PDA Ogólnie > Zakupy

MINI PORADNIK - PRZED ZAKUPEM - v2.0

(1/18) > >>

beju:
WSTĘP (i słów wstępu kilka)
 

Zauważyłem tendencje do masowego powstawania tematów związanych z zakupem wszelakiej maści sprzętów, najcześciej tak owe opisy, opinie o sprzęcie były zawarte wcześniej. Słowem dalszego wstępu przybliżę dokładnie to o czym będę pisał. Otóż to będzie mini-poradnik dla osób kupujących pierwszego (bądź kolejne) PDA... Zauważyłem że takiego ogólnego poradnika jeszcze w tym dziale nie ma... No a teraz właściwa treść tematu... Oczywiście pewne sugestie, poprawki, dodanie innych modeli pda jest jak najbardziej na miejscu. Tekst właściwy poniżej

Jeśli trafiłeś do tego działu zapewne poszukujesz odpowiedniego dla siebie i swoich wymagań PDA... więc zabierz się za lekturę i do dzieła!

Mini poradnik - Spis treści:
I. Zasadnicze pytanie: z GSM czy bez GSM?
II. Kryteria wyboru
1. Jaki system?
2. Biuro
3. Internet i Wi-Fi
4. QWERTY
5. Rozrywka
6. Wielkość
7. GPS
III. Popularne modele PDA z GSM i ich główne cechy.
IV. Popularne modele PDA bez GSM i ich główne cechy.
V. Popularne modele Smartphones i ich główne cechy
VI. Urządzenia z Androidem
VII. Blackberry OS
VIII. iPhone OS
IX. Na co zwrócić uwagę gdy już trzymamy w rękach tego jedynego i wybranego PDA

I. Zasadnicze pytanie podstawowe: z GSM czy bez GSM? (powrót do spisu treści)

Zależnie od tego czy bedziesz używał PDA: prace biurowe, ogladanie zdjęć itp wykonasz na każdym PDA. Jeśli natomiast wymagasz także połączeń poprzez sieć GSM/UMTS to oczywistym jest wybór czegoś z wbudowanym modułem z gsm. Wybierając model bez modułu gsm, po za zasiegiem sieci Wi-Fi będziesz skazany na połączenie BT (Bluetooth) bądź IRDA (infra-red, podczerwień) z modemem GSM/UMTS poprzez protokół DIAL-UP (dial up networking), co oczywiście przy sporadycznym korzystaniu z dobrodziejstw internetu jest do przyjęcia. Jeśli natomiast pragniesz wykonywać dużo i często operacje na internecie poprzez protokół GSM/UMTS warto wybrać PDA z tak owym modułem.

 

Ogólne informacje o PDA bez modułu GSM znajdziesz tu:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?board=12.0

Ogólne informacje o PDA z modułem GSM znajdziesz tu:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?board=53.0

beju:
II. Kryteria wyboru (powrót do spisu treści)

Jeśli zdecydowałeś się na użytkowanie PDA (obojętnie czy z GSM czy bez) musisz postawić sobie przed kolejnym wyborem kryteria które musi spełniać ów PDA... Najczęstszymi kryteriami jakie są wymieniane to: jaki system, biuro, internet i wi-fi, qwerty, rozrywka, wielkość, gps. Zacznijmy od najważniejszych dla większości nowych użytkowników czyli nad czym zastanowić się przed zakupem....

 

1. Jaki system? (powrót do spisu treści)

Zasadniczo dowolny pda z WM na pokładzie przyćmiewa systemowo zwykłą komórkę. Pod względem wielkości ekranu, tym że ma "coś takiego" jak dotykowy ekran, no i możliwością rozwijania systemu do własnych potrzeb. I tu przechodzimy do kwintesencji wyboru odpowiedniego systemu. Jest to kwestia sporna, zasadniczo im system wyższy tym lepszy (a przynajmniej powinien). Wiec chcąc kupić rozwojowy PDA, bierzmy do wyboru modele z możliwością wgrania/wgranym WM co najmniej 6.0. Windows mobile w wersji 2003 niestety jest systemem już dość przestarzałym, nie wszystkie aplikacje bedą na nim działały. WM 5.0 jest czesto wgrany jako standardowy system do starszych modeli PDA. Wiekszość z nich ma możliwość podniesienia systemu do wersi 6.0 albo do wersji 6.1. Pamiętajmy, im "wyższy" numerek systemu tym jest przeważnie lepiej z naszym przyszłym PDA (oczywiście jak wszędzie, są wyjatki)

Decydujący czynnik: możliwość wgrania jak najwyższej wersji systemu.

 

2. Biuro. (powrót do spisu treści)

Jako że część z użytkowników to jeszcze uczniowie którzy podobnie jak Biznesmeni i studenci, wykorzystują szeroki wachlarz aplikacji biurowych, począwszy od kalkulatora, exela, czytnika PDF a na specjalistycznych aplikacjach kończąc, które tak naprawdę każdy może mieć u siebie w PDA... Choć nie na każdym pda będa sie te aplikacje równie dobrze prezentować. z kalkulatorem tyle o ile nie ma problemów, to dochodzimy do sytuacji w której np: chcemy napisać dokument/notatko długości przypuścmy połowy strony. na PDA bez klawiatury QWERTY tak owa czynność może być męczarnią. Dlatego przewidując wykorzystanie PDA w tym celu warto przyjrzeć się modelom wyposażonym w klawiaturę QWERTY... Analogiczna sytuacja: czytamy duży Arkusz kalkulacyjny: na mniejszej rozdzielczości (320x240 - qvga) będziemy widzieć mniej niż na rozdzielczości wyższej, tzw VGA (640 x480 - vga) czy na rozdzielczości WVGA czyli rozdzielczości rozszerzonej VGA (800x480 - wvga). Zasadniczo im wiekszy ekran, tym wiecej widać oraz im wygodniejsza klawiatura sprzętowa, tym szybsze wprowadzanie tekstu. Warto też zwrócić uwagę na to czy dany PDA obsługuje Voip czyli telefonie internetową.

Decydujący czynnik: wysoka rozdzielczość ekranu + klawiatura QWERTY (opcjonalnie). warto przyjrzeć się także możliwości podłączenia zewnętrznych peryferiów przez połączenie kablem usb. taką możliwość daje nam funkcja HOST usb w PDA, która umożliwia nam przełączenie go w tryb nadrzedny oraz podłączenie kompatybilnych ze standardem USB peryferiów takich jak klawiatury, myszki, pendrive z danymi a nawet zewnętrzny dysk twardy.
<<Przydatny link ukazujący porównanie QVGA, VGA WVGA. (oraz reszty rozdzielczości nie spotykanych jeszcze w palmtopach) >>

 

3. Internet i wifi. (powrót do spisu treści)

Ten punkt to temat rzeka. Każdy mając PDA z czasem dochodzi do wniosku że chce skorzystać z internetu. Ogólnie mówiąc bardzo pobieżnie, są dwie możliwości: połączenie protokołem GSM oraz połaczenie z siecia Wi-Fi(hotspot). Dla osób zaczynających przygodę z internetem już tłumaczę oba sposoby na łaczenie się z internetem na oba sposoby.

 

a) Internet przez GSM - sprawa banalna przy PDA posiadających moduł gsm. konfigurujemy odpowiednio posiadany model i juz możemy cieszyć sie internetem zgodnie ze stawkami zawartymi w tym wątku: http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=106397.0. warto przy zakupie pda sprawdzić jakie protokoły GSM obsługuje wybrany pda, jako kryterium należy przyjąć informację, w jakim zasięgu będziemy przebywali najczęściej. jeśli to bedzie to zasięg 3G, to jak najbardziej należy postarać sie o PDA obsługujący tak ową transmisję. Natomiast jeśli sytuacja ma się inaczej i jeśli jesteś mieszkańcem miejscowości bez dostępu do sieci 3G to wybierz model obsługujący protokół EDGE, gdyż zapewnia on szybsza transmisje niż zwykłe GPRS. Kryterium: zasięg w miejscu twojego najczęstrzego przebywania.
Zestawienie cech obu protokołów: EDGE i 3G
EDGE: rozszerzenie technologi GPRS (najkrócej mówiąc - transmisji pakietowej) pozwalający na uzyskanie w większości obecnych systemów prędkości przesyłu danych teoretycznie do 236.8 kbit/s. zasięg ogólnopolski, niezależnie od sieci macierzystej. oczywiście w środku głuchego lasu nie oczekujmy EDGE
3G czyli inaczej UMTS: protokół przesyłania danych umożliwiający przesyłanie danych z prędkością do 2 mbit/s, co jest już w internecie mobilnym dość dużą prędkością. w zasadzie 3G jest technologią dostępną na coraz większej powierzchni polski, natomiast należy indywidualnie sprawdzić u operatora czy ten typ zasięgu będzie dostępny w lokalizacji w której zamierzasz korzystać z bezprzewodowego internetu. Przydaje się gdy korzysta się intensywnie z WWW na palmtopie, natomiast osobom które korzystać będą tylko z odbierania poczty lub komunikatorów wystarczy protokół EDGE.

Generalnie, palmtopy nie posiadające EDGE są tańsze.

b) Internet przez Wi-Fi - sytuacja połączenia z internetem poprzez wi-fi ma miejsce gdy znajdujesz się w ogólno dostępnym miejscu z darmowym AP (AP - Acces Point, punkt dostępowy) lub też w miejscu prywatnego AP, z szyfrowana transmisja do ktorej masz klucz. Przy wyborze PDA, ważnym kryterium jest możliwość połączenia z wiekszością wifi, kodowanymi na różne sposoby (WEP, WEP2, WEP-tsk). niektore PDA niestety nie dysponują możliwością łączenia z WEP-tsk, ze względów na ograniczenie systemowe. Przy wyborze PDA warto także przemyśleć czy potrzebne są oba standardy transmisji wi-fi, tzn 802.11b/g, czy też samo 802.11b. różnica jest najkrócej mówiąc w prędkości, dla zwykłego "usera" nie zauważalna. Częstym kryterium jest także zasięg "chwytania" wi-fi... niestety, ciężko jednoznacznie na tą chwilę mi określić, które z często polecanych PDA ma największy zasięg wi-fi...

 

4. QWERTY (powrót do spisu treści)

Klawiatura qwerty ma kilka zalet i tyle samo wad. Jeśli piszesz dużą ilość tekstów to warto zainwestować w urządzenie z klawiaturą sprzętową. Oszczędzi ci to dużo nerwów z pisaniem dłuższych tekstów na ekranie, na klawiaturze ekranowej. Ale coś za coś. Jeśli wybierzesz QWERTY to musisz liczyć sie ze znaczącym przytyciem PDA. Jeśli wykonujesz sporadycznie notatki, od czasu do czasu sms to nie warto wybierać QWERTY. Decydujący czynnik: pisanie dużej ilości tekstów (komunikatory, SMS, dokumenty)

 

5. Rozrywka (powrót do spisu treści)

Dla niektorych ważny punkt. Do rozrywki jak najbardziej przydaje się duży wyświetlacz. conajmniej 3" i rozdzielczość 640x480. by wiecej widziec. co do kwestii muzycznych - nie oszukujmy sie, PDA nigdy nie bedzie mialo jakości przeciętnej empetrójki. co do gier, programow multimedialnych - ważna jest prędkość procesora, 400 mhz to jest zasadnicze minimum do rozrywki, 64 mb ramu to podstawa, 128 jest ilością zalecaną. wtedy mozna oglądać filmy bez konwersji, większość gier działa płynnie. wyprzedzając pytania: emulator PSX jest nadal niedopracowany, płynnie działa tylko na najwyższej jakości sprzęcie (procesor 500 mhz w góre) Decydujące czynniki: duzy ekran Hi-Res, dobry procesor i ram.

 

6. Wielkość (powrót do spisu treści)

Dla niektórych głównym wymogiem będzie kompaktowy, jak najmniejszy rozmiar. Nie będzie sie liczyła klawiatura tylko wygoda noszenia. oczywiście są sprzęty, które mieszczą sie wszędzie... dla takich osób sa skierowane modele o jak najmniejszych wymiarach, tak jak htc touch (rekordzista!), touch diamond i inne. do wyboru do koloru. Decydujący czynnik: wielkość.

 

7. GPS (powrót do spisu treści)

Zasadniczo urządzenia typu PDA są na tyle wielofunkcyjne, że część z posiadaczy używa ich także jako zamiennik nawigacji PNA (PNA - czyli osobnego urządzenia, używanego w celu tylko nawigacyjnym). W związku z chęcią użycia naszego wymarzonego PDA jako nawigacji, przy zakupie musimy zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. Powinno (choć nie musi - ważne!) mieć wbudowany odbiornik GPS. pozwala to oszczędzić miejsce w samochodzie/plecaku/kieszeni. Panuje zdanie, że tego typu urządzenia są lepsze, choć na forum trwa cały czas polemika na ten temat. Jeśli wymarzony Pocket-Pc nie posiada wbudowanego odbiornika GPS, należy przejrzeć ofertę odbiorników parowanych z PDA przez protokół Bluetooth. Zaletą takiego rozwiązania jest posiadanie nawigacji w urządzeniu nie posiadającym natywnego odbiornika, minusami: dwa urządzenia = dwie baterie, czas nawigowania zawsze będzie zależny od parametrów jednej z baterii.

Drugim punktem na który trzeba zwrócić baczną uwagę to ekran - w nawigacji im większy tym lepszy. Po prostu na małym ekranie 2,8 cala wszystko jest mniejsze i słabiej to widać niż na ekranie 4"... Dodatkowym plusem urządzenia z dużym ekran byłaby wysoka rozdzielczość, choć niekoniecznie. programy nawigacyjne (punkt niżej) odpowiednio się rozciągają do ekranu więc nie jest wymagana określona rozdzielczość. zasada ekranu - jak największy do jak najbardziej komfortowego użytkowania. z nawigacją na 2,8 cala jest jak z jazdą pięciu osób w maluchu. można tylko po co? "Lepszy rydz niż nic"

Programy nawigacyjne. Na polskim rynku króluje jednak Automapa, natomiast istnieje wiele droższych/tańszych programów nawigacyjnych, o których działaniu oraz o odwiecznym pytaniu "który jest lepszy" dowiesz się z poddziału forum dotyczącego programów do nawigacji.

Ważne: jeśli posiadasz umowę lojalnościową z którymś z operatorów, przy przedłużaniu/zawieraniu umowy warto popytać o zestawy nawigacyjne, w których gratis do urządzenia z WM dostajesz pakiet nawigacyjny - program do nawigacji (najczęściej Automapa z roczną licencją), często uchwyt do samochodu oraz ładowarkę samochodową. Taki zestaw jest o tyle miły, że koszt "prezentów" jest kosztem całkiem wymiernym i po prostu część gotówki zostaje w kieszeni.

beju:
III. Popularne modele PDA z GSM i ich główne cechy. (powrót do spisu treści)

Poniżej są przedstawione najpopularniejsze modele wraz z ich cechami - zanim zrobisz nowy post "co wybrać", przeczytaj listę i wybierz dwa-trzy modele, by potem już dyskutować o szczegółach i drobnych niuansach między nimi w dziale "Zakupy".

HTC Charmer


* ekran qvga (320x240) 2,8", procesor 195 Mhz, 64 mb ram, brak klawiatury, brak 3G, brak Wifi.
* tani, dość wiekowy już model. zasadniczo klasyczny przykład PDA z trzyletnim stażem na rynku. jeśli nie odstrasza cię brak wifi oraz klawiatury, a budżet jest ściśle ograniczony to jest jeden z tych PDA nad którym powinieneś się zastanowić.
* Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Magician


* brak klawiatury, dobry procesor intel,  umiarkowana (suwak ramu) ilość ramu, ekran qvga o standardowym rozmiarze 2,8"
* Od niedawna przeżywa drugą młodość - został ugotowany dla niego WM 6.1. Sprzęt, pomimo że już wiekowy, bije wydajnością niektóre z nowych urządzeń. Przemawia za nim jeszcze niska cena - do 200 zł spokojnie można kupić w dobrym stanie.
* Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Wizard


* klawiatura qwerty, dość słaby procesor, mała ilość ramu, ekran qvga o standardowym rozmiarze 2,8"
* na początek dobry, przystępna cena, można utrafic do 300 zł. największymi wadami są wypadający rysik, łuszcząca się farba (nie dotyczy wersji O2) i dość mało wytrzymała taśma od LCD
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC BlueAngel


* ekran qvga (320x240) 3,5", procesor 400 Mhz (Intel), 128 mb ram, klawiatura QWERTY w układzie BlackBerry.
* W zasadzie ten PDA na czas swojego wydania był przełomowy. 400 mhz procesor, 3,5" ekran oraz 128 mb ramu. wszystko to zapakowane w dość ladną obudowę, pomimo upływu lat (pięć lat temu został wprowadzony na rynek!) nadal pozostaje PDA o dość dobrych parametrach i wydajności. Minusy: klawiatura w trochę dziwnym układzie, no i przy tym rozmiarze ekranu tylko qvga. godny polecenia.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC Hermes


* klawiatura qwerty, dość dobry i wydajny procesor 400 mhz, nadal mała ilość ramu (64 mb), ekran qvga (320 x 240) o rozmiarze 2,8"
* doskonały do prac biurowych, przy wydajnym procesorze atrybuty rozrywki na poziomie całkiem zadawalającym. można ustrzelić do 500zł w dobrym stanie.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
HTC Universal


* rewelacyjna klawiatura qwerty, dobry procesor 520 mhz, niestety mała ilość ramu (64mb, z możliwością rozszerzenia do 128mb), rewelacyjny 3,7" ekran o rozdzielczości vga,  rewelacyjne opcje przegladania internetu. aktualnie można trafić już za 500 zł.
* najwieksze wady: wielkość, czas pracy na bateri, brak HSDPA.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC Artemis


* brak klawiatury sprzetowej, procesor 201 MHz (OMAP), 64 MB ramu, ekran qvga, GPS.
* Całkiem udany pocket pc, zaletami jego są rozmiar (dość kompaktowy) oraz wbudowany odbiornik GPS. Wadami są według niektórych osób obrotowe kółko nawigacyjne oraz trackball. Bardzo dobry pocket na początek i do nauki WM.
Uwaga - istnieje wersja o nazwie MDA Compact III i nie posiada ona w przeciwieństwie do HTC Artemis modułu Wi-Fi.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
XDA Flame


* ekran vga (640x480) 3,6", procesor 520 Mhz (intel), 128 mb ram, brak klawiatury, host usb.
* rewelacyjny sprzęt, jeśli nie jest potrzebna ci klawiatura. bije wydajnościowo touch hd w każdym względzie. minusy: brak qwerty, dość duży rozmiar (w końcu to 3,6" ekranu) oraz waga (190g). dość drogi, ale warto.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
Toshiba G900


* ekran WVGA (800x480), procesor 520 Mhz (Intel), 128 mb ram, rewelacyjny, choć ciut mały ekran (3"), host usb, dość wygodna klawiatura QWERTY.
* dobry PDA na początek, zaletą jest aktualnie niska cena na rynku (za 600 zł można kupić komplet) minusy: gabaryty, dość duża i ciężka, niemożliwy do zdjęcia metodą "chałupniczą" simlock.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC Kaiser (TyTn2)


* klawiatura qwerty, ekran qvga,  procesor 400mhz, który wystarcza do komfortowej pracy i rozrywki, całkiem pokaźna ilość ramu (128mb), GPS.
* PDA w którym zaletą jest wbudowany odbiornik GPS oraz odchylany ekran, minusem jego rozmiary oraz tylko qvga. Po za tym standardowy pocket pc, za około 700 zł można kupić.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
HTC Diamond oraz HTC Touch Pro


* dwa PDA o dość dobrych parametrach, procesory 528 MHz (Qualcomm) ram Diamond - 192MB, Touch Pro - 288MB, w obu przypadkach ekrany VGA (640x480), z tym że touch pro ma dodatkowo klawiature sprzętową. niewątpliwą zaletą HTC Diamond jest rozmiar, 11.5 mm grubości. Wyróżniającym elementem w Touch Pro jest 5-rzędowa klawiatura QWERTY (cyfry w osobnym rzędzie). Ogólnie udane sprzęty.
* Ceny touch pro i akcesoriów oraz Ceny diamond i akcesoriów
 
HTC Touch HD


* ekran WVGA (800x480), porcesor 528 Mhz (Qualcomm), 288 mb ram, brak klawiatury QWERTY, GPS.
* rewelacyjny wyświetlacz, rewelacyjne wykonanie. wbudowany GPS. minusy: dla niektórych doskierający brak klawiatury i póki co na dzień dzisiejszy cena, dość duże wymiary..
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
HTC Venus (Xperia, SE X1)


* klawiatura qwerty, ekran WVGA (800x480), procesor 528 Mhz (Qualcomm), 256 mb ram, klawiatura QWERTY, GPS.
* dość dobry wyświetlacz, rewelacyjne wymiary i wykonanie, jak na PDA z QWERTY. Ogólnie bardzo udana konstrukcja, godna polecenia. minusy: specyficzna klawiatura qwerty, na dzień dzisiejszy cena.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
Samsung I780


* ekran SQVGA (320x320), klawiatura QWERTY w układzie BlackBerry, procesor 624 Mhz (Marvell), 128 mb ram, GPS.
* Dość ekscentryczny sprzęt, głównie ze względu na ułożenie klawiatury oraz touchpad, w układzie BB (pod ekranem), dla osób z małymi dłońmi jak znalazł, dla większości osób ciut małe guziki. dość nietypowa rozdzielczość może powodować problemy z niektórymi aplikacjami.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
Samsung I900 (Omnia)


* ekran WQVGA (400x240) 3,2", procesor 624 Mhz (Marvell), 128 mb ram, brak klawiatury, touchpad.
* dla jednych przełom w PDA, dla innych straszny gniot. Największymi wadami jest rysik na breloczku oraz dość niska jak na rozmiar rozdzielczość ekranu. z zalet: rewelacyjny wynik w oglądaniu filmów. ogólnie multimedialny, choć bez fajerwerków.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
Eten X800


* ekran vga (640x480) 2,8", procesor 500 Mhz (samsung), 64 mb ram, GPS, brak qwerty, dość kompaktowy rozmiar.
* ten model zasługuje na uwagę ze względu na dość niską cenę oraz dość dobre parametry, choć ilość ramu jest dość skromna. za nie wygórowane pieniądze otrzymujemy nowy PDA z vga, z wbudowaną nawigacją. minusy: dla niektórych dość mały ekran oraz brak qwerty.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
Eten M700


* ekran qvga (320x240) 2,8", procesor 400 Mhz (samsung), 64 mb ram, GPS, klawiatura QWERTY, dość mały rozmiar jak na model z qwerty.
* Niedrogi model z wbudowaną nawigacją oraz dość wydajnym procesorem, niestety minusem jest mała ilość ramu oraz nie za duża rozdzielczość ekranu. jak na pierwszy, niedrogi i nowy pda jak znalazl.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
Asus P750


* ekran vga (640x480) 2,6", procesor 520 Mhz (intel), 64 mb ramu, GPS, klawiatura numeryczna.
* Asus o dość niepozornym wyglądzie, kryjący w sobie kilka ciekawych funkcji, między innymi odbiornik GPS i ekran vga. rozsadny wybór dla tradycjonalistów, niechcących rozstawać sie z klawiatura numeryczną. niestety, mała ilość ramu przez co model ma małe możliwości podczas pracy z kilkoma aplikacjami. dla mniej wymagających użytkowników.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
 
Asus P552w


* ekran qvga (320x240) 2,8", procesor 624 Mhz (Marvell), 128 mb ram, GPS. brak klawiatury.
* Porządnie wykonany PDA, dobry procesor, dobra ilość pamięci ram. Wbudowany GPS oraz wszystkie moduły bezprzewodowe. brak klawiatury qwerty powoduje obniżenie wagi oraz rozmiaru. doskonały jako nawigacja. cenowa klasa średnia, dość nowy model. Uwaga - istnieje także model bez "w" na końcu - jest to model pozbawiony modułu wi-fi
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HP 614c


* ekran 2,8" QVGA, 520 MHz XScale, 128MB RAM. Są przyciski numeryczne, dosyć wygodne. Dziwny pomysł z power na klawiaturce przedniej (dla nieprzywyczajonych zdziwienie). czuły ekran, niezbyt zagłębiony, starego typu (miękki), kciukiem idzie obsłużyć. dotykowe kółeczko na klawiaturze
* Największą wadą jest qvga, niskie wsparcie, brak fajerwerków w podstawowej wersji (nie każdemu się podoba goły windows
* Ceny urządzenia i akcesoriów

HTC Touch Pro 2 (Rhodium)


* ekran WVGA (800x480) 3,6", procesor 528 Mhz, 288 mb ram, klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, Video-out
* Następca modelu Touch Pro, w stosunku do pierwowzoru został powiększony ekran, konstrukcja slider umożliwia pochyloną pozycję ekranu po rozłożeniu klawiatury. Mało innowacyjny technologicznie, podzespoły praktycznie identyczne jak u poprzednika.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


* ekran WVGA (800x480) 3,2", procesor 528 Mhz, 288 mb ram, brak klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx
* Następca modelu Diamond, w stosunku do pierwowzoru został powiększony ekran i jego rozdzielczość. W stosunku do pierwowzoru D-Pad został zastąpiony "Paskiem powiększania". Mało innowacyjny technologicznie, pozostałe podzespoły praktycznie identyczne jak u poprzednika.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
Samsung GT-B7610 (Louvre)


* ekran AMOLED WVGA (800x480) 3,5", procesor 800 Mhz (Samsung S3C6410), 256 MB ram, klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx, 1 Gb wbudowanej pamięci
* Długo oczekiwany model, jedyne co razi w początkowej specyfikacji to brak D-Pada, procesor jest póki co zagadką, brak dokładnych testów wydajnościowych. Cudowny ekran AMOLED - kto nie widział ten nie wie. Model jeszcze nie sprzedawany w Polsce.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
Samsung GT-i8000 (OmniaII)


* ekran AMOLED WVGA (800x480) 3,7", procesor 800 Mhz (Samsung S3C6410), 256 MB ram, brak klawiatury QWERTY, 3G/HSDPA, Wifi b/g, aparat 5 Mpx, 8/16 Gb wbudowanej pamięci (zależnie od wersji)
* Następca SGH-I900, najwyższa półka cenowa. Podobnie jak do Gt-B7610 brak testów wydajnościowych, nie można nic powiedzieć o procesorze i jego wydajności. Bardzo dobry ekran, Z rozdzielczościa WVGA zbudowany w technologi AMOLED. Model jeszcze nie sprzedawany w Polsce.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
Toshiba TG01


* ekran 4,1" WVGA (największy obecnie na rynku), 1GHz Qualcomm Snapdragon (wg wstępnych testów również najszybszy na rynku), 256 MB RAM, 512 MB ROM. Dotykowe przyciski Home, Back i pasek Zoomu (nieobsługiwany przez większość aplikacji), brak zupełnie przycisków ze słuchawkami (bardzo niewygodne). Bardzo czuły ekran o świetnym kontraście i jakości obrazu.
* Największym minusem póki co jest kompletnie niedopracowane i mało stabilne oprogramowanie, beznadziejna jakość rozmów i słaba bateria. Bardziej nadaje się do pracy jako PDA niż telefon.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
Asus p565/Xda Zest

* Ekran vga, 2,8”, marvell 800mhz (Xda Zest marvell 624mhz), 128mb ram, GPS, brak klawiatury.
Rakieta wśród PDA. Bardzo wydajny przez szybki procesor, wysoka rozdzielczość ekranu oraz wbudowane praktycznie wszystkie moduły bezprzewodowej łączności to największe zalety asusa. Pda o doskonałym stosunku jakość/cena, ale bardzo trudno go zdobyć. Mała popularność przyczyniła się do skromnego wsparcia ze strony użytkowników.
* Ceny Asus p565 - urządzenia i akcesoriów
* Ceny Xda Zest - urządzenia i akcesoriów

beju:
IV. Popularne modele PDA bez GSM i ich główne cechy. (powrót do spisu treści)

Reasumując i przechodząc do tematu PDA bez GSM... wybór takiego palmtopa należy by kierować głównie wyborem ekranu VGA. i conajmniej 3,5" ekranu. PDA bez GSM z niższymi parametrami różnią się od PDA z GSM tylko i wyłącznie brakiem modułu GSM. Większość popularnych palmtopów bez GSM są to urządzenia dość "wiekowe" co nie zmienia ich wartości. Część z nich (ta z wbudowanym GPS) świetnie nadaje się do nawigacji. Cechą charakterystyczną palmtopów bez GSM jest także duży ich odsetek nieposiadających klawiatury. około 95% z nich nie posiada klawiatury sprzętowej. Najczęściej są to tylko D-PADy (5 kierunkowy przycisk nawigacyjny) z dodatkowymi klawiszami skrótów dedykowanymi do kalendarza/kontaktów/etc.

Łączenie "mobilne" palmtopa z internetem można uzyskać w dwojaki sposób: Internet typu Dial-Up przez BT z innym telefonem, bądź też przez w większości nowszych palmtopów Wi-Fi. nie ma z tym najmniejszego problemu, choć połączenie BT jest dość fikuśne i czasem odmawia posłuszeństwa. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czego to wina, po prostu czasem działa pięknie cały dzień a czasem rozłącza się często.

Poniżej kilka modeli dość popularnych modeli, zaczynając od tych najbardziej popularnych.


Fujitsu-Siemens Pocket LOOX N560


* ekran vga (640x480) 3,5", procesor 624 Mhz (intel PXA270) 64 mb ram, GPS. brak klawiatury. Wi-Fi i BT
* klasyczny pocket, dobre parametry, doskonały ekran, soczyste kolory. Możliwość Dolutowania RAMU sprawia że jest to chyba najbardziej atrakcyjny z Pocket PC bez GSM
Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 720


* ekran vga (640x480) 3,6", procesor 520 Mhz (intel PXA272)  128 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT. Gniazdo CF
* podobnie jak wyżej, dobre parametry, b.dobra ilość ramu, doskonały ekran, soczyste kolory charakteryzujące całą serie FS-Loox
Dell Axim X51v


* ekran vga (640x480) 3,8", procesor 624 Mhz (intel PXA270)  64 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT. Gniazdo CF. Akcelerator graficzny
* mimo dość niskiej ilości ram, ten pocket jest istną błyskawicą graficzną dzięki dedykowanemu akceleratorowi. jako jedyny pocket jest w stanie obsłużyć emulację PSX bez większych problemów. Jednakowoż istnieje możliwość przelutowania ramu na 128 MB co znacząco poprawia komfort pracy z tym urządzeniem
Hewlett-Packard iPAQ hx4700


* ekran vga (640x480) 4", procesor 624 Mhz (intel PXA270)  64 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT. Gniazdo CF.
* ekranowy gigant. dla osób które potrzebują rzeczywiście wielkiego ekranu. 4 cale robią fenomenalne wrażenie. dość szybki dzięki procesorowi Intela 624MHz
Hewlett-Packard iPAQ 214


* ekran vga (640x480) 4", procesor 624 Mhz (intel PXA270)  128 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT. Gniazdo CF.
* kolejny ekranowy gigant. najwyższa półka sprzętowa. jak na pocketa bez gsm bardzo drogi. Jednak wart swojej ceny. Król Pocket-PC bez GSM.
Acer N311


* ekran vga (640x480) 3,7", procesor 400 Mhz (Samsung)  64 mb ram, brak klawiatury. Wi-Fi i BT.
* Bardzo kompaktowy Pocket PC, jest to jego główną zaletą. Grubość tylko 13 mm, co w tej klasie (VGA i ekran >3,5) jest b.dobrym wynikiem. Przeciętny procesor, z praktyki wiem że do wszystkiego wystarcza. Doskonały na kieszonkowy organizer. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy kupuje się model n311 czy n310 - różnią się parametrami. Oba mają napisane na panelu przednim N300, co jest nazwą serii. dokładny model jest wpisany na tabliczce znamionowej pod baterią.

beju:
V. Popularne modele Smartphones i ich główne cechy. (powrót do spisu treści)
 - urządzenia z systemem WM Standard - bez dotykowego ekranu.

Urządzenia typu smartphone nie zastępują PDA. Mogą być substytutem gdy nie potrzebujemy ekranu dotykowe a dalej chcemy mieć dużo dostępnych zaawansowanych funkcji PIM jak i multimedialnych. Główną zaletą urządzeń typu "Smart" jest ich niska cena - nie posiadają one aż tak skomplikowanej budowy jak Pocket PC, więc od razu ich cena spada. Spadek ceny nie oznacza spadku funkcjonalności. Należy też pamiętać, że duża częśc smartphonów pracuje dużo dłużej na baterii niż odpowiednik PPC z taką samą jej pojemnością, co oczywiście przekłada się na komfort pracy. Urządzenia typu Smartphone doskonale sprawdzają się w "tandemie" jako drugi telefon, np. smartphone + PPC bez gsm lub smartphone + Netbook.

Poniżej przedstawione są najbardziej popularne modele Smartphonów. Nie zamieściłem już tu modeli "historycznych" gdyż "nowożytne modele" można kupić bardzo tanio - do 250 zł.


Samsung SGH-i600


* Procesor 220 MHz OMAP 1710, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,3" landscape, klawiatura qwerty w układzie blackberry
* Świetne urządzenie. Gdyby był odrobinę szybszy to byłby idealny. Rewelacyjna klawiatura, całkowicie bezawaryjny. Wydany został na to urządzenie 6.1, po którego wgraniu staje się ono najlepsze w swojej klasie w stosunku cena/możliwości. Polecę każdemu, bo za 250 zł dostajemy rewelacyjnie duży zestaw z dużą ilością akcesoriów. W tej kategorii cenowej jako jedyny ma HSDPA ze smartphonów.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
Samsung SGH-i640V


* Procesor Intel PXA270 416 MHz, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,4" Landscape, klawiatura qwerty w układzie BlackBerry Slide Out, obrotowy klawisz nawigacyjny, brak WiFi
* Dość nietypowy model, posiada jako jedyny chyba na rynku model klawiature w układzie jednocześnie slide-out jak i Blackberry. Klawiatura komfortem zbliżona do i600. Rażą tylko dotykowe klawisze na przednim panelu - trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. Wadą (dla niektórych znaczącą) jest brak WiFi, niestety "ten typ tak ma"...
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC VOX (E650)


* Procesor 201 MHz OMAP 850, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,4", klawiatura QWERTY. Brak 3G.
* Trzy rzędowa klawiatura QWERTY, otwierana w drugą stronę to jedyna zaleta tego modelu. Wygląda jak ziemniak, brak HSDPA/3G skreśla tego smartphona jako urządzenie do mobilnego internetu. Jako wady należy także wymienić miernie wykonane zaślepki od miniUSB jak i od karty pamięci. Jedyne co może przemawiać na plus za tym modelem to dość niska cena - 300 zł za urządzenie w dobrym stanie. Choć i tak lepiej w tej cenie zakupić i600.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
SPV C600 (HTC Faraday)


* Procesor 195 MHz OMAP 850, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,2", klawiatura numeryczna, brak 3G, brak WiFi
* Zalety: Mały, poręczny smartphone( ze wszystkimi związanymi z tym zaletami). Bardzo dobra bateria (trzyma ok 4 dni), dobry wyświetlacz z ponadprzeciętną widocznością w pełnym słońcu,dobre klawisze, cena; wady: dość słaby procesor (po podkręceniu "daje radę"), delikatna obudowa (szczególnie szybka), joystick zamiast d-pada, mało pamięci wbudowanej
* Ceny urządzenia i akcesoriów
Samsung SGH-i200


* Procesor 264 MHz STMicroelectronics Nomadik STn8810, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,4", 3G/HSDPA, brak WiFi
* Model niepozorny, wyglądający jak zwykły telefon, dość ładny i kompatkowy (tylko 11 mm grubości), posiadający system WM standard 6.1. Model tani, za 269 zł można było zakupić nowy w sklepie. Urządzenie dość wygodne w użytkowaniu, choć soft posiada niestety kilka wad. Brak WiFi nie jest tak bolesny jak w C600, gdyż i200 ma HSDPA.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC ROSE (S740)


* Procesor 528 MHz Qualcomm MSM7225, 256 MB RAM, ekran QVGA 2,4", WiFi, HSDPA, klawiatura Qwerty.
* Dość drogi model, jeśli nie jeden z najdroższych jeśli chodzi o urządzenia smartphone. Długo by opisywać jego zalety oraz wady, zachęcam do przeczytania sporego opisu znajdującego sie tutaj
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC Excalibur (S620)


* Procesor 201 MHz OMAP 850, 64 MB RAM, ekran QVGA 2,4", WiFi, brak 3G/HSDPA, Edge
* Model bardzo zbliżony do i600, choć niestety i tak gorszy od niego. Jednak przewyższa i600 pod jednym względem - jest to HTC więc posiada wsparcie forum XDA-Developers. Model ten można kupić za 300 zł w doskonałym stanie. Wystarczy poszukać na allegro.
* Ceny urządzenia i akcesoriów
HTC Snap (S521)


* Procesor Qualcomm MSM7225, 192 MB RAM, ekran QVGA 2,4" landscape, trackball, klawiatura qwerty w układzie BB.
* Z zalet modelu można wymienić pełną klawiaturę i trackball, jako minus kosmiczną cenę jak na smartphone. Zaletą jeszcze jest wbudowany GPS, lecz należy traktować go jako ciekawostkę. Nic tak naprawdę innowacyjnegom, wszystko już było
* Ceny urządzenia i akcesoriów
Toshiba G500


* Procesor PXA270 312 MHz, 64 MB ram, ekran QVGA 2,3", slider z klawiaturą numeryczną.
* Wygląda jak kartofel, ma klawiaturę numeryczną. Zaletą jest to że działa i jest tania, po wysypie z Play za 1 zł w najniższym abonamencie można ją już za 200 zł kupić na allegro. Z WM 6.1 Standard działa całkiem dobrze.
* Ceny urządzenia i akcesoriów

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej