PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Pozostałe platformy => Linux PDA => Wątek zaczęty przez: mastwo w Sierpień 30, 2005, 17:17:04
-
Witam
Czy na tym forum juz nikt nie zajmuje sie zabawami z linuxem na pda ?? Sam przymierzam sie do postawienia linuxa na moim 3970 ale narazie nie mam kabla com :/ wiec musze czekac. Wie ktos gdzie sa ftp z oprogramowanie do linuxow na pda? Jakie opcje przy kompilowaniu progsow na pda najlepiej uzywac? Da sie uruchomic na linuxie w pda cos w stylu OpenOfice-a ?
-
Zajrzyj na www.handhelds.org
Tutaj jest status portowania linuxa na ten model, chyba nie wszystko jeszcze pieknie działa...
http://www.handhelds.org/moin/moin.cgi/HandheldsDevices_2fh3900
-
W necie jest opis instalacji linuxa z karty CF czy da sie zainstalowac go z karty SD ??
-
Z tym juz gorzej - CF jest widoczne praktycznie jak dysk twardy w systemie i dostep do tego jest praktycznie głęboko zaszyty w zwierzecych "instynktach" pingwina.
Natomiast z SD jest calkowicie inaczej - widoczne jest jako urzadzenie dopiero po zaladowaniu modulu kernela. Wiec musialbys posiadac specjalnie przystosowany do tego bootloader ktory dziala na konkretnym modelu z SD - bo np. 3870 i 3970 maja calkiem inne sterowniki MMC/SD a bootloader jest ten sam.
Z tego co sie orientuje to isnieja pod windziarkie systemy na PDA programy ktore pod winda pozwalaja zaladowac plik ( a wtedy to chyba juz obojente czy z CF czy SD) i odpalic obraz systemu z tego pliku. Ale to nie to samo co zainstalowanie systemu w pamieci flash.
-
Czyli wystarczy mi obojetnie jaki kabel com wspolpracujacy z seria 39xx? Czy musi to byc stacja dokujaca aby muc podlaczyc dodatkowe zasilanie, czy tylko kabel com->pocket ?
-
Teorytycznie kabel COM bez zasilania - ale procedura wrzucania obrazu systemu trwa przy polaczeniu 115200 jakies 30 minut - dla pewnosci lepiej zeby to byl kabel ktory jednoczesnie zasila PDA. Co prawda jezeli nie zmienasz bootloadera tylko wrzucasz obraz systemu to nic nie powinno sie stac jezeli to przerwiesz - bo zawsze za pomoca bootloadera mozesz wrzucic ten obraz jeszcze raz.
-
Czyli bardziej odpowiedni jest bez zasialania, ale jak bedzie z zasilaniem to nawet lepiej... !? Czyli teoretycznie wielkiej roznicy czy z czy bez zasilania nie ma.. ?
Aha i czy w Familiar 8.2 nie ma juz hardreset co 5 soft reset? Czy moze soft reset programowy nie ma ograniczen 5 czy tylko przyciskiem w ipaq-u co 5 jest hard?
-
Tak z zasilaniem jest lepiej. Wlasciwie to ja nie widze roznicy pomiedzy soft reset a hard reset pod Linuxem na PDA - w WM/Pocket przy HARD czyscil sie system plikow a przy soft nie. A tutaj jak restartujesz PDA to jest zawsze reset procesora, pamieci RAM itd - czyli to co w pamieci FLASH sie nie zmienia a w RAM wiadomo. Dlatego jezeli zamierzasz cos trzymac na partycji RAMFS -> /mnt/ram to to bedziesz tracic.
-
Dobrze wiedziec...
Dzieki za pomoc.
Aha jeszcze jedno, jak przebiega wgrywanie oprogramowania? Po ftp, czy moze da sie zamontowac pda jako cos a'la dysk wymienialny?
-
Rozumiem ze w sensie jak juz bedziesz miec zainstalowany system i wszystko bedzie chodzic.
Ja robie to tak ze mam na PDA - serwer SSH i Samba (otoczenie sieciowe).
I wgrywam przez scp lub przez montowanie PDA jako dysk sieciowy.
Potem na PDA ipkg install PAKIET i tyle. Dodatkowo mam na stacjonarnym serwer HTTP na ktorym leza wszystkie paczki - taki mirror z handhelds'ow co pozwala na na instalacje powiedzmy czesciowo automatyczna np.: ipkg install | update.
EDIT: to wszystko oczywiscie przy zalozeniu ze dziala polaczenie TCP/IP pomiedzy PDA a PC-tem a konfiguracja tego to inna bajka - najlepiej poczytaj duuuużo Wiki na www.handhelds.org
-
Na Desktopie mam linuxa, dlatego chce zainstalowac go na pda... Wiec co to samba nie musisz mi tlumaczyc... ;)
Ale dzieki, zabieram sie za lekture handhelds.org :)
-
Jeszcze jedno, podaj mi jakies serwery ftp/http z programami/grami do palmtopow z linuxem.
Oraz co lepiej zainstalowac OPIE czy GPE ?
Oraz jak instalowac oprogramowanie na karcie SD ?
-
Linki do wszystkich feedow sa na familiar.handhelds.org oraz opie.handhelds.org
Przyda tez sie ipkgfind.handhelds.org
W kwestii OPIE/GPE uzywam OPIE jakoś lepiej wg. mnie z oprogramowaniem
posiadajacym GUI - chociaz z drugiej strony nie powiem NIE dla GPE - w koncu toto dziala pod kontrola X-ow i teorytycznie mozna odpalic na tym wszystko co z tego korzysta.
Instalacja na karcie SD gdy juz masz zainstalowane OPIE/GPE
w /etc/ipkg.conf dodac
dest card /media/card (czy gdzie to tez masz /media/card2 itd.)
potem juz tylko
ipkg install "PAKIET" -dest card