PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Apple iOS => Apple iPhone / iPod Touch / iPad => Wątek zaczęty przez: romulus w Kwiecień 05, 2008, 17:52:38
-
jaki powinna miec parametry. napiecie oraz natezenie
czy dobrze wyczytalem ze aple nie ma zabezpieczenia przed przeladowaniem baterii ?
-
Kupiłem coś takiego i działa: klik! (http://allegro.pl/item337046643_ladowarka_zasilacz_sieciowy_usb_apple_ipod_plp20.html) :E
Niby coś tam było, ale dawno i nieprawda :wink:
Napięcie i natężenie to tak jak w USB mniej więcej, czyli: napięcie 5V, natężenie 500 - 1000mA
-
jak dlugo Ci laduje
dlatego sie pytam bo u mnie ladowarka ma az 10v
-
A propos ładowarek, ktoś może widział jakieś sensowne przejściówki do iPhone'a?
Fajnie by było mieć adapter, do którego można podłączyć ładowarkę mini USB.
-
Krissto: Ale o jakie przejściówki, adaptery chodzi? Ja bym nie inwestował w akcesoria inne niż od Apple (jeśli mają być używane bezpośrednio z iPodem), przy sprzęcie za tyle kasy to bym się już bał.
Co do ładowania to sam nie wiem, bo ładuję go w nocy kiedy śpię :P Jeśli znacie jakiś program do mierzenia czasu ładowania baterii i czasu od ostatniego ładowania (ile iPod wytrzymuje przy moim użytkowaniu bez ładowania) to byłbym bardzo wdzięczny i mógłbym zamieścić wyniki testu oczywiście:)
Romulus, a jakiej ładowarki używasz? Długość ładowania zależy chyba od natężenia, a nie napięcia (bardzo możliwe, że się mylę, bo to nie moje tematy) :P
-
Chodzi mi o adapter, który pozwoli mi podłączyć ładowarkę mini USB do iPhone'a. Coś co z jednej strony ma wtyczkę do gniazda iPhone'a, a z drugiej ma żeńskie gniazdo USB mini. Dodatkowo jest małe.
-
Rozumiem juz, ale niestety nie spotkalem sie z takim czyms :( moze uzyj kabla USB + jakiejs przejsciowki?
-
wiem ze od natezenia ale moja ma 10v wiec jezeli kolega napisal ze jego ma 5v to sie zastanawiam czy moja jest bezpieczna
-
Rozumiem juz, ale niestety nie spotkalem sie z takim czyms :( moze uzyj kabla USB + jakiejs przejsciowki?
Właśnie coś takiego będę musiał wykombinować.
wiem ze od natezenia ale moja ma 10v wiec jezeli kolega napisal ze jego ma 5v to sie zastanawiam czy moja jest bezpieczna
Jak to 10v? Do iPhone'a?
Wydaje mi się, że wszystkie ładowarki palmtopowe i USB mają output 5 v.
-
dokladnie nie chce mi sie wstawiac fotki ale mam cos takiego ze jak go laduje to praktycznie nie mozna go uzytkowac
-
A dlaczego nie można go używać wtedy? :O 10V to według mnie o dużo za dużo :E
-
wariuje wyswietlacz doslownie nawet nie moge odblokowac i pierwsze co zrobilem to sprawdzilem napiecie ladowarki z USB jest OK
-
W takim razie nawet się do niej nie zbliżaj z tym urządzeniem! :P Tylko zepsujesz sprzęcik
-
To raczej nie wina napiecia bo ipody mozna ladaowac od 5V do 48V :mrgreen: (firewire ma 48V).
Wg. mnie jest za slaba i on sie nie wyrabia bo jak podlaczysz ladowarke to on dzila z ladowarki i przy okazji laduje baterie.
-
To raczej nie wina napiecia bo ipody mozna ladaowac od 5V do 48V :mrgreen: (firewire ma 48V).
Wg. mnie jest za slaba i on sie nie wyrabia bo jak podlaczysz ladowarke to on dzila z ladowarki i przy okazji laduje baterie.
A jak Ty chcesz kabel USB podlaczyc do fajerbajer ? :O
-
Rozwaliło mnie to określenie: fajerbajer :P A jak coś to iPod Touch toleruje napięcie 5V - 30V, a nie 48 :wink: Patrz na tył obudowy. Teraz o tym pomyślałem dopiero :E No faktycznie to nie powinna być wina napięcia. Z drugiej strony gdyby było czegoś za mało (np. natężenie byłoby małe) to iPod/iPhone w ogóle by się nie ładował :O No przynajmniej u mnie nie działa na jednej ładowarce z gniazdem USB od odbiornika GPS i na moim battery extenderze (z PDA działa..), a na drugiej ładowarce z USB już tak :P
-
Ja mialem ostatnio taki przypadek, ze lazilem po saturnie i testowalem glosniczki rozne do ipodow. Z wiekszoscia iP nie dzialal oczywiscie, natomiast na jednym z urzadzen (bodajze samsung jakis) iP zaliczyl objawy jak opisane powuzej a dodatkowo umarl do tego stopnia, ze obudzilo go dopiero wprowadzenie w domu w tryb restore z podlaczonym kablem USB ...
-
Co do nieladowania z usb nie z pc to nie chodzi tu o samo napiecie itp tylko o linie danych.
Przegrzeb kilka tematow nizej lub looknij w moje posty - podawalm sposob jak przerobic takie niekompatybilne battery extendery/ladowarki zeby dzialaly z urzadzeniami apple i innymi kotre wymagaja wysterowania lini danych.
To doslownie 2 rezystrory :)
-
No widziałem to, ale ja nie umiem się bawić w złotą rączkę :P
A wyjaśni ktoś takie objawy jakich doświadczył OleYek i romulus? :P Aż strach testować głośniki w sklepach (a miałem taki pomysł) :wink:
-
To raczej nie wina napiecia bo ipody mozna ladaowac od 5V do 48V :mrgreen: (firewire ma 48V).
Wg. mnie jest za slaba i on sie nie wyrabia bo jak podlaczysz ladowarke to on dzila z ladowarki i przy okazji laduje baterie.
i z toba sie zgodze bo wczoraj przerabialem ladowarke do iphone od soniaka miala 5v i 650ma i aple nawet nie wystartowal do ladowania, usb ma napiecia 12v oraz 5v. wiec ta ladowarka jest jak najbardziej prawidlowa i chyba jednak za slaba nawet bo 500ma
-
500mA nie jest zaslabe, bo przeciez USB tyle ma...
-
faktycznie usb 1 ma 350ma a usb 2.0 500ma
-
usb ma napiecia 12v oraz 5v. wiec ta ladowarka jest jak najbardziej prawidlowa i chyba jednak za slaba nawet bo 500ma
12V?
Od kiedy?
-
cos mi tak swita ze przy podlaczaniu przewodow na plycie glownej widzialem 4 przewody +12, +5 i dwa sygnalowe ale reki nie dam sobie uciac. zerkne w ksiazke od plyty glownej
-
nie, przy USB nigdy nie bylo 12V, cos Ci sie pozajaczkowalo :P
-
dokladne 5V
-
faktycznie ma 4 kabelki ale nie ma 12v. ma 5v, masa, d+ i d-
-
Ja tam stawiam na to, że ładowarka jest tak jakby zmienna. Mam na myśli to, że zmieniają jej się parametry wyjściowe :P No albo jeszcze wina zbyt dużego napięcia chociaż to jest mało prawdopodobne w sumie.
-
Tak ale pamietajcie o jednym ze jesli podnosi sie napiecie spada prad zakladajac ze zrodlo jest tak samo wydajne. Wiec te 10V moze spasc i dlatego wariuje.
-
Nie rozumiem o co chodzi :P Mozna jasniej? :wink:
-
Najprosciej by to pokazac na oscylogramie ale malo mysle osob go zrozumie wiec wyjasnie po chlopsku. Gdy ladowarka pracuje bez podlaczenia do iphona ma stabilne te np. 10V. Gdy podlaczymy iphona napiecie nieznacznie spada co jest zgodne jak najbardziej z prawem ohma. Gdy spada napiecie stabilizator w ladowarce stara sie jak najszybciej doprowadzic je do poziomu z przed podlaczenia iphone co powoduje spelnienie prawa kirhofa. I jak narazie wszystko jest ok a iphone pobiera do ladowania ok 250mA. Problem pojawia sie wtedy gdy zaczynamy uzywaz icudenko przy ladowaniu, szczegolnie gdy go obciazamy.
Wtedy dziaja sie cuda w elektronice, doslownie. Jak juz wyzej napisal zawsze stabilizator rowna do tych 10V ale ma ograniczona szybkosc.
Jak chyba wiecie procesory oraz wszelaka elektronika XXI wieku pobiera prad nie w sposob ciagly tylko skokowy, tzn. nie jest tak ze wlaczamy i pobiera np. caly czas 1000mA tylko gdy w danej sekundzie potrzba mocy to uzywa 1000mA a jak czytamy posta i safari nie renderuje to nie uzywa praktycznie cpu wiec zpoatrzebowania na energie spada w cigu ulamkow sekundy do 100mA.
Czyli jesli spada zapotrzbowanie na prad stabilizator nie zdaza wyrwonac napiecia i przez powiedzmy 0.5 sec mamy zamiast 10V na stykach 30V i znou spada do 10V. Gdy znowu klkniemy w jakiegos linka procesor sie poci i uzywa w jednej chwili 1000mA i teraz napiece trafia np. na dolny okres i nawet jesli stabilizator zdazy wyrownac do gory napiecie nie ma z czego bo musi zaczekac az dostanie napiecie z gniazdka (mamy 50Hz wiec 50x na sekunde nie mamy pradu) i dopiero wyrowna.
I teraz mamy glupia sprawe ze procek ma napiecie nie rowne, nie jest ono stabilne i procesor myli sie w liczeniu i dlatego nie mozna go uzywac - stad to dziwne zachowanie.
Zapytacie dlaczego nie ma tego problemu z baterii? Poniewaz im mniejsza rozbiernosc napiec wejsciowych tym mniej czasu zajmuje doprowadzenie do stanu potrzbnego (tutj 10V). W baterii kotra ma 3.3V a procesro potrbuje ok 1.5V potrzbe operowac w zakresie 2-3.3V wiec stosunkowo malym. W pradzie z przetwornicy w ladowarce trzeba operowac w zakresie 0V-30V i robic z tego caly czas 10V.
Wyklad moze troche dlugi ale mam nadzije ze zrozumialy, to co wlasnie opisalem to problem komputerow XXI wieku i ich malej energooszczednosci (najwiecej idzie wlasnie na cieplo kotre wytwarza sie w czasi w kotrym tranzystor z zamknietego zaczyna byc otwarty, sa to ulamki sekund ale przy miliardach tranzysotrow w CPU i setkach tysiecy zmien na sekunde robi to niezly grzjnik :P)
-
nie dlugi piknie opisany, podlacze go w pracy po zasilacz laboratoryjny, ustawie 10v i 640ma zobaczymy jak sie bedzie zachowywal
-
Zrob inaczej, daj 10V i najpierw 100mA. Nastepnie zwiekszaj prad az wylaczy soie ogranicznie prdowe (pobor pradu bedzie zaspokojony). Natspnei dotnik ibajera i wlacz cos co pozera cpu i znowu doprowadz do mometu gdy ogranicznie przestanie migac/piszcec.
Jesli masz mozliwosc sprawdz na oscyloskopie ta ladowarke.
-
oscyloskopu nie mamy tylko zasilacz laboratoryjny regulowany (napiecie i prad) akurat uzywamy tego do automatyki (sprzegala, hamulce i valvy). ale regulacja co 0.5V i 100mA do 48V.
ale wnioskuje ze to problem ladowarki noname
-
A dlaczego nie uzywacie poporstu ładowarki dostarczonej z iPhone?
-
Bo tak.. Zresztą do iPoda Touch na przykład nie ma żadnej załączonej oprócz kabla USB. Temat dotyczy jej parametrów i mogą one być na przykład potrzebne do ładowarki samochodowej itp. Czasem też ktoś chce mieć więcej niż jedną ładowarkę lub kupić iP bez akcesoriów. Ciężko się domyślić?