temperaturowych (60*C, co przy np. grach nie jest aż tak niemożliwe...) mogą utracić zdolność magazynowania energii już po 3 miesiącach pracy. Jednak te same aku naładowane do 40% wytrzymają 3x dłużej. Dlatego w lapkach warto wyjąć (o ile się da) aku i przechowywać go w lodówce - wystarczy na długie lata eksploatacji.
Tego sposobu nie bardzo da się użyć w stosunku do PDA, ale warto pamiętać, żeby nie rozładowywać do zera (akumulator bardzo tego nie lubi, czego osobiście doświadczyłem) - wzrasta wtedy rezystancja wewnętrzna, co odbija się bardzo niekorzystnie na pojemności akumulatora. O ile to możliwe nie trzymać stanu naładowania na maksa. Połowa jest wartością optymalną. Akumulatory litowe to nie  niklowo – kadmowe (czy niklowo-metaliczno-wodorkowe), które trzeba było rozładowywać do końca (z uwagi na efekt pamięciowy) i ładować do pełna. O ile jest to możliwe, to należy tego unikać - zwłaszcza pełnego rozładowania.