Android OS > Sony Ericsson / Sony Android

Sony Xperia Z1 vs Samsung Note 3

(1/1)

tomekr1:
Wątek powstał ponieważ omyłkowo zamieściłem ten tekst w wątku http://pdaclub.pl/forum/sony-ericsson-android/xperia-z1-compact-pierwsze-wrazenia/ , który to dotyczy Xperi Z1 compact. Jest to bardziej porównanie telefonów i myślę, że przyda się, bo jż wcześniej znajomi dopytywali się co wybrać Note 3 czy Z1 .

Dorzucę trochę swoich wrażeń z korzystania z Xperia Z1 i też porównam do Samsunga Note 3 po kilku miesiącach eksploatacji z fabrycznym oprogramowaniem.
Przede wszystkim Note 3 wydaje się być o klasę lepszym smartfonem, jego zalety to:
- wyświetlacz,
- aparat/kamera - filmy w jakości 4K (3840x2160), jakość zdjęć lepsza niż w Z1, możliwość robienia zdjęć podczas filmowania, lepsza czułość i szybszy start kamery, 2Mpix kamera przednia, jednoczesne nagrywanie z 2 kamer,
- odtwarzacz muzyki, sortuje pliki wg katalogów i nazw, jest dobrze działająca opcja kalibracji słuchawek, odtwarza bezstratną kompresję flac dużo stabilniej niż Z1,
- Mnogość odtwarzanych formatów wideo (więcej niż Z1), zoom przy odtwarzaniu,
- Bardzo głośny głośnik,
- Duży akumulator i szybkie ładowanie, ładowarka ładuje z mocą ponad 12W (maksym. obserwowany pobór mocy przy ładowaniu to ok 13W)
- rysik
- możliwość dokupienia obudowy S-view
Na minus
- Android 4.4.2 KitKat z zablokowaną możliwością operacji na zewnętrznej karcie pamięci, przeładowaną ilością uruchamianych aplikacji i brakiem możliwości ich zablokowania
- niejasne warunki użytkowania aplikacji Samsung nie gwarantujących ani działania ani bezpieczeństwa danych (użytkownik nie ma żadnych praw a dostawca może wszystko), co prawda u innych nie jest dużo lepiej, ale w Xperi tylko raz akceptuję niejasne warunki użytkowania*.
- denerwuje mnie brak możliwości ukrycia pasku stanu w przeglądarce tylko Opera Lite potrafiła ukryć pasek stanu.

Teraz xperia Z1
na plus
- wodoszczelność
- czas pracy na baterii,
- LTE i radio

Na minus
- słabszy zasięg WiFi
- brak klawiszy sprzętowych
- stosunkowo ciężki
- ociężałe startowanie aparatu i kiepski tryb auto jako domyślny.
- wyraźne zniekształcenia obiektywu

Generalnie gdy nie jest bardzo istotna wodoodporność to zdecydowanie polecałbym Note 3, który gabarytami nie jest dużo większy od Z1, ale wyświetlacz jest zdecydowanie większy. Jeśli wyłączymy wszelką transmisję to czas działania Note 3 zwiększa się wielokrotnie. Odnoszę wrażenie, że Samsung za wszelką cenę stara się nam dostarczyć osobistego szpiega, który permanentnie wysyła dane i śledzi naszą pozycję, bo po co działający internet i GPS jeśli telefon mamy wyłączony i w kieszeni. Przy rozsądnym korzystaniu z transmisji i GPS  i braku korzystania z funkcji tabletu, Note powinien móc wytrzymać 2 tygodnie bez doładowania. Również warunki udzielania licencji i użytkowania telefonu stają się coraz mniej jasne - producent nie jest w stanie zagwarantować w jasny i klarowny sposób bezpieczeństwa naszych danych w sprzęcie za który płacimy niemałe pieniądze, mało tego zastrzega sobie możliwość zmiany tych warunków.
Zapomniałem dodać, że oba telefony mają WiFi  w pasmie 2GHz i 5GHz, o czym np. Note 3 nie informuje na opakowaniu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej