N900 współcześnie - jakie problemy?

  • 4 Odpowiedzi
  • 24410 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

N900 współcześnie - jakie problemy?
« dnia: Lipiec 25, 2016, 21:51:36 »
Witam
Po długim czasie użytkowania, wynoszącym ponad 20 lat (z czego ostatnie 7 u mnie), mój wysłużony HP 200LX przechodzi powoli na emeryturę. Powodem jest coś, czego często się nie widzi - wytarta rurka teflonowa zawiasów, co spowodowało, że te miast pracować współosiowo pracują mimośrodowo i "wyrabiają" się coraz bardziej. Sprawa jest więc beznadziejna.
Ruszyłem więc na poszukiwanie odpowiednika. Problem jest jeden: Dużo piszę. Czasami wyciągam HPka w autobusie i mam spokój z jakimś opracowaniem czy częścią publikacji albo strony internetowej. Odpada więc klawiatura dotykowa, bowiem nie ma przy niej mowy o szybkim napisaniu dużej ilości tekstu - prędzej "zawiesi się" człowiek stukając w literki i patrząc czy mu "weszło". Czyli szukam czegoś z QWERTY.
No i tutaj doszedłem do dwóch opcji: Poczekać na DragonBox Pyra (co jest w zasadzie całkiem mocnym komputerem na ARM) albo okazyjnie kupić ponad 3 razy taniej fabrycznie nową Nokię N900. To, czy będę miał najnowsze oprogramowanie i duży numerek wersji, czy mały, mnie bardzo nie obchodzi. Oby dało się uruchomić terminal (+jakieś nano i gcc), edytor tekstu akceptujący pliki TXT (kodowanie polskich znaków dowolne) oraz arkusz kalkulacyjny o możliwościach minimum Lotusa 1-2-3 2.0 (np. GNumeric ma już znacznie większe możliwości). Kartotekowa baza notatek czy kalendarz-organizer byłyby miłym dodatkiem, ale nie jest to tak bardzo potrzebne gdy są wcześniej wymienione programy. Mam więc parę pytań do ludzi, którzy używali, czy nawet używają Nokii N900.
1. Jak z awaryjnością? Jak trwałe są elementy mechaniczne, co się często uszkadza i jak szybko?
2. Na ile klawiatura N900 umożliwia sprawne pisanie? Czy to jest porównywalne np. do Nokii E61, czy klawisze są większe?
2. Ile mniej więcej wynosi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora przy wyłączonej komunikacji (Wifi, GSM)?
3. Jak wygląda kwestia oprogramowania? Czy tak jak przy Androidzie płaci się nieraz za spyware, czy istnieje używalne oprogramowanie open source? (nie tyle czy istniało, lecz czy istnieje teraz jakieś repozytorium, z którego można sobie pobrać na dysk USB pakiety na wypadek gdyby zniknęło)?
4. Czy są jakieś "miny" związane z postarzaniem urządzenia? Problemy z systemem po jakimś terminie, "wydęcie" baterii po pewnej ilości cykli czy siłowe zawieszanie aplikacji gdy przez sieć dosłany jest odpowiedni rozkaz w postaci np. nowszego certyfikatu?
Pozdrawiam
MCbx

*

Offline berkowicz

  • *
  • 56
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab 3 10.1 / Motorola Moto G
Odp: N900 współcześnie - jakie problemy?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2016, 12:37:33 »
Jeżeli ma ci służyć kolejne 20 lat, to raczej na to nie licz  :P

*

Offline WaFel1985

  • ****
  • 979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: XIAOMI MI4S ;SGS3;2x6310i;SeLWW
Odp: N900 współcześnie - jakie problemy?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 19, 2016, 22:49:24 »
mialem n900,klawiatura jak dla mnie niewygodna.repozytoria sa,nawet soft lepszy do pobrania.terminal jest ale niestety nie uzywalem ytych rzeczy o ktorych piszesz...sam telefon w miare spoko,uwazaj tylko na gniazdo ladowania i oczywiscie tasme.dla mnie wygodniejszy byl htc touch pro2.klawiatura moim zdaniem lepsza ale zalezy kto co woli

Odp: N900 współcześnie - jakie problemy?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2017, 13:38:22 »
To prawda, ta klawiatura jest naprawde niewygodna.
____
Pozdrawiam Anna

Odp: N900 współcześnie - jakie problemy?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2017, 08:32:18 »
a co to za problem

_______________________________________________
Pozdrawiam Adam