Nawigacja GPS > GPS: turystyka/off road

wysokość w m n.p.m ....

(1/6) > >>

PaDo:
dziś z ciekawości poszedłem na pobliską górkę coby zmierzyć wysokość n.p.m . moj MIO 168 pokazał 418 m n.p.m (2 programy: Automapa i VisualGPSce , widocznych 8 satelitów, użytych 8, moc sygnału max)
zdziwiło mnie to, bo wg map górka ta ma 370 m n.p.m .....  50 m roznicy to chyba duzo... a może ja o czyms nie wiem???tzn wiem, ze pomiary nigdy nie bede dokladne ale czy w przypadku wysokosci tak ma byc, czy te 50 m roznice jest akceptowalne? może ktoś mnie uswiadomi...

misiaczek:
Ja dzisiaj zastanawialem sie nad tym samym :) Moze ktos wyposazony w wysokosciomierz barometryczny robil pomiary i wyliczyl jakie sa minimalne roznice miedzy wysokoscia podawana przez gps i wysokosciomierz. Jak ostatnio bylem nad morzem to podawal mi wysokosc 20m npm, czyli przeklamanie o 20m:)

GPS maniak:
Ten temat był wałkowany tu na grupie.
Otóż niektóre moduły GPS (m.in. Rikaline) wyliczają wysokośc wg. innej elipsoidy odniesienia niż to co my rozumiemy jako wys. n.p.m. - były tu publikowane protokóły NMEA z Rikaline i Garmina. Ten błąd w warunkach Polski to o ile pamiętam ok. 40m (może trochę więcej)  metrów (zawyżony wynik)

To co my rozumiemy (to co jest na mapach) jako m.n.p.m. jest prawidłowo interpretowane przez samodzielne odbiorniki turystyczne, ale i tu ze względu na "pływanie" sygnału GPS - dobre wyniki (z dokładnością +/-3m) dają wyłącznie odbiorniki z samokalibrującym się altimetrem - niejako uśredniającym obliczenia wysokości z GPS

wojtek22:
Może to trochę rozjaśni

STACJA REFERENCYJNA GDAŃSK

Współrzędne stacji:

EUREF'89
j: 54°21'16'',29749 N (54°21',271625)
l: 18°38'32'',99589 E (18°38',549932)
h: 69,927 m (wysokość elipsoidalna)

UKŁAD '65
x: 6086082,621 m
y: 3607352,118 m
h: 40,529 m (wysokość normalna w układzie Kronsztad'86)

UKŁAD "Gdańsk '70"
x: 32885,087 m
y: 29754,349 m
h: 40,529 m (wysokość normalna w układzie Kronsztad'86)

lyck:

--- Cytuj ---dziś z ciekawości poszedłem na pobliską górkę coby zmierzyć wysokość n.p.m . moj MIO 168 pokazał 418 m n.p.m (2 programy: Automapa i VisualGPSce , widocznych 8 satelitów, użytych 8, moc sygnału max) zdziwiło mnie to, bo wg map górka ta ma 370 m n.p.m .....  50 m roznicy to chyba duzo... a może ja o czyms nie wiem??? tzn. wiem, ze pomiary nigdy nie bede dokladne ale czy w przypadku wysokosci tak ma byc, czy te 50 m roznice jest akceptowalne? moz˙e ktoś mnie uswiadomi...
--- Koniec cytatu ---

To jest normalne :(  Te 418 m to wysokosc nad elispoida w ukladzie WGS84 (domyslny dla wszystkich GPSow). Elipsoida to teoretyczna krzywa oddajaca usrednione zakrzywienie kuli ziemskiej. Oczywiscie krzywizna ziemi nie jest tak idealna jak ta krzywa - ma odchyly i w gore i w dol. Stad ta roznica i tylko wbudowany w niektore reczne GPSy wysokosciomierz barometryczny potrafi ja w czesci zlikwidowac.

pozdr
lyck

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej